Inka063 Inka063 komentáře u knih

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Musím to napsat - něco tak plytkého, přiblblého a nezajímavého jsem už dlouho nečetla. Nemám ve zvyku odkládat nedočtenou knihu (snad tajně doufám, že se "to zlepší"), takže jsem dočetla i toto a skoro lituji času, který jsem mohla věnovat něčemu jinému.
Akce v rychlém až zběsilém tempu střídá akci, vrší se jedna na druhou bez hlubšího vhledu. Limonáda a americký happy end. Je úplně jedno, že se dá číst z obou stran. Ať si vyberete Jáchyma nebo Veroniku, sáhnete vedle.

03.01.2018 1 z 5

Bratr z ledu Bratr z ledu Alicia Kopf

Řekla bych, že leitmotivem knihy je autorčin pocit odstrčenosti a nemilovanosti v dětství, podpořený ještě rozchodem rodičů a odchodem otce, kterého měla zřejmě hodně ráda a on se jí pak přestal ozývat. Autorka si všechnu svou ublíženost tahne s sebou až do dospělosti a evidentně nemá sílu se s ní vyrovnat, naopak se v ní ještě utvrzuje a nimrá. Snaží se najít odpovědi na své pocity, snaží se hledat sama sebe, vidí paralely mezilidských vztahů v chladu, ledu a nedostupnosti polárních končin.
I na mě její zpovědi působí nedospěle a nesympaticky a přikláním se k názoru její matky.
Za plno faktů včetně fotografií a citovaných zdrojů ale dávám aspoň 2*, ty byly přínosem. Jinak mě kniha nijak neoslovila.

29.05.2023 2 z 5

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Musím se přiznat, že jsem chvílemi a v detailech i s vypravěčkou až souhlasila. Nebo ji alespoň chápala stejně, jako se dají pochopit současné výlevy těch, kteří tehdy poctivě chodili do práce, kde sice oddělali půlku a zbytek prokecali, ale ze které si nic domů neodnášeli, o dění ve společnosti moc nepřemýšleli a svobodu neměli na prvním místě v žebříčku hodnot. Ale ať je to, jak chce, do absurdna vyšponovaný závěr mě zas a znova přesvědčil, že tihle "poctiví strážci dobra" jsou obrovsky nebezpeční neomaleným prosazováním jen svých názorů, svou konzumací nenáročné zábavy a omezeným rozhledem a pověstným bojem do posledního muže v zájmu míru. A proto autorce tleskám a za sebe se za ty chvilkové úlety pochopení stydím až do pekel.

26.01.2023 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Taková řekla bych klasická "coelhovina". Nenásilné podání na základě příjemného vyprávění, nutící k zamyšlení a přemýšlení. Možná, že v roce vydání by mi spadla čelist. Dnes už ale téma zcela známé a mnohokrát popsané. Našla jsem zde málo nového a obohacujícího, přesto tahle útlá knížečka stojí za přečtení, už třeba kvůli popisu zahořklých lidí a srovnání jejich života s hrdiny a šílenci (str. 87, 88, vydání Argo 2021).
"Lidé nechtějí slyšet pravdu, chtějí slyšet to, co je pro ně přijatelné."

18.08.2021 3 z 5

Vzestup Juliův Vzestup Juliův Daphne du Maurier

Zatím pro mě nejlepší od autorky. Psychologický rozbor hlavní postavy podobný jako v Parazitech. A k tomu literární umění, čtivost, volená slova, uvěřitelnost. Až po mě jde mráz, co to bylo za kreaturu. Ale není možná divu, dědičnost a vliv okolí - a mix je na světě. Závěr dle zásluh. Krásně strávené chvíle s tímto Dílem. Děkuji.

