Jana_Hlus Jana_Hlus komentáře u knih

Řvoucí čtyřicítky Řvoucí čtyřicítky Regina Andrásová

Jsem stejný ročník jako autorka a musím říci, že jsem se upřimně zděsila, jestli jsme opravdu taková povrchní, naivní a pokrytecká generace. A celou dobu jsem se musela ptát, zda už jsme opravdu tak staré? Některé vzpomínky mi přišly, jako kdybych poslouchala svou babičku, i když samozřejmě v jiných reáliích. Zaujalo mě, že vypravěčka příběhu vlastně o svém "současném" životě neřekla vůbec nic, přeskakovala z minulosti do současnosti, kde ale popisovala život svých kamarádek, o jejím životě jsme se dozvěděly jen to, že je dlouho vdaná a muž jí občas pije krev. Jako by hlavní hrdinka žila život kamarádek a nikoliv ten svůj. V tom svém jenom přežívala. 3/5

22.11.2016 3 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Samuel Bjørk odvedl slušnou práci. Kniha se čte dobře, ale nad některými dialogy jsem se musela pozastavovat, asi byly psány úmyslně tak, aby bylo zřejmé, že vyšetřovatelé nejsou v nejlepší duševní kondici, Mia neustále pod vlivem léků, Holger měl migrénu a Curry problémy s alkoholem, působilo to na mě nejdříve rušivě, postupně úsměvně. Jeho detektivka rozhodně patří k lepšímu průměru, ale do Stiega Larssona přece jenom zatím něco chybí, i když Mia jako by vypadla z oka Liz Salanderové. 3/5

01.11.2016 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Zajímavý úhel pohledu polského poněkud nestandardního faráře na českou společnost. Neznala jsem ho, bylo to pro mne překvapivé setkání. Kniha nezodpoví všechny otázky kolem víry, a i když asi se vším bych nesouhlasila, každopádně ve mně vyvolala spoustu podnětů k zamyšlení. Jen mě místy zarážely otázky autorky, asi to byl účel, trošku rozhovor vygradovat, ale někdy na mne působily až výsměšně. S tím jsem se tedy neztotožnila, trošku jsem u autorky postrádala právě farářem zmiňovanou velkorysost. 3/5

30.10.2016 3 z 5

Jsi to ty? Jsi to ty? David Nobbs

Pokud je David Nobbs poslední velký humorista anglické literatury (z anotace knihy), tak je to dost smutné. Čekala jsem text psaný s nadhledem, ironií a nadsázkou, i když o smutných věcech. Našla jsem jen v podstatě banální román. Škoda, doufala jsem, že kniha mi připomene úspěšná anglická díla Čtyři svatby a jeden pohřeb či Lásku nebeskou. Tak to opravdu ani náhodou. 2/5

30.10.2016 2 z 5

Fronta na lásku Fronta na lásku Blanka Faltová

Příběh psaný dnešní dobou. Drsný, ale na rozdíl od jiných textů neberoucí čtenáři naději, že i velmi komplikované a problematické situace mají šanci na dobrý konec. Často se mi zdá, že současní autoři si libují v depresivních textech zakončených beznadějí. Což však není případ této knihy a to velmi kvituji. 3/5

22.10.2016 3 z 5

Nevěra po americku Nevěra po americku Martina Formanová

Pro mne milé překvapení, pod rádoby oddechovým textem se skrývaly docela zásadní dilemata. Jak žít v dlouholetém vztahu, který se postupně změnil ve stereotyp? Hodit vše, co bylo dříve, za hlavu a začít s někým jiným jinak? Nebo zkusit posunout vztah někam dále? A co s pracovním životem, když zjistíme, že děláme úplně něco jiného, než jsme chtěli vždycky dělat? Pro mne výborná kniha, která vystihuje dokonale krizi středního věku. Přečetla jsem za jeden večer:-).4/5

22.10.2016 4 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

Moje druhé setkání s autorem. Potichu bylo pro mne velmi příjemné překvapení. Národní třída mne minula, tam jsem se s autorem nepotkala. Není to tím, že by to nebylo dobře napsané, to rozhodně ne, jen mě prostě takové texty neoslovují. 2/5

