johannis johannis komentáře u knih

Po sezoně Po sezoně Lion Feuchtwanger

Tak to jsem měla šťastnou ruku. Osm povídek, z počátku 20.stol. Některé jsou komické, některé tragikomické, jiné smutné. Ač krátké, tak jsem měla pocit, že čtu celou knihu. Bravurní příběhy s různými zvraty a pointou, téměř vždy donutily k zamyšlení a k úsměvu. U některých se projektovaly i autorovi vzpomínky na Francii a odchod do USA. Za mě výtečné!

20.05.2016 5 z 5

Povolání pro ženu nevhodné Povolání pro ženu nevhodné P. D. James (p)

Zprvu milá, staromilská detektivka. Pachatelů jsem měla hned několik, příběh je čtivý a má spád. Ovšem finále mě velmi překvapilo. Za mě dobrý. Sympatická prázdninová detektivka.

04.05.2016 5 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Velmi hezky a citlivě sepsaný životopis. Forma a celkové zpracování knihy navíc zesilují celkový dojem. Příjemné plus je rozšíření obzoru z oblasti módy pro ty, které to skutečně zajímá. Pro mě navíc inspirující...ta síla, tvrdohlavost, vize a cílevědomost, schopnost přizpůsobit se, naučit se fungovat v určité skupině lidí. To mě prostě baví.

03.05.2016

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Kniha je velmi milá. Hezké čtení, jemný humor a čtenář usíná s příjemným pocitem. Příběh se postupně zamotává, aby se na konci zcela vyjasnil.
Jack Worthing, alias Filip, se zamiluje do Gvendoliny, sestřenice svého přítele Algernona a chce si jí vzít, čemuž brání její matka Lady Bracknellová. Když ho jeho přítel Algernon, vydávající se za smyšleného Jackova bratra Filipa, navštíví neplánovaně u něho doma, ihned se zamiluje do jeho mlaďounké schovanky Cecilky. Štěstí dostane trhliny, když se obě dámy sejdou a obě se domnívají, že se mají vdát za Filipa Worthinga. Vše se vysvětlí, po krátkých peripetiích, oba páry dostanou požehnání vzít si svoji lásku. Na konci se Jack dozví, že je ve skutečnosti ztraceným Algernonovým bratrem, kterého ve zmatení zapomněla chůva v brašně na Viktoriině nádraží a kde ho našel a následně osvojil Cecilky dědeček pan Cardew. Příběh tak zamotaný, plný překvapení, zaujme a nepustí.

07.01.2016

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

V průběhu čtení této knihy jsem několikrát změnila názor od "hm, to mě nějak nebaví" přes "chvílemi je to vtipný, není to zas tak špatné" po " on je to vlastně smutný příběh". Knížka se čte rychle, je to oddychovka, ale současně na člověka padá jakási tíseň z těch všech komplikovaných životních příběhů členů jedné rodiny. Rodiče, jež se rozešli po mnoha letech žití vedle sebe, matka samoživitelka, svobodná a nešťastně zamilovaná slečna, matka tří dětí, která si není jistá věrností a láskou svého manžela, začínající puberta jejich dcer.
SAMOTA je asi to slovo co všechny spojuje, ačkoliv sami fyzicky nejsou.
Jediné co mě vadilo a to nejsem puritán, jsou ty neustále se opakující vulgarismy v téměř každém dialogu sester. Proč? Vždyť už jsou dávno dospělé a jsou inteligentní, tohle je zbytečně primitivizuje a sráží.

02.12.2015

Knížka se mi dostala do ruky dřív, než jsem zjistila, že je to určené pro mládež a jedná se o sci-fi, fantasy. Být tomu naopak, tak s díky odmítnu, ale takhle mě kniha pohltila a naprosto dostala. Když jsem ve druhé třetině zjistila, že se to tam hemží podivnými dětmi s nadpřirozenými bytostmi, netvory a stvůrami, smyčkami času, bylo už pozdě. Nešlo to ukončit. A tak jsem s dětmi a jejich pečovatelkou byla až do poslední chvíle a jen doufám, že našli nějaké jiné a klidné útočiště, kde je jim dobře.
Jen by mě zajímalo, zda je to pouhý smyšlený příběh přebujelé autorovi fantasie, či jinotaj? Kdo jsou ve skutečnosti nestvůry, které dělají nábory, aby tak rozšířili své skupiny a bojovali proti ostatním i za cenu ztrát na životech? Měli ty děti opravdu tyto nadpřirozené vlastnosti?
Za mě dobrý!

