IvoB IvoB komentáře u knih

Prvok, Šampón, Bodka a Karol Prvok, Šampón, Bodka a Karol Patrik Hartl

Vlastně jsem v rozpacích jak hodnotit, ale spíše jsem známku snížil a vysvětlím.
Prvok, Šampon, Tečka a Karel je vtipná jednohubka. Nenáročná, vtipná a jak se patří i jazykově jadrná. Myslím, že postavy má kniha sympatický a takový, že si každý v nich najde něco, s čím může alespoň trochu sympatizovat. A zpočátku to opravdu nabere spád a příhody hrdinů se slušně zamotají. Ale - v druhé půlce jsem cítil, že tomu trošku dochází dech. Příběh tak nějak dojede na "samochod" a prostě to končí jako vlastně prostá rozprávka. Jako byste vyprávěli (stejně jako chlapi v knize) fakt zábavnou historku u piva. Možná to tak autor zamýšlel, ale já po té lepší první půlce knihy čekal přeci jen o trošku více. Za mě 6/10.
...Ale jako pokud přesně takovou zábavnou jednohubku hledáte, tak si ji dejte! :)

07.09.2021 3 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Krátká úsměvná knížečka, na které je nejvíce fascinující autorův um pracovat se slovy a přirovnáními. Ohromně inspirativní.

09.07.2019 4 z 5

Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Jíst, Spát, Jít. Janet Hall

Spíše než (nepoužitelný) "průvodce poutnictvím" je knížečka souborem citátů a generátor synonym. Autorka totiž místo jednoho trefného slova vyjmenuje všechny možné varianty, a vy tak třeba celý odstavec čtete synonyma ke slovu "dobro". A to už je tak otravné, že je vám jakékoliv poselství někde.

Na začátku mě Hallová ještě dokázala zaujmout – kniha působí poměrně motivačně. S každou další stránkou mě však ztrácela, v polovině už jsem si fakt přál, ať to mám dočtené. Vlastně i ta nejpraktičtější část o tom, co si vzít na cestu, je ohromně obecná. Vzít si takové množství věcí, tak se nedivím, že je pro autorku každá pouť tak otřesné utrpení a obroda. Ba co víc, autorka pak kromě neobratného výčtu výbavy i navádí, co si máte na pouti myslet. A v závěru, i přes svou deklaraci, že náboženství nevyznává, vybízí k víře v Boha.

V knize se myšlenky často opakují, citáty někdy nesouvisí s tématem. Autorka občas popře svá vlastní tvrzení. A tak jsem měl na konci pocit, že vlastně celý ten význam poutnictví, o kterém se nás snaží poučit, sama moc nepobrala.

31.05.2019 1 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Monika je sympaťačka a její příběh je inspirativní i zábavný. Samozřejmě se nedá přít o tom, že Monča spisovatelka není, a tak popisuje vše svým přirozeným jazykem, prostě jak jí huba narostla :) Ale i v tom je osobité kouzlo této knihy a svá důležitá poselství předává čtivě úplně bez problémů.

17.02.2019 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Volání Kukačky je čtivá, detailní a celkově docela povedená detektivka "ze staré školy", která se může pochlubit především výborně napsanými hlavními protagonisty Cormorana a Robin. Bohužel se celý případ tak trošku utápí v ohromném množství postav, dialogů a menších dějových linek, které už tak poměrně jednoduchý případ rozmělňují a ztěžují v něm orientaci. Ke konci už jsem se opravdu nevyznal "kdo kde co dělal a proč", takže nějaké přesnější tipnutí pachatele nepřipadalo v mém případě moc v úvahu. Být Volání Kukačky o půlku kratší, byl by rozhodně solidní nadprůměr. Bohužel její nataženost stahuje hodnocení do průměru – ačkoliv jsou mé pocity převážně pozitivní.

Celá recenze: http://vecnykritik.cz/recenze-volani-kukacky-robert-galbraith-j-k-rowlingova/

01.09.2017

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Nesbøva prvotina Netopýr trpí především svým velmi pomalým startem, kdy se do první poloviny zdánlivě nic neděje. Až teprve poté autor odhaluje karty a finišuje velmi povedeným a napínavým závěrem. Osobně se mi kniha i přes tento nešvar nekonzistentního vyprávění líbila – je čtivá, občas vtipná, v závěru napínavá a postavy jsou zajímavé. Kvůli slabé první půlce musím ale hodnocení snížit.
Celá recenze: http://vecnykritik.cz/recenze-netopyr-jo-nesbo/

09.02.2017 3 z 5

Batman: Ticho: Kniha první Batman: Ticho: Kniha první Jeph Loeb

Byl jsem hodně příjemně překvapen. Jednou z nejsilnějších stránek tohoto svazku je báječná detailní kresba a rozmanitost děje, kdy dostává svou menší roličku ohromné množství postav z DC univerza. O ikonické momenty tu opravdu není nouze. Děj sice mohl být trošku ucelenější a méně epizodický, ale to už je jen menší povzdechnutí. Batman: Ticho (svazek první) prostě udělá radost každému fanouškovi komiksů či slavného detektiva.
Celá recenze: http://vecnykritik.cz/recenze-batman-ticho-kniha-prvni-dc-komiksovy-komplet-1/

28.01.2017 5 z 5

Tokijský ghúl 1 Tokijský ghúl 1 Sui Išida (p)

Zajímavý příběh a atmosféra. Nic jsem si o tom nezjišťoval, neviděl jsem anime, a přesto mě to ihned chytlo. Nebál bych se dát i plný počet, kdyby hlavní postava nebyla taková fňukna :) Každopádně pokračování mangy, potenciálně i anime se tímto dostalo do mého hledáčku.