17.10.2016 2 z 5

Neotcové Neotcové Klára Hůrková

Tenká knížka s hezkou obálkou, kterou malovala sama autorka mi padla do oka. Anotace na mne také zapůsobila více než slibně. Knížku jsem přečetla během chvilky, ale že bych si z ní toho příliš vzala, to říci nemohu. Téma rozhodně zajímavé, ale uchopeno tak nějak vágně, pocitově, je znát, že autorka je básnířka, knížka mi přišla hodně osobní, prostě takový splněný sen o vydání své vlastní prozaické novely. 3/5

17.10.2016 3 z 5

Swingers party Swingers party Jaroslav Gering

Chápu, proč autor napsal takový příběh a musím ho za to ocenit. Velmi těžké téma, které ženě v podobné situaci možná otevře oči, aby to začala řešit. Ale za sebe musím přiznat, že jsem nedočetla, text mě hrozně deprimoval. Autor je dobrým pozorovatelem života, o tom není pochyb, některé obrazy, které popsal řečí sedmnáctileté dívky působily velmi realisticky. Na druhou stranu jsem tam narazila i na nějaké neobratnosti, to mi přišlo škoda, stejně tak, jako styl psaní v krátkých úsečných větách. Nemám ráda rozvláčné texty, ale tohle už mi přišlo příliš, občas nějaké souvětí by to očím čtenáře rozhodně oživilo. 2/5

14.10.2016 2 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Autoři bezesporu psát umějí, o tom není žádných pochyb, potvrdili to již dříve a potvrzují to i touto knihou. Dokázali stvořit město-přístav ve stylu urban fantasy jako meziprostor mezi životem a smrtí, dokonalou počítačovou hru, kde vítěz získá vízum k návratu do života. Všude plno mrtvol, hlavní hrdinka Jasmin se synem Dantem pobíhají přístavním městem jako dvě figurky na monitoru a my doufáme, že se jim podaří bez úhony dostat se do dalšího levelu - v tomto případě návratu mezi živé. Pro čtenáře libující si ve fantasy textech určitě zajímavé dílo, pro mne trošku zklamání, i když jsem věděla, že Joona Linna se tam vyskytovat nebude (ale třeba se tam mihnul?), čekala jsem asi něco jiného. 3/5

10.10.2016 3 z 5

Lásko, teď! Lásko, teď! Jaroslav Balvín

Klasický scénář pornografické produkce, muž středního věku s přiměřeně starou manželkou je fascinován lolitkami. Pohled hlavního hrdiny na svět je plný cynismu a novelu příliš nezachrání ani to, že text je prokládán filosofickými pasážemi, které by měly tuto mužskou odvěkou touhu osvětlit. Nápad to není špatný (i když teda ta úvodní část ve stylu Steindlerova Vrať se do hrobu, mi přišla hodně neobratně napsaná), rozhodně se jedná o dílko nestandardní, jen ta realizace mě příliš neuchvátila 2/5

10.10.2016 2 z 5

Tři svíce za budoucnost Tři svíce za budoucnost Václav Cílek

Zajímavá kniha, některé postřehy jsou využitelné, jiné méně. Určitě stojí za to se někdy zamyslet nad tím, co by následovalo po nějaké apokalypse, přírodní katastrofě , asi to nemusí být přímo o konec světa. Nepřečetla jsem celou knihu, spíše ji prolistovala a přečetla si texty, které mne zaujaly. 3/5

03.10.2016 3 z 5

Láska je věčná, dokud trvá Láska je věčná, dokud trvá Franz-Olivier Giesbert

Mladá černoška je provdána za šedesátiletého muže a postupně se v jejich z praktických důvodů uzavřeném manželství objevuje láska. Po smrti manžela potkává dalšího muže a rozbíhá se tak dominový efekt knihy, kdy sledujeme další a další parnery partnerů z předcházejících příběhů, rychlost se zvyšuje, seznámení, sex, rozchod a další partner či partnerka jsou tady, kruh se uzavírá až když Amina najde to, co hledala. Od původního dobře propracovaného příběhu postupně autor sklouzává už jen k náčrtům postav a situací. Neřekla bych, že to jsou příběhy lásky, spíše příběhy o chtíči, sexu, touze, jen v několika případech se jedná skutečně o lásku. Rozhodně to není kniha pro romantiky, některé příběhy jsou dost perverzní. Autor je bezesporu zcestovalý a vzdělaný, takže nás s sebou vezme do různých zemí a nezapomene se zmínit o nějaké historické události, významné osobnosti atd. Knihu jsem přečetla velmi rychle a nenudila jsem se. 3/5

