JAG9 JAG9 komentáře u knih

Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky Jana Tischerová

Obří kniha obsahující přehledně informace o pražských hřbitovech. Autorce rozhodně dávám kredit za to, že se do tohoto tématu pustila a částečně zaplnila jistá bílá místa v této problematice. Bohužel mě zklamalo, že v knize nejsou uvedená přesná životopisná data (tedy den, měsíc a rok narození + úmrtí), ale v obou případech pouze rok. Nevím proč u takto široce pojaté knihy nebylo toto uvedeno, tolik místa se tím snad neušetřilo. Tím pádem bohužel u osob, kde je sice znám rok, ale není znám právě den, tak tato kniha bohužel nepomáhá, navzdory tomu, že autorka měla údajně mít přístup k matrikám. Přestože má kniha velikou šíři, tak není uvedený počet významných osob absolutní, ale jde pouze opět o jakýsi výběr. Což je na druhou stranu pochopitelné, neboť všichni významní pohřbení na všech pražských hřbitovech se do jedné knihy prostě nevejdou. Velká výtka je, že v knize není jediná barevná fotografie. Vážení, opravdu ani jedna. V knize je bohužel jistý počet překlepů typu na náhrobku je uveden Roith, u popisu pod fotkou je Roit. U herce Šlégla je třeba uvedeno vlastní jméno "Vincen Schlögl", přičemž pokud už, tak mělo být Vincenc Schlögel. Na Vinohradském hřbitově je třeba uvedený pohřbený herec Václav Trégl, který na hřbitově prokazatelně není. Kolik jenom mi svého času zabralo, když jsem ten hrob hledal. Možná tam kdysi byl, ale rozhodně je leta letoucí pohřbený v Bělé pod Bezdězem. Pokud by se uváděli i bývalí pohřbení, pak by u Vinohradského hřbitova musel být v knize uveden i Vlasta Burian. Který tam uveden není, přestože tam pohřbený kdysi prokazatelně byl a dokonce tam stále má náhrobek (i když je již pohřben na Vyšehradě). Čili zjevně autorka bohužel přebrala i některé nepřesné informace z předešlé doposud vydané literatury. Kolik zabral samotný terénní výzkum tak nemohu posoudit. Na co jsem se těšil, a co zde opět není, jsou konkrétní jednotlivé (barevné) fotky hrobů významných osob. Opět (stejně jako u Kovaříkovy knihy - Klíč k pražským hřbitovům) jsou zde převážně pouze žánrové fotky a nevím jak jinak to nazvat, než nějaké náhodně vybrané fotky několika náhrobků. Pokud je, např. na Vinohradském hřbitově, někdo pohřbený v arkádách kostela či v kolumbáriu, tak je u dotyčného uvedeno místo pohřbení pouze "severní arkáda", "jižní arkáda", "kolumbárium (např. 7)" Což opět není dostačující, neboť i hrob v arkádách či místo v kolumbáriu má své konkrétní číslo. U kostelních arkád to není takový problém, neboť z každé strany je těch hrobek jen sedm. Takže se hrob za chvíli nalezne. Ale uvést jen kolumbárium 7, už je větší problém, když je tam v každém kolumbáriu cca 200 míst (která jsou ze všech čtyř stran každého kolumbária). Pokud jde někomu o zobrazení nějakých méně známých či neznámých architektonických funerálních památek, tak autorka na začátku dokonce přímo píše, že toto záměrně nebude zobrazovat a uvádět, neboť by pak prý mohlo dojít k jejich ukradení. Takže bohužel toto v knize také není. Možná by stálo za to vydat více knih, aby se dala matérie pojmout konkrétněji, než jednu 3 kg bichli formátu většího A4, která se na stojáka ani nevejde do žádného fochu knihovny (alespoň mně ne). Přes veškeré výhrady koupě nelituji a pro zájemce o pražské hřbitovy je rozhodně dobré ji mít. Nejsou tu v hodnocení půl hvězdy, dal bych 3,5*. No takže z toho důvodu dávám 4*, protože 3* by už bylo poněkud nespravedlivě málo. Ale upřímně říkám, že jsem od knihy za skoro 1300 Kč, která se prsila velkou prací v terénu, čekal poněkud víc.

