Jirka430 Jirka430 komentáře u knih

Duševní aristokratismus Duševní aristokratismus Friedrich Nietzsche

Svými spisy proměnil německou (evropskou) filosofii, do té doby "zkostnatělou". Odvrací se od starých křesťanských dogmat, jelikož jsou proti růstu člověka (do jeho velikosti - až k nadčlověku). Mnohé jeho ideje jsou chladné, až bezcitné, jiné jsou poetické a krásné (metafysický pohled na svět v čase). V každém případě Nietzsche předkládá složité mechanismy světa s duší básníka: "Zvíře, které trpí na světě nejvíce, vymyslilo si - smích."

24.04.2024 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Mistrovsky napsaný příběh dvou zamilovaných lidí, nad kterým po celou dobu leží tísnivá duchna nacistického běsnění, pod kterou se nedá dýchat.

25.02.2024 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Zbožňuji tyto Čapkovo varující hry, které často ve scifi kontextu odkrývají společenské hrozby. Parádní!

28.09.2023 5 z 5

Kořist Kořist Émile Zola

(SPOILER) Skvělá kniha. Co mě zarazilo je velmi zavádějící popis knihy na této stránce. Renáta byla obětí manžela a syna? Byla obětí své hlavy a společnosti, ve které žila. Manžel bral manželství jako obchod, to krásné Renátě ale vyhovovalo a manželství trávila ve společnosti nejednoho milence, zatímco za ní manžel platil astronomické účty. S nevlastním synem se vyspala (chyba obou, ale ona byla starší a měla být ta rozumná) a poté ho do pokračování vztahu sama nutila. Když jí vztah se synem nevyšel, pokusila se otce a syna rozkmotřit. To se mi opravdu nezdá jako popis oběti.

18.08.2023 5 z 5

Tichá hrůza Tichá hrůza Tomáš Korbař

Bradbury a Maurier nezklamali, jen díky nim knize dávám 4 hvězdičky, bez těchto autorů bych musel dát pouze 1.

01.08.2023 4 z 5

Příběhy o lidech a zvířatech Příběhy o lidech a zvířatech Jaroslav Hašek

Jediné, co tyto povídky spojuje, je opravdu pouze přítomnost lidí a některého zvířete. Proto jsem narazil na povídky slabší i velice silné. Jakožto fanouška temné literatury mě nejvíce potěšil Šlejhar a Weiss, líbil se mi také Olbracht, Hermann a v neposlední řadě samozřejmě bratři Čapkové.

14.06.2023 5 z 5

Prosím stručně Prosím stručně Václav Havel

Jedná se o skvělý vhled do autorovo duše a jeho skromné mysli. Havel zde brilantně zodpovídá nejenom témata, za která je dodnes kritizován. Dle mého názoru by si každý odpůrce pana Havla měl přečíst tuto knihu a znovu se nad ním zamyslet.

14.04.2023 5 z 5

Santa Lucia Santa Lucia Vilém Mrštík

Na tuto knihu jsem se velmi těšil a musím říci, že mě Mrštík opravdu nezklamal. Kniha je plná překrásných líčení a ano, je velmi smutná, ale to je na knize právě to krásné - sám E. A. Poe říkal, že nejdůležitější vlastností krásna je smutek.

07.03.2023 5 z 5

Slavná Nemesis Slavná Nemesis Ladislav Klíma

Tato kniha je dokonalá. Poetická, filosofická a velmi silná. Přečetl jsem jedním dechem.

15.02.2023 5 z 5

Kuře melancholik Kuře melancholik Josef Karel Šlejhar

(SPOILER) Učitelka českého jazyka nám vyprávěla o původním (o hodně drsnějším) konci této knihy, který Šlejhar musel pro pohoršení společnosti změnit. Původní verzi jsem bohužel zatím neobjevil, jedná se ale i tak o nádhernou knihu.

09.02.2023 5 z 5

Třináct baladických próz Třináct baladických próz * antologie

Nejvíce se mi líbil Šlejhar. Ukázka českého naturalismu v čisté podobě.

08.02.2023 5 z 5

Bratr smutek (76 básní) Bratr smutek (76 básní) Michail Jurjevič Lermontov

Velice povedená sbírka. Některé básně jsou slabší (jsou zde kousky i z autorovo čtrnácti let) a jiné jsou skvosty (Na smrt Puškinovu).

05.02.2023 5 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Famózní kniha famózního autora. Obecně nemám v oblibě čtení knih, které jsem již viděl zfilmované, u této knihy ale rozhodně nelituji. Je plná silných myšlenek a její děj je dojemný.

20.01.2023 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Klasické dílo české literatury, tak známé, že ho jako jediné zná i Andrej. Nyní ale fóry stranou. Jedná se o nadčasové dílo, ve kterém Čapek ukazuje svoji profesionalitu a znalosti z oboru. Kniha se mi velmi líbila.

03.01.2023 5 z 5

Podzemníci Podzemníci Jack Kerouac

Velice silné a krásné dílo. Kerouac zde kouzlí se svými magickými popisy míst a neuvěřitelně dlouhými větami.

10.10.2022 5 z 5

Ztřeštěné historky Ztřeštěné historky Ignát Herrmann

Je to dobrý.

07.10.2022 5 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

I v tomto díle Steinbeck potvrdil své umělecké i praktické vlohy. Příběh je čtivý a poutavý.

26.09.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Steinbeck je opravdu světový autor! V tak krátké novele zachytit tak silný příběh, to se jen tak nevidí. Moc čtivá a dojemná kniha.

21.09.2022 5 z 5

Dobrý člověk ještě žije Dobrý člověk ještě žije Romain Rolland

Co se děje týče, kniha mě velmi nudila. Její optimismus a nadhled ale člověku dokáže pomoci v těžších chvílích. Čtenář závidí hlavní postavě její neuvěřitelnou bezstarostnost.

05.09.2022 3 z 5

Z plamene a jasu Z plamene a jasu Michail Jurjevič Lermontov

Ne nadarmo řekl E. A. Poe, že nejdůležitější vlastností krásna je smutek. Lermontov neměl veselý život, což nádherně feflektoval do básní, které psal.

16.07.2022 5 z 5