Jarek82

Přečtené 47Spitfire
? - květen 2022
Spitfire 2016, Tony Holmes

Já mám to letadlo prostě rád. Kvůli tomu jak vypadá a zároveň kvůli legendě stroje, který stál na straně dobra a zvítězil. Tato kniha je čitelná asi jen pro fanoušky. Detailní historie, popis jednotlivých verzí. Sekce o leteckých esech a jednotlivých bitvách jsou spíš faktografické, než příběhové. Obsahuje krásné fotky.


Magorské modlitby
? - květen 2022
Magorské modlitby 2021, Ivan Martin Jirous

Mám rád Putnovy výbory, to jak je uspořádává i to, že ač autora znal, dokáže se od něj oprostit a klidně do něj tepat. Musím říct, že moje znalosti křesťanství jsou pro Jirousovu tvorbu více než nedostatečné. Četl jsem Labutí písně a teprve až po přečtení Magorských modliteb mi došlo, jak hluboce věřící člověk to byl a kolik referencí tam zašifroval. Básně samotné mě oslovují vlažně, občas se ale najde některé zarezonuje. Hlavně takové, kde Magorovi došla (nekonečná) odvaha, padla na něj tíseň komunistického vězení, bolelo odloučení od rodiny, nebo si přiznává selhání. Orientaci velmi pomáhá Putnův komentář, který je zasazuje do časového rámce, období života, aktuálních těžkostí a vysvětluje reference. Chválím sazbu + materiál.


Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století
? - květen 2022
Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století 2010, Jan Amos Komenský

Četl jsem verzi V jazyce 21. století, takže jsem problém s češtinou neměl. V první části knihy prochází městem a popisuje marnost života ve všech jeho podobách - povolání, manželství, bohatství, chudoba, nosení masek, … a shledává Kazatelovo "marnost nad marnost". Tahle část je super, člověk vidí, že se za těch 400 let nic moc nezměnilo. Literárně mi ale přišlo, že je tepání příliš napřímo. Chvílemi se ho snaží schovat za alegorii, podobenství, ale chvílema je to jen brblání. Druhá část knihy nabízí na složitý problém jednoduché řešení v podobobě víry. Už jsem potkal několik takových knih, kdy se autor nedokáže ovládnout a po vyložení problému začne rýsovat řešení. A nikdy to nedopadlo dobře. Ani tady ne. Na druhou stranu, je to 400 let stará kniha, možná soudím příliš přísně. Rozhodně stojí za přečtení.


Lovci švábů
? - duben 2022
Lovci švábů 2022, Matěj Dadák

Svou atomosférou mi kniha evokuje postapokalyptické filmy, například relativně nedávnou Cestu: "Z lesů vylézají hordy anonymních dobyvatelů toužících po našich zásobách" nebo "Hrdinové si navzdory osudu snaží zachovat zbytky původních životů". Sexuální násilí na ženách je vykresleno drsněji a podrobněji, než bývá zvykem ve filmech. Příběh je zasazen do rámce celé Evropy, byť se děj odehrává někde v českém pohraničí. Řekl bych, že má navazovat na události a problémy vzniklé ve světě dneška. Úplně jsem tomu ale neuvěřil. Čtivá kniha, ale ne můj šálek čaje.


Lovci švábů
17. duben 2022
Lovci švábů 2022, Matěj Dadák

Svou atomosférou mi kniha evokuje postapokalyptické filmy, například relativně nedávnou Cestu: "Z lesů vylézají hordy anonymních dobyvatelů toužících po našich zásobách" nebo "Hrdinové si navzdory osudu snaží zachovat zbytky původních životů". Sexuální násilí na ženách je vykresleno drsněji a podrobněji, než bývá zvykem ve filmech. Příběh je zasazen do rámce celé Evropy, byť se děj odehrává někde v českém pohraničí. Řekl bych, že má navazovat na události a problémy vzniklé ve světě dneška. Úplně jsem tomu ale neuvěřil. Čtivá kniha, ale ne můj šálek čaje.


