jan7940 jan7940 komentáře u knih

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Přečteno jedním dechem.

26.09.2022 5 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Je skvělé, že kniha vyšla v češtině, protože se jedná o opravdový unikát. Autor, velitel 3. roty legendárního 503. praporu těžkých tanků Wehrmachtu, se ve svých vzpomínkách zaměřil nejen na bojové akce, ale i na každodenní starosti člena osádky tanku, k nimž později přibudou i starosti velitele roty.

Děj je místy dramatický, dozvíme se z něj nejen autorovy zážitky z bitev a také z každodenního života tankisty a později velitele, prožijeme útok nepřátelských "hloubkařů" na vlakový transport, letecké bombardování pozic, logistické martyrium nutné k vyproštění nepojízdného tanku dříve, než se ocitne za frontovou linií a samozřejmě se dozvíme i pár zajímavostí o tancích, v nichž autor za války sloužil. Poznáme starost velitele o své muže.

Kniha samotná se čte dobře, občas jsem však měl problém s názvy měst a míst, kterých bylo občas trochu příliš a člověk se pak těžko zorientoval. Nějaká ta mapka u každé kapitoly by byla fajn. Hlavní výtku však mám k přílišnému používání slova "jsem" - těžko říct, jestli je takový i originál, nebo se jedná o zlozvyk překladatele.

28.03.2018 5 z 5

Tajný závod o Měsíc Tajný závod o Měsíc Karel Pacner

Výjimečná kniha, plná vyčerpávajícího vyprávění a informací o nejambicióznějším plánu v historii lidstva. A musím říct, že toto vyprávění v podání Karla Pacnera je velmi strhující, neboť se nezabývá jen samotnými lety k měsíci, ale i zdlouhavým a často problémovým vývojem kosmonautiky a techniky, které bylo k vylodění člověka na Měsíci velmi důležité. Závod o Měsíc byl rovněž soupeřením dvou ideologií, jejichž přístupem k závodu se autor také zabývá.

Druhé vydání je také doplněno plány do budoucna a popisem možností, které se člověku při možném návratu na naši přirozenou družici nabízí. Změna je také v členění textu, neboť je tady sovětské a americké soupeření porovnáno chronologicky vedle sebe, což může být místy chaotické a matoucí, ovšem není to nic hrozného - spíše je to způsobeno tím, jak málo jsem o tomto tématu věděl.

Abych to shrnul, čtení knihy stálo rozhodně za to a můžu ji doporučit každému, kdo se o kosmonautiku nebo vesmír alespoň trochu zajímá. Je jako stroj času - umožní vám znovu zažít ty heroické doby, kdy člověk kráčel po hvězdách.

25.03.2018 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Taková příjemná oddychovka na odpoledne.

17.03.2018 5 z 5

První světová válka v dokumentární fotografii První světová válka v dokumentární fotografii J. H. J. Andriessen

Těžko hodnotit tuto knihu. Na první pohled se jedná o knihu mohutnou, těžkou, která budí respekt. Je však taková doopravdy?
Po stránce fotografií nelze nic vytkout - kniha je doslova napěchována kvalitními a fascinujícími fotografiemi, které zachycují všechny válečné útrapy, ať už v zákopech první linie, či ve válkou zičeném zázemí. Nedílnou součástí je také doprovodný text vysvětlující jak příčiny vzniku války, tak i její významné bitvy a důsledky, které měla válka pro Evropu a svět jako takový. A tady je kámen úrazu.
Především text, ale i fotografie se zaměřují především na soupeření Německa, Francie a Velké Británie, k nimž se v pozdější fázi války přidají také Spojené státy americké. Pouze okrajově, s výjimkou popisu zápolení u Gallipoli, jsou v knize popsány události na východní a italské frontě frontě. Našinec nedočte nic podrobnějšího o obléhání pevnosti Přemyšl, třech neúspěšných rakouských ofenzívách proti Srbsku nebo o průlomu u Caporetta. Zcela chybí informace z Afriky, blízkého a středního východu nebo soluňské fronty. Dá se tedy usuzovat, že kniha byla původně určena pro západoevropské čtenáře.
Tohle však nemění nic na tom, že je kniha díky obsaženým fotografiím velmi kvalitním dílem, které by nemělo chybět v knihovně žádného zájemce o válečné dějiny.

09.03.2018 4 z 5

Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918 Pod císařským praporem: Historie habsburské armády 1526-1918 Jiří Pernes

Čtivá kniha plná vyčerpávajících informací, která na trhu chyběla. Potěší různé zajímavosti, kresby a malby, tabulky, medailonky osobností a podobně. Škoda jen, že obsahuje poměrně málo fotografií - čekal jsem víc. Hlavní výtku mám k obsahu knihy, v němž chybí údaje, na kterých stranách může čtenář najít medailonky osobností a popisy důležitých bitev.

13.01.2018 5 z 5

Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům Michal Habaj

Dobře napsaná kniha, vhodná i pro čtenáře, kteří mají v Řecké historii velké mezery. Škoda jen, že při čtení člověk potřebuje mapu, alespoň já měl často problém se zeměpisným zasazením jednotlivých událostí. Vzhledem k seznamu použité literatury a informací v knize obsažených, mají autoři můj obdiv za to, jaké dílo jejich úsilím vzniklo.

