Jana_Z Jana_Z komentáře u knih

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Kniha mě naprosto uchvátila. Zamilovala jsem si všechny ty figurky z ulice Na plechárně a mám v úmyslu se k nim vracet.

23.06.2014 5 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Knížku jsem si koupila v roce 2002 na doporučení knihkupce, když jsem chtěla něco poetického. No nevím, zas tak poetické mi to nepřišlo. Tenkrát jsem z ní měla dost rozporuplné pocity, ale když teď pročítám komentáře ostatních, myslím, že je čas, abych si knihu přečetla znova a uvidím, jestli už ji dokážu ocenit. Slibuju, že dám vědět.

23.06.2014 3 z 5

Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu Muži to rádi oblé aneb Proč se přirozená krása stala tabu Pierre Dukan

S humorem napsaná kniha, ve které najdete několik zajímavostí až perliček z biologie, etologie a historie. Ráda bych si oní popovídala s nějakým mužem. Konfrontace s jeho viděním žen by mohla být dost zajímavá.

23.06.2014 4 z 5

Mrtvá země Mrtvá země Castro Soromenho

Čtení je to poněkud krkolomné, z počátku vlastně úplně bez děje - jako dobré počtení to rozhodně nemůžu doporučit. Hodnota kniha však spočívá v tématu, o kterém pojednává. U nás Mrtvá země vyšla v roce 1960 s doslovem zmiňujícím těžký boj černošského obyvatelstva s bílými kapitalisty, přesto věřím, že autor své vyprávění podává pravdivě a bez zkreslení, které se u nás v minulých letech tak často objevovalo.

23.06.2014 3 z 5

Balada o pilotovi Balada o pilotovi Jiří Stránský

Jsem ráda za každý takový příběh, který vypráví o "obyčejných lidech" a na jejich osudech ukazuje "jak to všechno tenkrát bylo". Myslím, že to člověku dá víc, než sebeobsáhlejší encyklopedie.

Chuť jablečných jadýrek Chuť jablečných jadýrek Katharina Hagena

Starý kamenný dům se zahradou jsem měla před sebou jako na dlani. Líbilo se mi tam a nejspíš se tam někdy vrátím. Příjemné čtení.

Brněnský pochod smrti Brněnský pochod smrti Jiří Kratochvil

Kniha se dotýká témat, o kterých jsem dosud mnoho nevěděla a tím mě zase posunula kousek dál. Ano, po jejím přečtení se objeví spousta nezodpovězených otázek a já si myslím, že je dobře, když nás něco nutí přemýšlet a hledat odpovědi.

18.06.2014 4 z 5

Daniel Herman - Srdcem proti ostnatému drátu Daniel Herman - Srdcem proti ostnatému drátu Jan Jandourek

Kniha odkrývá zase z jiného pohledu naši nedávnou minulost. Z tohoto důvodu stojí za přečtení.

Příběhy z Kamenitého vrchu Příběhy z Kamenitého vrchu Richard Adams

Musím se přidat k ostatním - není to už ono. Ale i tak je to hezká kniha.

Daleká cesta za domovem Daleká cesta za domovem Richard Adams

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou. Nevěděla jsem, o co jde a vaše komentáře mě přesvědčily, abych si ji přečetla. Díky, díky, díky. Stala se jednou z mých nejoblíbenějších knih.

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

Je to knížka pro děti a mohu ji vřele doporučit. Dozví se tak o čem je holocaust a to formou pro ně srozumitelnou.

Konečná Konečná Kingsley Amis

Knihu hezky shrnul učtese. Chtěla jsem jen dodat takový postřeh - těm starcům nad hrobem je kolem sedmdesáti. Dneska žádný věk, což?

Maják, mnich a mrtvý dědeček Maják, mnich a mrtvý dědeček Fredrik Brounéus

Knížka mě prostě pobavila. Nejlepší byl samozřejmě dědeček. Takové odpočinkové čtení mezi něčím náročnějším.

17.06.2014 4 z 5

Nezapomenutelná vlast Sudetenland Nezapomenutelná vlast Sudetenland Alfred Oberwandling

V popisu knihy autoři uvádějí, že je prosta jakéhokoli ideologického zabarvení, ale mě to tak nepřišlo. Musím říct, že mi běhal mráz po zádech. Je to ukřivděný pohled Němců na to, že jsme po válce dostali zpět Sudety a oni se museli vystěhovat. Nechci říct, že to bylo správné (i když po přečtení jejich názorů si nebude jisti ani tím, zda to bylo špatné). V knize je mnoho "důkazů" o německé nadřazenosti nad ostatními národnostmi (intelektuální, sociální apod.), mapy ukazují města, kde převládalo německé obyvatelstvo (všechna ta významnější) atd. atd. Čekala jsem objektivnější knihu, myslela jsem, že něco takového se už dnes nemůže objevit. Opravdu mi to připadá jako propaganda, která si nic nezadá s tou Hitlerovou. Některé texty skutečné pochází z válečných let. Nezbývá skutečně nic jiného než opakovat, vysvětlovat a vyprávět o všem našim dětem.

17.06.2014 3 z 5

Pověsti a příběhy staré Chrudimě Pověsti a příběhy staré Chrudimě Jan Stejskal

Kniha je zajímavá, když znáte místa o kterých vypráví. Já je znám a proto jsem si knihu přečetla. Jinak jsou to ale pověsti jako jakékoli jiné.

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Nesmírně zajímavá kniha, kterou nemůže napsat nikdo jiný než sama Madeleine Albright. Jak je známo, zkušenost je nepřenosná, a tak to, co prožila, jak důvěrně poznala naše čelní politiky a v neposlední řadě její emigrace, která jí dala odstup a tudíž jistý nadhled na dění u nás, to vše jí umožnilo napsat právě takovou knihu, která umí oslovit a zaujmout. Doporučuji.

17.06.2014 5 z 5

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945 Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945 Marie Michlová

Skvělé doplnění historických dat. Lépe si teď člověk poskládá skutečný obraz té doby.

Příběhy Pata Hobbyho Příběhy Pata Hobbyho Francis Scott Fitzgerald

Líbí se mi, jak je kniha napsaná. Vzhledem k tomu, kdo je její autor, to ani jinak není možné. Ale téma mě moc neoslovuje a tak dávám čtyři hvězdičky.

17.06.2014 4 z 5

První světová válka a česká otázka První světová válka a česká otázka Robert Kvaček

Řekla bych, že je to taková "kniha pro začátečníky". Ti, kteří ještě nemají hlubší znalosti o historii 1.světové války, tu najdou několik pohledů na danou problematiku, mohou se zorientovat a později vyhledat další literaturu.

Skvostná země Skvostná země Grace McCleen

Skvostná země je prostě skvostná kniha. Miluju ji.