21.02.2024 4 z 5

Probuzený světadíl Probuzený světadíl Stanislav Budín

Říkají vám něco názvy států jako Horní Volta, Zlatonosné pobřeží, Dahome, Ňasko, Tanganika, Rhodésie a mnohé další? Ne? Je tato kniha pro vás. Skvělá knížka o Africe, jedna z prvních kterou jsem na toto téma četl. Je tam trošku ideologický nános poplatný době vzniku, za který jednu hvězdičku sundám. Kniha vyšla na počátku šedesátých let, kdy se emancipace na koloniálních říších teprve rozjížděla, takže část států je zde ještě pod starými názvy, někdy i se starými názvy měst. Je to takový dobrý začátek pro další čtivo o Africe. Obsahuje i několik pěkných přehledných map, včetně těch, kdy ještě nebyly určené hranice mezi současnými státy. Nejen díky kterým se k této knize opakovaně vracím. Knížka je stále k dostání v antikvariátech za pár korun.

07.02.2024 4 z 5

Tajemná Afrika Tajemná Afrika Gianni Giansanti

Kniha mě nijak neoslovila. Nenašel jsem zde nic, proč bych měl knihu ještě otevřít podruhé, neřkuli jí vlastnit. Textu minimálně, fotek přírody minimálně, zato až extrémně detailních fotek, čímž myslím třeba několik dvojstran (tzn. prostor cca 26 x 52 cm) na kterých jsou vidět jen oči a nos domorodců, je tu přehršel. Koupil jsem s očekáváními, která se vůbec nenaplnila. Nakonec jsem byl strašně rád, že se mi podařilo toto obří závaží vcelku výhodně prodat někomu dalšímu. Není to kniha o historii Afriky, nejsou zde žádné mapy, není to kniha o africké přírodě, není to ani cestopis, jsou to toliko 3 kg lesklého papíru fotek (až zbytečně superdetailních) domorodců. Zajímám se o Afriku dlouhodobě, ale tohle opravdu vlastnit nepotřebuji.

01.02.2024 1 z 5

Deset dnů, které otřásly světem Deset dnů, které otřásly světem John Reed

Kniha od amerického komunisty o ruském komunistickém převratu. V češtině už vyšlo okolo deseti vydání. Asi šest vydání vyšlo za minulého režimu, hojně v padesátých letech. Takže si asi dovedete představit, co je to za zázrak. Téhle knihy jsou plné antikvariáty za cenu pár korun, bez většího zájmu nakupujících. Absolutně tedy nechápu, co v nakladatelství Leda brali za matroš, že to v roce 2021 vydali znovu!!! Jestli to bylo kvůli stoletému výročí KSČ a čekali nějaké prodejní žně z této strany spektra, nevím. Každopádně již od půlky roku 2023 jsou toho plné obchody ze sítě Levné knihy, kde jsou toho štosy, hromady, hory a velehory v komínkách a za cenu 79 se tomu člověk může jenom smát. Né, opravdu tohle nechcete ani jako podložku pod rozviklaný stůl.
---
Edit 16.1.2024, reakce na komentář Kniga47 z 5.1.2024. Vážená paní, Vy si raději zopakujte mateřský jazyk pro základní školu. Interpunkce Vás zcela minula. Navíc "kdyby jste" může napsat už jen úplný ňouma. Kniha vyšla před komunistickým převratem v letech 1926, 1931 a 1946, kdy nebyl důvod cokoliv zamlčovat. Dále vyšla kniha v roce 2007. Tento překlad dělala stejná překladatelka jako poslední komunistické vydání v roce 1982. Tato paní zemřela v r. 2016. Poslední vydání z r. 2021 je rovněž její překlad. Kniha vyšla 5 let po smrti překladatelky. Je tedy zcela zjevné, že o žádný nový převratný překlad (nějaké snad unikátní vydání, které by nikdy nevyšlo) nejde. Tolik k Vašemu osočování.

