Jarek82 Jarek82 komentáře u knih

Nazpaměť. Znám tu knihu nazpaměť!

Popravdě neznám žádnou jinou českou knihu s takovou hustotou humoru, navíc pěkně ulítlého.

18.08.2022 5 z 5

Spitfire Spitfire Tony Holmes

Já mám to letadlo prostě rád. Kvůli tomu jak vypadá a zároveň kvůli legendě stroje, který stál na straně dobra a zvítězil.

Tato kniha je čitelná asi jen pro fanoušky. Detailní historie, popis jednotlivých verzí. Sekce o leteckých esech a jednotlivých bitvách jsou spíš faktografické, než příběhové.

Obsahuje krásné fotky.

Magorské modlitby Magorské modlitby Ivan Martin Jirous

Mám rád Putnovy výbory, to jak je uspořádává i to, že ač autora znal, dokáže se od něj oprostit a klidně do něj tepat.

Musím říct, že moje znalosti křesťanství jsou pro Jirousovu tvorbu více než nedostatečné. Četl jsem Labutí písně a teprve až po přečtení Magorských modliteb mi došlo, jak hluboce věřící člověk to byl a kolik referencí tam zašifroval.

Básně samotné mě oslovují vlažně, občas se ale najde některé zarezonuje. Hlavně takové, kde Magorovi došla (nekonečná) odvaha, padla na něj tíseň komunistického vězení, bolelo odloučení od rodiny, nebo si přiznává selhání. Orientaci velmi pomáhá Putnův komentář, který je zasazuje do časového rámce, období života, aktuálních těžkostí a vysvětluje reference.

Chválím sazbu + materiál.

15.05.2022 4 z 5

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

Četl jsem verzi V jazyce 21. století, takže jsem problém s češtinou neměl.

V první části knihy prochází městem a popisuje marnost života ve všech jeho podobách - povolání, manželství, bohatství, chudoba, nosení masek, … a shledává Kazatelovo "marnost nad marnost". Tahle část je super, člověk vidí, že se za těch 400 let nic moc nezměnilo. Literárně mi ale přišlo, že je tepání příliš napřímo. Chvílemi se ho snaží schovat za alegorii, podobenství, ale chvílema je to jen brblání.

Druhá část knihy nabízí na složitý problém jednoduché řešení v podobobě víry. Už jsem potkal několik takových knih, kdy se autor nedokáže ovládnout a po vyložení problému začne rýsovat řešení. A nikdy to nedopadlo dobře. Ani tady ne.

Na druhou stranu, je to 400 let stará kniha, možná soudím příliš přísně. Rozhodně stojí za přečtení.

Lovci švábů Lovci švábů Matěj Dadák

Svou atomosférou mi kniha evokuje postapokalyptické filmy, například relativně nedávnou Cestu: "Z lesů vylézají hordy anonymních dobyvatelů toužících po našich zásobách" nebo "Hrdinové si navzdory osudu snaží zachovat zbytky původních životů". Sexuální násilí na ženách je vykresleno drsněji a podrobněji, než bývá zvykem ve filmech.

Příběh je zasazen do rámce celé Evropy, byť se děj odehrává někde v českém pohraničí. Řekl bych, že má navazovat na události a problémy vzniklé ve světě dneška. Úplně jsem tomu ale neuvěřil.

Čtivá kniha, ale ne můj šálek čaje.

17.04.2022 4 z 5

Na cestě domů… vždycky Na cestě domů… vždycky Rudy Linka

Rudyho optimismus je nakažlivý – člověk to čte jedním dechem a musí se usmívat. Je až neuvěřitelné, kolik toho prožil, do jakých akcí se pustil a jak moc lidí potkal.

Taky se mi líbí jeho trvání na hodnotách. Výcvik českých řemeslníků, aby dodali pořádné dílo. Trvání na slibech. Stejně jako na kvalitě hudby.

Jediné co bych knize vytkl, že si na pár místech dost zbytečně vyřizuje účty s různými lidmi. A taky jsem celou dobu bojoval s tím, jestli se příliš nechlubí. Ale to dávám na vrub ne knize, ale vlastní středoevropské zapšklosti ;-)

29.01.2022 5 z 5

Minehava Minehava Eduard Štorch

Při čtení dětem jsem si připomněl, jak jsem knihu kdysi dávno četl já a jak mě uhranula. Dívka, která si v násilném světě a navzdory úskokům a nepřízni osudu najde svoji cestu.

29.01.2022 5 z 5

Boží kniha od Pastoral Brothers Boží kniha od Pastoral Brothers Karel Müller

Ta kniha není pro mne. Předpokládá totiž, že ji čte věřící křesťan, a proto bere Bibli jako úhelný kámen, o kterém se nediskutuje, pouze se interpretuje. V tomto případě v liberální notě.

Mnohem bližší je mi přístup Tomáše Halíka, nebo Marka Váchy, kteří křesťanství zasazují do kontextu našeho světa. Tím se to pro mě osobně stávají zdrojem zajímavých myšlenek.

Kniha se obsahově vychází z videí Pastoral brothers a hodně se s nimi překrývá.

