janulka1310 janulka1310 komentáře u knih

Nenechejte si nikým ukrást svůj sen Nenechejte si nikým ukrást svůj sen Dexter Yager

Přečteno za odpoledne. Na to, jak je knížečka útlá a obsahově krátká, množství kvalitních informací je obrovské. Podobné jako knihy od Coveyho - skvělé, hutné, pravdivé. Po prvních dvou kapitolkách jsem přestala podtrhávat, protože bych si vypsala fixu. Hodně se mi líbila pasáž o "fňukalech" a o roli ženy podnikatele.

18.12.2023 5 z 5

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Začetla jsem se a nemohla jsem přestat...byla jsem velmi zvědavá na to, jak útek zorganizovali a byla jsem v napětí až do konce. Popisovat samotná zvěrstva nemá cenu, protože normálnímu člověku nad tím musí rozumí stát... Líbilo se mi, jak je děj zasazen do výslechu, kterým kniha začíná a končí.

14.12.2023 5 z 5

Dort pro Fiškuse Dort pro Fiškuse Sven Nordqvist

První kniha ze série a určitě ne poslední Krásné ilustrace, vtipný příběh. Dětem i mně se líbilo.

02.12.2023 5 z 5

Deníky ze Severní Koreje Deníky ze Severní Koreje Nina Špitálníková

Takové čtení na jeden večer, zajímavé, děsivé, mnohdy nepochopitelné... Styl psaní velmi jednoduchý, ale pro nastínění severokorejské reality dostačující.

30.11.2023 4 z 5

Myšlením k bohatství: Odkaz & Dědictví Myšlením k bohatství: Odkaz & Dědictví James Whittaker

Kniha shrnuje základní principy z knihy Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla a zároveň ukazuje jejich aplikaci na skutečných příbězích úspěšných lidí. Příběhy jsou zajímavé a inspirativní, navnadily mě na to, abych si opět přečetla původní Hillovu knihu.

28.11.2023 4 z 5

Zvířecí cestovatelé Zvířecí cestovatelé Julio Antonio Blasco

Kniha se líbila celé naši rodině (synové 5 a 6 let a my s manželem). Střídali jsme se ve čtení, zvířátka byla zajímavá, vždy jsme ještě potom dohledávali informace na internetu. Kluky kniha bavila moc, pokaždé se na ni večer těšili.

22.11.2023 5 z 5

Vědí draci o legraci? Vědí draci o legraci? Daniela Krolupperová

Syn (prvňáček) si knihu vybral sám v knihovně, že si ji bude doma číst. Přečetli jsme společně pár stránek, ale kniha ho nezaujala. Mně přišla kniha vtipná a nápaditá, ale možná lepší pro holky :)

22.11.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Knihu jsem měla na seznamu "to read" už několik let... Jsem ráda, že jsem ji četla až teď, protože si nejsem jistá, zda bych ji dříve pochopila správně a navíc si myslím, že když je člověk mladý, žije pořád v jakési naivní bublině, že všechno špatné se odehrává někde jinde a někomu jinému. Kniha pro mě byla nyní opravdu zajímavá, už jen z toho pohledu, že jsem předtím dočetla Svědectví o životě v KLDR, tzn. příběhy, které popisují realitu ve 20.letech 21.století. Kdežto kniha 1984 popisuje fikci v blízké budoucnosti (byla vydána 1949). Vzhledem k tomu, že jsem knihy četla po sobě, začaly se mi smývat rozdíly mezi tím, co v jaké knize bylo..čili mezi tím, co je fikce a co realita...a je to vlastně naprosto děsivé. Román hodnotím velmi pozitivně, příběh je vystavěn tak, že nutí čtenáře číst a hlavně přemýšlet. Nekteré pasáže o ideologii jsem musela číst i víckrát, abych pochopila. Úplný závěr byl pro mě z knihy celkem nejasný, měla jsem problém rozpoznat, co jsou představy a co realita.