14.10.2023 odpad!

Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce Paul Babiak

Velmi zajímavá sonda do problematiky psychopatů v korporátu, určitě stojí za přečtení. Špatná zpráva je, že kniha není vůbec k sehnání a pokud ano, tak za extrémně horentní sumy na sekundárním trhu - bazary, aukce atd. Dobrá zpráva pro všechny, kteří tuto knihu shánějí, nakladatelství má v edičním plánu 2023/24 tuto knihu zařazenu v novém a doplněném vydání. Takže, přátelé, ještě chvíli počkejte a dostane se vám do rukou vylepšené vydání za zlomek ceny. Novým vydáním se trh krásně saturuje a maniaci, kteří chtějí za staré vydání tisíce, si ho budou moci naložit do octa. Jakmile bude na trhu rozšířené vydání, cena tohoto nerozšířeného klesne s bídou ke dvěma stovkám, možná ani to ne.

18.02.2023 5 z 5

Malý průvodce po hrobech velkých II. Malý průvodce po hrobech velkých II. Miloš Dvořák

Jakýsi pel-mel celkem známých osobností, jejichž poslední místo odpočinku není ovšem povětšinou velkým tajemstvím, kde se nachází. Na nějaké mimořádné zjištění hledaného hrobu ne úplně prvoplánově známé osobnosti tato série knih není. Naprosto neomluvitelné mínus je pak skutečnost, že autor neuvádí přesná data narození a úmrtí, ale pouze roky (!). Ve faktografické knize tohoto typu musí být uváděna zcela kompletní data. Záměr záslužný, barevné fotografie hrobů (pro někoho, kdo nechce jezdit po celé republice) jsou také v pořádku. Medailonky notoricky známých osob občas zbytečně dlouhé. Absence přesných dat mi pak vyloženě drásá nervy. Upřímně, kniha není uspořádána ani po konkrétních hřbitovech, ani po městech a stále mi tak nějak vlastně uniká, co tímto chtěl básník říci. Závěrem. Téma samo o sobě velmi nosné se značným potenciálem na dobrou knihu. Uchopení tématu ovšem zde zmatečné a nesystematické. Provedení průměrné. Práce s datovými položkami vyloženě katastrofální. Opakuji (potřetí), že pouze roky (bez konkrétních dat) prostě naprosto nestačí. Bohužel, ale knize nemohu dát víc než 2*. Celé to na mě působí jako shluk náhodně slepených výstřižků z novin. Je mi líto, ale do spokojenosti tedy opravdu daleko.

06.09.2022 2 z 5

Pražské hřbitovy: Olšanské hřbitovy III. Pražské hřbitovy: Olšanské hřbitovy III. Miloš Szabo