Na cestě domů… vždycky
29. leden 2022
Na cestě domů… vždycky 2021, Rudy Linka

Rudyho optimismus je nakažlivý – člověk to čte jedním dechem a musí se usmívat. Je až neuvěřitelné, kolik toho prožil, do jakých akcí se pustil a jak moc lidí potkal. Taky se mi líbí jeho trvání na hodnotách. Výcvik českých řemeslníků, aby dodali pořádné dílo. Trvání na slibech. Stejně jako na kvalitě hudby. Jediné co bych knize vytkl, že si na pár místech dost zbytečně vyřizuje účty s různými lidmi. A taky jsem celou dobu bojoval s tím, jestli se příliš nechlubí. Ale to dávám na vrub ne knize, ale vlastní středoevropské zapšklosti ;-)


Minehava
červenec 2020 - leden 2022
Minehava 1994, Eduard Štorch

Při čtení dětem jsem si připomněl, jak jsem knihu kdysi dávno četl já a jak mě uhranula. Dívka, která si v násilném světě a navzdory úskokům a nepřízni osudu najde svoji cestu.


Boží kniha
leden 2022 (19.-29.)
Boží kniha 2021, Karel Müller

Ta kniha není pro mne. Předpokládá totiž, že ji čte věřící křesťan, a proto bere Bibli jako úhelný kámen, o kterém se nediskutuje, pouze se interpretuje. V tomto případě v liberální notě. Mnohem bližší je mi přístup Tomáše Halíka, nebo Marka Váchy, kteří křesťanství zasazují do kontextu našeho světa. Tím se to pro mě osobně stávají zdrojem zajímavých myšlenek. Kniha se obsahově vychází z videí Pastoral brothers a hodně se s nimi překrývá. Knihu je ale potřeba ocenit, protože může pomoct věřícím s více relaxovaným podáním víry. A zdůraznění křesťanství coby náboženství lásky. Každý už určitě potkal dogmatického křesťana. Proto 4 hvězdičky.


Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
29. prosinec 2021
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou 2003, Arnošt Lustig

I kdyby to náhodou pro skupinu bohatců dobře dopadlo, stejně to dobře nedopadne. Tísnivé.


Narcis a Goldmund
23. srpen 2021
Narcis a Goldmund 2005, Hermann Hesse

Jedna z těch knih, která se trefila do mého aktuálního vnitřního rozjitření a pomohla určit cestu dál. Je lépe být asketickým mnichem, který pomocí řádu v klášteře nemá možnost uhnout z cesty, který není vystavován pokušením, který pracuje na svém kousku něčeho věčného? Nebo raději bohémem, který snadno podléhá svodům svých smyslů, který žije ze dne na den bez plánů a povinností, který ale tuší že po jeho smrti po něm nezůstane nic protože žil jen pro chvíle slastí? Jak se nezabetonovat v dobrém bydle, ale být pořád na cestě? Má život v kontextu hrůz světa nějaký smysl? Oblíbené pasáže: --- …jak bědně a v strachu si všechno živoucí nese tu svou trošku teplé krve ledem vesmíru… --- …a formulujeme myšlenky, pak tak činíme, jen abychom z toho velikého tance smrti přece jen něco zachránili, zbudovali něco, co má delší trvání než my sami… --- Ale vždy znovu, často docela náhle jako kouzlem ho radost a klid opustily, vždy znovu z něho to tučné, vypasené poblouznění spadlo, ta spokojenost se sebou samým, důležitost a líný klid duše, a vytrhlo ho to pryč, do samoty a přemítání, na toulky, k pohledu na utrpení, na smrt, na pochybnost všeho konání, k zření do propasti. --- …oč jednodušší, klidnější, pohodlnější je pro představeného řídit lidi průměrné místo povah velkých a silných, musel povzdychnout a usmát se zároveň. Ne, nedá se nakazit nedůvěrou, neprojeví nevděk za to, že mu jsou svěřeni dva lidé výjimeční… ---


Sapiens: Stručné dějiny lidstva
září 2020 - srpen 2021
Sapiens: Stručné dějiny lidstva 2018, Yuval Noah Harari

Dokud se Harari drží historie, je knihu radost číst. Má spoustu nevšedních postřehů, které vznikají srovnáváním jednotlivých etap vývoje lidstva. Všechny aspekty kvality života člověka se průběžně jen nezlepšují, někdy se i dočasně zhorší. Udělal jsem si spoustu výpisků a hromada věcí pro mě byly novinky, nebo aspoň zasazení mých předchozích znalostí do kontextu. Ke konci se ovšem pustí do odhadování budoucnosti a tam jsem už dost často nesouhlasně mručel. Občas vytvoří falešné dilema. Občas nemá dost víry v to, že se může objevit naprosto nová, neznámá technologie. Obzvlášť markantní to bylo u rozebírání smyslu života. Tam mi například naprosto chyběla možnost "smysl života je přispět svým malým zrníčkem k lepší budoucnosti".