21.11.2015 4 z 5

Zmrzlinové sedmé nebe Zmrzlinové sedmé nebe Abby Clements

Uz obal knihy napovida, ze se jedna o pohodove letni pocteni. Oddychovka, ktera ctenare nabije. Prijemne prostredi, leto, more, recepty na skvelou zmrzlinu, laska, cestovani. Jednoduchy, predvidatelny dej, ale o to tu jde ;-)

08.08.2015

La bella Toscana – Sladký italský život La bella Toscana – Sladký italský život Frances Mayes

Druhý díl není tak zajímavý jako třetí, který je naprosto zaplněn všemi zajímavostmi z toskánského života. V této knize se autorka kromě jiného věnuje i vzpomínkám na dětství, na život v Americe, popisuje krátké pobyty v Palermu a v okolí Benátek. Výlety po Toskánsku jsou ve stejném znění popisovány i v následujícím díle, ale na druhou stranu opět příjemná inspirace, pohlcení vůněmi cypřišových hájů, chutěmi místní kuchyně a pohostinností místních obyvatel. Koho Toskánsko zajímá víc a nebo plánuje v těchto krajinách dovolenou, je tato kniha příjemným průvodcem.

18.06.2015 4 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Knihu jsem přečetla na jeden zátah. Ačkoliv zcela otevřeně preferuji jako autora detektivek muže (nějak mi to k sobě víc ladí), tak tohle bylo teda skvělý počtení. Zprvu dva naprosto odlišné příběhy, které po chvíli spojuje smrt mladého policisty, sexuálního násilníka, povahově komplikovaného a v dětství frustrovaného člověka v jedné osobě. Ačkoliv byla na scéně spousta postav, které mohly být tím hlavním podezřelým, tak nakonec byla vrahem nejméně nápadná mladičká dívka. Kniha dokáže do děje vtáhnout a jen tak nepustit. Trochu chvílemi připomínala Shakespaerovské hry, kdy v jednu chvíli bylo až moc mrtvých, ale to na napínavosti neubírá. Skvělé!!!

10.06.2015 5 z 5

Vášně mysli – román o životě Sigmunda Freuda Vášně mysli – román o životě Sigmunda Freuda Irving Stone (p)

Kniha ilustruje asi 60 let zivota nejznamejsiho psychoanalytika a lekare Sigmunda Freuda, ktery se dozil uctyhodně vysokeho veku. Na jedne strane uchvacujici pribeh jednoho mladeho lekare plneho nadejí a ambicí, ktery zkousi a zjistuje nove a nove metody od ucinku kokainu na lidsky organismus, pres teorie hysterie az po vyklad snu. Soucasne vsak musi snaset kritiku a nepochopeni z řad odborne verejnosti a mnohdy i pratel.
Na sve si prijdou nejenom fanousci a odbornici psychologie, ale i lekari. Kniha je naprosto preplnena informacemi o lekarich a jejich velmi dulezitych objevech napric odbornostmi a vse doplneno velkym mnozstvim kazuistik. Az se cloveku taji dech, jak pro nas dnes velmi snadno resitelna onemocneni dříve ohrozovala pacienty na zivotech.
Knihu doporucuji precist i pres jeji "rozmery" ;-)

04.06.2015

Smrt ve Vratislavi Smrt ve Vratislavi Vlastimil Vondruška

Tato kniha, v zasade s pohadkovym vypravenim, se cetla opravdu sama. Pribeh vas prenese do doby vlady Premysla Otakara II. Děj má spád. Detektivni patrani, zapletky a samozrejme laska. Z knihy jsem nadsena a po precteni ve me stale visel takovy ten prijemny pocit, ktery proste nektere knihy navodi...

23.05.2015

Slova hledám Slova hledám Heda Kaufmannová

Jednoznačně doporučuji. Více dodávat netřeba.

14.01.2018 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Noo je to psycho. Precetla jsem v noci a nebylo to ideal. Ale hezky sugestivne napsany, az jsem byla za ten konec fakt rada.

14.09.2017

Michaletydebile Michaletydebile Petr Zajíček

Pred nekolika mesici jsem si knihu zalozila do kategorie "Chci si koupit", kdyz jsem ji mela moznost koupit, bez opetovneho pripomenuti o cem je, jsem si ji poridila a vrhla se na ni...prvni strany jsem nechapala o cem se tam pise, hovorova cestina me uplne desila a ja ji chtela zase zavrit a odlozit...no jeste ze jsem ji dala sanci. Me se to ve finale libilo moc, pribehy maji i pres delsi vyvoj hloubku a prekvapivy zaver. Za me bod!

