Ztracené světlo

Neodolatelný romantický příběh o přetrvávající síle opravdové lásky se šokujícím, nezapomenutelným koncem. – Lucy stojí před životním rozhodnutím. Než k němu dospěje, bude si muset přehrát svůj příběh, vlastně jejich příběh, od začátku. S Gabem se seznámí na univerzitě v jeden zvláštní den, který promění osudy všech zúčastněných. Je možné, aby našli smysl život jeden ve druhém? Anebo se mají podvolit proudům, které je od sebe odvádějí? Jejich třináctiletá cesta plná snů, touhy, žárlivosti, zrad a nakonec lásky je hlubokým a zároveň čtivým vykreslením jednoho (ne)obyčejného vztahu, ve kterém se může najít každý, kdo miloval......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358145/big_ztracene-svetlo-75v-358145.jpg 4276

Vydáno: , Ikar (ČR)

The light we lost, 2017

Kniha Ztracené světlo

trudoš
04. listopadu

„Četla jsem ten e-mail snad stokrát. Možná dvěstěkrát. Rozebrala každé slovo. Každé interpunkční znaménko. Hledala jsem skryté významy, cokoli, z čeho bych poznala, jak se cítíš nebo co si myslíš. Pokoušela jsem se přijít na to, jestli ti chybím, jestli sis nenašel někoho nového.“
Emocionální ždímačka s plačtivou zápletkou, která by se dala shrnout do všeříkající věty: „Proč jsem si, já nešťastná, nevzala Pištu Hufnágla!“ Ona to Jill Santopolo jistě myslela dobře, ale cpe do příběhu tolik romantického patosu, že je z toho vesnickému balíku, jako jsem já, maličko šoufl. Nehledě na to, že se všechno to zamilované chování ústředních postav s realitou míjí asi tak o dvaačtyřicet světelných let. Jinak ovšem milá ukázka ženského pitvání se v každém slově; co jak kdo myslel a co se za tím či oním ve skutečnosti skrývalo. Navíc, když autorka mimoděk vyložila karty na stůl už ve čtrnácté kapitole, těch dalších šestašedesát mě už naneštěstí nemělo čím dojmout. Tak snad jindy, v jiné realitě.

nela3812

Už jednou jsem zkoušela knihu otevřít, ale nepodařilo se mi začíst a na nějakou dobu jsem jí odložila. Nedávno jsem se k ní vrátila a jsem ráda. Takto krásný a jedinečný příběh jsem dlouho nečetla. Celý příběh jsem přečetla jedním dechem a každou volnou chvíli přemýšlela, jaké rozhodnutí bude muset Lucy udělat. Chvíle, kdy jsem to zjistila, mi vyrazila dech.

Příběh je vyprávěn z pohledu Lucy na její romantický a milostný život od atentátu na dvojčata (kdy potkala Gaba) až po „současnost“. Odvíjí se postupně od prvního setkání s Gabem a občas zabloudí vyprávěním do jiné doby. Ale i tak to příjemně navazuje a čtenáři to nijak nemotá mysl. Právě naopak, doplňující informace z jiné doby pomáhají k lepšímu pochopení celého vyprávěného příběhu. Čtenář má díky způsobu vyprávění pocit, jakoby příběh prožil také – což už opravdu něco znamená.

Od knihy určitě neočekávejte pomalou romantickou linku. Na prvních stránkách do toho spadnete po hlavě a pak už se jen necháte unášet vyprávěním. Přijdou těžká rozhodnutí a nervy drásající situace, kdy nedokážete předpokládat, co se může stát, až se to najednou opravdu zvrtne a vy už jste to po tom všem ani neočekávali. Každá stránka vás nutí číst dál a ty krátké kapitoly tomu ještě napomáhají.

Knihu doporučuji. Věřím, že je to kousek, který v knihovně nesmí chybět žádné romantické duši, jenž má zálibu v napětí. Za mě je to tedy 5/5 hvězd.

