Jarek82

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Viděl jsem film dříve než četl knihu a v důsledku toho postavy mluví hlasem herců :-) Každopádně humoru to neubralo.

05.04.2021

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Trochu mi to připomělo Sto roků samoty. V prostředí vesnice se lidi po stovky let točí v kruzích. A myslím, že každý si tam najde vzorec chování "svého" příbuzného.

Taky mě šokovalo jak autorka dokázala popsat duševní pochody chlapů, hlavně řezníka.

A když nic jiného, tak zjistíte co je kotouč a smažinky :-)

VrányVrányPetra Dvořáková

Kniha popisuje život rodiny se slušně patologickými vztahy z pohledu matky a dcery. Řeší se přerod dítěte v ženu, menstruace a neposlední řadě rodinné problémy. Ty dva pohledy vnímám jako souboj dvou typů lidí.

Ten první je hravý. Baví ho experimentovat a nebaví jet v zajetých kolejích. Když vykonává nějakou aktivitu, v tomto případě malování, dělá ji pro vnitřní radost. Vnímá svět jako úžasně krásnou věc. I přes nepřízeň osudu nezahořkne, dává lidem donekonečna druhou šanci. Nedá na mínění okolí. Dost často má radost z věcí kterých dosáhl a očekává že okolí bude mít taky. Ale místo toho přijde ledová sprcha průšvihu. Taková je Bára.

Ten druhý je jiný. Svět bere jako sadu kolejí po kterých se jezdí a z nichž není možné vybočit. Věci dělají tak, jak se má a bez vnitřní radosti. Velmi dá na mínění okolí. Má rád lidi, kteří se taky pohybují jen v rámci zajetých kolejí. Taková je máma a Katuška.

Otec, ten je mimo kategorie. Vyprázdněný primitiv.

Kniha je velmi syrová a intimní. Přečetl jsem ji jedním dechem.

22.02.2020

Robinson Crusoe (převyprávění)Robinson Crusoe (převyprávění)Josef Věromír Pleva

Kniha, která pořád ještě funguje i na dnešní děti. Mám zkušenost, že se dá předčítat už od pěti let věku.

22.02.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Hlavního hrdinu vleče za flígr životem leckdo, on sám nemá sílu. Docela se tomu poddává ale přesto občas najde sílu se vzepřít a něco udělat o své vůli. Hlavně když tuší, že jde o správnou věc.

Skoro modlitbySkoro modlitbyKarel Čapek

Krásný průlet Čapkovým duchovním světem "plaché zbožnosti". Podobné jakou měl Havel, Masaryk, Palacký, Havlíček. Nepsal o víře přímo, objevuje se skrytě a rafinovaně.

12.08.2020

Sapiens: Stručné dějiny lidstvaSapiens: Stručné dějiny lidstvaYuval Noah Harari

Dokud se Harari drží historie, je knihu radost číst. Má spoustu nevšedních postřehů, které vznikají srovnáváním jednotlivých etap vývoje lidstva. Všechny aspekty kvality života člověka se průběžně jen nezlepšují, někdy se i dočasně zhorší. Udělal jsem si spoustu výpisků a hromada věcí pro mě byly novinky, nebo aspoň zasazení mých předchozích znalostí do kontextu.

Ke konci se ovšem pustí do odhadování budoucnosti a tam jsem už dost často nesouhlasně mručel. Občas vytvoří falešné dilema. Občas nemá dost víry v to, že se může objevit naprosto nová, neznámá technologie. Obzvlášť markantní to bylo u rozebírání smyslu života. Tam mi například naprosto chyběla možnost "smysl života je přispět svým malým zrníčkem k lepší budoucnosti".

23.08.2021

Bible - překlad 21. stoletíBible - překlad 21. století neznámý, neuveden

Doufám, že do mě neuhodí blesk jako ve scénce Katovna - Bible divadla Sklep (dá se najít na Youtube). Ale ta kniha je především dlouhá.

Našel jsem v ní pasáže které si ještě určitě přečtu znova: Job, Kazatel, Jonáš, Sirach, Judit, Šalamoun. No a samozřejmě Nový zákon. Asi dává smysl aby tam byly i základní kapitoly typu stvoření světa, Mojžíš, útěk z Egypta, Babylonské zajetí a pár dalších. Ovšem zbytek je naprosto obludné pobíjení mečem, vypalování a neustálé porušování Zákona a trestání. Pořád dokola. Tisíce stran. Úplně obsesivní.

Důsledek toho je, že Bibli většina věřících nepřečetla nikdy celou. Znám několik takových případů.

Každopádně tento překlad je skvělý, moderní.

26.07.2020

Pestré vrstvyPestré vrstvyIvan Landsmann

Musím předeslat že táta fáral na Paskově takže jsem poněkud zaujatý.

