ivca7818 ivca7818 komentáře u knih

Dcery vzdoru: Ženský odboj v Hitlerových ghettech Dcery vzdoru: Ženský odboj v Hitlerových ghettech Judy Batalion

Zatím poněkud upozaděná kniha o polském židovském odboji. Tato novinka se mi do rukou dostala, přiznám se, zcela náhodou, kdy jsem na ni narazila v knihkupectví a překvapilo mne, že jsem do té doby o ní neslyšela žádnou zmínku, zatímco jiným knihám z tohoto období (často beletristickým, nepřesným a nepříliš zajímavým) je věnováno velké množství pozornosti díky dobrému PR a často jsou ještě opatřeny nálepkou bestselleru.
A ve stínu těchto nepříliš faktograficky dobře zvládnutelných knih se objevuje tato nenápadná novinka slibující daleko lepší příběh než všechny ty fiktivní beletrie z válečného období, tím spíš, že se jedná o skutečné příběhy židovských žen / odbojářek / kurýrek z polských ghett. Autorka věnovala skutečně nesmírné úsilí převyprávět příběhy několika málo mladých žen, které riskovaly za války své životy a pašovaly doklady, peníze i munici z ghett, vydávaly se za křesťanské Polky a úspěšně se vyhýbaly deportaci do vyhlazovacích táborů, pomáhaly dalším Židům a nesly obrovské riziko odhalení a popravy. Ne všem se podařilo přežít a co je zajímavé, desítky těchto odvážných žen se zapojilo také do proslulého varšavského povstání. Jejich příběhy však byly na celá desetiletí zapomenuty, jejich role v odboji umenšeny a zcela neprávem upozaděny a teprve nyní autorka promlouvá jejich hlasem. Knihu určitě doporučuji všem zájemcům o tuto problematiku a možná i trochu apeluji na to, aby si přečetli spíše knihu podobného typu než další válečný román s nálepkou světového bestselleru. Za mne plný počet hvězd.

01.07.2021 5 z 5

Vazač vzpomínek Vazač vzpomínek Bridget Collins

Takhle to dopadne, když se člověk nechá nachytat na historickou fantasy o vázání vzpomínek, což mi přišlo jako docela zajímavá myšlenka a ve výsledku dostane vlastně jenom další z aktuálně populárních příběhů o homosexuálech. Proti gustu..., ale moje cílová skupina tyhle knihy opravdu nejsou a potom, co jsem si nedávno přečetla útlou knížku Dej mi své jméno, do jejíhož dočtení jsem se musela doslova nutit, tak jsem zjistila, že mě tohle nebere. A přitom jedinou vynikající knihu, kterou jsem na toto téma četla, tak bylo dílo Michaela Cunninghama Domov na konci světa, což mohu doporučit vřele všem, kteří se o tuto problematiku zajímají. Kdyby byla tato kniha prezentována hlavně z toho úhlu pohledu, že půjde o vztah mezi dvěma mladíky, tak si ji asi nevyberu, ale když se má jednat údajně o fantasy pro dospělé, tak je to hodně nadsazené. Za mě tři hvězdy.

02.05.2021 3 z 5

Carevna noci Carevna noci Eva Stachniak

Z knihy mám poněkud rozporuplné a smíšené pocity, přičemž jsem váhala, zda udělit 3 nebo 4 hvězdy. Zastavila bych se na hodnocení 3,5, tedy někde mezi. Od románu jsem očekávala trochu více a mám k němu několik připomínek. Nedávno jsem viděla televizní seriál o Kateřině Veliké z ruské koprodukce, který se v historických faktech shoduje i s touto knihou a stejně jako v něm, tak i v této knize se autorka věnuje spíše milostnému životu významné ruské panovnice, nežli jejímu způsobu vládnutí. Nechybí tedy velmi pikantní pasáže týkající se intimní stránky a milenecké nenasytnosti carevny, stejně tak i kontroverze ohledně otcovství jejího prvorozeného syna. Autorčin styl psaní mi ze začátku příliš nesedl, měla jsem problém se do knihy začíst, a dokonce jsem byla v pokušení ji odložit, ale nakonec jsem vytrvala až do konce. Další knihu od této autorky si nejspíš nepřečtu.