Knihu je ale potřeba ocenit, protože může pomoct věřícím s více relaxovaným podáním víry. A zdůraznění křesťanství coby náboženství lásky. Každý už určitě potkal dogmatického křesťana. Proto 4 hvězdičky.

29.01.2022 4 z 5

I kdyby to náhodou pro skupinu bohatců dobře dopadlo, stejně to dobře nedopadne. Tísnivé.

29.12.2021 5 z 5

Narcis a Goldmund Narcis a Goldmund Hermann Hesse

Jedna z těch knih, která se trefila do mého aktuálního vnitřního rozjitření a pomohla určit cestu dál.

Je lépe být asketickým mnichem, který pomocí řádu v klášteře nemá možnost uhnout z cesty, který není vystavován pokušením, který pracuje na svém kousku něčeho věčného?

Nebo raději bohémem, který snadno podléhá svodům svých smyslů, který žije ze dne na den bez plánů a povinností, který ale tuší že po jeho smrti po něm nezůstane nic protože žil jen pro chvíle slastí?

Jak se nezabetonovat v dobrém bydle, ale být pořád na cestě? Má život v kontextu hrůz světa nějaký smysl?

Oblíbené pasáže:

---
…jak bědně a v strachu si všechno živoucí nese tu svou trošku teplé krve ledem vesmíru…
---
…a formulujeme myšlenky, pak tak činíme, jen abychom z toho velikého tance smrti přece jen něco zachránili, zbudovali něco, co má delší trvání než my sami…
---
Ale vždy znovu, často docela náhle jako kouzlem ho radost a klid opustily, vždy znovu z něho to tučné, vypasené poblouznění spadlo, ta spokojenost se sebou samým, důležitost a líný klid duše, a vytrhlo ho to pryč, do samoty a přemítání, na toulky, k pohledu na utrpení, na smrt, na pochybnost všeho konání, k zření do propasti.
---
…oč jednodušší, klidnější, pohodlnější je pro představeného řídit lidi průměrné místo povah velkých a silných, musel povzdychnout a usmát se zároveň. Ne, nedá se nakazit nedůvěrou, neprojeví nevděk za to, že mu jsou svěřeni dva lidé výjimeční…

23.08.2021 5 z 5

Dokud se Harari drží historie, je knihu radost číst. Má spoustu nevšedních postřehů, které vznikají srovnáváním jednotlivých etap vývoje lidstva. Všechny aspekty kvality života člověka se průběžně jen nezlepšují, někdy se i dočasně zhorší. Udělal jsem si spoustu výpisků a hromada věcí pro mě byly novinky, nebo aspoň zasazení mých předchozích znalostí do kontextu.

Ke konci se ovšem pustí do odhadování budoucnosti a tam jsem už dost často nesouhlasně mručel. Občas vytvoří falešné dilema. Občas nemá dost víry v to, že se může objevit naprosto nová, neznámá technologie. Obzvlášť markantní to bylo u rozebírání smyslu života. Tam mi například naprosto chyběla možnost "smysl života je přispět svým malým zrníčkem k lepší budoucnosti".

23.08.2021 4 z 5

Jak číst literaturu jako profesor Jak číst literaturu jako profesor Thomas C. Foster

Podobné hodnocení jako "Číst romány jako profesor". Navíc jde trochu do obecnosti.

Psaní není soptění okamžitých nápadů. Psaní je řemeslo.

05.05.2021 5 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Spousta krásně vtipných situací a překvapení. Scénka s králíky mě dostala do kolen.

05.04.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Viděl jsem film dříve než četl knihu a v důsledku toho postavy mluví hlasem herců :-) Každopádně humoru to neubralo.

05.04.2021 5 z 5

Muž bez vlastností Muž bez vlastností Robert Musil

Všichni tušíme, že by se mělo NĚCO udělat. Jenže nikdo netuší co. Bože, jak je to aktuální.

28.02.2021 4 z 5

Básně sebrané Básně sebrané J. H. Krchovský (p)

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.

28.02.2021 5 z 5

Jsi tam, brácho? Jsi tam, brácho? Marek Herman

Vzdychání o důležitých věcech a o tom, jak je moderní doba zkažená.

28.02.2021 2 z 5

Parabible Parabible Alexandr Flek

Je to jako číst Nový zákon a mít po ruce někoho zkušenějšího, koho se můžu zeptat jestli rozumím správně, případně si nechat poradit. Myslím, že to i pomáhá v tréningu chápání principu biblických přirovnání, příběhů, metafor.

V každém případě nejde jen o prosté převedení do moderních reálií.

01.01.2021 5 z 5

Básně - Spisy II Básně - Spisy II Karel Kryl

Kniha obsahuje poměrně hodně básní, které mě nezaujaly. Ale obsahuje také několik parádních kousků - zhusta těch, které znám z nahrávek. (Jde jaro do léta, Zbraně pro Erató, Slovíčka)

01.01.2021 4 z 5

Hájili jsme hrad Hájili jsme hrad William Eastlake

Válka je špatná, nesmyslná a nutí lidi dělat nedobrá rozhodnutí. Armáda je plná cvoků. Podobné téma jako třeba Hlava 22.

Ovšem poměrně nudný děj, který se rozjede až ke konci.

21.12.2020 2 z 5