jarynek jarynek komentáře u knih

Sága Valty Sága Valty Jean Dufaux

Tak toto se mi hodně líbilo. Za mne od Vybírala zatím nejlepší kniha (ještě jsem se nedostal k četbě Murény). Příběh je zasazen do v poslední době celkem oblíbeného a hojně využívaného prostředí Vikingů, ale vyprávění by mohlo stejně dobře fungovat i v jiných kulisách. Občas jsem se v duchu ptal, zda k základní dějové linie není přidáváno až příliš odboček, z nichž hlavní hrdina vždy na poslední chvíli mnohdy spíše jakoby náhodným přičiněním někoho dalšího vyvázne vítězně, ale ono se to tak příjemně čte a kniha je tak krásně zpracovaná (pěkná kresba ve velkém formátu na kvalitním papíře), že jsem na tento autorův styl téměř bez výhrad přistoupil. Závěr navnadil na možné pokračování, na které bych se rozhodně těšil.

16.03.2020 5 z 5

Hejna běsů Hejna běsů Cullen Bunn

Tak tady jsme litoval, že kniha obsahuje jen čtyři sešity. Byl jsme napjat, jak bude příběh pokračovat, takže jsem dychtivě otáčel stránku za stránkou a najednou byl konec. Resp. za koncem byla ještě velká kupa bonusů, které jsem si rovněž vychutnal.
Nejsou běsi jako běsi - někteří jsou hodní, někteří zlí, někdy jsou běsi v lidech horší než ti běsi skuteční. Rozhodně nejvíce mne zaujal chlapec bez kůže/kůže bez chlapce a největší běs hovořící s výrazným nářečím.
Jako rozjezd série to fungovalo dobře.

08.12.2019 5 z 5

Drsné sny Drsné sny Jakub Mařík

Je to čtivé, je to vtipné, je to akční. Jakub Mařík navazuje na začátek série, kterou psal Jiří Pavlovský a využívá potenciál všech 4 hlavních hrdinů, jejich vzájemnou kooperaci, jakožto i antipatie mezi některými z nich. Oproti JP je tam méně ulítlých nápadů, ale hlavní dějová linie s démonem a varianty nebyla špatná, jakožto i závěrečný boj s nimi. Musím souhlasit s většinou hodnotících, že nejlepší byla scéna v supermarketu, balancující na hraně reality a absurdity - ta patří do Zlatého fondu Kladiva na čaroděje.

17.02.2019 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Dlouho jsem při čtení nevěřil, že si autor vystačí s takovýmto námětem na celou knihu, protože ve finále je děj velice stručný a dokázat o tom poutavě psát více jak 250 stran dokáže opravdu jen pan Spisovatel, i když druhá půlka mi přece jen přišla již převídatelná a tím pádem i méně napínavá. Čekal jsem nějakou větší zápletku, ale ono je to především o psychologii jednotlivých postav. V knize mi chybělo alespoň nějaké vysvětlení světa, v němž se děj odehrává.

19.12.2018 4 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Do Kladiva se jako autor vrací JP a je vidět, že při tom čekání nezahálel a hned od první stránky na čtenáře valí jeden nápad za druhým a samozřejmě to prokládá originálními hláškami. Takže taková jízda na mrtvém, krásně růžově vytapetovaný byt, zavěšená lidská těla, možnost zvětšování částí těla, Klaaudiino oblékání s láhví vína, Felixovo střetávání se Starci, atd. jsou scény, které si budete dlouho pamatovat. A to nemluvě o tom, že přestanete mít chuť jezdit výtahem:). Jen konec mi přišel takový hodně rychlý, ale což, máme před sebou ještě hodně dílů.

25.05.2018 5 z 5

Okno do času Okno do času Peter F. Hamilton

Krátká čtivá vtipná hříčka s časovými paradoxy. Knížka mne chytla hned od první stránky a nepustila až do konce, a to díky sympatickému hlavnímu hrdinovi, který se potýká s tím, jaké to je, když máte takovou paměť, že skoro nic nezapomenete a aby toho nebylo málo, ještě najednou začnete získávat vzpomínky někoho dalšího. A aby toho nebylo málo, musíte řešit rodinné vztahy s otcem a nevlastní matkou. Ač jsou občas nastoleny otázky časových paradoxů, je vše nakonec poměrně originálně, ale uvěřitelně, vysvětleno, až by se chtělo skoro věřit, že by to takto mohlo fungovat:). Na to, jak byla knížka útlá, tak po dočtení mám pocit, že obsáhla opravdu hodně děje.

22.02.2018 5 z 5

Magie pro každého Magie pro každého Jiří Pavlovský

Tak tady je vidět, že se autor psaním opravdu bavil. A ta radost ze psaní se přenáší na čtenáře. Spousta skvělých hlášek, příběh zasazený do pražských reálií, rychle ubíhající vyprávění s jednou svéráznou a jedinečnou postavou vedle druhé. Je zřejmé, že hodně postav, a to nejen z Felixova týmu, ještě neřekla poslední slovo, takže se těším na pokračování.