První část je prostě reálná, tak to tam dole chodí. Znám dokonce z vyprávění některé historky použité v knize. Kromě realistického prostředí a mluvy horníků ale kniha nabízí víc. Ukazuje, že i když se v podzemí sejde pestrá sebranka lidí a charakterů (včetně několikrát trestaného násilníka a potížisty) tak může vzniknout semknutý tým. Tým který maká, nikomu není třeba říkat co má dělat, ví že se v něm na sebe navzájem můžou spolehnout a sdílí svůj těžký osud společně a s humorem. Kdokoliv se ukáže jako křivák nebo lenoch je vytlačen. To vše v prostředí kde jsou úrazy a smrt denním chlebem. Taky kniha krásně demonstruje svět ředitelů a náměstků kteří mají moc jen na povrchu. Pod zemí vládne horník protože se tam šéfové bojí vůbec sfárat. Tuhle část jsem si fakt užil.

S druhou částí je to horší. Na jednu stranu ukazuje těžký osud emigranta který nezná slovo cizím jazykem a protlouká se všelijak. Docela to má i spád a člověk se nemůže dočkat rozuzlení. Ta samota v cizí zemi musí být hrozná. Na druhou stranu ukazuje autor své problematické stránky. V socialismu nechá ženu a děti, po neshodě s bratrem nebo spíš jeho ženou přichází o možnost vysněné Kanady a zůstává v Holandsku. Nedokáže si pomoct a peníze vydělané u bratra propíjí v hospodách, stravuje se v restauracích a čeká na šťastnou náhodu. To mě docela iritovalo. Pokud už je někdo takový dobrodruh tak má žít svůj americký sen a makat. Sehnat si učebnici jazyka, jíst suché rohlíky a pracovat na tom, aby se ze svrabu dostal. Myslím, že se Hutka docela nadřel než z něj tu knihu vylámal.

Hvězdičky dávám za první část.

25.09.2020

Možnosti milostného románuMožnosti milostného románuJan Němec

Popis vztahu dvou lidí od začátku do hořkého konce. V některých částech velmi intimní.

Kniha obsahuje spoustu referencí na filozofii, hudbu, literaturu. Někdy jsem se nedokázal ubránit pocitu, že jsou tam jen pro efekt.

V recenzích se tvrdí, že je autor narcis, a asi je to pravda. Jednak je většina knihy v du-formě a druhak jsou pro něj ostatní lidé, hlavně Nina, jen slupkou do které nevidí. Ale z autora mi nakonec zbyl sympatický dojem, že si je svého trápení vědom. Že i s narcismem je schopen se aspoň trochu pozorovat z venku. V jednom místě říká: "Zatímco Nina byla syrová, já si připadal jako přešlechtěná odrůda." A tím se za mě pojmenoval.

Jinak je text psán lehkým, krásným stylem, který autorovi závidím.

21.12.2020

Rychlonohý DžarRychlonohý DžarSemjon Karatov

Super knížka o pravěku. Poutavý příběh o mladíkovi, který zvířata nebere jen jako žrádlo.

04.09.2020

ZdrojZdrojA. Rand (pseudonym)

Příliš jsem neporozuměl motivaci postav. U některých v podstatě v celé knize (Dominika, Gail) u jiných občas (Howardův vztah k Dominice). Postavy na sebe občas mrkaly a věděly co zamýšlí udělat ostatní. Já jsem to teda nevěděl. To je slabší strana knihy.

V knize je luxusně popsán rozdíl mezi čistou architekturou a náhodným shlukem nesourodých prvků které se za ni vydávají.

Líbí se mi myšlenka, že dílo má jednoho tvůrce který do něj vdechne myšlenku a nese za něj zodpovědnost. Jako programátor jsem zažil věc které říkali "architects board" což bylo pět chlapíků, kteří rozhodovali kterým směrem se má firemní software vyvíjet. Jeden každý z nich byl zkušený programátor a architekt. Dohromady ale opravdu fungovali na úrovni, cituji knihu: "jejich nejnižšího společného jmenovatele". Případně "Vzduchu který vychází z výdechu metra ve kterém je směs pachů lidí kteří jím cestují. Je možné, že mezi nima byla navoněná dívka v krásných šatech a muž v perfektním obleku s naškrobenou košilí. Ale to z průměru nepoznáte."

Taky oceňuji popis individualismu a EGA v trochu jiném duchu než je běžné. Howard je individualista a EGOista v oblasti architektury. Tím to ovšem hasne a názor na jiné oblasti z něj musí doslova páčit. Rozlišuji tedy individualismus a EGO lidí jako Zeman nebo Trump (experti přes všechno a přitom přes nic) a ten Howardův (úzce specializovaná oblast ale je v ní nepřekonatelný). Kniha se strefuje do kolektivismu což je pořád docela aktuální. Vizte snahy laické veřejnosti mluvit do věcí typu vakcinace, novinařina nebo přesun nádraží v Brně.

