Linie krásy

Nick Guest, mladík ze skromných poměrů a čerstvý absolvent Oxfordu, dostane možnost sdílet domácnost s rodinou konzervativního poslance Geralda Feddena. V honosném londýnském domě Feddenových se však nesmělý, kultivovaný Nick, prahnoucí po všem vytříbeném a stylovém, rozhodně necítí jako pouhý podnájemník. Feddenovy – dravého kariéristu Geralda, jeho noblesní manželku Rachel, syna Tobyho, svou platonickou lásku, i maniodepresivní dceru Catherine – přijme beze zbytku za svou druhou rodinu. Pak však přichází první skutečná láska, první seznámení s londýnskou gay scénou, první lajna kokainu, první setkání s AIDS. Vynikající román, za nějž autor r. 2004 získal Bookerovu cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/429660/linie-krasy-4dG-429660.jpg 4.1114
Vydáno, Odeon

The Line of Beauty, 2004

Kniha Linie krásy

mau

S touhle knihou jsem se fakt dlouho trápila. Musim vyzdvihnout prvni sex s Leem, ten je opravdu sugestivní. Jako sonda do lidské duše asi dobrý, ale já bych ji po druhé nečetla.

Yorika

Náročná četba. Divoká jízda po lajně kokainu a sexu. Svět vyšší společnosti plný pokrytectví a přetvářky. Spousta tlachání o umění a estetickém vnímání světa.
Pod povrchem je však schováno věčné téma, které je blízké každému z nás. Hledání lásky a porozumění.

LucieT.
28.12.2019

Brilantní. Dokonalá společenská satira a tragédie zároveň. Vzestup a pád odvážného vypravěče ve světě přední britské elity, příběh plný bohatství, snobismu a pokrytectví, ale také vášně, všudypřítomného kokainu, témat osobní identity a sociální třídy.
Celým textem prostupuje Henry James, zasloužená cena Man Booker Prize!

Taťka Hraboš
25.10.2019

Tak s touhle knihou jsem se natrápil. Ne že bych měl nějaké problémy s její kvalitou, uměleckou hodnotou či výrazovými prostředky. Naopak jsem musel obdivovat způsob, jakým Hollinghurst zachází s jazykem, jeho znalost lidské psýché a schopnost i ty nejjemnější nuance v myšlení a pocitech svých hrdinů přiblížit čtenáři. Přiznávám, že jsem měl problém s tématem, hlavním hrdinou (nejen s ohledem na jeho sexuální zaměření, ale i parazitní styl života) i jeho partnery a jejich chováním (a naopak jsem hltal postavy a příběhy těch „ostatních“ – Catherine, Geralda, Rachel). Ani jsem netušil, že mám v sobě některé předsudky tak hluboko usazené.

VladiKlaisner
12.09.2019

Knihu jsem vybrala do Čtenářské výzvy náhodně, netušíc co mě čeká. Zažila jsem jednoduchou linii třech příběhů v časovém sledu čtyř let. Krásně napsaný příběh "hosta" Nicka, toužícího po rovném vztahu milostném, přátelském i společenském. Celou dobu jsem mu fandila, byla s ním, zatracovala ho, abych se na konci rozbrečela. Tleskám a stále se nemohu vymanit z linie krásy.

anet8843
11.08.2019

Linie krásy byla hodně náročná kniha - velmi hutná, s mnoha přesahy a narážkami na politiku, umění a mnoha dalšího. Není to nic pro každého to je snad jasné.
Mnoha komentujících zde zmiňuje Nicka jako zbytečného člověka, tedy že jeho život byl zbytečný. Snad. Ale které postavy tam neměly zbytečný život? Nick měl dvě obsese - krásu a láska. Ano, on oba své milence miloval, ale oni nemilovali jeho. Pro oba byl jenom zdrojem sexu a pobavení.
AIDS jako téma je neskutečně silné a bolestivé. Neumím si představit, jak strašné musí být dostat rozsudek pomalé, bolestivé smrti, které nešlo zabránit. Díky bohu za dnešní medicínu!
Kniha nebyla snadná na čtení. První část byla skvělá, dynamická a utekla rychle. Druhá část byla až příliš hutná, rozvleklá až jsem se místy ztrácela v postavách a večírcích. Závěrečná část byla naopak až moc rychlá.
Byl to velkolepý čtenářský zážitek, ale musím přiznat, že mi asi některé souvislosti utekli v té míře informací, podobností jednotlivých scén (což mělo v ději samozřejmě význam).

"Miláčku, půlku dnešní noci jsem strávil s jazykem v tvém zadku, takže jestli si sundáš košili,
nijak zvlášť šokovat mě to nebude."

Dudek
16.06.2019

Uznávám, že je to docela chytře vystavené. Neustálá repetičnost, napojení Nickova osobního života na dění v politice a naprosto skvěle popsaná nabubřelost a všudypřítomná póza. Občas je to trochu ubíjející, nicméně tady je třeba autorovy přiznat, že ubíjející úmyslně. Hollinghurstovi se tak daří ze čtenáře udělat skoro až diváka či součást všech těch hloupých a prázdných večírků. Závěr je fakt vážně efektivní. Všechny děje ohledně Nicka jsou provázané od prvního momentu, a na posledních stránkách se to ukáže v plné síle. Takže ano, uvědomuji si, že Linie krásy je dobrá kniha a nějakou dobu ve mě budou i určité momenty vyznívat. Jako čtenáře, takového který dává přednost naprostému čtivému mainstreamu, mě však úplně neuhranula a v určitých momentech mi dávala docela zabrat.

ondras666
22.03.2019

Knihu jsem četl jako druhou od tohoto autora a přistupoval jsem k ní s despektem. Po zklamání z Cizího dítěte mi tahle kniha doslova vyrazila dech.
Hlavní hrdina Nick, gay z nižší společnosti, se snaží zapadnout do té vysněné, krásné. Bavilo mě sledovat jeho vývoj v hierarchii, to jak si užíval výsluní a mamon, který mu byl poskytnut. A na konci ten obrovský pád na tvrdou zem.
Autor si lehce pohrává s homosexualitou a nenásilně ji začlenil do celého díla. Milostné scény nejsou nijak vulgární a kniha by bez nich vlastně nebyla úplná. Stejně tak jako bez Madam.
Velice se mi kniha líbila a jediný, kdo mi opravdu celou knihu kazil zážitek a vadil mi, byl Gerald.

Ztracený slib
Ztracený slib