Klíč k pražským hřbitovům

Klíč k pražským hřbitovům https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36553/bmid_klic-k-prazskym-hrbitovum-65142bb505099.jpg 5 6 3

První průvodce po všech pražských hřbitovech a jejich historii. Kniha provází zhruba sedmdesátkou pražských hřbitovů včetně těch nejmenším ve všech městských částech dnešního území hlavního města. Zároveň informuje i o hřbitovech zrušených, nepoužívaných i zaniklých. Zabývá se historií v Praze, vznikem a zánikem hřbitovů v minulosti. Upozorňuje nejen na hroby významných osobností na různých hřbitovech, ale také na zvláštní obor sochařství - funerální plastiku.... celý text

JAG9
JAG9
31.03.2022 4 z 5

I přes již starší rok vydání je to stále jedna ze základních knih o pražských hřbitovech. Bazální info o hřbitovech tam najdete, info o nejznámějších pohřbených také, u větších či známějších hřbitovů i plánky a nějaké ty fotografie. V době vydání a cca ještě +/- dekádu poté to byla vyhledávaná bomba, která se nedala sehnat. Určitými negativy je to, že na běžné chození po hřbitově s touto knihou v ruce jako příručkou, není úplně lehká do ruky. Na detailnější informace pro vyhledávání doma je zase příliš útlá. Je to taková zlatá střední cesta ve snaze podat co nejvíce informací na omezeném prostoru. Jisté drobnější chybky tam samozřejmě jsou, ale pokud knihu nabitou daty dělá jen jeden člověk, tak se to občas stane. Od vydání knihy uplynulo již více než 20 let, čili některé informace jsou již nepřesné a některé i zastaralé. Slavná jména pohřbená v posledních 20 letech logicky chybí úplně. Co mi vadí asi nejvíc, že šíře matérie je tak obrovská, že se těžko může vměstnat na 369 stran. Nemálo poměrně známých lidí zde není vůbec uvedeno, evidentně nezbylo místo. Fotek zde není úplně nízký počet, ale často jde spíše jen o žánrové fotky hřbitovů. Např. z celého Vyšehradu, plného známých osob, je zde pouze osm foteček. Vhodné by zřejmě bylo vícesvazkového podrobnější dílo. Ale to stále i po tolika letech zůstává bílým místem, které čeká na zaplnění. Před asi deseti lety se o tento záslužný počin začal svojí sérií knih pokoušet Miloš Szabo, ale vydal nakonec jen asi čtyři knihy a ve vydávání zatím nepokračuje. Kovaříkova kniha odpovídá slušné práci člověka, který se o problematiku delší dobu zajímal a odpovídá rozsahu vědění, které se dalo získat okolo roku 2000 a které bylo možno uvést na omezený počet stran. Ale rozhodně ani nyní koupí této knihy nijak neprohloupíte. 4*

mol378
mol378
30.03.2021 5 z 5

Dlouho jsem ji sháněla, nezbytná příručka. Hřbitovy jsou velmi zajímavá místa svou historií, tím, kdo na nich leží a jaký byl jeho příběh, atmosférou, spojením s nekonečným zástupem předků, vzpomínkou. Na pražských hřbitovech spojeno i s uměleckým zážitkem, protože náhrobky velmi často zdobí špičková sochařská díla. K tomu povznášející a tajemný funerální esprit a vědomí přesahu tohoto života.

Bránolog
Bránolog
06.02.2012 4 z 5

Netradiční průvodce po místech posledních spočinutí, bohužel místy poněkud degradovaný nepřesnostmi (zejména v životopisných datech).

Praha místopisy architektura osobnosti hřbitovy průvodce náhrobky pragensia pražské hřbitovy

Petr Kovařík
česká, 1946
1991  77%Vranská
2001  90%Klíč k pražským hřbitovům
2003  64%Literární mýty, záhady a aféry
2017  93%Procházky po pražských hřbitovech
2013  89%Klíč k českým hřbitovům

Kniha Klíč k pražským hřbitovům je v