ikul ikul komentáře u knih

Tlumočníkova dcera Tlumočníkova dcera Teresa Lim

Tohle určitě není romantické čtení pro dlouhé zimní večery. Je to kniha plná čínské historie spjaté s rodinou Law. Autorka se snažila co nejvíce přiblížit dějinné souvislosti, až jsem se v nich zpočátku ztrácela. Přínosem pro mne byl náhled do jiné kultury, ale jinak je to v podstatě velmi chmurný faktografický příběh.

23.01.2024 3 z 5

Královská vánoční pohádka Královská vánoční pohádka Karen Schaler

Autorce se nedá upřít snaha o navození vánoční atmosféry a o důraz na soudržnost rodiny a zachování tradic. Za to jí děkuji. Ale jinak byl příběh plytký, žádné jiskření. Královna neuvěřitelně asertivní, princ vcelku nepříjemný. Ani v posledních stránkách to nevypadá na nějaké vzplanutí. A Kaylie investigativní novinářka, která přišla a pouhopouhou přítomností připravila Tolváncům krásné vánoce. Jak řekla malá princezna:" To byly nejlepší vánoce".

03.01.2024 3 z 5

Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Eva-Maria Bast

Čekala jsem větší pecku, o špionáži jsem se nedočetla téměř nic. Ale bylo to jednoduché a čtivé.

11.10.2023 3 z 5

S láskou z Paříže S láskou z Paříže Jules Wake (p)

Byla jsem zvědavá na novou sérii J.Caplinové a začala jsem druhou knihou v sérii. Hlavní postavy Siena a Jason mi byly zpočátku nesympatické, rozmazlená Siena to vydržela až do půlky knihy. Taková slabší červená knihovna, navíc o Paříži tam toho tedy nebylo moc napsáno.

28.09.2023 3 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Tenhle typicky ženský román mě potěšil. Čtveřice žen se do kuchařské soutěže přihlásí v době nacistických náletů na Británii, v době kdy bylo velmi málo potravin a vařilo se opravdu ze všeho. Dvě sestry jedna bohatá lady prvotřídní záporačka, druhá vdova se třemi dětmi, dluhy a rozpadajícím se domem. Třetí ženou je zadrhávající se mladá kuchtička s nebývalým talentem a nakonec čtvrtá zbouchnutá šéfkuchařka, která je pro kariéru schopna vykonat cokoliv. Román je doplněn o dobové recepty.

30.06.2023 5 z 5

Divoká Teleri Divoká Teleri Jill Barnett

Hezký romantický příběh o divožence vegetariánce a rytíře, kterého stihne pomsta pomýleného šílence. Lechtivé, čtivé, milé.

03.05.2023 4 z 5

Příchod vlka Příchod vlka Elizabeth Chadwick

Nenáročné čtení. Příběh Christen a Milese z doby Viléma Dobyvatele mě maličko nudil.

26.03.2023 3 z 5

Kurz přežití Kurz přežití Amar Ibrahim

Klobouk dolů, tohle je velice zdařilý popis možných hrozeb pro současného člověka. Naše generace, která má to štěstí a žije svůj život bez válek, má pocit, že se nemůže nic stát. Ale když se podíváme na tragédie poslední doby v podobě povodní, tornád, covidu a blízkou válku na Ukrajině, měli bychom se asi zeptat: věděl bych si rady, kdyby se něco stalo?
Na spoustu otázek nám tahle kniha odpovídá a nutí nás zamyslet se, zda-li jsme připraveni přežít v případě nenadálé události.

08.03.2023 5 z 5

Dcera Egypta Dcera Egypta Constance O'Banyon

Oddychové čtení na letní dovolenou.

01.03.2023 4 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Ivan Hamšík

Článek s generálem Opatou v příloze Pátek LN ve mně vzbudil zvědavost a tak jsem si koupila jeho knihu. Kdo čekáte nějaké drby či kritické pohledy na náš svět, asi budete zklamáni. Pan generál v ní čtenáře seznamuje se svými začátky v armádě, studiích v cizině, účast v sedmi misích a nakonec se svým působením v nejvyšší funkci velitele generálního štábu. Mně se naopak kniha líbila. A proč? Líbilo se mi odpoutání se od politiky, ačkoliv pan generál jako občan má svůj politický postoj. Vyprávění na mne působilo hodně pohodově, i když se týkalo velmi závažných událostí, které musely zamávat s psychikou všech zúčastněných a určitě pohodové nebyly. S úctou generál přistupuje ke svým kolegům i zahraničním vojákům a jejich velitelům. Vážil si rad zkušenějších a rád se s nimi setkával. Chrání se své soukromí. Líbil se mi jeho přístup: vyskytl se problém, musí se hned řešit. Láska k armádě a naší republice prochází celým jeho životem.
Jen ke konci knihy na mě trošku padl svěrákovský citát z Vratných lahví: Už tady nejsem rád. Ale to je možná jen můj dojem.
Jako člověk má můj respekt a věřím, že nezapadne a jeho obrovské zkušenosti budou i nadále využívány.

