Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky

Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/523111/bmid_prazske-hrbitovy-pohrebiste-a-sepul-650de4e5abff2.jpg 5 2 2

Kniha „Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky“ je prvním velmi podrobným průvodcem všemi pražskými hřbitovy. Publikace obsahuje cca 80 % dosud nepublikovaných informací získaných při práci v terénu a na základě zevrubného studia archivních pramenů. Kniha má jednoduchou a přehlednou strukturu. V úvodní části je zachycen širší kulturně-historický pohled na problematiku smrti, pohřebních obřadů a vztahu lidí ke smrti od raného středověku. Následují kapitoly o vývoji a typech náhrobků a o motivech a symbolech, které jsou nedílnou součástí jejich výzdoby. Tyto kapitoly doplňuje slovníček odborných termínů a tabulky obsahující chronologický přehled nejvýznamnějších dat. Nejvýznamnější částí knihy je katalog popisující existující hřbitovy celé Velké Prahy a značné množství dávno zaniklých hřbitovů, jež se rozkládaly kolem všech pražských kostelů. Velmi podrobně zde bylo zpracováno 245 hřbitovů (farních, obecních, evangelických a židovských). Každé heslo obsahuje zevrubný popis a historii daného místa, seznam pohřbených osobností a soupisy použité literatury, archeologických zpráv, archivních pramenů, významných vyobrazení a plánů. Zmíněný popis hřbitovů je proveden co nejpřehledněji a to tak, aby se podle něj dalo velmi snadně chodit a pohodlně prohlížet. Knihu uzavírají jmenné a místní rejstříky.... celý text

JAG9
21.02.2024 4 z 5

Obří kniha obsahující přehledně informace o pražských hřbitovech. Autorce rozhodně dávám kredit za to, že se do tohoto tématu pustila a částečně zaplnila jistá bílá místa v této problematice. Bohužel mě zklamalo, že v knize nejsou uvedená přesná životopisná data (tedy den, měsíc a rok narození + úmrtí), ale v obou případech pouze rok. Nevím proč u takto široce pojaté knihy nebylo toto uvedeno, tolik místa se tím snad neušetřilo. Tím pádem bohužel u osob, kde je sice znám rok, ale není znám právě den, tak tato kniha bohužel nepomáhá, navzdory tomu, že autorka měla údajně mít přístup k matrikám. Přestože má kniha velikou šíři, tak není uvedený počet významných osob absolutní, ale jde pouze opět o jakýsi výběr. Což je na druhou stranu pochopitelné, neboť všichni významní pohřbení na všech pražských hřbitovech se do jedné knihy prostě nevejdou. Velká výtka je, že v knize není jediná barevná fotografie. Vážení, opravdu ani jedna. V knize je bohužel jistý počet překlepů typu na náhrobku je uveden Roith, u popisu pod fotkou je Roit. U herce Šlégla je třeba uvedeno vlastní jméno "Vincen Schlögl", přičemž pokud už, tak mělo být Vincenc Schlögel. Na Vinohradském hřbitově je třeba uvedený pohřbený herec Václav Trégl, který na hřbitově prokazatelně není. Kolik jenom mi svého času zabralo, když jsem ten hrob hledal. Možná tam kdysi byl, ale rozhodně je leta letoucí pohřbený v Bělé pod Bezdězem. Pokud by se uváděli i bývalí pohřbení, pak by u Vinohradského hřbitova musel být v knize uveden i Vlasta Burian. Který tam uveden není, přestože tam pohřbený kdysi prokazatelně byl a dokonce tam stále má náhrobek (i když je již pohřben na Vyšehradě). Čili zjevně autorka bohužel přebrala i některé nepřesné informace z předešlé doposud vydané literatury. Kolik zabral samotný terénní výzkum tak nemohu posoudit. Na co jsem se těšil, a co zde opět není, jsou konkrétní jednotlivé (barevné) fotky hrobů významných osob. Opět (stejně jako u Kovaříkovy knihy - Klíč k pražským hřbitovům) jsou zde převážně pouze žánrové fotky a nevím jak jinak to nazvat, než nějaké náhodně vybrané fotky několika náhrobků. Pokud je, např. na Vinohradském hřbitově, někdo pohřbený v arkádách kostela či v kolumbáriu, tak je u dotyčného uvedeno místo pohřbení pouze "severní arkáda", "jižní arkáda", "kolumbárium (např. 7)" Což opět není dostačující, neboť i hrob v arkádách či místo v kolumbáriu má své konkrétní číslo. U kostelních arkád to není takový problém, neboť z každé strany je těch hrobek jen sedm. Takže se hrob za chvíli nalezne. Ale uvést jen kolumbárium 7, už je větší problém, když je tam v každém kolumbáriu cca 200 míst (která jsou ze všech čtyř stran každého kolumbária). Pokud jde někomu o zobrazení nějakých méně známých či neznámých architektonických funerálních památek, tak autorka na začátku dokonce přímo píše, že toto záměrně nebude zobrazovat a uvádět, neboť by pak prý mohlo dojít k jejich ukradení. Takže bohužel toto v knize také není. Možná by stálo za to vydat více knih, aby se dala matérie pojmout konkrétněji, než jednu 3 kg bichli formátu většího A4, která se na stojáka ani nevejde do žádného fochu knihovny (alespoň mně ne). Přes veškeré výhrady koupě nelituji a pro zájemce o pražské hřbitovy je rozhodně dobré ji mít. Nejsou tu v hodnocení půl hvězdy, dal bych 3,5*. No takže z toho důvodu dávám 4*, protože 3* by už bylo poněkud nespravedlivě málo. Ale upřímně říkám, že jsem od knihy za skoro 1300 Kč, která se prsila velkou prací v terénu, čekal poněkud víc.