No a pak samozřejmě Zdroj. Vnitřní u Howarda a pár dalších vs vnější u včech ostatních. Energie a motivace pocházející ze sama sebe vs motivace z "druhé ruky" penězi, mocí, pochvalou. Kdo se někdy dostal do blízkosti korporátu tak chápe.

Citát z knihy:
„Chcete mi snad tvrdit, že opravdu vážně pomýšlíte na to, že budete stavět tímto způsobem, až se stanete architektem, jestli se jím kdy stanete?“
„Ano.“
„A kdo vám to asi tak umožní, milý kolego?“
„O to přece nejde. Jde o to – kdo mi v tom zabrání?“

PS: Anglický název Fountainhead znamená něco jako "originální zdroj něčeho"

26.07.2020

Ekonomie dobra a zlaEkonomie dobra a zlaTomáš Sedláček

Co jsem se dozvěděl:

* Dobro by neexistovalo bez Zla. Neustále spolu soupeří a je to tak správné. A vlastně jediné možné. Něco se děje jen tam kde existuje gradient, potenciál, rozdíl.

* Nejlepší ekonomické formule staví na morálce.

* Mezi starým uspořádáním a novým musí být chaos. Šuplík byl neuklizený ale oproti jeho obsahu vysypanému na stůl to bylo lepší. Z chaosu ale povstane uklizený šuplík.

11.10.2020

ParabibleParabibleAlexandr Flek

Je to jako číst Nový zákon a mít po ruce někoho zkušenějšího, koho se můžu zeptat jestli rozumím správně, případně si nechat poradit. Myslím, že to i pomáhá v tréningu chápání principu biblických přirovnání, příběhů, metafor.

V každém případě nejde jen o prosté převedení do moderních reálií.

01.01.2021

Básně sebranéBásně sebranéJ. H. Krchovský (pseudonym)

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.

28.02.2021

Muž se psemMuž se psemZdeněk Jirotka

Spousta krásně vtipných situací a překvapení. Scénka s králíky mě dostala do kolen.

05.04.2021

Lapuťák a kapitán AdorablLapuťák a kapitán AdorablDominik Landsman

Poměrně zábavná kniha, rozhodně neotřelý nápad. V některých místech vsuvky pro rodiče, kterým se při čtení dětem zasmějí jen rodiče. Některé kapitoly jsou rozvleklé a mladší děti nerozumějí narážkám na popkulturní témata.

25.02.2020

Král KrysaKrál KrysaJames Clavell

Tuhle knihu jsem poprvé četl v jinošských letech a imponovala mi Králem, prototypem tržní dravosti. Kdo se stará, ten má. Později jsem ale ocenil aspekt boje proti předpisům (občas je potřeba je ignorovat) a nesvobodě.

01.03.2020

Julie mezi slovyJulie mezi slovyPetra Dvořáková

Přečetl jsem nejprve sám abych věděl jak moc rozhodí mou dceru, která rodinné problémy jako mají hrdinky nemá. Ale s klidným srdcem jsem ji jí dal. A představuju si, jak moc musí pomoct dětem, které takovou situací prochází.

Kniha je psaná lehkým jazykem a i přes závažnost tématu vtipně. Například definice pomazánky ke školní svačině: "Jenže když dáte dohromady výživnost a úspornost, zákonitě z toho vyjde pomazánka." Tahle věta mi přivodila úzkostné vzpomínky na školní svačinu v podobě tři dny starého chlebu se vsáknutou rybí pomázánkou, ze které už v momentě konzumace zbýval jen puch cibule a ryb :-) A stejně jako hrdinové knihy ji pak mí rodiče lovili z aktovky po týdnech.

13.12.2020

Muž bez vlastnostíMuž bez vlastnostíRobert Musil

Všichni tušíme, že by se mělo NĚCO udělat. Jenže nikdo netuší co. Bože, jak je to aktuální.

28.02.2021

MinehavaMinehavaEduard Štorch

Při čtení dětem jsem si připomněl, jak jsem knihu kdysi dávno četl já a jak mě uhranula. Dívka, která si v násilném světě a navzdory úskokům a nepřízni osudu najde svoji cestu.

Narcis a GoldmundNarcis a GoldmundHermann Hesse

Jedna z těch knih, která se trefila do mého aktuálního vnitřního rozjitření a pomohla určit cestu dál.

Je lépe být asketickým mnichem, který pomocí řádu v klášteře nemá možnost uhnout z cesty, který není vystavován pokušením, který pracuje na svém kousku něčeho věčného?

Nebo raději bohémem, který snadno podléhá svodům svých smyslů, který žije ze dne na den bez plánů a povinností, který ale tuší že po jeho smrti po něm nezůstane nic protože žil jen pro chvíle slastí?