04.12.2022 5 z 5

Dobře vychovaná dáma Dobře vychovaná dáma Rexanne Becnel

Celkem slušně napsaná červená knihovna. Příběh podle rčení Co se škádlívá, rádo se mívá. Škoda jen, že to trvalo celou knihu.

31.10.2022 3 z 5

Guvernantka Guvernantka Arnette Lamb

K červené knihovně jsem si odskočila po úžasné knížce Krycí jméno Helena, abych si trochu odpočinula od závažných témat. Tři hvězdičky uděluji jen kvůli základní myšlence, kdy Američanka jede do Skotska hledat dítě své zemřelé sestry. Děj se ale neustále opakoval mezi neúspěšným pátráním, která z vévodových dcer je Juliinou neteří a erotickými scénami mezi Julií a vévodou. Takže trošku nuda.

24.10.2022 3 z 5

V hlavní roli V hlavní roli Danielle Steel

Příběh ženy, jejíž děti žijí svým životem, a ona si se svým bez nich neví rady. Rozhodne se napsat námět na seriál a tím se dostane do úplně jiného prostředí, které jí změní život. V této knize D. Steel to všechno tak nějak rychle klouzalo a přes dvě smutné události to úspěšně doklouzalo k happyendu.

21.05.2022 4 z 5

Vzpurná Vzpurná Iny Lorentz

Mám ráda příběhy, kde to mezi mužem a ženou jiskří. Ale tady jsem byla překvapená, že Johana nakonec projevila nějakou lásku k jinému muži než ke svému bratrovi. Historicky hezky popsáno, ale ke konci už jsem se v těch bojích ztrácela.

19.04.2022 4 z 5

Co mě maminky (ne)naučily Co mě maminky (ne)naučily Petra Černocká

Střípky ze života Petry Černocké, popisované s jemným humorem a upřímností, doprovázené pro mě neznámými fotografiemi. Příjemné vyprávění zpěvačky, u které jsem vždycky obdivovala mladistvý hlas a vzhled. Doufám, že jí to vydrží a nebude muset (jak sama píše) na plastiku.

08.03.2022 4 z 5

Tokijský motýl Tokijský motýl Emiko Jean

Já nejsem kategorie yoli, ale někdy si ráda přečtu i knížku určenou pro tuto skupinu čtenářů. Příběh "Ztraceného motýla "se mi líbil. Americká svobodomyslnost se tu setkává s japonskou kontrolou emocí, která je popsána větou princezniny komorné: Srovnej si v hlavě, co chceš říct a pak řekni pravý opak. Tohle střetnutí pak vyvolává řadu komických i trapných situací. A že přijde i láska? Není divu, k tomu prostě muselo dojít.

11.12.2021 4 z 5

Zuřivost Zuřivost Sandra Brown

Kniha mě neurazila ani nenadchla. Chvilku akce na počátku a na konci knihy a mezitím se to maličko táhlo. Ale Sandra Brown psát umí a všechno se nemusí podařit.

21.02.2021 3 z 5

Prsten Prsten Danielle Steel

Pro mě zatím nejlepší román od této autorky. Viděla jsem nejprve stejnojmenný film s Nastassijou Kinski. Jak se říká, že kniha je lepší než film, tak v tomto případě je kvalita srovnatelná. Ve filmu se sleduje i osud bratra Ariany a tak mi při čtení vznikl ucelený obraz příběhu této rodiny.

17.12.2020 5 z 5

Skvělá partie Skvělá partie Jude Deveraux (p)

Hezký romantický příběh. Nenadchne, ale ani neurazí.

19.09.2020 3 z 5

Hořkosladký život Hořkosladký život Colleen McCullough

Obdivuji autorku pro její perfektní popisování reálií. Ale tentokrát mě kniha vůbec neoslovila. Příběh čtyř sester byl nezajímavý, postavy nepříliš sympatické, bylo těžké prokousat se ke konci.

21.08.2020 3 z 5