18.11.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Téma KLDR se mě v podstatě do teď nijak nedotklo..mám načtené knihy z válečné Evropy, z minulých režimů u nás v republice, ale dále jsem prozatím nedošla..o to více mě kniha zasáhla, protože pro člověka uvažujícího kapitalisticky je to opravdu velká darda... od té doby, co jsem knihu začala číst, tak mi najednou téma KLDR přijde všudypřítomné, což se mi doposud dařilo přehlížet... Autorka je mi velmi sympatická, kniha napsaná suprově, otázky položeny perfektně. Určitě si půjčím i další knihy stouto tématikou.

08.11.2023 5 z 5

Já, chobotnice Já, chobotnice Magdalena Rutová

Knihu si vybral pětiletý syn sám v knihovně, téměř jsem ji nepřikládala význam. Ovšem jak jsme začali číst, byla jsem naprosto unešená. Je krásně graficky zpracovaná, zase trochu jinak a pojetí celé knihy je opravdu neotřelé. Autorka se zda zabývá aktuálními tématy jako ekologie, konzumní společnost, problém imigrantů i šikana.. na každou stránku se dá krásně navázat a s dětmi téma probrat. Za nás super:-)

03.11.2023 5 z 5

Rodič - leader Rodič - leader Michaela Holišová

Vzhledem k tomu, že autorku znám osobně, má pro mě kniha trošku jiný význam než pro ostatní čtenáře. Kniha je systematicky rozdělena do několika oblastí, je graficky krásně zpracovaná, četla se celkem jednoduše. Kniha neudává žádný konkrétní návod či názor, ale vybízí čtenáře k ativitě. K hodně aktivitám :) Je velmi obsáhlá, zaujímá širokou škálu témat, ovšem vždy se navrací k tomu jádru a to je důraz na individualitu jedince, jeho sny, touhy, potřeby. Autorka v knize zmiňuje mnoho dalších knih z oblasti osobního rozvoje a psychologie, jde vidět, že má opravdu přehled. Dále texty prokládá svými zkušenostmi jak z podnikání tak z výchovy dětí. Knihu bych doporučila (nejen) začátečníkům v oblasti seberozvoje, protože je zde spousta nápadů, jak a čím vlastně začít, aby se člověk posouval dopředu rostl.

01.11.2023 4 z 5

Běž, chlapče, běž Běž, chlapče, běž Uri Orlev (p)

Knihu jsem přečetla velmi lehce a i když už nejsem náctiletá, tak mě do děje vtáhla celkem rychle. Ano, v knize není přiliš vykreslená charakteristika postav, nejsou popsány vnitřní emoce hlavního hrdiny... Nicméně vzhledem k příběhu určenému pro mládež bych se tím říliš netrápila. V závěru se dalo najít pár zajímavých myšlenkových pochodů Jurka ohledně víry, dobra a zla.. Kniha se mi líbila a minimálně mě donutila si připsat film na seznam "Ke shlédnutí" :)

01.11.2023 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Knihu jsem si vybrala díky výzvě. Co se týče knihy po litrární stránce, tak ji hodnotím kladně. Četla se dobře, postavy byly barvitě popsány a jejich charakteristiky vykresleny velmi detailně. I popisy míst byly zajímavé a téma lásky a vztahů je vždy aktuální. Samotný příběh byl milý a upřímně jsem čekala, jak to dopadne, protože film jsem doposud neviděla. Ovšem ta doba a zvyky žen v tehdejší společnosti, to je pro mě naprostá katastrofa... představa takového života mě děsí a vůbec si nedovedu představit, že mým životním posláním by mělo být vypadat dobře, chovat se zdvořile, vyženit bohatého muže a po zbytek života pečovat o domácnost a udržovat společenské styky... jediné, co by mě na celém tom životu lákalo, bylo to, že ženy měly (možná zdánlivě) dostatek času na čtení :)

15.10.2023 5 z 5

Já, robot Já, robot Isaac Asimov

Přečetla jsem téměř na jeden zátah. Čtivé, nadčasové, k zamyšlení.