Jak číst literaturu jako profesor
05. květen 2021
Jak číst literaturu jako profesor 2016, Thomas C. Foster

Podobné hodnocení jako "Číst romány jako profesor". Navíc jde trochu do obecnosti. Psaní není soptění okamžitých nápadů. Psaní je řemeslo.


Muž se psem
05. duben 2021
Muž se psem 1988, Zdeněk Jirotka

Spousta krásně vtipných situací a překvapení. Scénka s králíky mě dostala do kolen.


Saturnin
únor - duben 2021
Saturnin 2008, Zdeněk Jirotka

Viděl jsem film dříve než četl knihu a v důsledku toho postavy mluví hlasem herců :-) Každopádně humoru to neubralo.


Muž bez vlastností
říjen 2020 - únor 2021
Muž bez vlastností 1998, Robert Musil

Všichni tušíme, že by se mělo NĚCO udělat. Jenže nikdo netuší co. Bože, jak je to aktuální.


Básně sebrané
28. únor 2021
Básně sebrané 2010, J. H. Krchovský (pseudonym)

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.


Jsi tam, brácho?
28. únor 2021
Jsi tam, brácho? 2019, Marek Herman

Vzdychání o důležitých věcech a o tom, jak je moderní doba zkažená.


Parabible
01. leden 2021
Parabible 2018, Alexandr Flek

Je to jako číst Nový zákon a mít po ruce někoho zkušenějšího, koho se můžu zeptat jestli rozumím správně, případně si nechat poradit. Myslím, že to i pomáhá v tréningu chápání principu biblických přirovnání, příběhů, metafor. V každém případě nejde jen o prosté převedení do moderních reálií.


Básně - Spisy II
prosinec 2020 - leden 2021
Básně - Spisy II 1997, Karel Kryl

Kniha obsahuje poměrně hodně básní, které mě nezaujaly. Ale obsahuje také několik parádních kousků - zhusta těch, které znám z nahrávek. (Jde jaro do léta, Zbraně pro Erató, Slovíčka)


Možnosti milostného románu
listopad - prosinec 2020
Možnosti milostného románu 2019, Jan Němec

Popis vztahu dvou lidí od začátku do hořkého konce. V některých částech velmi intimní. Kniha obsahuje spoustu referencí na filozofii, hudbu, literaturu. Někdy jsem se nedokázal ubránit pocitu, že jsou tam jen pro efekt. V recenzích se tvrdí, že je autor narcis, a asi je to pravda. Jednak je většina knihy v du-formě a druhak jsou pro něj ostatní lidé, hlavně Nina, jen slupkou do které nevidí. Ale z autora mi nakonec zbyl sympatický dojem, že si je svého trápení vědom. Že i s narcismem je schopen se aspoň trochu pozorovat z venku. V jednom místě říká: "Zatímco Nina byla syrová, já si připadal jako přešlechtěná odrůda." A tím se za mě pojmenoval. Jinak je text psán lehkým, krásným stylem, který autorovi závidím.


Hájili jsme hrad
21. prosinec 2020
Hájili jsme hrad 2005, William Eastlake

Válka je špatná, nesmyslná a nutí lidi dělat nedobrá rozhodnutí. Armáda je plná cvoků. Podobné téma jako třeba Hlava 22. Ovšem poměrně nudný děj, který se rozjede až ke konci.


