Pražské hřbitovy: Olšanské hřbitovy III.

Pražské hřbitovy: Olšanské hřbitovy III. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121034/bmid_prazske-hrbitovy-olsanske-hrbitovy--tTh-121034.png 5 4 2

Pokračování 1. dílu (zahrnul již zrušené I. oddělení a oddělení II.) obsáhne celé III. oddělení a v medailoncích opět představí osoby, často i s rodinami, které zde leží. Vedle těch známých, jejichž namátkový výčet vlastně reprezentuje naše dějiny a kulturu od konce 18. po 20. století (F. F. Procházka, B. Bolzano, J. Jungmann, F. L. Čelakovský, E. Arnold, rodina Fričova, K. Sabina, L. Stroupežnický, J. Goll, E. Lešetický z Lešehradu, rodiny Ženíšků, Myslbeků, Maxů), přes šlechtické (z Wartenberka, Vrbna, Hesslowa, Bořků Dohalských), měšťanské, podnikatelské i právnické kruhy až po úředníky (mj. komisař Dedera či poslední protektorátní premiér Bienert) a další. Cca 200 čb. foto, 8 stran bar. příl.... celý text

JAG9
31.03.2022 5 z 5

Poměrně detailní informace o konkrétním hřbitově na Olšanech. Tak jako knihy ostatní z této série. Mnohem více bližších informací než spíše povšechný průvodce od Kovaříka. Je zde i dostatečné množství konkrétních fotek hrobů jednotlivých osobností. Neplatí pravidlo, že každá zmíněná osobnost zde má i hrob vyfocen, jde jen o určitý výběr. Bohužel tyto fotky jsou však černobílé. Barevných je jen několik žánrových fotek. Kniha je psaná přehledně po jednotlivých odděleních. Vzadu je i rejstřík, takže se dá hledat i podle jmen. Nechybí ani plánek. I přesto, že jde již o knihu s detailnějším zaměřením, tak i zde některé významnější osobnosti autorovi bohužel unikly a v knize nejsou. Mrzí mě, že poslední vydáný díl je pouze - Olšany V hřbitov/ 1. část z r. 2014 a dalšího již nic nevyšlo, ani to nemá nakladatelství v edičním plánu. Souvisí to jistě s tím, že autor v r. 2015 dokončil velký doktorát, začal učit na univerzitě a nastoupil i jako vedoucí na jiné farnosti. Zjevně má tedy asi příliš mnoho jiné práce, aby v této sérii o pražských hřbitovech pokračoval. Pochybuji, že původní zamýšlené dílo bude vůbec kdy dokončeno. V podstatě je zatím knižně zmapována pouze malá část Olšan, natož pak ostatní pražské hřbitovy. Autorovi bude pomalu 60 let a s jeho dalšími pracovními aktivitami budeme vůbec rádi, pokud někdy v budoucnu dokončí alespoň celé ty Olšanské hřbitovy, ale obávám se, že ani to není vůbec jisté. S ubíhajícími roky od zatím poslední vydané knihy tomu věřím čím dál méně. Záměr i styl práce velmi chvályhodný, rád se budu mýlit, ale asi tato série knih bohužel skončí nakonec v kategorii nedokončených děl. Tato kniha samotná mi při procházce na III. hřbitově byla velmi nápomocná a hodnotím ji zcela kladně.

kuky921
13.12.2020 5 z 5

Výborný průvodce po Olšanských hřbitovech. Velmi přínosný je plánek Olšanských hřbitovů, kde je názorně vidět, v jaké oblasti se s průvodcem pohybujete :-)

Praha architektura osobnosti hřbitovy průvodce náhrobky Olšany (Praha) pražské hřbitovy

Kniha Pražské hřbitovy: Olšanské hřbitovy III. je v