13.04.2019 3 z 5

Ztracené světlo Ztracené světlo Jill Santopolo

Přiznám se, že se mi tato kniha příliš nelíbila a to ať už po stránce tematické, tak po stránce stylistické. Můj názor bude nejspíš ryze subjektivního rázu, nicméně hlavní hrdinka se chovala často jako kráva, promiňte mi ten výraz. Nebo spíš jako hloupá husa. Žena, která se ještě na vysoké zamilovala do nesprávného muže, který si ji nikdy nezasloužil, posléze ji zneužil a opustil a ona ho přesto i nadále milovala a nedokázala na něj zapomenout i přesto, že měla milujícího, byť ne vždy úplně dokonalého manžela a děti. Musím souhlasit s jedním ze zde uvedených komentářů, že mi na knize něco nesedělo. Možná způsob vyprávění v ich formě, který působil nevěrohodně. Možná patetičnost příběhu, jistá klišé a ani hlavní hrdinka se mi prostě nelíbila. Jinak se jednalo o klasickou vztahovku se zdánlivě truchlivým koncem, ale chování Lucy jsem často nechápala a pochopit ani nemohla. Za mě tři hvězdy.

30.07.2018 3 z 5

Nedostižná láska Nedostižná láska Hannah Mary Rothschild

Negativní ohlasy na tuto knihu upřímně nechápu. Ano, jedná se o oddechovku a román pro ženy, ale zato o román z uměleckého prostředí, který se týká uměleckého prostředí. Pakliže po něm sáhne někdo, kdo se nezajímá o umění a o umělecké prostředí, pak ho samozřejmě kniha nenadchne. Negativní ohlasy jsou v tomto případě spíše ryze subjektivní, neboť po formální i obsahové stránce autorka víceméně naplnila očekávání a přednesla čtenáři napínavý příběh z uměleckého prostředí. Po poněkud vlažnějším začátku, který mne příliš neuchvátil, začala kniha nabírat spád, nejvíce mne zaujala část týkající se drancování židovského majetku za války i po ní, kdy bylo odcizeno mnoho významných uměleckých děl, z nichž velká většina nebyla doposud nalezena a navrácena rodinám právoplatných majitelů. Za mne 4 hvězdy.

01.04.2018 4 z 5

Zemřít na jaře Zemřít na jaře Ralf Rothmann

Tak tohle rozhodně nebyl největší německý román o druhé světové válce od dob Güntera Grasse, ač z něj čiší křečovitá snaha o nápodobu velkých románů typu Na západní frontě klid, leč bez úspěchu. Ve sračkách se brodil každý voják, každý zažil strach, bláto, špínu a smrt kamarádů, ale napsat o něčem takovém příběh, kterému čtenář uvěří, už je kumšt hodný pravého spisovatele. Ralf Rothmann se však touto knihou řadí k průměru za tři hvězdy.

11.09.2017 3 z 5

Dívka v modrém plášti Dívka v modrém plášti Monica Hesse

Rozhodovala jsem se, zda knize udělit tři nebo čtyři hvězdy, bohužel se však musím přiklonit pouze ke třem a knihu zařadit k šedému průměru. Po přečtení závěrečné poznámky autorky, v níž hovoří o odbojové činnosti Nizozemska za 2. světové války mě zklamalo, jakým způsobem autorka příběh pojala, neboť tato látka má sama o sobě jinak velký potenciál, který autorka vhodně nevyužila. Knihu bych doporučila mládeži na druhém stupni základních škol, potažmo škol středních, kteří se začínají zajímat o problematiku 2. světové války, byť po stránce faktografické si zde neudělají de facto žádnou představu a stejně budou muset zapátrat v další literatuře popřípadě na internetu. Příběh je prostě jednoduchý a zaměřuje se vlastně jen na pátrání po ztracené židovské dívce dívkou, která přišla o svou první lásku. Působí to až krásně dětinsky, jako by válka byla jedno velké dobrodružství, v němž figurují mladí, stateční a krásní lidé, kteří se snaží dělat správnou věc, ačkoli nevědí, v čem takový odboj vlastně spočívá. Knize toho chybělo mnoho, především lepší faktografický základ, napínavější zápletka a prokreslenější charakteristika postav. Takže za mě průměr, který by ovšem mohl zaujmout věkovou kategorii čtenářů v rozpětí 12-19 let.