SmisekIvuska

Romantické knihy mám ráda, ale u této mi nesedl styl vyprávění. Knížka je napsaná dobře, ale mě to nějak celkově neoslovilo.

miri.stajko

Oddych mezi thillery. Ale raději je budu číst bez oddechu, než znovu narazit na takovou blbost.

veronika9761

Mila oddechovka, tak trochu ze zivota.

Kekik

(+ SPOILER) Pozor, možné spoilery!

Darren nebo Gabe? Já mám jasno.

Kniha mě k sobě připoutala svojí čtivostí. Stránky ubíhaly, ani nevím jak. Líbil se mi i styl psaní. Myslím, že čtenářům brzy dojde, proč je příběh vyprávěn tímto způsobem.

A teď k odpovědi na úvodní otázku. Rozhodně Darren. A proč?
Příběh mně připomněl jiný pár. A to Carrie a pana Božského ze seriálu Sex ve městě. Tam se také Carrie úmyslně týrala. Jak jednou řekl představitel pana Božského, , Carrie si to svým chováním způsobovala sama. A má pravdu. To však nic nemění na tom, že byl Božský prevít, který ke Carrie přišel vždy, když ona byla šťastná, a on většinou ne. A to její štěstí jí překazil. A zde je to podobné. Gabe si mé srdce získat prostě nemohl. Lucy v životě štěstí našla. Darren je dar z nebes. Sobecký Gabe mu nesahá ani po kotníky. Všechny neshody, které Lucy s Darrenem měla, třeba to, že něco naplánoval bez ní, se dalo snadno vyřešit komunikací. Připadalo mně, že se autorka snaží Darrena aspoň trochu pošpinit, ale u mě se to nepovedlo. Já mu moc fandila. A proto konec na mě nezapůsobil tak, jak mělo být záměrem. Kdyby však vztah Lucy a Gabea byl o jen o přátelství, bylo by to přátelství výjimečné, nádherné. Krásné.

Přidávám ukázku z knihy, která přesně vystihuje, jaký názor mám na vztah Lucy a Gabea:
"A já myslela na tebe, Gabe. Na to, jak báječně mi s tebou bylo, ale i jak hrozně. Jak ti šlo vždycky mnohem víc o tebe než o nás. Nakonec se z tvého života stalo Gabeovo představení, a abych si tě udržela, musela bych hrát vedlejší roli. Možná to pro tebe není snadné tohle slyšet, ale je to pravda. Tohle jsem si ten den myslela."

EllD7

Docela netradiční romantický příběh, který se mi vesměs líbil. Problém jsem však měla s oběma hlavními hrdiny, Lucy a Gabem, a to považuji za celkem zásadní. Nerozumím, co Lucy k sebestřednému Gabovi neustále táhlo. Dle mého názoru Gabe nesahal Darrenovi ani po kotníky. Absolutně jsem pak nechápala Lucyinu motivaci neustále utíkat Gaba utěšovat, sotva se jednou za rok ozval, když doma měla muže, pro kterého byla vším.

Co se mi líbilo, bylo retrospektivní vyprávění knihy formou dialogu (monologu?) a krátké kapitoly, které čtenáře nutí číst neustále dál a dál.

Pralinka1910

Kouzelná obálka a bezrozměrný, absolutně nezařaditelný, obsah. Hlavním tématem je hluboká láska, ale není to klasický milostný román, žádní kladní ani záporní hrdinové.
Příběh je vyprávěn retrospektivně hlavní hrdinkou. Své osudové lásce líčí důležité životní okamžiky. Nad poměrně reálným příběhem se vznáší spousta filozofických témat, která nutí hlavní hrdinku i čtenáře k zamyšlení. ( co má v životě přednost - soukromý život nebo profesní úspěch? Když se rozhodneme spojit s někým svůj život, mělo by o tom rozhodovat výhradně naše srdce a ne mozek. Je lepší být milována PROTO jaká jsem a ne PŘESTO jaká jsem....)
Občas jsem měla pocit, že to, o čem čtu musí pocházet z mé hlavy.
Nebrečím u knih ani u filmů, nejsem ten typ. V tomto případě jsem po dlouhé době dobrovolně sedla ke klavíru a hrála tklivé melodie. Ano, mám krásně tklivou náladu a hodně o čem přemýšlet :)