04.12.2016 4 z 5

Podvrženec Podvrženec Roger Zelazny

Nebylo to úplně špatné počtení. Bavilo mě to, ale přesto tomu chybělo něco osobitého. Příběh ač klikatý je velmi jednoduchý, postav je jen pár a celkově se zde nelpí na detailech. To je podle mého škoda, protože naznačený rozsah světa a jeho událostí je opravdu obrovský. Zelazny jde však ale přímo k věci, nezatěžuje se zdlouhavým vysvětlováním či prohlubováním postav. Kniha je tak zábavná a má spád, zároveň ji ale chybí hloubka. Celkově ale fajn.

04.12.2016 3 z 5

Nemyslím si, že je úplně spravedlivé soudit knihu Harry Potter a Prokleté dítě za něco, čeho ve své podstatě vlastně nemůže dosáhnout – tj. přímo ji srovnávat s romány J. K. Rowlingové. Jasně, má to stejný svět, postavy, ale především je to scénář k divadelní hře, a takto ho chci i posuzovat. A dle mého je to opravdu vydařený scénář šitý na míru divadlu (jak jinak), který je přímo napěchovaný dějem, akcí, příjemně nostalgickými chvilkami i zarážejícími zvraty. Samotnou divadelní hru bych rozhodně chtěl vidět. Proč hvězdička dolů? Protože je děj občas nepřehledný a některé postavy se chovají trošku nezvykle... avšak těžko říct, ve hře to může vyznívat lépe. Každopádně dávám palec nahoru a tiše doufám v další knižní počin z tohoto světa :)

03.11.2016 4 z 5

Zjevení Zjevení Drew Karpyshyn

Poměrně dobře čtivé dobrodružství ze světa Mass Effectu, který překvapivě nevyžaduje žádné zvláštní znalosti hry - jedná se totiž o prequel. Fanoušci hry tak dostanou další informace o svých oblíbených postavách, a nehráči si zase mohou bez problémů užít fajn sci-fi četbu. Spokojení tak budou asi všichni. 70%

27.09.2016 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Sapkowski zakončil svou sérii knih s grácií. A to i přes konec, jenž nemusí každému vyhovovat. Mně osobně docela sedl do zaklínačského světa, kdy nic není černobílé, a ne vše dopadne jak v pohádce. Je to čtivé, dojemné, napínavé, pochmurné i vtipné, s různorodým světem a postavami... Jednoduše povinnost každého milovníka fantasy. Plný počet bez váhání – 5*

14.09.2016 5 z 5

Krakatit Krakatit Karel Čapek

Zajímavá premisa, různorodá zápletka v mnoha prostředích a čtivé podání, jak už to ostatně Čapek umí. Přesto mi však kniha připadala strašně zmatečná. Vývoj děje a motivace hlavní postavy jsou často velmi nejasné. Určité segmenty knihy působily jakoby oddělené příběhy. Docela škoda, neboť jsem měl celkově z knihy poměrně dobrý pocit.

14.09.2016 3 z 5

Gantz 1 Gantz 1 Hiroja Oku

Béčková a poměrně kontroverzní manga, která neustále boří jakákoliv očekávání. Hlavní postava je vlastně hajzlík, je tu překvapivě silný sexuální podtext a příběh je docela podivný, nepohodlný. Z činů protagonistů mi prostě nebylo vždy moc dobře. Tato kontroverznost ale částečně mangu vyzdvihuje a slouží jako její hlavní klad – nikdy jsem nevěděl, s čím dalším přijde dál. Ačkoliv jsem měl ve výsledku kapku rozpačité pocity, stále jsem docela zvědavý na další dění. A to není úplně špatná vizitka. Za mě zatím 3*.

14.09.2016 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Velmi hutné a dospělé fantasy. Mám rád takový typ knih, ačkoliv musím jedním dechem dodat, že se může čtenář docela ztrácet mezi všemi těmi postavami, jenž jsou v knize popsány – hlavně v případě, že neviděl seriál. Nemůžu však spletitost knihy označit za zápor, spíše naopak. Je to správně nekompromisní, různorodé, nepředvídatelné a přitom uvěřitelné a čtivě napsané dílo, jenž by nemělo fanouškům fantasy v knihovně chybět.

14.09.2016 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

K mému překvapení velmi kvalitní pokračování. No, ono to zase tolik nenavazuje - jedná se o samostatný příběh. Začátek mě nutno přiznat trošku nudil. Zdálo se to celé takové neotesané. Postupně se ale děj zamotává a Geralt se opět dostává do mnoha zajímavých a napínavých příhod, přesně tak, jak to má být. Jasně, kniha nedosahuje výšin předchozích dílů a nemá tak soustředěný příběh, ale stále stojí za přečtení. Palec nahoru - 80%

10.02.2016 4 z 5