icewind icewind komentáře u knih

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Tahle knížka mi udělala obrovskou radost a kombinace fiktivní části příběhu na pozadí reálných a historicky ověřených faktů vyšla paní spisovatelce náramně. A opět ta otázka....jak bych se v té době zachoval já, našel bych v sobě tu sílu a odvahu pomoct, nezradit, obětovat se....máte můj obdiv vy všichni stateční.

19.09.2019 5 z 5

Egyptské záhady Egyptské záhady Arnošt Vašíček

Na oddych ideální, nemám ambice ani prostor se dále pídit po dalších detailech zde uvedených nástinů jednotlivých záhad, ale vzhledem k tomu, že většinu uvedených míst jsem měl možnost navštívit, autor mi vcelku galantně připomenul čeho všeho jsem si si tehdy nevšimnul resp. o čem jsem neměl vůbec tušení, že by mohlo byt předmětem nějakých záhad. Kromě pyramid samotných ovšem....ty byly pro mě záhadou už dávno.
Kniha opět nikoho nepřesvědčuje o nějaké jediné pravdě, nabízí různé pohledy, jak s tím naloží čtenář je na něm.

10.09.2019 3 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Nabízí se přirovnání, že se jedná o románovou podobu Krvavých zemí od T. Snydera, to co na vás z knihy bezpochyby v první řadě dýchne....no dýchne...doslova se vyvalí, je nezměrná brutalita, ostatně kdo viděl film Volyň, ledacos z toho mu jistě vytane na mysli, mimochodem dost podobně pro mě vyznívá čtyřdílný tv seriál "Jdi a dívej se" podle předloh Alese Adamoviče, kde jsou události vykresleny rovněž z pohledu malého kluka.

Takže z toho pohledu se pro mě nejedná o něco převratného, pravda je, že jsem na tuto knihu narazil až právě při zmínkách o chystaném filmu V. Marhoula. Co na mě při četbě působilo trochu zvláštně byl takový podivný chlad, který na mě z vyprávění šestiletého dítěte působil, přesto, že se dočteme o tom jak ho provázela hrůza a strach při tom všem co musel zažívat a čeho byl svědkem, nějak jsem se zkrátka s touhle postavou nedokázal úplně propojit a i přes neskutečnou brutalitu tam byl z mé strany nějaký odstup.....

Vzhledem k tomu co mám zatím o konkrétních událostech v konrétních zemích načteno, vůbec nepochybuji o tom, že k podobným zvěrstvům za války docházelo a to všechno o čem autor píše kolikrát lidská představivost zkrátka není schopna úplně pobrat a vyhodnotit, možná i z té přemíry brutality, kdy jedna šílenost přebíjí druhou a lidské utrpení má tolik neuvěřitelných podob a skutečnost byla kolikrát mnohem krvavější než vůbec dokáže člověk popsat.

Zkrátka empatie k hlavní postavě dostala aspoň u mě v rámci tohoto příběhu trochu na frak, možná mi vadily někdy až moc instruktážní popisy páchaného násilí (např. útok na vesnici a znásilňovací akrobacie na koních). Příběh chápu jako jistou komplexní obžalobu válečného zla a vůbec toho zda člověk zlu a násilí podlehne, přizpůsobí se, vzepře nebo přejde na druhou stranu....právě z důvodu prosté a jednoduché touhy přežít, ale za jakou cenu.....

04.09.2019 4 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Splnilo co jsem očekával a to mám rád, dokonce mě autor nenásilnou formou navnadil abych shlédl i jeho natočené reportáže. Jedinou výtku mám k obrazovým přílohám, zejména kopiím dokumentů, které jsou bohužel zhusta nečitelné (malý formát, nekvalitní kopie....) ani fotky kolikrát nejdou úplně rozšifrovat, což mě docela mrzí....přesto, že důležité pasáže z nich autor cituje, tak bych rád měl možnost přečíst si tyto dokumenty celé když už jsou v knize přítomny. Ale celkově před uspořádáním příběhů a obvzlášť propojení kauzy tří trampů a dvou stopařek, klobouk dolů. A nechybí moje oblíbená studna :-)

28.08.2019 4 z 5

Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Sonderbehandlung neboli Zvláštní zacházení Filip Müller

...muž křičí hrajte sladčeji o smrti hrajte
smrt to je z Německa mistr
muž křičí temněji přejeďte po těch svých skřipkách
a jako dým stoupejte do větru vzhůru
váš hrob je v mracích kde místa je dost...