03.09.2017 3 z 5

Just Kids – Jsou to jen děti Just Kids – Jsou to jen děti Patti Smith

Stojí za to si přečíst. Perfektně vykreslená umělecká atmosféra New Yorku. Mezi nesmrtelné hudební a umělecké dvojice patří Sid a Nancy (Sex Pistols), Jim Morrison a Pamela a stejně tak i Patti a Robert. Slyšela jsem na knihu pět samou chválu a skutečně stála za to :)

24.07.2014 5 z 5

Panika Panika Lauren Oliver

Navzdory negativním kritikám tady, kniha není zas tak hrozná. Průměrné hodnocení tří hvězdiček a průměrný děj. Od této autorky jsem ještě nic kromě Paniky nečetla a chtěla jsem si trochu orazit. Když si chci přečíst něco děsně intelektuálního, sáhnu po intelektuálním titulu. Když se mi u čtení nechce příliš přemýšlet nad dějem, sáhnu po něčem jako je zrovna Panika. Měla jsem ji přečtenou za dva dny, sice ve mě hlubší dojem nezanechala a už si ji asi nikdy nepřečtu, ale to neznamená, že se nemusí líbit někomu, kdo spíš preferuje oddechovou četbu =o)

06.07.2014 3 z 5

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Christopher Hyde

Osobně jsem měla problém knihu přečíst. Zpočátku jako taková oddechovka dobrý, ale není to nic, co byste v lepší verzi nenašli u Dana Browna. Knihy s touto tématikou čtu ráda a často, ale přijde mi, že autor do ní nevložil všechno a někde ji sepsal narychlo na koleně. Dílo v sobě nemá ani potenciál ani tu správnou hitovost. Zápletku i děj si snadno můžete zaměnit s kteroukoli jinou knihou podobného žánru.

04.07.2014 2 z 5

Řeč květů Řeč květů Vanessa Diffenbaugh

Název knihy a její obálka mě mylně přesvědčily, že se jedná o nějakou fantasy, například s tématikou víl. Jakmile jsem knihu přečetla (a že jsem se k tomu musela už i nutit), utvrdila jsem se v tom, že už v životě si ji znovu nepřečtu. Jediné, co většinou každého čtenáře zaujme, je nápad s květomluvou, což je také to jediné, co může být na dané knize originální. Zbytek už prostě vyzní jako plytká a tuctová romance pro náctileté. Tři hvězdy za květomluvu, děj naprostá nuda, knih s podobným příběhem jsou tucty.

04.07.2014 3 z 5

Intriky Intriky Tabea Bach (p)

Slabší romantické čtení pro ženy pod lampu na dovolenou. Lákavé prostředí Itálie a tématika tkání látek není dostatečně dobré, neboť příběhu chybí zajímavá zápletka. Je to celé snadno předvídatelné jako z televizních inscenací Rosamund Pilcher, snadno na knihu brzy zapomenete. Za mě slabé tři hvězdy.

14.10.2022 3 z 5

Dům hedvábí Dům hedvábí Tabea Bach (p)

Od knihy jsem bohužel očekávala kromě romantického oddechového čtení také nějakou historickou linku a proplétání dvou časových rovin, tak mi to přišlo alespoň podle obálky a názvu knihy, navíc anotace byla dost neurčitá a mlhavě formulovaná. Nakonec se z toho vyklubala relativně příjemná oddechovka pro ženy na dovolenou, která ale byla úplně o ničem. Dám šanci ještě druhému dílu a uvidím, jak se to bude vyvíjet :).

10.10.2022 3 z 5

Božská Ada Božská Ada Hana Whitton (p)

Nespravedlivě udělená a nízká zde uvedená hodnocení souvisí údajně s tím, že kniha dle čtenářů nesplňuje jejich požadavky na podrobná líčení životních osudů geniální matematičky Ady Lovelace. Přesto se domnívám, že kniha nepostrádá barvitost a čtivost, ačkoli může být čtenář zprvu zklamán tím, že zhruba první polovina knihy se věnuje bouřlivému vztahu Adiných rodičů a až teprve poté samotné ústřední hrdince. Autorce nelze upřít zdatná práce s prameny, které uvádí na konci knihy, z nichž dokázala vytvořit dle mého názoru velmi čtivý příběh, jenž uchopila pro některé bohužel příliš zeširoka. Přesto se domnívám, že tak nízké hodnocení si kniha nezaslouží.

