Jarka_rybář Jarka_rybář komentáře u knih

Rabbi Ježíš Rabbi Ježíš Marie-Aude Murail

Krásné zpracování evangelia. Stručné, jemné a přístupné i "nekostelovým" dětem. Lze jen doporučovat.

07.06.2021 5 z 5

Republika Republika Jiří Padevět

Moc pěkná kniha pro lidi, kteří nejsou úplní fandové historie. Autor tu stravitelným způsobem podává střípky z českých dějin.

31.05.2021 4 z 5

Mladá pro manželství Mladá pro manželství Paula Marshall

Hm... Zaujal mne název, ale děj už příliš ne. Přesto to bylo nenáročné a místy i docela příjemné čtení.

27.05.2021 3 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Život na farmě popisuje paní MacDonaldová hezky a s humorem. Takoví Kettleovi by asi v reálu tak vtipní nebyli. Přírodu popsala hezky.
Kniha se mi četla suprově, ale abych byla upřímná, ke konci mne paní McDonaldová docela otravovala. Humor už stěží překrýval její stěžování si. Asi se autorce v něčem podobám, protože tahle nenápadná podtextová nitka mi dost vadila. Jinak ale krása.

23.05.2021 4 z 5

Zrozena pod šťastnou hvězdou Zrozena pod šťastnou hvězdou Paula Marshall

Příběhy z dob kolonizování Austrálie/Ameriky a jejich divočiny mám ráda, takže kniha pro mne byla fajn čtení.

14.05.2021 3 z 5

Kdo zachrání doktora? / Výjimečný chirurg Kdo zachrání doktora? / Výjimečný chirurg Laura MacDonald

Dobrá oddechová četba. Lékařské romance můžu.

Manželství z povinnosti Manželství z povinnosti Rebecca Winters

Záhadný přívěsek Záhadný přívěsek Rebecca Winters

Polibek od rytíře Polibek od rytíře Nicole Burnham

Pěkné čtení.

14.05.2021 3 z 5

Pravidla zasnoubení Pravidla zasnoubení Carla Cassidy (p)

Pěkná knížka

Láska vše přemůže Láska vše přemůže Maureen Child

Žena beze jména Žena beze jména Emilie Richards

14.05.2021

Prázdniny s šejkem Prázdniny s šejkem Barbara McMahon

Dobrá oddechovka. Trochu popelkovská.

Kráska ze snu Kráska ze snu Nicole Burnham

(SPOILER) Dobrá oddechovka. Líbí se mi nápad - chtít někomu někoho dohodit a skončit s ním sama? Prima nápad.

14.05.2021 4 z 5

Milostná terapie / Jaký doktor, takový syn Milostná terapie / Jaký doktor, takový syn Lilian Darcy

14.05.2021 3 z 5

Lékaři na křídlech / Láska v bílém plášti Lékaři na křídlech / Láska v bílém plášti Meredith Webber

14.05.2021 2 z 5

Rozdávat štěstí / Sestra v akci Rozdávat štěstí / Sestra v akci Carol Marinelli

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Kniha se mi hodně líbila. Většina knihy je hezká, Illan prostě putuje, ať už sama nebo s Pětadvacítkou. To je hezké. Potom jsou tu ovšem pasáže, které jsou zlé, hodně zlé, a kde jsou nejsympatičtějšími postavami právě nasterey.
Svět, který Petra Stehlíková představila, pořádně potemněl. Krátí se čas a záhady se stále vrší. To je trochu únavné, už by to chtělo, aby se začaly rozplétat. Jsem zvědavá, velmi zvědavá, jak to bude dál, ale ocenila bych, kdyby už napětí začalo pomalu klesat.
Jsou věci, které se mi líbí, třeba čím dál tím větší vyspělost a rozhodnost Ilan, svět v podzemí, nasterey i jedna z nových postav... Moc se mi líbil i konec. Někdo by v něm mohl vidět podobnost s druhým dílem - jistá tu opravdu je-, přesto je ale jiný. Ilan tentokrát není sama. Popravdě řečeno, já v tom konci vidím i jistou naději.
Jsou však i věci, které mne děsí a to hlavně sklenařská tajemství. Začínám mít dojem, že sklenaři vůbec nebyli ti milí a sympatičtí. I když už asi tuším, proč s pařížskou horečkou reagovali, jak reagovali. Do třetice jsou i věci, které mne zklamaly - převážná většina nových postav, až na buniho je to strašná sebranka, některé mi připadají úplně zbytečné. Třeba zrzka, která pobláznila kapitána. Ta mi přijde jen jako účelový prostředek, který má otupit jednoho z nejsilnějších lidí knihy, a pak si mohla klidně zmizet. Působí proto nereálně a zbytečně. Bohužel, někteří muži se takto zachovat dokážou, Ale tady a kapitán?! Trochu moc.
Z postav nemohu nezmínit vícesenátorku Kozlovskou. tato žena je pro mne největším překvapením třetí knihy. A překvapením příjemným. Ne, nezměnila se. Pořád je taková, jakou ji nemám ráda. Zlá, nepříjemná, nenávistná, toužící zničit celý svět. Ale odhalila nečekané hlubiny a znalosti Ona totiž věděla, co se stane. Věděla o tom, co je Ilanin dar zač. A já bych ráda věděla, co z vicesenátorky udělalo ženu, jakou je dnes.
Přála bych si, aby se klíčové postavy dokázaly spojit. Vícesenátorka je jednou z nich. Jenomže všechny ty postavy toho hodně prožily a jsou těžce poznamenané. Asi se stane ještě hodně zlého, než se dají dohromady a zachrání svět. Myslím si totiž, že bez spolupráce svět sklenařů i lidí z nížin padne.

Jsem opravdu zvědavá, jak to autorka zvládne dotáhnout do konce. Záhad má nakupeno požehnaně, naznačeno také dost. Hodně toho pracně vystavěla, viz například vztahy Pětadvacítky, aby to vzápětí malou rankou rozbila (ale zajímavé je, že ti nejproblémovější nakonec zůstanou při Ilan).
Ve zničeném světě sklenařů je hodně záhad, hodně zmatků. Osobně ale nevím, zda to tak nemá být. Odkrývání záhad sklenařů mi totiž připomíná archeologii, tady taky dost často nevíme co, jak a proč, nebo práci tajných služeb (spousta špiónů, zatajovaných informací).
Nejsem člověk, který by zvládal napínání svých nervů donekonečna. Několik slibných knih jsem kvůli tomu odložila včetně série Hra o trůny). A paní Stehlíková se blíží podobnému osudu. Jenomže její svět mám moc ráda, postavy jsem si většinou zamilovala a chci s nimi jít dál po jejich cestě. Takže budu netrpělivě vyhlížet další díl. Protože tenhle svět má potenciál.

11.05.2021 4 z 5

Konec dětství Konec dětství Arthur Charles Clarke

Jedna z nejlepších knih autora. Tedy alespoň pro mne. Bez epických vesmírných bitev, přesto úžasná a dramatická.

08.05.2021 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Úžasná kniha. Některé povídky mne dojaly.

08.05.2021