Poměrně detailní informace o konkrétním hřbitově na Olšanech. Tak jako knihy ostatní z této série. Mnohem více bližších informací než spíše povšechný průvodce od Kovaříka. Je zde i dostatečné množství konkrétních fotek hrobů jednotlivých osobností. Neplatí pravidlo, že každá zmíněná osobnost zde má i hrob vyfocen, jde jen o určitý výběr. Bohužel tyto fotky jsou však černobílé. Barevných je jen několik žánrových fotek. Kniha je psaná přehledně po jednotlivých odděleních. Vzadu je i rejstřík, takže se dá hledat i podle jmen. Nechybí ani plánek. I přesto, že jde již o knihu s detailnějším zaměřením, tak i zde některé významnější osobnosti autorovi bohužel unikly a v knize nejsou. Mrzí mě, že poslední vydáný díl je pouze - Olšany V hřbitov/ 1. část z r. 2014 a dalšího již nic nevyšlo, ani to nemá nakladatelství v edičním plánu. Souvisí to jistě s tím, že autor v r. 2015 dokončil velký doktorát, začal učit na univerzitě a nastoupil i jako vedoucí na jiné farnosti. Zjevně má tedy asi příliš mnoho jiné práce, aby v této sérii o pražských hřbitovech pokračoval. Pochybuji, že původní zamýšlené dílo bude vůbec kdy dokončeno. V podstatě je zatím knižně zmapována pouze malá část Olšan, natož pak ostatní pražské hřbitovy. Autorovi bude pomalu 60 let a s jeho dalšími pracovními aktivitami budeme vůbec rádi, pokud někdy v budoucnu dokončí alespoň celé ty Olšanské hřbitovy, ale obávám se, že ani to není vůbec jisté. S ubíhajícími roky od zatím poslední vydané knihy tomu věřím čím dál méně. Záměr i styl práce velmi chvályhodný, rád se budu mýlit, ale asi tato série knih bohužel skončí nakonec v kategorii nedokončených děl. Tato kniha samotná mi při procházce na III. hřbitově byla velmi nápomocná a hodnotím ji zcela kladně.

31.03.2022 5 z 5

Klíč k pražským hřbitovům Klíč k pražským hřbitovům Petr Kovařík

I přes již starší rok vydání je to stále jedna ze základních knih o pražských hřbitovech. Bazální info o hřbitovech tam najdete, info o nejznámějších pohřbených také, u větších či známějších hřbitovů i plánky a nějaké ty fotografie. V době vydání a cca ještě +/- dekádu poté to byla vyhledávaná bomba, která se nedala sehnat. Určitými negativy je to, že na běžné chození po hřbitově s touto knihou v ruce jako příručkou, není úplně lehká do ruky. Na detailnější informace pro vyhledávání doma je zase příliš útlá. Je to taková zlatá střední cesta ve snaze podat co nejvíce informací na omezeném prostoru. Jisté drobnější chybky tam samozřejmě jsou, ale pokud knihu nabitou daty dělá jen jeden člověk, tak se to občas stane. Od vydání knihy uplynulo již více než 20 let, čili některé informace jsou již nepřesné a některé i zastaralé. Slavná jména pohřbená v posledních 20 letech logicky chybí úplně. Co mi vadí asi nejvíc, že šíře matérie je tak obrovská, že se těžko může vměstnat na 369 stran. Nemálo poměrně známých lidí zde není vůbec uvedeno, evidentně nezbylo místo. Fotek zde není úplně nízký počet, ale často jde spíše jen o žánrové fotky hřbitovů. Např. z celého Vyšehradu, plného známých osob, je zde pouze osm foteček. Vhodné by zřejmě bylo vícesvazkového podrobnější dílo. Ale to stále i po tolika letech zůstává bílým místem, které čeká na zaplnění. Před asi deseti lety se o tento záslužný počin začal svojí sérií knih pokoušet Miloš Szabo, ale vydal nakonec jen asi čtyři knihy a ve vydávání zatím nepokračuje. Kovaříkova kniha odpovídá slušné práci člověka, který se o problematiku delší dobu zajímal a odpovídá rozsahu vědění, které se dalo získat okolo roku 2000 a které bylo možno uvést na omezený počet stran. Ale rozhodně ani nyní koupí této knihy nijak neprohloupíte. 4*

31.03.2022 4 z 5

Dějiny dvacátého století 1900–1933 Dějiny dvacátého století 1900–1933 Martin Gilbert