08.09.2017 5 z 5

Jablko Jablko Michel Faber

Kniha je rychlovka. Čtivé, pohodové a konečně víme co je s našimi hrdiny :)

04.04.2016 4 z 5

100 knih, které otřásly světem 100 knih, které otřásly světem Martin Seymour-Smith

Na jedné straně jsem ráda, že jsem knihu přečetla, současně však nevím, zda me o něco obohatila. Souhlasím s názorem, že pokud člověk danou knihu četl, rád si k ní přečte komentář a může si vyvodit závěr. Pokud však knihu v ruce neměl, tak Smithovy připomínky mu obzory nerozšíří. V což jsem trochu tajně doufala. Ač je autor svým přístupem, myšlením a způsobem psaní blahořečen, myslím si, že menší počet závorek, jasnější a k věcipřistoupivší způsob by byl daleko čitelnější a tak přístupnější většímu počtu čtenářů.
V zásadě ve mě kniha neevokuje žádný pocit a celé to na mě působí prvoplánově. A pokud tomu tak není, tak jsem asi prostě nicnepochopivší křupan. Ale současně připouštím, že jsem si ji ráda přečetla a klidně se k některým dílům vrátím.

26.03.2016

Táta mezi žirafami Táta mezi žirafami Filip Hrubý

Moc milá knížka. Jakožto matku na mateřské dovolené mě trochu nalákala svým úvodem a já zcela informacíchtivá chtěla nahlédnout do duše muže na rodičovské dovolené a ještě k tomu v cizí zemi. Toho se mi tolik nedostalo, nicméně i tak skvělé. Kniha je naprosto přeplněná informacemi o Keni- "historie", politika, sociální rozložení, prezidentské volby, slumy, výlety, čajové plantáže, sem tam epizodka s dětmi. A musím autorovi přiznat neskutečně bohatou slovní zásobu, jehož dlouhatánské věty a rozkošatělá souvětí mě dováděla až k šílenství a chvílemi jsem přes samá přirovnání a připodobňování nevěděla co čtu a o čem, že to vlastně mluvíme? :D Ale současně jsem si rozšířila nejen svojí chatrnou slovní zásobu, ale i všeobecný přehled a velmi příjemný ironický humor, mému podobný, byl milým zpestřením. Za mě dobrý! :)

04.03.2016 5 z 5

Všichni jsme z toho úplně na větvi Všichni jsme z toho úplně na větvi Karen Joy Fowler

U malého počtu knížek se mi stane, že nevím, co vlastně cítím a co bych měla sem napsat. A zjistila jsem podle komentářů pode mnou, že je nás víc :D Kniha je čtivá, okamžitě si mě získala zajímavým tématem, téměř až autobiografickým stylem. Prvky psychologie a spousta nových informacích o životě a chování šimpanzů rozšíří alespoň všeobecný přehled. Chvíle překvapení střídal smutek. Zvláštní, ale krásné. Když už jsem si myslela, že vím, okamžitě nastala změna či dovysvětlení a situace se změnila.
Příběh vypráví žena středního věku Rosemary, která vzpomíná na dětství se šimpanzicí Fern, na okolnosti, které vedli k jejímu odchodu, myslí na svého bratra, rodiče, prarodiče...

04.01.2016

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Hlavni hrdina Colin mi silně připomíná Sheldona Coopera. Tak nejak i v tomto duchu jsem celou knihu vnímala. Popravdě jsem to asi v necelé polovině ukončila, protože mi to přišlo pořád stejné. Přeskočila jsem rovnou na epilog, kde autor promlouvá ke čtenářům, kteří by mohli udělat přesně to co já a nazývá je poťouchlými lumpy. Ano, jsem lump, ale nějak mě to nechytlo. Na druhou stranu vím, že si to časem dočtu.Tak jak mě to nebralo, tak mě to láká. Divný. Ale prozatim pozdeji...

13.09.2015 3 z 5

Toskánsko na každý den Toskánsko na každý den Frances Mayes

Vzhledem k tomu, že jedeme v létě do Toskánska po vlastní ose, byl výběr knihy více než jednoznačný. Popis toskánských městeček, umění, zvyků, místních surovin, jídla a všech možných vůní mě natolik pohltil, že už se nemůžu dočkat. Nicméně si nemůžu pomoct, ale kniha na mě působí tak trochu zidealizovaně a až moc pohádkově, ale třeba to tak je...

16.06.2015 4 z 5