Julie mezi slovy
? - prosinec 2020
Julie mezi slovy 2020, Petra Dvořáková

Přečetl jsem nejprve sám abych věděl jak moc rozhodí mou dceru, která rodinné problémy jako mají hrdinky nemá. Ale s klidným srdcem jsem ji jí dal. A představuju si, jak moc musí pomoct dětem, které takovou situací prochází. Kniha je psaná lehkým jazykem a i přes závažnost tématu vtipně. Například definice pomazánky ke školní svačině: "Jenže když dáte dohromady výživnost a úspornost, zákonitě z toho vyjde pomazánka." Tahle věta mi přivodila úzkostné vzpomínky na školní svačinu v podobě tři dny starého chlebu se vsáknutou rybí pomázánkou, ze které už v momentě konzumace zbýval jen puch cibule a ryb :-) A stejně jako hrdinové knihy ji pak mí rodiče lovili z aktovky po týdnech.


Kraď jako umělec
říjen - listopad 2020
Kraď jako umělec 2012, Austin Kleon

Kniha s největší hustotou citátů na cm², která ještě není sbírka citátů. Názvu odpovídá prvních pár kapitol. Jde o to, že kopírujete úspěšné ve vybraném oboru a tím se vlastně trénujete v té aktivitě a zjišťujete jak úspěšní myslí a pracují. Po pár kapitolách se kniha změní v seznam lifehacků na sbírání informací, kreativní tvorbu a organizaci času/hledání energie. Na problematiku ale nahlíží z originálních pozic. Pokud jste ve stavu "rád bych něco dělal, ale nevím co" případně "něco už jsem udělal a stydím se to zveřejnit" tak by mohla pomoct.


Jak číst romány jako profesor
říjen - listopad 2020
Jak číst romány jako profesor 2014, Thomas C. Foster

Perfektní kniha pro každého, kdo by chtěl zkusit nebo už zkouší vlastní tvorbu. Svět literatury, ale taky filmu jak jsem zjistil, už pro mě nebude stejný jako byl dřív. Jasně že jsem znal pojmy typu ich/er-forma. Ale nikdy jsem se nedozvěděl nebo nedomyslel jaké má použití dané důsledky. Jaké čas, osoba vypravěče, pomocné osoby/situace/předměty/motivace a spousta dalšího. Přišlo mi, že dílo z autora tryská. Asi to tak může být, ale neuškodí vědět co člověk dělá. Jaký má kniha dosah jsem si uvědomil ve chvíli kdy jsem se díval (po x-té) na Vykoupení z věznice Shawshank. V rámci příběhu se nejednou změní hudba na rock&roll. A v tu chvíli mě napadlo, že na scénu brzo dorazí někdo mladý a ujetý. A taky že jo, dorazí frajírek ve stylu Elvise.


Filozofie pro chytré hlavy
říjen - listopad 2020
Filozofie pro chytré hlavy 2018, Marcus Weeks

Kompletní průřez filozofií vůbec. Ale pro děti (11 let) téměř nesrozumitelné a příliš zhuštěné.


Ekonomie dobra a zla
11. říjen 2020
Ekonomie dobra a zla 2009, Tomáš Sedláček

Co jsem se dozvěděl: * Dobro by neexistovalo bez Zla. Neustále spolu soupeří a je to tak správné. A vlastně jediné možné. Něco se děje jen tam kde existuje gradient, potenciál, rozdíl. * Nejlepší ekonomické formule staví na morálce. * Mezi starým uspořádáním a novým musí být chaos. Šuplík byl neuklizený ale oproti jeho obsahu vysypanému na stůl to bylo lepší. Z chaosu ale povstane uklizený šuplík.