Velmi zajímavá kniha, plná mnoha faktů o historii 20. století. Mapuje události rok po roce, čili kapitoly jsou nazvány přímo názvy roků. Což je na jednu stranu dobrý způsob, pokud si někdo chce přečíst jen něco z dění z konkrétního roku nebo pokud si chce přečíst knížku celou bez přeskakování, a zajímá ho úplně veškeré dění. Na druhou stranu je to poněkud nepraktické, pokud vás zrovna zajímá jen nějaká událost či problematika, která prostupuje do více roků, tak pak musíte dost hledat a listovat a vyžaduje to určité základní předporozumění o jaké roky vám konkrétně jde. Jedná se o první svazek třídílného díla, roky 1900-1933. Byly plánované i díl II. 1934-1951 a díl III. 1952-1999. Na zádní straně obálky první dílu jsou dokonce i ostatní díly vyobrazené, nicméně bohužel nikdy nebyly vydány. První díl vyšel v originálu 1997, česky 2005. Druhý a třetí díl vyšly anglicky oba v r. 1999, takže v originálu je dílo dokončeno, v českém překladu díly II. a III. stále na vydání čekají a vzhledem k tomu, že od vydání dílu I. uplynula již dlouhá řada let, tak se asi ani vydávat nebudou. Nevím, možná to nesplnilo prodejní očekávání nakladatelství. Bohužel to není poprvé, co jsem se s tímto nešvarem setkal, kdy bylo vydávání vícedílného díla v českém překladu nedokončeno. Od r. 2009 takhle třeba čekám na české vydání posledního dílu trilogie o Třetí Říši od Evanse. Gilbertova kniha je velmi dobrá, řazení podle let mi sice úplně nevyhovuje, ale i přesto nebudu ubírat hodnocení a dám 5*.

21.08.2020 5 z 5

O přechodech k demokracii O přechodech k demokracii Jiří Kunc

Výborná knížka pro všechny, kteří se zajímají o problematiku tranzitologie. Vezmeme-li v potaz, že je to kniha z r. 1994, kdy pořád nebylo úplně snadné dostat se k relevantní zahraniční literatuře (min. pro běžného čtenáře), tak tito autoři se k ní dostali a výsledkem je sice docela útlá, ale na informace dosti nabitá publikace. Nezkoumají se zde konkrétně přechody v jednotlivých zemích, ale jsou zde nastíněny hlavní teoretické koncepty. I po více než čtvrt století od vydání je to stále publikace patřící k povinné literatuře na vysokých školách u příslušných předmětů. Kniha by si beze sporu zasloužila reprint a třeba i rozšíření a doplnění o to, co přinesl další světový výzkum v této problematice za těch více než 25 let. Rozhodně 5*.

16.07.2020 5 z 5

Střední Evropa: Komparace vývoje středoevropských států Střední Evropa: Komparace vývoje středoevropských států Irah Kučerová

Kniha je převážně ekonomicky/ historicko-ekonomicky zaměřená, ale její přesah je i do politologie a historie. Za nejpřínosnější považuji kapitoly 3 a 4 - profily a transformace jednotlivých ekonomik střední Evropy, které má autorka, jako ekonomka, dobře zvládnuté. Ostatní kapitoly také dobré, ale alespoň pro mne s menším přínosem. Mínusem je to, že se v knize objevuje několik nedorazů v podobě faktických (spíše drobnějších) chyb, v pasážích zasahujících do historie a politologie. Našel jsem v knize do deseti chyb/chybek. Některé pasáže se mi zdá, že autorka psala možná i po paměti, třeba ty z doby nejnovější, kdy si člověk podvědomě myslí, že pokud to zažil nebo už někdy dříve četl, tak si to pamatuje a nemusí to již dál dohledávat nebo více zdrojovat. Pak se ale nějaká ne zcela přesně zapamatovaná skutečnost může projevit v určité nepřesnosti/chybě v textu. Kniha jako celek je velmi dobrá, a i přes určité výše zmíněné menší nedostatky, bych se přikláněl spíše ke 4*.