(O.O)
23.12.2023 5 z 5

Překrásná a velmi komplexně pojatá kniha, ve které autorka zpracovala snad veškeré dostupné informace nejen o hřbitovech v oblasti celé Velké Prahy.
Po zevrubném prolistování musím konstatovat, že jsem upřímně nadšen, a kniha krásně doplňuje mou publikaci „Procházky po pražských hřbitovech“, kterou v mnoha ohledech pochopitelně překonává.
Soupis snad všech hřbitovů (i zaniklých) je rozepsán v úctyhodné šíři, a u každého z nich lze pochopitelně spatřit, kromě historie a charakteru místa, také seznam zde pochovaných významných osobností.
Jelikož se jedná o dárek (pro mě), tak si ještě chvilku počkám, než se do knihy plně ponořím a začtu, ale již teď mohu popravdě říci, že takto jedinečné dílo by bylo, navzdory jeho vyšší ceně, škoda minout, zvlášť pokud máte rádi pragensie, a to i tak nezvyklé, jako jsou ty o pražských hřbitovech
Kniha váží skoro tři kilogramy, a tak se svým provedením (velmi kvalitním i po stránce vyhotovení) spíše hodí jako studijní materiál pro dlouhé večery, než jako literatura na cestu po různých místech posledního odpočinku.
Dle mého názoru jde o velmi povedený kousek, který na trhu vhodně vyplňuje mezeru v oblasti nejen hřbitovů a pohřebišť, ale který částečně může čtenáře vtáhnout i do dob dávno minulých, neboť pojednává také o známých osobnostech, a sjednocuje tím historii jedinců významných pro společnost a onu sepulkrální tématiku do jednoho celku. Každý si tak může připomenout osudy zajímavých lidí, kteří spočinuli na hřbitovech na území Velké Prahy, a třeba i ta místa osobně, a s pietou k jejich poctě, navštívit.
Za mě plný počet hvězdiček *****

Praha hřbitovy pohřebiště pražské hřbitovy sepulkrální památky

Jana Tischerová
česká, 1968
2013  90%Matěj V. Jäckel - Sochař českého baroka 1655-1738
2007  60%František Ignác Weiss. Sochař českého pozdního baroka 1690-1756.
2023  90%Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky

Kniha Pražské hřbitovy, pohřebiště a sepulkrální památky je v