03.11.2017 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Postapo knihu už jsem hodně dlouho nečetl, ale tato mne opravdu zaujala. A to nejen vykreslením možné budoucnosti, ale především charaktery a vzájemnými vztahy všech hlavních hrdinů. Právě v popisu vývoje jednotlivých postav je hlavní síla knihy, čemuž vévodí Melanie a její uvědomování si vlastní odlišnosti.

14.06.2017 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Již tak jedinečná Erbenova sbírka dostala v komiksovém zpracování zcela nový rozměr. Některé balady jsou pojaty klasickým způsobem, avšak v některých případech například díky posunu doby, do níž je balada zasazena, se jedná o novou intepretaci a vynikne nadčasovost balady. Výborná kniha.

18.04.2017 5 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

To byly vizuání orgie. Na mnohé obrázky se bude jen těžko zapomínat. Občas je to tak nechutné, až je to krásné. Z tohoot pohledu za mne absolutní nadšení. Pětiprstí psi jsou skutečně strašidelní, Jack dostatečně šílený a Obrtlíka si musíte zamilovat na první dobrou, ten se povedl. Ve srovnání s tím samotný příběh trochu pokulhává, občasné nelogičnosti v chování postav a fungování chladného světa, blázni ve skutečném světě na každém rohu, ... Ještě bych chtěl zmínit samostatné povídky na konci knihy, rozhodně doporučuji nevynechat.

21.01.2024 4 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Tak tohle mne bavilo. Po přečtení anotace jsem si nebyl jist, zda to nebude příliš velký guláš, ale myslím, že autor to celkem ustál. Jasně, jsou tam možná jisté pochybnosti nad logičností některých aspektů děje a chováním některých postav, ale je to hodně zábavné, čtivé a závěry ohledně logiky si udělám až po přečtení i dalších dílů.

14.01.2024 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Krásně napsaný gotický horor, který je prequelem Draculy a navazuje na něj jak deníkovým stylem vyprávění, tak stísněnou atmosférou stahující se upíří oprátky kolem hlavních hrdinů. Zpočátku pomalejší děj se zrychluje k až epickému závěru. Využití autora původního Draculy jako hlavní postavy mi při anotaci nepřišlo atraktivní, ale o to více mne posadilo na zem po dočtení. Kniha se dá číst i bez detailní znalosti Draculy, ale přece jen si některé detaily více vychutnáte, pokud máte načtené i původní dílo. Akční, čtivé, napínavé, občas strašidelné - co víc si může čtenář hororu přát.

09.12.2023 5 z 5

Krize identity Krize identity Brad Meltzer

Základní kostra příběhu by dokázala dobře fungovat i bez superhrdinů. Ti tomu dodávají jiný level, ale paradoxně nejvíce tím, že se nejedná o klasický superhdinský spektákl, ale o poměrně civilní detektivní vyprávění. Vina, trest, hříchy minulosti, které začnou mít velký vliv na současnost, cesta do pekla, která je dlážděna dobrými úmysly. Jo tohle se povedlo. A velkou měrou k tomu přispěla i výborná kresba, která dokázala skvěle vystihnout emoce hlavních postav tak, že některé obrázky se vám obtisknou do paměti tak, že se jen těžko dostávají z hlavy. Jediné mínus pro mne bylo, že díky velkému počtu DCU postav jsem asi některé vedlejší linie příběhu nepochytil/nedocenil. Za mne by tak kniha mohla být o pár desítek stran útlejší.

07.11.2023 5 z 5

Balada pro Sofii Balada pro Sofii Filipe Melo

Když jsem četl anotaci, tak jsem byl ke knize trochu skeptický, ale po otevření mne příběh chytnul snad od první strany a nepustil až do konce. Skvěle vyprávěné, skvěle vypointované. Kniha plná emocí, ať už kladných či záporných, že asi není čtenáře, kterého by to alespoň trochu nechytlo za srdce. Mne tedy více než jen trochu. A nezaostává ani kresba, která právě ty emoce dokáže detailně vyjádřit. A nad dvoustránkovými kresbami drogového tripu jsem seděl hodně dlouho a vychutnával si každou drobnost. Tohle je hodně povedený komiks, který mohu jen a jen doporučit.

28.09.2023 5 z 5

Potíže s mírem Potíže s mírem Joe Abercrombie

Jestliže jsem zvažoval, zda Trocha zlé krve není nejlepší Abercrombieho knihou, tak teď už váhat nemusím. Není. Tou je Potíže s mírem. Fantasy téměř bez kouzel, příšer a jiných atributů a k tomu ještě zasazená do počátků průmyslové revoluce a přesto skvělá. Autor vždy uměl pracovat s postavami a zde to dokazuje vrchovatě. Spousta originálních postav, které chvíli milujete, abyste je za chvíli kvůli jeich činům ž tak úplně v lásce mít nemuseli, ale vždy je jejich jednání odůvodntelné a chápete, proč takto jednají. Velkým plusem je to, že ani nejhlavnější postavy nemají nic jisté, neproplouvají dějem jako nezranitelné nechybující postavy, ale naopak občas projdou se ztrátou kytičky větší, než byste si přáli. K tomu dostatek akce a dějových zvratů, takže vlastně nevíte, kam autor směřuje a cítíte, jak si se čtenářem pohrává a vy mu za to, jak si vás maže a chleba ještě tleskáte. Tady jsem na závěrečný díl hodně natěšen.