Jak se nezabetonovat v dobrém bydle, ale být pořád na cestě? Má život v kontextu hrůz světa nějaký smysl?

Oblíbené pasáže:

---
…jak bědně a v strachu si všechno živoucí nese tu svou trošku teplé krve ledem vesmíru…
---
…a formulujeme myšlenky, pak tak činíme, jen abychom z toho velikého tance smrti přece jen něco zachránili, zbudovali něco, co má delší trvání než my sami…
---
Ale vždy znovu, často docela náhle jako kouzlem ho radost a klid opustily, vždy znovu z něho to tučné, vypasené poblouznění spadlo, ta spokojenost se sebou samým, důležitost a líný klid duše, a vytrhlo ho to pryč, do samoty a přemítání, na toulky, k pohledu na utrpení, na smrt, na pochybnost všeho konání, k zření do propasti.
---
…oč jednodušší, klidnější, pohodlnější je pro představeného řídit lidi průměrné místo povah velkých a silných, musel povzdychnout a usmát se zároveň. Ne, nedá se nakazit nedůvěrou, neprojeví nevděk za to, že mu jsou svěřeni dva lidé výjimeční…

23.08.2021

PovídkyPovídkyZdeněk Svěrák

Luxusní povídky u kterých jde málokdy odhadnout pointa a jsou tak napínavé až do úplného konce. A navíc ten Svěrákův nevšední pohled na věci...

30.08.2020

Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. stoletíVáclav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. stoletíMartin C. Putna

Perfektní a hluboký rozbor Havlova díla a filozofie za ním. Přesto čtivý a zábavný. Na to že je Putna příznivce Havla se mu podařilo psát způsobem který subjekt nezbožšťuje. Naopak se nebojí označit některá díla za slabší a ukázat i jeho osobní slabiny.

Díky čtení jsem si uvědomil věc, o které jsem nikdy nepřemýšlel: Havel si i po 13 letech prezidentování zachoval schopnost nebrat se smrtelně vážně. Jistě, ne vždy se mu to dařilo dokonale. Ale srovnejte to s jeho dvěma nástupci. Myslím že je to obrovská zkouška ve které obstojí jen skutečně dobrý člověk s hlubokým duchovním životem.

12.08.2020

Nové povídkyNové povídkyZdeněk Svěrák

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

Knihu jsem si celkem užil. Měla ale zdlouhavější pasáže a jakkoliv byla první polovina 20. století zběsilá, tak návštěva Hitlera v Žítkové už je trochu moc velká fikce. Navíc se děj pohybuje po úzké cestičce mezi nadpřirozenem a "jsou to přece pověry a mýty". Pořád laboruje mezi jedním a druhým a nemůže se rozhodnout. Na mě trochu moc duchařské.

30.08.2020

Kraď jako umělecKraď jako umělecAustin Kleon

Kniha s největší hustotou citátů na cm², která ještě není sbírka citátů. Názvu odpovídá prvních pár kapitol. Jde o to, že kopírujete úspěšné ve vybraném oboru a tím se vlastně trénujete v té aktivitě a zjišťujete jak úspěšní myslí a pracují.

Po pár kapitolách se kniha změní v seznam lifehacků na sbírání informací, kreativní tvorbu a organizaci času/hledání energie. Na problematiku ale nahlíží z originálních pozic. Pokud jste ve stavu "rád bych něco dělal, ale nevím co" případně "něco už jsem udělal a stydím se to zveřejnit" tak by mohla pomoct.

20.11.2020

Básně - Spisy IIBásně - Spisy IIKarel Kryl

Kniha obsahuje poměrně hodně básní, které mě nezaujaly. Ale obsahuje také několik parádních kousků - zhusta těch, které znám z nahrávek. (Jde jaro do léta, Zbraně pro Erató, Slovíčka)

01.01.2021

Modlitba pro Kateřinu HorovitzovouModlitba pro Kateřinu HorovitzovouArnošt Lustig

I kdyby to náhodou pro skupinu bohatců dobře dopadlo, stejně to dobře nedopadne. Tísnivé.

29.12.2021

Na cestě domů… vždyckyNa cestě domů… vždyckyRudy Linka

Rudyho optimismus je nakažlivý – člověk to čte jedním dechem a musí se usmívat. Je až neuvěřitelné, kolik toho prožil, do jakých akcí se pustil a jak moc lidí potkal.

Taky se mi líbí jeho trvání na hodnotách. Výcvik českých řemeslníků, aby dodali pořádné dílo. Trvání na slibech. Stejně jako na kvalitě hudby.

Jediné co bych knize vytkl, že si na pár místech dost zbytečně vyřizuje účty s různými lidmi. A taky jsem celou dobu bojoval s tím, jestli se příliš nechlubí. Ale to dávám na vrub ne knize, ale vlastní středoevropské zapšklosti ;-)