jan7113 jan7113 komentáře u knih

Kaat Kaat Zbyněk Gilgalad Holub (p)

Docela příjemné povídky o spravedlivých Eldebranských katech. Některé i celkem vtipné. Jen jsem se trochu ztrácel v postavách.

01.06.2022 3 z 5

Amulet pouštního bojovníka Amulet pouštního bojovníka Rainer M. Schröder

Slušný historický román s lehkou dávkou nadpřirozena. Zřejmě je primárně určen mladším čtenářům, ale i dospělého dokáže zaujmout.

02.05.2022 4 z 5

Drama v Livonsku Drama v Livonsku Jules Verne

To se tak vrhnete na méně známou Verneovku, abyste v průběhu čtení zjistili, že se tentokrát nejedná o žádné sci-fi ani o dobrodružné putování exotickými kraji, nýbrž o detektivku!
Důležitou (ne-li hlavní) roli zde hraje vlastnost dnes téměř neznámá - čest. Kdo v dnešním světě dokáže pomoci příteli v nouzi i za cenu vlastního ohrožení?

30.03.2022 4 z 5

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Nějak mi to celé přišlo přitažené za vlasy. Jasně, je to fantasy, ale kniha mě prostě neoslovila. Navíc by se měl autor naučit skloňovat slovo Florenc, protože "před Florencem" je i na mě jako ne-Pražáka trochu moc.

20.03.2022 3 z 5

Nevinná krev Nevinná krev James Rollins (p)

Někomu tento příběh může připadat ujetý. A ujetý podle mě skutečně je. Pokud ale přijmete takové bizarnosti, jako že se po střechách současného Říma prohání hraběnka Báthoryová, která v temných uličkách vraždí a vysává své oběti, že po Tibeře si v klidu vesluje Jidáš Iškariotský a Severní ledový oceán brázdí ve svém ledoborci šílený Rasputin se synem posledního ruského cara, čeká vás napínavý příběh o boji dobra se zlem plný živých, mrtvých, nemrtvých i nesmrtelných. Jediné, co trochu otravuje, jsou vize jednotlivých postav. Chápu, že pro celkové pochopení jsou pohledy do minulosti nutné, ale přijde mi, že jich je až příliš. Jinak velmi dobré a těším se na třetí díl. Jen si teď dám od všech andělů i prokletých na chvíli oraz :-)

06.03.2022 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Čtivá sci-fi knížka, která ovšem bohužel postrádá příběh. Zajímavá je hlavní postava "polidštěného" robota, tím ale veškerá zajímavost končí. Čekal jsem víc...

13.02.2022 3 z 5

Tajná mise Tajná mise Jean-Pierre Garen (p)

Další oddechovka na proložení těch "opravdových" knih. Mark Stone je starý (nebo spíš mladý) chlípník s vrozenou neúctou k pravidlům. A možná to je na něm tak sympatické. Knihy v podstatě nepřinášejí nic nového - Mark, ač nesmí, zasáhne do vývoje některé z planet, vyspí se s nejhezčí holkou a vrátí se jako by nic. Ale je vlastně vůbec žádoucí, aby se toto schéma jakkoli měnilo?

02.02.2022 4 z 5

V zelené pasti Rhulů V zelené pasti Rhulů Jean-Pierre Garen (p)

Jak už někdo přede mnou napsal - je to sice blbost, ale výborně se to čte. Ideální jako jedno- až dvoudenní oddechový předěl mezi "opravdovými" knihami. 4 hvězdy si určitě zaslouží.

16.01.2022 4 z 5

Upálené Upálené C. J. Tudor

Moje první kniha od autorky. Zpočátku se u mě žádné zvláštní nadšení nekonalo. Stále dokola se řeší, kdo komu "vyhulil péro" apod. Pak ale autorka zklidnila svoje hormony (a možná i touhy) a každou kapitolou začala dávkovat napětí a poodhalovat nové souvislosti, což nakonec vyvrcholilo v překvapivé rozuzlení. Za mě tedy VELMI DOBRÉ!

15.01.2022 5 z 5

Neřízená střela Neřízená střela Mark Greaney

To teda zase jednou byla jízda! Kniha plná akce a vzrušení. A mrtvých "zlounů". Court Gentry je prostě bourák. Tak rychle přeložit další díly a sem s nimi!

