ijcro ijcro komentáře u knih

Thuvia, děvče z Marsu Thuvia, děvče z Marsu Edgar Rice Burroughs

Myslím si, že Thuvia je o fous lepší než Llana z Gatholu, díky příběhu. Přesmyknutí hlavního hrdiny z otce na syna je spíš přínosem a vnáší i trochu jiný pohled, byť postavy jsou stále stejně schematické.
Četl jsem to v původním překladu od Jirky Macáka a s odstupem doby musím říct, že některé jazykové obraty vyznívají přinejmenším zvláštně. :) :)
Dávám plus

06.03.2019 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Příběh na mě působil dost rozporuplně a nevyváženě. Děj se od rozvleklého začátku zrychloval, občas drhnul, a ke konci pádil, jako by i autor to chtěl už mít hotové. Nezvykl jsem si na žargon hrdinů a unikalo mi, proč zadavatel neudělá nápravu sám, ale potřebuje k tomu prostředníka Eda (jako pokusného králíka, nebo strážce Osudu?), který vlastně prostřednictvím úkolů dosáhne určité formy sebevědomí a dospěje...

09.02.2019 2 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Příběh je silný (nejen z hlediska alternativní historie a jejího prolínání, a popisem života obyčejných hrdinů, kličkujících životem pod vládou totalitních mocností... ehm... okupantů... a jejich přisluhovačů), ve své době asi i revoluční, ale není to žádný trhač emocí. Příběh je psaný rozházeně z hlediska více postav, takže přepíná jak v povídkovém filmu, ale...! Působí jako příliš velká cibule, která má mnoho tenkých slupek, které se nestejnoměrně navrstvily, některé pohnutky nejsou jasně naznačené nebo jejich smysl mi uniknul. Chybí mi v závěru aspoň nějaké americky optimistické poselství, když už to nemá tu správnou pointu, stačilo nějak jinak naznačit, třeba...

Doplněk: Příběh nelze srovnávat se stejnojmenným seriálem, je to jiný příběh cesty zla a dobra, z knihy si seriál vzal jen některé postavy a kousky dějových linek. A poslední série je úplně o něčem jiném, je to spíš takové korektně nekorektní multi kulti v kulisách první série.
Ovšem nejsympatičtější je Tagawa a jeho asistent Kotomiči :)

09.02.2019 2 z 5

Na vlně 57 metrů Na vlně 57 metrů Otakar Batlička

Autora miluju! Naprosto neskutečně skvělé příběhy, které i dneska mohou promluvit ke každému, kdo je ochoten jim naslouchat a nad skvěle upředenými slovy se zamyslet. Povídky nejsou dlouhé, mají dokonalé pointy, a věřím, že i dnešní mladá generace by v nich našla něco, co by je oslovilo a ukázalo jim jiný svět, který už v podstatě dávno zmizel. Doporučuji a kdybych mohl, dal bych ještě dvě hvězdy navíc!

08.02.2019 5 z 5

Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Podivuhodné příběhy a dobrodružství Jana Kornela Miloš Václav Kratochvíl

Myslím, že je to jediná knížka, kterou jsem od tohoto autora četl s chutí bez ohledu na černobílé vidění světa. Velmi se mi líbil spletitý příběh Jana Kornela, který svým způsobem draze platil kouskem svého já za každé nové dobrodružství, ale byla to v podstatě daň za to, že nežil opatrně. Velmi vzdáleně dílo připomíná některé odyseje, vyprávěné velmi přívětivým jazykem. Jako odrostlejší děcko jsem ji miloval pro uvěřitelný příběh a reálie v souvislostech a nehledal v tom nějaký závan ideologie nového řádu. Rozhodně doporučuji!