09.07.2021 5 z 5

Únik Únik Daphne du Maurier

Tři hvězdy jen za mistrovské literární umění autorky a za vtipné dialogy Dony a jejího sluhy. Jinak za mě červená knihovna jen s trochu jiným koncem. Rozmazlená znuděná a vzrušení hledající Dona mě neskutečně štvala, dávajíc vinu svému duševně pomalejšímu a požitkářskému muži (tak proč si ho, sakra, brala a měla s ním dvě děti?), stejně tak ten její mírně arogantní Francouz. Autorku mám moc ráda, ale tohle je zatím to nejslabší, co jsem od ní četla.

09.07.2021 3 z 5

Nebudete se bát ničeho zlého Nebudete se bát ničeho zlého John Searles

Nějak mě to moc neoslovilo. Přečíst se to dalo, ale přišlo mi to zbytečně natahované, některé části zdlouhavě popisované, ač do děje až tak nezasahovaly a konec...?
Pozor, spoiler:
No nevím, jak bych osobně byla schopna fungovat po několikerém mlácení hlavou o beton ...

07.02.2021 3 z 5

Návrat odnikud Návrat odnikud Libor Hörbe

A do třetice pan Hörbe a je mi moc líto, že zatím nic dalšího nenapsal, protože jeho vyprávění fakt nemá chybu! Dokladuje to i tato kniha deseti povídek. Podle mě je napsat dobrou povídku neskutečný kumšt. Na omezeném prostoru nesmí nic chybět ani přebývat - a přesně tak to tady je. Malinkaté nesrovnalosti by se našly třeba v povídce Schovka, trochu komplikovaná je zápletka v povídce Údolí. Vychytaná je povídka Sen, povídky Cesta za otcem a Kamarádi mě rozsekaly. Příběh Kamarádů je přitom poměrně často zmiňovaný, frakventovaný, ale ten vypravěčský um, ta síla podání z toho dělá úplně jiný zážitek.
Odhadla jsem závěr jen jedné jediné povídky, předposlední. To už jsem tak trochu autora "prokoukla" a tušila jsem, kudy se to bude ubírat. Jinak opravdu překvapivé, nevšední a nepředpokládané závěry.
Zkrátka super. A škoda, že mi už žádný Hörbe teď neleží na nočním stolku :-((

12.07.2020 5 z 5

Pravá matka Pravá matka Shalini Boland

Napínavé, uvěřitelné, docela dobře do sebe zapadající (až na nepatrné detaily). Velký happy end, ale coby ne. Knížka mě příjemně překvapila.

02.07.2020 4 z 5

Máslem dolů Máslem dolů Petr Šabach

Moc jsem se bavila. Pro mne je to "dvojka" hned po Občanském průkazu. Vtipné, čtivé, o životě.

16.04.2020 5 z 5

Zvláštní problém Františka S. Zvláštní problém Františka S. Petr Šabach

To je opravdu jiný Šabach. Není zde ta jeho lehkost a až taková vtipnost jako téměř u všech jeho ostatních knih. Na to, jaká je útlá, je v ní spousta věcí k zamyšlení, přemýšlení. Opravdu zvláštní.

16.04.2020 4 z 5

Hodná dcera Hodná dcera Karin Slaughter

Zbytečně překombinované, málo uvěřitelné, a to co se děje týče, tak i co se týče chování, prožívání, mluvy a jednání postav. Osobně si nedovedu představit po takovém emočním masakru (kdy ještě po létech "byly kousky kostí Gammy ve větráku, takže nefungoval") takovéto chování všech hlavních zúčastněných postav (otec, dcery). Autorka se snaží natolik šokovat a je tolik "drsná", až to spíš vzbuzuje úsměv a protočení očí.
Ve mně tato kniha nenechala žádnou stopu a asi na ní velice brzy zapomenu.

09.01.2020 2 z 5

V divočině V divočině Diane Thomas

Do 130. strany se neustále opakuje, jak Katherine opečovává zahrádku, chodí nakupovat, její zvracení se zlepšuje a Danny ji sleduje. Poté trochu nabere na spádu. Přesto nečekejte žádný kór děj, tady jde o psychologický rozbor dvou nemocných duší. Jednání dvou hlavních postav je určitě vysvětlitelné a pochopitelné i uvěřitelné. Určitě však ne sympatické nebo hodné schvalování.
Nelíbil se mi autorčin styl, nenadchnul mě ani příběh. Taková divná knížka. A přesto na ní musím dost myslet...

