jaroslav63 jaroslav63 komentáře u knih

Němé oběti Němé oběti Tim Weaver

Pro mne slabší než některé jiné díly, ale pořád považuji sérii za kvalitní.

07.07.2017 4 z 5

Kouzelníkův únik z reality Kouzelníkův únik z reality Lars Vasa Johansson

Velmi příjemná kniha žánru "feelgood", trochu ve stylu Muže jménem Ove Fredricka Backmana. Pokud se i jako dospělý čtenář smíříte s existencí magických bytostí (asi tak jako když dospělí čtou Harryho Pottera), dostanete zábavný příběh o otravném a nesympatickém muži středního věku, kterého až autonehoda uprostřed hlubokého lesa dovede k sebereflexi a změnám.

25.04.2017 4 z 5

Kniha zrcadel Kniha zrcadel Eugen Ovidiu Chirovici

Výborný kriminální román, kde nic není tak, jak by se zdálo. Vlastně ani nejde o zločin, ale o to, jak na něj nahlížejí jeho různí aktéři.

23.04.2017 4 z 5

Najděte Reachera Najděte Reachera Diane Capri

Poměrně velká slátanina. Knihy o Reacherovi také nejsou zrovna Dostojevskij, ale má to kouzlo béčkových filmů a dobře se to čte. Kniha Diane Capri je proti tomu chaotická, místy děj nedává smysl a od půlky už jsem si jenom přál, aby kniha brzy skončila.

21.12.2016 1 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Četlo se mi dobře, všechny dějové odbočky a vedlejší příběhy byly zajímavé. Jako každý thriller, i tento se nevyhnul některým klišé a technickým nesmyslům - dokonce ani dnešní počítače či telefony neumí všechno to, co se v knize popisuje. Nicméně když tady Databáze knih nabízí jako podobnou knihu titul Plavec, tak musím říct, že právě Plavec mi přišel takový realističtější. Lidé, kterým se tam něco stane, opravdu trpí nebo jsou v depresi, ne že si najdou nějaký vlastenecký motiv a jedou dál. Nicméně obě knihy mají něco do sebe i přes své nedokonalosti.

09.10.2016 4 z 5

Odplata Odplata Andrew Grant

Kniha je mnohem slabší než cokoliv ze série o Jacku Reacherovi, kterou píše Grantův starší bratr pod pseudonymem Lee Child. Některé motivy (a klišé) jsou zcela bezostyšně použity z „Reacherovek". A aby to nebylo málo, text v českém překladu místy nedává vůbec smysl, jsou tam kvanta chyb a jde tak trochu o pohrdání zákazníkem, které BB Art tímto polotovarem ukazuje. Překladatel a redaktor rozhodně nepředvedli svůj životní výkon. V kvalitním nakladatelství by to asi byla jejich poslední práce.

27.09.2016 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Líbilo se mi to o trochu méně než kniha Muž jménem Ove, ale pořád je to tentýž Backman. Prostý příběh obyčejných lidí. Žádné exotické lokace, thrillerově nadupaný děj nebo hrdinové s nereálnými schopnostmi. Zapomenutá vesnice postižená ekonomickou krizí, nezaměstnaní bez naděje, děti bez budoucnosti. Nejméně pravděpodobným zachráncem takto špatně rozdaných karet je jedna hádavá důchodkyně z města. Přesto je síla tohoto obyčejného příběhu větší než u některých „přeleštěných“ příběhů z přeceňovaných bestsellerů.
Těším se na švédský film Muž jménem Ove podle Backmanovy první knihy.

05.05.2016 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Začal jsem číst v angličtině a zatím to vypadá na pěkný příběh o forenzním vyšetřování ve stylu Bones nebo CSI. Těším se na český překlad.

06.03.2015

Skála Skála Peter May

Naprostá bomba. Tato kniha mě dostala jako už dlouho žádná. Nalejte si single malt whiskey s vůní rašeliny a nechte se unášet drsným příběhem z drsného ostrova. Scotland for ever!

06.03.2015 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Líbila se mi celá trilogie, nejvíc asi Skála. V tomto třetím díle už prakticky ani nejde o detektivku. Detektivní zápletka tvoří jen pozadí příběhu z historie ostrova Lewis a života hlavních hrdinů. May je skvělý vypravěč a je cítit, že na ostrově Lewis dlouho pracoval a zná to tam. Například detektivka jiného autora Vraždy na Hebridách, která se tam taky odehrává, mi proti Mayovi přišla neuvěřitelně plochá. Máme tu zločin, vyšetříme ho, konec knihy. May popisuje lidi, přírodu, konflikt gaelštiny a angličtiny a ekonomickou bezvýchodnost života na Hebridách. Jak sám řekl na besedě v Brně, u každého románu chce, aby jeho čtenář poznal nějaké zajímavé místo. Proto má také sérii knih z Číny, z Francie a jeho předposlední kniha pojednává o skotské emigraci do Kanady.

06.03.2015 5 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Od Maye se mi líbila celá trilogie z ostrova Lewis, která je skvěle napsaná. A jeho starší kniha Pán ohně dokazuje, že je dobrý vypravěč odjakživa. Nelíbilo se mi tak jak trilogie Lewis, ale pořád je to nadprůměr současné produkce. Navíc po Mankellově Číňanovi další možnost, jak se dozvědět něco málo o současné Číně.

06.03.2015 4 z 5

Plavec Plavec Joakim Zander

Jsem ve třetině a zatím skvělý thriller. Blízký východ, CIA, tajní agenti, politika, hrdinové proti své vůli zataženi do dění... vše co by měl thriller mít. Mohli by podle něj natočit i poměrně akční film.

06.03.2015 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Ani ve třetím případu Carl Mørcka z oddělení Q Adler-Olsen nezklamal. Naopak, děsivý příběh ztracených dětí, náboženských sekt je napínavý až do konce a nedá vydechnout. Pocit hrůzy je podobný jako v Ženě v kleci, spád děje naopak připomíná Zabijáky. Pro mě spolu se Sněhulákem dvě nejlepší detektivky roku.

09.11.2012 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Skvěle vygradovaný příběh, těším se na film, který se brzy začne točit.

18.08.2012