08.02.2019 5 z 5

Švýcarský Robinson (převyprávění) Švýcarský Robinson (převyprávění) Bohumír Polách

Skvělá knížka pro mládež, dostal jsem ji, když jsem se podruhé vrátil z nemocnice (asi za ty prožité útrapy), bylo mi dvanáct a doslova jsem ji několikrát bez dechu přelétl jako kolibřík nad kyticí omamných květinek plných nektaru. Líbily se mi barvotiskové ilustrace a vůbec, celkové optimistické vyznění dílka (tehdá zvlášť pro mne, ale to jsem byl asi jen v depresívním srabu). Je to prostě jiný Robinson (vlastně rodinka Robinsonů). Dávám plus a doporučuji nejen díťatům!

Bíle pruhovaný pohřební vůz Bíle pruhovaný pohřební vůz Ross Macdonald

Je to naprostá klasika staré dobré drsné školy, která se čte úplně sama. Vřele doporučuji :)

Otčina Otčina Robert Harris

Kniha je rozhodně mnohem lepší než film, i když ten má jiné přednosti třeba i díky hereckému obsazení. Každopádně ten, kdo viděl reálie nového Wolfensteina z r. 2015 tuším, tak přesně takhle bych si přestavoval některé dobové reálie kolem roku 1960. Ale příběh je dost silný byť tragický, aranžovaný okolo skutečných historických postav (třeba gestapácký démon Globus, nebo Nebe, muž skoro v pozadí...) s jistými naivními prvky, které autor, nikdy nežijící v totalitě, zřejmě přehlédl. Doporučuji a dávám plus

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Je to mnohem realističtější pohled na svět, přírodu, Indiány a život než jaký mládeži předkládal třeba Karel May. Dávám plus!

02.02.2019 5 z 5

Gil Blas Gil Blas Alain-René Le Sage

Četl jsem ho několikrát, ve vydání z roku 1952, které má skoro devět set stran, v češtině plné přechodníků a rozvitých vět. Je to popis mnohotvaré cesty životem, plné vzestupů i pádu, zklamání i osobních tragédií. Nelze to číst s dnešním cynickým pohledem na svět, spíš se na to dívat Dumasovým pohledem tří mušketýrů. Ale za přečtení to stojí!

02.02.2019 5 z 5

Výtah na popraviště Výtah na popraviště Noël Calef

V podstatě se děj odvíjí takovým směrem, jako by si Osud tu a tam hodil korunou a čekal, že někdy padne hrana. Je to nesložitý příběh, který poměrně rychle spěje ke svému tragickému konci. Ale! V podstatě je to varování, že není radno podceňovat tu smějící se mrchu Náhodu a (třeba) nenechávat jen tak otevřené auto po odskočení si do výtahu. Za dočtení to stojí :) Dávám plus.

22.01.2019 4 z 5

Pod stromečkem jsem nalezl verzi "f koztce" a nemá to chybu. Jen jazyk jsem musel zpočátku znovu zcela nastudovat

"Absoludňí vrhcol tehcnogolije hliňěného čipu" aneb "Šém ham foráš" f koztce...

20.01.2019 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Nejprve řeknu, čím kniha není - není instantní příručkou nacizmu. Před rokem 33 to bylo jen spílání německé sociální demokracii a vyřizování si účty s politiky dvacátých let skrzevá neúspěšný puč. Co by se stalo, kdyby... Po roce 33 v podstatě povinná četba a tuhá realita popsaná ale v úplně jiných dokumentech, která vykrystalizovala na konferenci ve Wannsee. Po roce 45 odsuzovaná, zmatená kniha člověka nemocného touhou po moci, na kterou se nabalilo ještě více legendárního zla.
Užitečné čtení snad jen pro historiky...

Potíž je především ve vypisovaných dobových reáliích, pro pochopení tehdejšího politického i ekonomického ovzduší a jednání lidí v něm uvězněných je naprosto nezbytné znát dějiny poválečného Německa a jejich politického systému a lidí v něm se pohybujících, aby text dával alespoň nějaký smysl v kontextu doby.

Je mi to líto, nedám ani plus.

20.01.2019 odpad!