21.12.2019 3 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

Výborná kniha! Nadchla mě síla a odvaha Picquarta, který i přes své počáteční předsudky a přesvědčení bojoval za spravedlnost. I za cenu osobního strádání, ztráty zaměstnání, ponižování a osočování. Kéž by takových Picquartů bylo víc! Závěr stejně vynikající jako celá kniha. Ten Dreyfusův až autistický projev! Žádné emoce. Však se dá předpokládat, že se každý člověk bude chovat stejně, když je to v zájmu pravdy, že? Super.

11.10.2019 5 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Tak já nevím, co si z toho vzít. Krásný jazyk, knížka má hodně co říct, ale právě, že až moc hodně. Co má být poselstvím? Vztah dvou tak odlišných lidí? Historie, minulost? Symbol zla a špatnosti? A šlo vůbec o symbol? Nebo snad hledání lásky a porozumění - ať už u vypravěče nebo u jeho tchána a tchýně?
Ani jedno z toho nijak nevyčnívalo a nebyl kladen důraz a já se v tom trochu ztrácela...

16.08.2019 3 z 5

Kongo Kongo Michael Crichton

Zajímavý nápad a námět! Bohužel, pro mě ale nadmíru technických údajů a záležitostí. Dost mě otravovalo se tím pořád prokousávat. Jinak dobré.

05.01.2019 3 z 5

Člověk na konci Člověk na konci Michael Crichton

Jako detektivní příběh žádná sláva. Dá se očekávat průběh i pointa. Je ale třeba zdůraznit, že kniha byla vydána v roce 1977, tedy v době, kdy byla počítačová technika růžovoučkým kojencem v plenkách. A pak si Crichton zaslouží jako vizionář určitě pochvalu.

05.01.2019 3 z 5

Neúplná mozaika Neúplná mozaika Joy Fielding

Kolik hnusu se vejde do jedné knížky :-)! Tím vůbec neříkám, že je to špatně napsané nebo nezajímavé, naopak. Ale na každém kroku depka a problémy. Až příliš. Nechápu, jak někdo jako Kate může být profesionálním rodinným terapeutem. Sama a spolu se Sarou a Jo Lynn by nějakého potřebovala.
Místy přehnané a příliš zdramatizované. Jednou přečíst stačilo.

06.06.2018 3 z 5

Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Mým marodům – Jak vyrobit pacienta Jan Hnízdil

Jan Hnízdil je zastáncem a bojovníkem za celostní psychosomatickou medicínu, za názor, že pacient by se měl uzdravovat a ne léčit, že by si měl lékař udělat dostatek času, aby svého pacienta vyslechl a poradil mu skutečně to, co pacient potřebuje. Zdá se to naprosto normální a pochopitelné. Tak proč se to tak neděje? Protože je nutné cpát peníze do medicínsko - farmaceutického kolosu. A proto je potřeba si pacienty vyrábět, ne je uzdravovat.
Kniha je sestavena ze skutečných praktických případů autora - lékaře a jeho článků publikovaných v různém tisku v průběhu let 2005 - 2010. Za 13 let se na lékařské "péči" vůbec nic nezměnilo, možná spíš naopak. Přesto či právě proto je nutné o věci mluvit. Bohužel, lékaře s podobnými názory lze spočítat na prstech jedné ruky.

26.03.2018 4 z 5

Co má pes na jazyku Co má pes na jazyku Stanley Coren

Miluju všechno o psech - od atlasů až po letáčky. Tahle kniha je díky fotkám velice názorná. Hodně mi napověděla. I to, jak to s námi mají psi někdy těžké :-).

11.01.2018 5 z 5