09.06.2024 4 z 5

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Ještě lepší než první díl. To, myslím, jako hodnocení musí stačit :-)

31.05.2024 5 z 5

Zloději hedvábí Zloději hedvábí Dirk Husemann

Od tohoto autora je to moje třetí kniha, ale zatím nejslabší. To, co bych normálně přečetl za pár večerů, mi trvalo přes měsíc. Něco tomu prostě chybí...

17.05.2024 3 z 5

Safari smrti Safari smrti Jean-Pierre Garen (p)

Jako v našem reálném světě. I na primitivních planetách se najdou šmejdi ochotní za nějakou pofidérní výhodu zradit a nechat zotročit celý svůj národ (a s ním paradoxně i sebe).
Jinak vše při starém, což je dobře. Jen Mark tentokrát zůstal Elze věrný...

16.03.2024 4 z 5

Město plné oken Město plné oken Robert Pobi

Výborné čtení, skvělý thriller. A nebýt těch trapných aktivistických keců o rasismu, rasismu ze strany černochů ("zatracení bílí kreténi" apod.) a protivné rasistické černošky Whitakerové, bylo by to asi i na plný počet hvězdiček.
Mimochodem, přijde vám taky nabídka na ochutnání smažených kuřat jako nechutná rasistická urážka? Podle mě by se měl autor léčit.

30.01.2024 4 z 5

Nebezpečná zvědavost Nebezpečná zvědavost Ann Granger

Atmosféra i prostředí jsou v této knize dokonale viktoriánské, možná až moc. Popisy oblečení, krajiny, chování lidí, to vše pomáhá vtáhnout čtenáře do děje, ale aby celou pětinu knihy zabírala pro příběh nepodstatná cesta z Londýna na jih Anglie, to je trochu příliš. Jinak se jedná o velmi poklidný příběh bez většího napětí.

Prostředí 100%
Postavy 80%
Zápletka 80%
Napětí 20%
Celkový dojem 70%

22.01.2024 4 z 5

Třetí planeta smrti Třetí planeta smrti Harry Harrison

Oddechová rychlovka opět tak trochu ve stylu Marka Stonea. Jen tu schází android Ray. Jason je taky nezničitelný, vždy si ví rady a na jakékoliv primitivní planetě prostě udělá pořádek. A je to tak asi dobře.

07.01.2024 4 z 5

Na stráži Na stráži Dmitry Glukhovsky

Metro jsem zatím nečetl, tak jsem úplně nevěděl, do čeho vlastně jdu. Nedopadlo to vůbec špatně. Dvě třetiny knihy se sice takřka nic neděje, jen se to zvolna sbírá a připravuje, aby se to na konci rozjelo tak, že knihu najednou zavírám dočtenou a poohlížím se po pokračování. Rusko se mi (ve všech svých podobách) příčí, ale tady mi to fakt nevadí. Snad proto, že je Rusko v troskách :-)

31.12.2023 4 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Spíš než do sci-fi, bych knihu zařadil do fantasy. I když je mi jasné, že mezi těmito žánry je dost neostrá hranice. Každopádně se jedná o docela dojemný příběh o bytostech stvořených zvláštními svým způsobem živoucími krystaly a o typicky lidské snaze jejich schopnosti ovládat a zneužívat jich.

16.11.2022 4 z 5

Bitva o Salajak Bitva o Salajak Johan Theorin

Kniha tak říkajíc o ničem. Dvě třetiny knihy se vojsko přesouvá k místu bitvy, zbytek je samotná bitva. Toť vše. Žádný zvrat, žádná zrada, žádné napětí. Každopádně jsem čekal víc.

29.10.2022 3 z 5

Robur dobyvatel Robur dobyvatel Jules Verne

Další z Verneových cest kolem světa. Konečně po několika "jen" dobrodružných knihách zase jedno opravdové sci-fi.
Jedná se vlastně o soupeření mezi pokrokem a zabedněností, které nakonec samozřejmě dobře dopadne. Čtenáři se opět trochu vzdělají v zeměpisu a fyzice. A nebýt toho šíleného zmatku v jednotkách a jejich přepočtech, bylo by to ještě lepší. Ale to zřejmě není vina autora, nýbrž překladatele nebo vydavatele.

23.10.2022 4 z 5