29.09.2023 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

(SPOILER) Kniha mě zaujala od samého počátku. Nejprve mě více bavily příběhy Anežky a Tomáše, poté zase Pavla. Příběhy byly krásně propojeny, styl psaní mi vyhovoval. Velmi oceňuji zasazení děje do předválečného Zlína a polistopadové Prahy. Informace přímo z centra historického dění jsou pro mě zajímavé a hodnotné a dodávají příběhu na důvěryhodnosti. Propojení hlavních postav s rodinou Baťů byl pro mě cenným bonusem, protože o historií Baťovců jsem už také něco přečetla a téma je mi blízké. Co se týče často kritizovaného pohádkového konce, mně to vůbec nevadilo...naopak, šlo o příběh několika generací a v určitých etapách bylo tolik prokletí, bolesti a zloby, že poté přišla etapa radosti a štěstí...a tak to je i v životě, vše přichází ve vlnách. Kniha je napsána citlivě, čtivě a čtenář si z ní odnese atmosféru historických událostí, které otřásly naší zemí, emoce, otázky a zamyšlení...

29.09.2023 5 z 5

Slepičí polévka pro duši: Síla ANO Slepičí polévka pro duši: Síla ANO Amy Newmark

101 zajímavých příběhů o lidech, kteří vykročili ze své zóny komfortu...inspirativní, milé, zkrátka takové potěšení pro duši, jako slepičí vývar pro tělo ;-) Některé příběhy bych si dovedla představit i jako náměty na samostatné knihy. V knize jsem objevila spoustu činností a sportů, které jsem do té doby ani neznala.

21.09.2023 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst...v podstatě až v polovině knihy to trošku začínalo nabírat na obrátkách a začalo mě to bavit. Celkem předvídatelné, ale nakonec docela fajn odpočinkové čtení. Co mi vadilo, byly asi dva-tři vstupy autorky, jakoby její komentář zvenčí. Nevím, jak to přesně popsat, ale v podstatě vždy věta, která tam byla absolutně navíc a vůbec se mi nehodila do textu. (př. Poslední dějství dramatu mohlo začít.) To mi trochu narušovalo plynulý tok příběhu.

07.09.2023 3 z 5

Jeden zvyk vám změní život Jeden zvyk vám změní život Mel Robbins

Tahle kniha mi opravdu sedla. Je psaná jednoduše, ale zajímavě. Nejsou to jen plytké "rady", ale spíše zkušenosti podložené vědeckými fakty. Kniha si mi líbila více než Pravidlo pěti vteřin, přišla mi ucelenější. Líbí se mi, že autorka píše otevřeně, tak jak to cítí a jak to žije.

03.09.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Hodnotit samotný příběh lze podle mě jen ztěží, protože většina postav v knize byla děsná a prakticky nikdy se nepostavila na odpor nechtěnému a neudělala vůbec nic, jen přihlížela... Hodnotit chci zejména literární tvorbu. Od autorky jsem četla všechny knihy pro dospělé a i tato se četla dobře, bylo v ní napětí, emoce, strach, prostě vše... Velmi se mi líbil autorčin popis "zla" respektive její použití úžasných metafor pro všechno zlé, co se v domě odehrávalo. Konec pro mě nebyl nečekaný, líbil se mi a v podstatě si myslím, že to ani jinak dopadnout nemohlo. Hlavní hrdinka situaci vyřešila... sice po svém, ale byla jediná...

16.08.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Přečteno za večer...Nemohla jsem knihu odložit, ze začátku jsem si pořád říkala, že to téma není tak hrozné, tak tabuizované jak se tady psalo. Tak jsem byla zvědavá, zda se objeví ještě něco dalšího. S pokračujícím příběhem jsem už začínala tušit a doufala, že to tak nebude. Ale bohužel... Hlavního hrdiny mi bylo neskutečně líto, ty pocity beznaděje a zoufalství. Autorka uměla dokonale vykreslit psychický stav hrdiny, jeho uvažovaní a postoje, naprosto realistické a nevykonstruované. Byla to první kniha od autorky, ale určitě ne poslední :)

09.08.2023 5 z 5