Pod císařským praporem - Historie habsburské armády 1526-1918

Po sedmi letech práce letos konečně vychází ojedinělá publikace českých autorů, popisující historii armády habsburské říše od roku 1526, kdy na český trůn nastoupil první panovník z Habsburského rodu až do roku 1918, kdy se na konci první světové války Rakousko-Uhersko rozpadlo a Čechy spolu se Slovenskem vytvořily samostatný stát - Československo. Autory textu jsou historikové PhDr. Josef Dolejší, Ing. Josef Fučík, PhDr. Petr Havel a PhDr. Jiří Pernes. Kratšími statěmi přispěli další autoři - medailónky vojenských řádů a vyznamenání napsal známý sběratel faleristiky, RNDr. Josef Koláčný. Autoři sledují kulturně politický vývoj habsburské armády ve světových souvislostech, s přehlednutím k nezanedbatelné roli českých a slovenských vojáků ve všech konfliktech, kterými rakouské a později rakousko-uherské soustátí prošlo. Kniha velkého formátu 245 x 310 mm je doplněna původními barevnými i černobílými ilustracemi. Autorem celostránkových barevných tabulí je akademický malíř Karel M. Toman, znalec uniforem a zkušený výtvarník a ilustrátor. Zesnulý K. M. Toman byl uznávaným odborníkem v oboru historie vojenství a především stejnokrojů. Je znám i diky své volné grafické tvorbě. Autorem černobílých tabulí je Zdirad J. K. Čech, přední český heraldický a faleristický odborník. Kromě původních ilustrací bude text dokumentován dobovými ilustracemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/232475/pod-cisarskym-praporem-historie-hab-232475.jpg 4.714
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Elka Press

Kniha Pod císařským praporem - Historie habsburské armády 1526-1918

jan7940
13.01.2018

Čtivá kniha plná vyčerpávajících informací, která na trhu chyběla. Potěší různé zajímavosti, kresby a malby, tabulky, medailonky osobností a podobně. Škoda jen, že obsahuje poměrně málo fotografií - čekal jsem víc. Hlavní výtku mám k obsahu knihy, v němž chybí údaje, na kterých stranách může čtenář najít medailonky osobností a popisy důležitých bitev.

Boby17
31.07.2017

Překvapivá a vskutku objevná kniha. Při čtení si člověk s radostí uvědomí, že naši předkové - vojáci byli pevnou a spolehlivou oporou státu a záštitou jeho obyvatel. Škoda, že ani jeden z mnoha skvělých bojových výkonů našich vojáků prokázaných ve "špatné" uniformě, programově není uznán za bojovou tradici Armády České republiky.

jprst
22.10.2016

Kniha je precizně zpracovaná, obsahuje množství i obecně méně známých nebo dokonce neznámých faktů, nezanedbatelný je i pestrý obrazový doprovod. Zajímavá je i tím, že se snaží vytvořit objektivní obraz habsburské armády a služby českých jednotek a vojevůdců v ní. A ten obraz je výrazně jiný, než jaký do nás cpali učitelé dějepisu nebo Jaroslav Hašek ve svých Osudech dobrého vojáka Švejka.

vojenské dějiny Rakousko Rakousko-Uhersko čeští vojáci v 1. světové válce prusko-rakouská válka (1866)

Autoři knihy

Jiří Pernes