Probuzený světadíl

Probuzený světadíl https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/283550/bmid_probuzeny-svetadil-0LP-283550.jpg 4 1 1

"Přehled sleduje historický vývoj a hospodářské, politické i kulturní poměry afrických zemí, jejich národně osvobozenecký boj, třídní složení, jejich vztah k imperialistickým zemím a vnitřní i zahraniční politiku. S touž bedlivostí odhaluje i rozpad koloniální soustavy a intriky imperialistů."

JAG9
07.02.2024 4 z 5

Říkají vám něco názvy států jako Horní Volta, Zlatonosné pobřeží, Dahome, Ňasko, Tanganika, Rhodésie a mnohé další? Ne? Je tato kniha pro vás. Skvělá knížka o Africe, jedna z prvních kterou jsem na toto téma četl. Je tam trošku ideologický nános poplatný době vzniku, za který jednu hvězdičku sundám. Kniha vyšla na počátku šedesátých let, kdy se emancipace na koloniálních říších teprve rozjížděla, takže část států je zde ještě pod starými názvy, někdy i se starými názvy měst. Je to takový dobrý začátek pro další čtivo o Africe. Obsahuje i několik pěkných přehledných map, včetně těch, kdy ještě nebyly určené hranice mezi současnými státy. Nejen díky kterým se k této knize opakovaně vracím. Knížka je stále k dostání v antikvariátech za pár korun.

dějiny Afriky

Kniha Probuzený světadíl je v