Dcery vzdoru: Ženský odboj v Hitlerových ghettech

Dcery vzdoru: Ženský odboj v Hitlerových ghettech https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472477/bmid_dcery-vzdoru-GmT-472477.png 4 9 3

Po obsazení Polska Němci musely židovské ženy a dívky, hrdinky této knihy, přihlížet, jak němečtí okupanti vraždí jejich rodiny a sousedy. Staly se nedobrovolnými svědkyněmi zkázy celých komunit původního obyvatelstva. Neměly už co ztratit, a tak – s nezměrnou odvahou, lstivostí a nervy z oceli – vložily své síly do protinacistického odboje. Z původně židovských mládežnických skupinek se staly ilegální buňky odporu. „Dívky z ghett“ úspěšně podplácely stráže gestapa, v bochnících chleba a sklenicích marmelády ukrývaly revolvery a pomáhaly budovat systémy podzemních bunkrů. Úspěšně však také flirtovaly s německými vojáky, uplácely je vínem, whisky a domácí kuchyní a sváděly je svým „árijským“ zjevem, aby je poté bez milosti odpravily. Po německých vlacích vrhaly bomby a vyhazovaly do vzduchu sklady zásob. Ale též ošetřovaly nemocné a vyučovaly děti. O těchto hrdinkách druhé světové války se dodnes příliš nemluví, třebaže jejich zásluhy i oběti byly nesmírné. Ambicí této publikace je tento dluh aspoň zčásti splatit.... celý text

Literatura faktu Válečné Historie
Vydáno: , Brána

The Light of Days: The Untold Story of Women Resistance Fighters in Hitler's Ghettos , 2021

TetaEli
08.12.2023 4 z 5

Přestože jsem knize dala čtyři hvězdy z pěti, mám potřebu toto hodnocení doplnit ještě slovně. Z mého pohledu je nutné knížku vnímat ve třech rovinách. První z nich je výběr tématu, které je zvoleno výborně, je zpracováno obsáhle a oceňuji i závěrečné vysvětlení toho, proč není dosud veřejnosti příliš známo. Dalším hlediskem pro hodnocení je samotné zpracování, kde sice autorce neupírám snahu a velmi oceňuji podrobné rešerše, nicméně text se čte poměrně obtížně, velice často se po pouhých několika stranách opakují téměř doslova stejné informace a bylo pro mě problematické se celou dobu zorientovat ve změti postav. Poslední velká výtka nemůže jít na vrub autorce, ale redakci českého vydání - tak velké množství hrubých pravopisných chyb si tohle dílo rozhodně nezasloužilo. Každopádně nadále Dcery vzdoru hodnotím vysoce, je skvělé, že téma bylo otevřeno a doufám, že by se mohlo dostat do hledáčku i jiných autorů.

cornetka
22.10.2021 3 z 5

Je obdivuhodné, co všechno hlavní hrdinky dokázaly a zvládly, aby pomohly nejen sobě, ale i ostatním. Přesto mě příliš toto zpracování nezaujalo.

ivca7818
01.07.2021 5 z 5

Zatím poněkud upozaděná kniha o polském židovském odboji. Tato novinka se mi do rukou dostala, přiznám se, zcela náhodou, kdy jsem na ni narazila v knihkupectví a překvapilo mne, že jsem do té doby o ní neslyšela žádnou zmínku, zatímco jiným knihám z tohoto období (často beletristickým, nepřesným a nepříliš zajímavým) je věnováno velké množství pozornosti díky dobrému PR a často jsou ještě opatřeny nálepkou bestselleru.
A ve stínu těchto nepříliš faktograficky dobře zvládnutelných knih se objevuje tato nenápadná novinka slibující daleko lepší příběh než všechny ty fiktivní beletrie z válečného období, tím spíš, že se jedná o skutečné příběhy židovských žen / odbojářek / kurýrek z polských ghett. Autorka věnovala skutečně nesmírné úsilí převyprávět příběhy několika málo mladých žen, které riskovaly za války své životy a pašovaly doklady, peníze i munici z ghett, vydávaly se za křesťanské Polky a úspěšně se vyhýbaly deportaci do vyhlazovacích táborů, pomáhaly dalším Židům a nesly obrovské riziko odhalení a popravy. Ne všem se podařilo přežít a co je zajímavé, desítky těchto odvážných žen se zapojilo také do proslulého varšavského povstání. Jejich příběhy však byly na celá desetiletí zapomenuty, jejich role v odboji umenšeny a zcela neprávem upozaděny a teprve nyní autorka promlouvá jejich hlasem. Knihu určitě doporučuji všem zájemcům o tuto problematiku a možná i trochu apeluji na to, aby si přečetli spíše knihu podobného typu než další válečný román s nálepkou světového bestselleru. Za mne plný počet hvězd.

koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor) odboj protifašistický odboj Varšava Treblinka (vyhlazovací tábor) Vilnius Krakov ženy a válka

Autorovy knížky

Judy Batalion