Pestré vrstvy
září 2020 (18.-25.)
Pestré vrstvy 1999, Ivan Landsmann

Musím předeslat že táta fáral na Paskově takže jsem poněkud zaujatý. První část je prostě reálná, tak to tam dole chodí. Znám dokonce z vyprávění některé historky použité v knize. Kromě realistického prostředí a mluvy horníků ale kniha nabízí víc. Ukazuje, že i když se v podzemí sejde pestrá sebranka lidí a charakterů (včetně několikrát trestaného násilníka a potížisty) tak může vzniknout semknutý tým. Tým který maká, nikomu není třeba říkat co má dělat, ví že se v něm na sebe navzájem můžou spolehnout a sdílí svůj těžký osud společně a s humorem. Kdokoliv se ukáže jako křivák nebo lenoch je vytlačen. To vše v prostředí kde jsou úrazy a smrt denním chlebem. Taky kniha krásně demonstruje svět ředitelů a náměstků kteří mají moc jen na povrchu. Pod zemí vládne horník protože se tam šéfové bojí vůbec sfárat. Tuhle část jsem si fakt užil. S druhou částí je to horší. Na jednu stranu ukazuje těžký osud emigranta který nezná slovo cizím jazykem a protlouká se všelijak. Docela to má i spád a člověk se nemůže dočkat rozuzlení. Ta samota v cizí zemi musí být hrozná. Na druhou stranu ukazuje autor své problematické stránky. V socialismu nechá ženu a děti, po neshodě s bratrem nebo spíš jeho ženou přichází o možnost vysněné Kanady a zůstává v Holandsku. Nedokáže si pomoct a peníze vydělané u bratra propíjí v hospodách, stravuje se v restauracích a čeká na šťastnou náhodu. To mě docela iritovalo. Pokud už je někdo takový dobrodruh tak má žít svůj americký sen a makat. Sehnat si učebnici jazyka, jíst suché rohlíky a pracovat na tom, aby se ze svrabu dostal. Myslím, že se Hutka docela nadřel než z něj tu knihu vylámal. Hvězdičky dávám za první část.


Rychlonohý Džar
červenec - září 2020
Rychlonohý Džar 1979, Semjon Karatov

Super knížka o pravěku. Poutavý příběh o mladíkovi, který zvířata nebere jen jako žrádlo.


Zahradní slavnost
srpen - září 2020
Zahradní slavnost 1964, Václav Havel

Velmi nesnadné čtivo. A být herec tak bych se fakt nechtěl učit ty šílené úřednické věty.


Žítkovské bohyně
červenec - srpen 2020
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

Knihu jsem si celkem užil. Měla ale zdlouhavější pasáže a jakkoliv byla první polovina 20. století zběsilá, tak návštěva Hitlera v Žítkové už je trochu moc velká fikce. Navíc se děj pohybuje po úzké cestičce mezi nadpřirozenem a "jsou to přece pověry a mýty". Pořád laboruje mezi jedním a druhým a nemůže se rozhodnout. Na mě trochu moc duchařské.


Nové povídky
30. srpen 2020
Nové povídky 2011, Zdeněk Svěrák

Luxusní povídky u kterých jde málokdy odhadnout pointa a jsou tak napínavé až do úplného konce. A navíc ten Svěrákův nevšední pohled na věci...


Povídky
30. srpen 2020
Povídky 2008, Zdeněk Svěrák

Luxusní povídky u kterých jde málokdy odhadnout pointa a jsou tak napínavé až do úplného konce. A navíc ten Svěrákův nevšední pohled na věci...


Já jsem hlad
červenec - srpen 2020
Já jsem hlad 2014, Petra Dvořáková


Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století
červenec - srpen 2020
Václav Havel - Duchovní portrét v rámu české kultury 20. století 2011, Martin C. Putna

Perfektní a hluboký rozbor Havlova díla a filozofie za ním. Přesto čtivý a zábavný. Na to že je Putna příznivce Havla se mu podařilo psát způsobem který subjekt nezbožšťuje. Naopak se nebojí označit některá díla za slabší a ukázat i jeho osobní slabiny. Díky čtení jsem si uvědomil věc, o které jsem nikdy nepřemýšlel: Havel si i po 13 letech prezidentování zachoval schopnost nebrat se smrtelně vážně. Jistě, ne vždy se mu to dařilo dokonale. Ale srovnejte to s jeho dvěma nástupci. Myslím že je to obrovská zkouška ve které obstojí jen skutečně dobrý člověk s hlubokým duchovním životem.


Skoro modlitby
červenec - srpen 2020
Skoro modlitby 2020, Karel Čapek

Krásný průlet Čapkovým duchovním světem "plaché zbožnosti". Podobné jakou měl Havel, Masaryk, Palacký, Havlíček. Nepsal o víře přímo, objevuje se skrytě a rafinovaně.