16.07.2020 4 z 5

Dějiny moderního Německa od roku 1918 po současnost Dějiny moderního Německa od roku 1918 po současnost Mary Fulbrook

Celkem zajímavé čtení o historii Německa. Občas s dobrými postřehy. Bohužel v knize jsou i chyby, třeba co se týče dat. Na jedné konkrétní straně jsem našel hned tři chyby. Nevím, jestli to má blbě autorka, nebo jestli to je jen odfláknuto překladatelkou, každopádně je to vždy dost nepříjemné, když na tohle v knize narazíte. Máte pak dál tendenci všechno kontrolovat. Další mínus je to, že v knize zcela chybí poznámkový aparát, případně seznam literatury ze které autorka čerpala. Přitom na mnoha místech v textu se píše, že ten a ten autor říká něco, ale nevíte dílo ani rok, což je zcela základní nutnost i pro seminárku ve škole, natož pro knihu. Opět, nevím, jestli to chybí i v originálu, nebo je to osekáno jen v české verzi ve snaze ušetřit místo. Mám smíšené pocity, opravdu nevím, jestli bych si knihu koupil. Tohle není od Grady úplně super práce. 2* by asi byly moc přísné, dávám 3*, ale skřípu u toho zuby.

14.07.2020 3 z 5

Velká finanční krize Velká finanční krize John Bellamy Foster

Zprvu je potřeba vědět, že oba autoři jsou extrémní levičáci a těžcí marxisté, a podle toho i knížka vypadá. Četl jsem to krátce po vydání, na podzim 2009. Tehdy mě zajímalo úplně všechno kolem finanční krize, takže jsem v knihovně narazil i na toto dílko. Marně vzpomínám, jestli jsem někdy četl a hlavně dočetl něco horšího. Totální marxistický škvár, jak se dalo ostatně čekat. Naštěstí mi mnoho v paměti neutkvělo, ale co mi po víc než deseti letech od přečtení stále zvoní v uších, když si na tuto, díky bohu ne příliš dlouho knížku vzpomenu, jsou slova autorů ke konci, kde se zmiňují, že je vhodné se poohlédnout po nějakém lepším systému. A to je podle nich, světe div se, socialismus. Když to řeknu na plná ústa, opravdu si s touto publikací nezaplevelujte mozek a neztrácejte čas. Vhodné čtení snad jen pro kované komunisty, levé křídlo sociálních demokratů, možná by se zalíbilo i nějakému anarchistovi. Něco podobného bych očekával, v českém provedení, kdyby dali dohromady síly Grebeníček, Marksová, Maláčová, Semelová a Středula. Kdo si chce udržet duševní pohodu, obloukem se této knize vyhněte.

13.06.2020 odpad!

Den, kdy došly prachy Den, kdy došly prachy Milan Vodička

Populárně naučná knížka pro nejširší veřejnost. Je to psané pro úplné laiky a je poznat, že to psal žurnalista. V podstatě by to klidně mohlo vycházet na pokračování v novinách nebo časopise. Naprosto nenáročné čtení, prokládáné postřehy, které by mohly zajímat co největší počet lidí. Určitě lepší, než číst nějaký bulvární plátek, ale po odborné stránce to nedá skoro nic. Pro studenty do seminárek nebo absolventských prací pochopitelně zcela nepoužitelné. Pro sdělení nějaké málo známé perličky u čtvrtého piva v hospodě, je to jistě prima zdroj. Knížka přečtená během jednoho víkendu, krátce po vydání 2009/2010 - půjčeno z knihovny. Kdo potřebuje vědět o zkoumané problematice něco odborněji, tak mu tato kniha nijak nepomůže. To byl i hlavní důvod, proč jsem si ji nikdy nekoupil do své soukromé knihovny. Ale jistě si své publikum z řad laické veřejnosti najde, pro které by byly odbornější texty hůře stravitelné. Na zpopularizování tématu u širokých mas celkem dobrý počin.

29.05.2019 3 z 5