20.08.2022 5 z 5

Ultimus Ultimus Ondřej Neff

Začátek trochu pomalejší, ale jinak je to ta stará dobrá kniha z Arkádie, nesrovnatelně lepší než předchozí Reparátor.

01.03.2022 5 z 5

Cestovatelé ve Třetí říši: Vzestup fašismu očima obyčejných lidí Cestovatelé ve Třetí říši: Vzestup fašismu očima obyčejných lidí Julia Boyd

Nedočteno. Kniha mi nějak nesedla... a z mého pohledu to bylo takové čtení o ničem.

17.04.2020

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Své první setkání s Kubou Nedomým, Dědkem Čuchákem a slečnou Su, stejně tak jako se spisovatelem Neffem bylo zajímavé, napínavé a někdy i dost zábavné, byť se tu a tam našlo slabší místo. Určitě si přečtu i další díly.

18.02.2020 4 z 5

Impozantní dílo.

27.01.2020 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Srdcovka.

23.11.2019 5 z 5

Polní pošta ze Stalingradu Polní pošta ze Stalingradu Jens Ebert

Ten, kdo od knihy čeká nějaké dramatické líčení stalingradské bitvy očima příslušníků německé 6. armády, bude zklamán, protože tohle není cílem této knihy.

Mnoho z těch, kteří ve Stalingradu bojovali, nemá své hroby. Mnozí spočinuli pod troskami města, jiní zahynuli v nekonečné ledové stepi při pochodu do zajetí. Zůstaly po nich často jen dopisy, které posílali svým rodinám a přátelům. V nich různorodí muži píší o každodenním životě vojáka, o svých starostech, ale také o plánech do budoucna. Dopisy také v rámci cenzury reflektují vývoj situace v kotli, naděje na prolomení obklíčení, oslavu Vánoc, nedostatek jídla, nedostatek všeho, apatii, smíření, v některých případech i neutuchající pozitivní vyhlídky až do hořkého konce. Všichni pisatelé však mají jedno společné, a tím je stesk po domově a svých blízkých, od nichž často po celou dobu obklíčení nedostali ani jeden dopis, a i přesto to s psaním nevzdávají. O to víc při čtení zamrazí, když u jména autora dopisu vidíme poznámky typu nezvěstný, padl, zemřel v zajetí...

O nacistickém Německu si můžeme myslet co chceme, ale to, co vojáci a důstojníci 6. armády vydrželi a protrpěli, je dnes pro mnoho lidí zcela jistě nepochopitelné, nepředstavitelné. Tato kniha je jejich malým pomníkem, byť se jedná o pomník z papíru.

23.04.2018 5 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Začátek vypadal slibně - vesnická tancovačka 50. let, stará křivda, hlavní padouch. Poté přišla další časová rovina, po ní zase přítomnost, minulost, čím dál tím víc mi začala vadit absence přímé řeči, použitý hovorový jazyk... a tak jsem knihu po přibližně pětadvaceti stranách zavřel.
Je to škoda, protože kniha vypadala dějově zajímavě a hodně jsem si od ní sliboval.

17.03.2018

Miloš Zeman - Cesta k vítězství Miloš Zeman - Cesta k vítězství Radim Panenka

Nevím, ale na té obálce vidím cosi nepřirozeného. Pokud jde o knihu, tak... Škoda těch stromů, které na ni padly. Jedná se však o kvalitní knihu na kvalitním křídovém papíře, plnou "uměleckých" fotografií stojícího Zemana, sedícího Zemana, s někým mluvícího Zemana, to vše doplněné o doprovodný text popisující prezidentovu nekampaň a další střípky z prezidentování.
Bylo by lepší, kdyby se tak kvalitní papír použil na knihu o přírodě, na knihu o ohrožených zvířatech... protože takhle by mi těch stromů líto nebylo.

13.03.2018

Azhareida - Bitva o Gelidor Azhareida - Bitva o Gelidor Tomáš Petrásek

Zajímavé dějové pozadí, neznámý svět, tajemný nepřítel. Oproti tomu krize mezi stránkami cca 140 až 200, kdy jsem chtěl knihu už odložit, protože se jen mluvilo a mluvilo, žádná akce, docela nuda. Jsem však rád, že jsem krizi překonal a knihu neodložil. Jde o inteligentní, komplexní sci-fi příběh, který se člověku zaryje hluboko pod kůži a věřím, že na knihu budu vzpomínat i za několik let.

24.04.2023 4 z 5

Naše planeta Naše planeta Alastair Fothergill

Nádherná kniha.

14.02.2022 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Kniha nezklamala, bylo to fajn čtení.

09.11.2020 5 z 5

Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Stalingrad - Každý dům, každé okno, každý kámen Miloslav Jenšík

Dočíst se v literatuře faktu o ostřelovačském souboji Zajaceva s vymyšleným majorem Königem, bez jakékoliv zmínky, že se existenci tohoto německého majora nepodařilo nikdy prokázat...

Dávám jednu hvězdu za snahu poutavým způsobem přiblížit bitvu.

Autor měl raději zůstat u fotbalu.

17.02.2020 1 z 5

Prázdniny Prázdniny Jan Balabán

Příjemná jednohubka do vlaku na několikahodinovou cestu.

23.11.2019 4 z 5