Bible - překlad 21. století
červenec 2020 (25.-26.)
Bible - překlad 21. století 2019, neznámý, neuveden

Doufám, že do mě neuhodí blesk jako ve scénce Katovna - Bible divadla Sklep (dá se najít na Youtube). Ale ta kniha je především dlouhá. Našel jsem v ní pasáže které si ještě určitě přečtu znova: Job, Kazatel, Jonáš, Sirach, Judit, Šalamoun. No a samozřejmě Nový zákon. Asi dává smysl aby tam byly i základní kapitoly typu stvoření světa, Mojžíš, útěk z Egypta, Babylonské zajetí a pár dalších. Ovšem zbytek je naprosto obludné pobíjení mečem, vypalování a neustálé porušování Zákona a trestání. Pořád dokola. Tisíce stran. Úplně obsesivní. Důsledek toho je, že Bibli většina věřících nepřečetla nikdy celou. Znám několik takových případů. Každopádně tento překlad je skvělý, moderní.


Zdroj
červenec 2020 (18.-26.)
Zdroj 2000, A. Rand (pseudonym)

Příliš jsem neporozuměl motivaci postav. U některých v podstatě v celé knize (Dominika, Gail) u jiných občas (Howardův vztah k Dominice). Postavy na sebe občas mrkaly a věděly co zamýšlí udělat ostatní. Já jsem to teda nevěděl. To je slabší strana knihy. V knize je luxusně popsán rozdíl mezi čistou architekturou a náhodným shlukem nesourodých prvků které se za ni vydávají. Líbí se mi myšlenka, že dílo má jednoho tvůrce který do něj vdechne myšlenku a nese za něj zodpovědnost. Jako programátor jsem zažil věc které říkali "architects board" což bylo pět chlapíků, kteří rozhodovali kterým směrem se má firemní software vyvíjet. Jeden každý z nich byl zkušený programátor a architekt. Dohromady ale opravdu fungovali na úrovni, cituji knihu: "jejich nejnižšího společného jmenovatele". Případně "Vzduchu který vychází z výdechu metra ve kterém je směs pachů lidí kteří jím cestují. Je možné, že mezi nima byla navoněná dívka v krásných šatech a muž v perfektním obleku s naškrobenou košilí. Ale to z průměru nepoznáte." Taky oceňuji popis individualismu a EGA v trochu jiném duchu než je běžné. Howard je individualista a EGOista v oblasti architektury. Tím to ovšem hasne a názor na jiné oblasti z něj musí doslova páčit. Rozlišuji tedy individualismus a EGO lidí jako Zeman nebo Trump (experti přes všechno a přitom přes nic) a ten Howardův (úzce specializovaná oblast ale je v ní nepřekonatelný). Kniha se strefuje do kolektivismu což je pořád docela aktuální. Vizte snahy laické veřejnosti mluvit do věcí typu vakcinace, novinařina nebo přesun nádraží v Brně. No a pak samozřejmě Zdroj. Vnitřní u Howarda a pár dalších vs vnější u včech ostatních. Energie a motivace pocházející ze sama sebe vs motivace z "druhé ruky" penězi, mocí, pochvalou. Kdo se někdy dostal do blízkosti korporátu tak chápe. Citát z knihy: „Chcete mi snad tvrdit, že opravdu vážně pomýšlíte na to, že budete stavět tímto způsobem, až se stanete architektem, jestli se jím kdy stanete?“ „Ano.“ „A kdo vám to asi tak umožní, milý kolego?“ „O to přece nejde. Jde o to – kdo mi v tom zabrání?“ PS: Anglický název Fountainhead znamená něco jako "originální zdroj něčeho"


Král Krysa
? - březen 2020
Král Krysa 2003, James Clavell

Tuhle knihu jsem poprvé četl v jinošských letech a imponovala mi Králem, prototypem tržní dravosti. Kdo se stará, ten má. Později jsem ale ocenil aspekt boje proti předpisům (občas je potřeba je ignorovat) a nesvobodě.


Dědina
? - březen 2020
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Trochu mi to připomělo Sto roků samoty. V prostředí vesnice se lidi po stovky let točí v kruzích. A myslím, že každý si tam najde vzorec chování "svého" příbuzného. Taky mě šokovalo jak autorka dokázala popsat duševní pochody chlapů, hlavně řezníka. A když nic jiného, tak zjistíte co je kotouč a smažinky :-)


Chirurg
? - březen 2020
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Hlavního hrdinu vleče za flígr životem leckdo, on sám nemá sílu. Docela se tomu poddává ale přesto občas najde sílu se vzepřít a něco udělat o své vůli. Hlavně když tuší, že jde o správnou věc.


1