Dějiny dvacátého století 1900–1933

Dějiny dvacátého století 1900–1933 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143621/bmid_dejiny-dvacateho-stoleti-1900-1933-Bby-143621.jpg 5 6 2

První díl Gilbertova třídílného příběhu dějin století popisuje jeho prvních třiatřicet let, končí zvolením Roosevelta prezidentem Spojených států a nástupem Adolfa Hitlera do úřadu německého kancléře. Málokdo se vyrovná Gilbertovi v jeho mimořádné schopnosti přinést složité a podrobné faktické údaje v živém a přesvědčivém vyprávění. S lehkostí se pohybuje z kontinentu na kontinent a z jedné země do druhé, aby čtenářům přiblížil dramatické události, zápasy a úspěchy století. Nezabývá se však pouze válkami, revolucemi a politickými zvraty.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

A History of the Twentieth Century , 1997

JAG9
21.08.2020 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, plná mnoha faktů o historii 20. století. Mapuje události rok po roce, čili kapitoly jsou nazvány přímo názvy roků. Což je na jednu stranu dobrý způsob, pokud si někdo chce přečíst jen něco z dění z konkrétního roku nebo pokud si chce přečíst knížku celou bez přeskakování, a zajímá ho úplně veškeré dění. Na druhou stranu je to poněkud nepraktické, pokud vás zrovna zajímá jen nějaká událost či problematika, která prostupuje do více roků, tak pak musíte dost hledat a listovat a vyžaduje to určité základní předporozumění o jaké roky vám konkrétně jde. Jedná se o první svazek třídílného díla, roky 1900-1933. Byly plánované i díl II. 1934-1951 a díl III. 1952-1999. Na zádní straně obálky první dílu jsou dokonce i ostatní díly vyobrazené, nicméně bohužel nikdy nebyly vydány. První díl vyšel v originálu 1997, česky 2005. Druhý a třetí díl vyšly anglicky oba v r. 1999, takže v originálu je dílo dokončeno, v českém překladu díly II. a III. stále na vydání čekají a vzhledem k tomu, že od vydání dílu I. uplynula již dlouhá řada let, tak se asi ani vydávat nebudou. Nevím, možná to nesplnilo prodejní očekávání nakladatelství. Bohužel to není poprvé, co jsem se s tímto nešvarem setkal, kdy bylo vydávání vícedílného díla v českém překladu nedokončeno. Od r. 2009 takhle třeba čekám na české vydání posledního dílu trilogie o Třetí Říši od Evanse. Gilbertova kniha je velmi dobrá, řazení podle let mi sice úplně nevyhovuje, ale i přesto nebudu ubírat hodnocení a dám 5*.

bruntal
04.06.2020 5 z 5

Absolutně skvělá kniha. Není to jen chronologické seřazení zásadních faktů, ale velmi čtivou formou odvyprávěné skutečnosti, které ovlivnili ten daný rok (každý rok zaujímá jednu kapitolu). V knize se dozvíte zásadní politické události, ale také to, ve kterém roce společnost Coca-Cola přestala ve svém nápoji používat kokain. Nechápu, proč NLN nakonec nevydalo i zbývající dva svazky. Velká škoda.