03.03.2022 4 z 5

Hotel Adlon Hotel Adlon Rodica Doehnert

Vynikající a velmi čtivá kniha zachycující osudy žen jedné středostavovské německé rodiny v období mezi dvěma světovými válkami a válkou studenou. Kniha vznikla na motivy úspěšného televizního seriálu, který se vysílal o u nás a je z pera stejné autorky jako v případě Hotelu Sacher. Musím se přiznat, že tato kniha a seriál se mi líbily daleko více než Hotel Sacher a jeho dějová linka je přeci jen propracovanější. Spletitý příběh tří generací žen jedné rodiny se točí okolo hotelu Adlon, s nímž svázaly svůj osud, ať už dobrovolně či nikoli a nad nimi se vznáší dávná rodinná kletba, kterou vyřkla na smrtelné posteli babička hlavní vypravěčky příběhu, a sice, že ženy v jejich rodině nejsou k ničemu. Tuto kletbu se pokusí babička a vnučka už konečně jednou zlomit.

21.08.2021 5 z 5

Sirotek, bestie, špiónka Sirotek, bestie, špiónka Matt Killeen

Kdyby mi bylo tak o patnáct let méně, jistě bych hodnotila knihu plným počtem hvězd. Takto ji musím zařadit do průměru, jelikož knižní trh je v posledních minimálně 10-15 letech doslova zahlcen údajně "pravdivými" příběhy s válečnou tematikou nebo příběhy, v nichž "údajně" figuruje někdo, kdo asistoval Mengelovi, nebo znal Mengeleho, nebo se viděl na pět vteřin s Mengelem a podobně, což už dnes nemůže nikdo brát reálně vážně. Již jsem k podobným knihám tohoto typu podobné hodnocení napsala i předtím a platí to, co jsem napsala i předtím - dnes již nelze sáhnout po knize zabývající se druhou světovou válkou, a to platí zejména o beletrii, a zároveň si neověřit, zda se údaje z ní zakládají na pravdě, nebo zda se jedná o skutečně kvalitní literaturu, nebo o knihu vytvořenou autorem na poptávku jeho agenta či nakladatelství. Tak to prostě dneska chodí.
I tato kniha měla a má od začátku velmi dobrý product placement, tedy dobrou reklamu a pro české vydání také dobrou obálku, z níž věta "Hanební parchanti pro dospívající" slibuje doslova spanilou nadupanou jízdu plnou dobrodružství a cílí tedy zejména na náctileté čtenáře. Ale nenechte se zmást. Hlavní hrdinka Sara se najednou v patnácti ocitla zcela sama, matku jí zabili před jejíma očima a nemá kam jít. Je to Židovka, a proto když jí je nabídnuto neznámým mužem připojit se k odboji, nemá co ztratit. Příběh je ale jaksi šablonovitý a postrádá uvěřitelnost. U hlavní hrdinky mi hrozně vadilo, jak jí v hlavě neustále zní hlas její před smrtí věčně opilé matky, už se to potom fakt nedalo a zápletka týkající se jaderné bomby působila dost úsměvně. Za sebe knihu rozhodně nedoporučuji dospělým čtenářům a asi bych ji nedoporučila ani těm mladším, spíš bych je odkázala raději na osvědčenou klasiku, jakou je například Deník Anny Frankové. Za mě tři hvězdy.

19.12.2020 3 z 5

Linie krásy Linie krásy Alan Hollinghurst

Neskutečně povrchní a ublábolená snobárna o homosexuálech z vyšší britské třídy za éry tzv. tatcherismu. Svět vyšších vrstev sledujeme z pohledu mladého Nicka Guesta, který si nedávno uvědomil svoji homosexualitu a který čtyři roky obývá dům poslance Geralda Feddena, jelikož se přátelí s jeho synem z dob oxfordských studií. Ještě v první polovině knihy jsem byla ochotna dát tomu šanci, ale protože se tam nic neděje a vlastně se tlachá naprosto o ničem, byla jsem knihou naprosto otrávena. Prostě se mi zdá, že se jedná o typ knihy, kterou si musí přečíst každý rádoby intelektuál, ale vlastně jí nemusí vůbec rozumět, o to tady vůbec nejde, pouze se to počítá ke společenskému bonmotu. Další knihy si od autora určitě nepřečtu. Za mě tři hvězdy.