Pohádky z Vysočiny Pohádky z Vysočiny Antonín Ondříček

Tyto pohádky jsem dostal vedle Ferdy Mravence v tašce do první třídy pod stromeček od mého dědečka a babičky. No, ale číst jsem je začal až o rok a půl později, to už jsem byl skoro ve druhé třídě. A musím říct, že Nepraktovy ilustrace jsou naprosto výstižné k tak poetickým vyprávěnkám. Doprovázely mě celá léta a ještě je mám někde schované, bohužel už bez přebalu, ten se někde v hluboké tůni času rozpustil. Ale rozhodně doporučuji!

19.01.2019 5 z 5

Položte ji mezi liliemi Položte ji mezi liliemi James Hadley Chase (p)

Jako vždy skvělá detektivka ze staré školy čtyřicátých let, kdy Chase dokázal šedesáti tisíci slovy rozehrát vysokou partii na očekávané půdorysu příběhu. Rozhodně doporučuji.
Jen mám drobnou výtku k překladu, a to k používání afektových slov, která působí v kontextu poněkud rušivě (netuším, jak se dá vyvřískat celá věta nebo jak se vříská do obličeje...).

18.01.2019 5 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Kniha patří mezi klasiku, je to přehlídka už dávno zmizelých reálií našeho světa. Já si jako dítě myslel, že když se řekne gentleman, tak se tím myslí cvok na kokainu, to asi podle Fogga :) a jeho šíleného nápadu.
Vždycky se mi líbily podtitulky kapitol Vernových knih (ale nejsou u všech), jako by navozovaly atmosféru příslibu pokračování (neboť mnohé příběhy vycházely zřejmě i časopisecky). Skvělé bývají podtituly posledních kapitol, něco jako: "Tato kapitola je smutná snad jen proto, že je poslední..."

Žlutý Robert Žlutý Robert Vojtěch Steklač

Četl jsem pouze časopiseckou verzi a doslova ji žral! Výborný, vtipný příběh a nádherná čeština, to rozhodně stojí za přečtení. Nejsem si ale jist, jestli by to dnešní mládež zajímalo, asi to už není dostatečně 'exciting'. Ale já doporučuji.

17.01.2019 5 z 5

Boříkovy lapálie Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

Boříkovy příběhy vycházely v Ohníčku, který jsem jako děcko rád četl, nejen proto, jaké vylomeniny kluci prováděli, ale i proto, že epizodky byly krátké a dobře se četly (ó jé, a já musel číst zatraceně dlouho nahlas).

Dneska na to vzpomínám s nostalgií, protože se v té době objevovaly v podobných časopisech (Pionýr, ABC, Sedmička...) úplné perly a ilustrovali je nejlepší kreslíři a malíři své doby (rád vzpomínám na Steklačovy komiksové Mořské vlky a ďábelského doktora QQ s ilustracemi Věry Faltové na posledním listě Ohníčku). S nynějšími dětskými časopisy to asi nejde úplně srovnat, neboť jsou plné někdy zatraceně nevhodné reklamy, nevkusně se vtírající a mnohdy zabírající i třetinu rozsahu. Inu, to je dobou.
Nejlepší se mi asi zdá ta první kniha, ostatní jsou už odvar. Dávám plus a doporučuji

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Je to úžasná kniha, kterou jsem četl až když jsem jí slyšel z rozhlasu v přednesu Františka Filipovského (v jeho podání je to fantastické!)
Škoda, že jsem neviděl seriál, který podle této knihy vzniknul, takže nemohu posoudit věrnost literárnímu vzoru (tedy, hlavně kvůli jazyku). Fakt doporučuji!

17.01.2019 5 z 5

Tuším, že některé z povídek byly už kdysi v zinscenovány pro televizi. Možná by si toto zasloužily všechny, už jenom kvůli svému jazyku, třeba v nějakém výpravném povídkovém filmu, kde by se prolnulo více postav ve svázaných příbězích... Dávám plus