03.10.2016 3 z 5

Obrázky ze života Obrázky ze života Lucie Štrajtová

Chápu, že si někdo vydá knihu a splní si tím svůj sen. Proč ne. Ale očekávala bych, že pokud kniha vyjde pod hlavičkou oficiálního nakladatelství, že bude nejen obsahově ale i jazykově na úrovni. Autorka má bezesporu zajímavé vidění světa, ale srovnávat její sbírku miniaturek s dílem Jiřího Wolkera mi přijde opravdu jako silná káva. A co mě teda pobavilo, autorka uvádí, kde jednotlivé prozaické miniatury vzniky (při hodině literatury, při psaní diplomové práce, při opravování slohů!). Přitom právě jazyková neobratnost, neustálé opakování zvratných zájmen a všudypřítomná klišé pro mne bylo tím hlavním, co mi na knížce vadilo. 2/5

25.09.2016 2 z 5

Sociologie trochu jinak Sociologie trochu jinak Lukáš Urban

Skvěle napsaná kniha i pro laiky. Našla jsem v ní spoustu zajímavých termínů i vysvětlení konkrétních jevů současné doby konzumní.

19.09.2016 4 z 5

Zbláznila ses? Zbláznila ses? Jana Jirásková

Tak teď mám trošku pocit, že jsem četla úplně jinou knihu, ty komentáře níže mi úplně vyrazily dech. Oddechovka? Deník ženy, prokládaný jejími nočními můrami. Ženy, která hledá cestu ke své matce-alkoholičce. Pokládá si otázky, zda dala svým dětem to nejlepší, když se je snažila vychovávat jinak než její matka. A přesto je neuchránila toho, že mají rozdílné otce. Prošly si s ní různými obdobími a ve chvíli, kdy pozvolna vylétávají z hnízda, budou mit dalšího sourozence. Sama sebe se ptá, zda její vztah s o 10 let mladším partnerem může fungovat, když ji nemilovala její vlastní matka. Podle mého názoru se jedná o výbornou knihu a velmi oceňuji závěr, kde prosvítá mezi řádky NADĚJE. Jediné, co mi trochu vadilo, jsou všudypřítomné tři tečky... 4/5

19.09.2016 4 z 5

Hluk Hluk Vladimíra Skřivanová-Bošková

V době, kdy se může téměř vše, se někdy spravedlnosti těžko dovolává. Tak, jako v tomto příběhu. Kdo někdy zažil hlučné sousedy, kteří neberou ohled na nic a nikoho, ví, že se proti tomu bojuje těžce, stejně jako na to přichází hrdinka této útlé knížky. Není to špatný příběh, určitě stojí za zamyšlení, ale je to psané jakoby v jednom tónu, monotonně, šedě. A nelíbila se mi grafická úprava, velké řádkování a odstavce odděleny mezerou, jedna stránka jako druhá. Knihu bych tématicky přirovnala ke knize Jaroslava Rudiše Potichu, ale ta se mi líbíla více. 2/5

04.09.2016 2 z 5

Pštrosí muž Pštrosí muž Ondrej Štefánik

Tak tohle je teda úlet. Trošku jsem si při čtení připadala jako po pozření lysohlávek (aspoň tak si to představuji), ale proč ne, autor píše o tématech, která trápí každého z nás - ale z jiného úhlu. Pokud máte chuť si trošku zalitat a kouknout na svět z jiné perspektivy, tak doporučuji.

29.08.2016 3 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Láska na první pohled, která vydrží celý život i láska trvající jen pár minut. To vše život přináší. A R. Fulghum si dal práci s tím, aby tyto skutečné příběhy posbíral a vložil do své knihy. Díky němu i ve ve chvíli, kdy se nám zdá, že už jsme od života vše dostali, si při čtení zamilovaných příběhů uvědomíme, že láska je všude kolem nás a nezáleží na věku ani situaci. Dávám 4/5, možná jsem přece jenom čekala díky anotaci ještě o maličko více.

21.08.2016 4 z 5

Možná si porozumíme Možná si porozumíme * antologie

No, tak to jsme si neporozumněli. Nuda, šeď a průměr, ze kterého nikdo nevybočil, ani Petra Soukupová, škoda, na tu jsem se těšila. 1/5

16.08.2016 odpad!