05.09.2023 5 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

Neměl jsem úplně velká očekávání. Povídky ze světa Zámku a klíče plus crossover se Sandmanem ne mne působily jako snaha o vydojení z osvědčených značek trochu té smetany. Ale obavy nebyly na místě. Jednotlivé volně provázané povídky jsou výborné. Celé to začíná povídkou s nádechem spíše humorným, ale postupně se více a více utahují šrouby směrem k vážným a hororovým tématům. A že bude tak skvlěle fungovat crossover se Sandmanem vylo asi největší překvapení. Určitě se dá číst bez znalosti původné série či bez znalosti Sandmana, ale myslím, že čtenář si vše lépe vychutná, když tyto příběhy alespoň rámcově znát bude (principy fungování klíčů, některé postavy u Sandmana, ...). Samostatnou kapitolou je kresba - ta povyšuje knihu o level výše a bez ní by určitě ZaK nebyl tím, čím je.

12.03.2023 5 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Taková melancholická vzpomínka na dětství. Ale jak je u Gaimana zvykem, je taková vzpomínka tak trošku hororová, trošku pohádková, hodně fantastická, kde se prolíná obyčejný svět se světem, který je pro obyčejné smrtelníky neviděný, netušený. A dokáže to podat stylem, že čtenáři takové prolínání světů přijde zcela přirozené. Sice ne vše, co jsem od Gaimana četl, mne nadchlo, ale rozhodně umí psát, dokáže navodit atmosféru, dokáže vymyslet origiální postavy a i z celkem normálních situací umí udělat zajímavý příběh. Jen ten konec byl pro mne takový nepřesvědčivý, úplně se mi nehodil k předchozí náladě, kterou jsem z knihy měl. Hodně se mi líbily doprovodné kresby, které jsou neoddělitenou součástí příběhu.

16.02.2023 4 z 5

Orlové Říma III + IV Orlové Říma III + IV Enrico Marini

I pokračování hodně bavilo, ale přesto mi přišlo trošku slabší, než první kniha. Arminova změna by měla být trochu propracovanější, takto to byla příliš rychlá změna. Ale to je tak jediné, oc bych tomu vytknul. Napínavý, akční děj, intriky, věrohodný historický základ, dobře vystihnuté chraktery postav i celkové tehdejší atmosféry. K tomu výborná kresba. tak teď jen doufat v brzké dokončení.

21.11.2022 5 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

O čem kniha je?
O třech dnech válčení.
Tak to musí být asi pěkná nuda.
Ne naopak. Je to výborné čtení, které rychle plyne, až se divíte, že už jste na konci, a že ty tři dny boje tak rychle utekly. Akce střídá akci, ale přitom nejde o žádné nezáživné opakování řežby, ale vždy se jedná o unikátní střípek tak trochu nesmyslné bitvy.
U Abercrombieho většinou oceňuji práci s postavami. Ne jinak je tomu tentokrát. Spousta barvitých charakterů na obou stranách fronty, mezi nimiž těžko hledat kladnou postavu, ale kteří vám přesto přirostou k srdci (oni ti klaďasové jsou většinou nerealističtí a nudní), vás nutí chvíli fandit jedné straně, abyste za chvíli drželi palce těm druhým. Vyšperkované dialogy a povedený závěr na jednu stranu ukazují nesmyslnost války, ale na druhou stranu ji tak nějak berou za součást lidského žití. Líbilo se moc.

11.10.2022 5 z 5

Udolí zrůd Udolí zrůd Steve Niles

Kdo je zrůda? Ten, kdo tak na první pohled možná vypadá, nebo ten, kdo se tak chová? Příběh nás zavede do odlehlého kraje, kde je takovýchto "pochybných existencí" nemálo. Ponurá atmosféra údolí se přenáší do nálad a vztahů všech jeho obyvatel, jejichž střet se zdá být nevyhnutelný. Vyprávění je plné emocí a to je jeho hlavní přednost, protože samotný děj je vlastně poměrně jednoduchý a zasloužil by si větší propracování a větší gradaci. Takto to bylo od půlky hodně rychlé a zkratkovité. Konec byl hodně kvapný, ale na druhou stranu jeho vyznění se mi líbilo. Pokud jde o kresbu, tak ta mi k příběhu hodně sedla - dokázala vystihnou emoce lidí i náladu kraje a přispěla tak k celkově kladnému hodnocení knihy.

21.09.2022 4 z 5