27.11.2020 3 z 5

Nebe v kleci Nebe v kleci Christine Leunens

Dojmy z této knihy jsou přinejmenším rozpačité a je jasné, že v posledních letech je autorský atraktivním tématem druhá světová válka že všech úhlů. Jakákoli kniha z tohoto období okamžitě a předem dostává nálepku mezinárodního bestselleru a překládá se do většiny světových jazyků bez ohledu na to, zda se jedná o skvar nebo o kvalitní literaturu. A tak je tomu i v případě této autorky, od které vyšel před lety v českém překladu tak odporný skvar, který by se lidem nehodil ani na záchod místo toaletního papíru. Nepřišlo mi to tak tragické na méně než tři hvězdy jako spíš že se jednalo o román na nakladatelskou objednávku autorcina agenta s zjištěním, že tohle ji vydělá balík. Kdyby se roman odehrával v současnosti, byl by to příběh o tom, jak daleko může zajít narušena lidská psychika, stockholmsky syndrom jak vyšitý a možná by měl i lepší hodnocení čtenářů. Ke knize jsem sáhla kvůli filmu a alespoň musím říct, že kniha byla daleko mensi slatanina než ten přiblbly, odporný a za vlasy pritazeny trapný film hodný amerického obludneho skvaru. A s ohledem na ti dávám tři hvězdy.

30.07.2020 3 z 5

V jiné době V jiné době Jillian Cantor

Kniha pro mne byla velkým zklamáním, jelikož jsem očekávala klasický milostný příběh z druhé světové války mezi chudou Židovkou a křesťanským knihkupcem. Že se z knihy stane s odpuštěním "fantasmagorie", ze které se nedozvíme nic o útrapách Hany v táboře a pouze proplouváme jejím životním příběhem ve 30. letech a pár let po válce, bych tedy opravdu nečekala. Teorie o červích dírách a putování časem skrze kouzelnou skříň v obchodě mi tedy přišlo trochu moc, ale pokud by se ještě jednalo o alegorii války pro mladší čtenáře, budiž. Kniha je nicméně prezentována jako beletrie pro dospělé, ačkoli v závěru naleznete klíčové otázky k diskuzi nad četbou, které odpovídají věku mladších čtenářů druhého stupně základních škol nebo středoškoláků. Za mě tři hvězdy.

05.06.2020 3 z 5

Svobodné ženy, svobodní muži Svobodné ženy, svobodní muži Camille Paglia

Tak to byla jízda, prostě pecka a jeden z nejnovějších česky přeložených feministických manifestů současnosti. Před Pagliou, kterou jsem do té doby neznala, smekám klobouk, protože představuje svěží vítr ve třetí vlně feministek. Je neotřelá, originální, drzá a nebere si servítky, hlavně však zastává názory, za které je pranýřována podle mého názoru neprávem.
Její eseje se evropského prostředí tolik nedotknou, neboť těžiště knihy spočívá v kritice francouzského poststrukturalismu v čele s Michelem Foucaltem na amerických univerzitách a jeho uctívání ve všech důležitých sociologických pracích, autorka si nebere servítky ani se zakládáním kateder ženských studií a nadužíváním slova "gender". Dalším výrazným rysem jejích esejí je odmítání teze většiny amerických studentek a feministek o znásilnění na první schůzce a o pranýřování studentů mužského pohlaví, čímž trochu předznamenává pozdější kauzu okolo hnutí Me too (její eseje pochází z přelomu 90. a nultých let nového tisíciletí).
Kniha mne přiměla k vyhledání některých informací, protože nevidím hluboce do problematiky posledních dvou vln amerického feminismu, nicméně jsem stejně jako autorka na univerzitě k francouzskému poststrukturalismu příliš netíhla a zdál se mi být příliš přeumělkovaný. Doufám, že bude do češtiny přeložena i její nejvýznamnější práce Sexuální persony, kterou bych si ráda přečetla. Za mě plný počet hvězd, ale upozorňuji, že tato kniha není pro každého a musíte se zajímat o americký feminismus, proto výše uvedená negativní hodnocení berte s rezervou ;-).

13.05.2020 5 z 5