22.08.2019 5 z 5

Jména čísel Jména čísel Hans-Joachim Lang

Doporučuji přečíst v kombinaci s knihou Nacisté v Tibetu (pokud v ní tedy překousnete abnormální množství překlepů). Nedoporučuji těm, kteří s tématem holokaustu teprve začínají nebo se k této knize dostali nějakou shodou náhod "něco si o tom konečně přečtu", budete akorát zklamaní a znudění. Jedná se v podstatě o mikropříběhy v rámci nacistického programu na smrt pod zástěrkou pseudovědy a zvrácených osobních ambicí vrahů v bílých pláštích. Dozvíte se jaký obrat a konec vzal život konkrétních lidí, kteří věřili v právo a spravedlnost....a dozvíte se kolik energie a úmorné práce si autor dal s tím, aby aktérům těchto mikropříběhů dal jméno a sdělil aspoň rámcově jejich příběh všem, kteří o to mají zájem a kteří se i v současné době snaží pochopit proč se tohle všechno mohlo stát.

10.08.2019 5 z 5

Nacisté v Tibetu: Záhada expedice SS pod vedením Ernsta Schäfera Nacisté v Tibetu: Záhada expedice SS pod vedením Ernsta Schäfera Peter Meier-Hüsing

Největší záhada této knihy není snad ani samotný příběh, ale naprosto neexistující korektura. V poslední době se s odfláknutým textem setkávám bohužel poměrně často, ale tohle byl zatím s přehledem vrchol, kam se hrabou himalájské velehory.....toho kdo to způsobil bych nechal načíst z toho paskvilu audioknihu (minimálně 3x) a celý týden by to musel denně poslouchat (minimálně 3x).
Velká škoda, protože jinak má kniha rozhodně co nabídnout a vcelku střízlivou formou hodnotí rádoby záhadu výpravy do Tibetu pod záštitou SS a fotka naaranžovaných setkání s místními pod vlaječkami s runami a svastikou působí vskutku bizarně, skoro jako "korektura" této knihy.
Poměrně zajímavé je i vyrovnání x nevyrovnání Schäfera a spol. s minulostí resp. postoj poválečných soudů k otázce jejich viny a zapojení do nacionálně-socialistické mašinérie, za které by se nemusel stydět ani neexistující korektor tohoto vydání.
Pro mě osobně je tady ještě další přesah resp. něco jako knižní předmostí ke knize Jména čísel a příběhu tzv. sbírky koster, pravděpodobně změním pořadí další připravené četby.....
Celkově je mi líto, ale za doprasené vydání a "výbornou" práci korektora nemůžu dát víc jak ***.

17.07.2019 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Live and let die..... jedna z prvních věcí co mě napadla po přečtení tohoto příběhu s vlčím nádechem i výdechem aneb jak by řekl Borat jedná se o takové "Nakůkanie do vlčej kultúry". Pocity při četbě se u mě odehrávaly v jakýchsi vlnách kdy k největšímu odlivu došlo zhruba uprostřed, kde jsem nejspíš přišel na to, co mě celou dobu jaksi lezlo na nervy..... překlad a celkově způsob vyjadřování postav , to je oč tu běží! Působilo to uměle jako mix Káji Maříka s výkladem Gutha-Jarkovského, proloženo nějakou tou nadávkou "zemři, ty hajzle!". Když pominu, že 17-ti letá holka běžně rozjímá v termínech jako "altruismus" a její bratr zhruba ve stejných letech trávil večery četbou Dantovy Božské komedie a konverzoval při tom s otcem v jakém kruhu pekla se zrovna nachází, hvězdičky z hodnocení se začaly rozpadat jak vlčí smečky bez alfy i bety. Nu což, příběh byl celkem zajímavý, občas jsem si i popřemýšlel nad rozdílem mezi tlupou a smečkou, ale víc jak průměr za mě zkrátka ne.

03.07.2019 3 z 5

Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Obrázky z moderních československých dějin (1945–1989) Jiří Černý

V paměti mám ještě obrázky z českých dějin a pověstí co se mi dostaly v 80. letech do ruky ještě na základce....tady jsem si pro změnu ty osmdesátky připomněl v plné palbě....ne abys to vyprávěl ve škole, Chalupáři bez Matušky, bojkot olympiády, Černobyl, nekonečné kecy soudruhů v ještě nekonečnějších přenosech a záznamech jejich projevů v TV a spousta věcí z ilustrací, které jsme měli doma nebo je měl skoro každý....a celkově parádní přiblížení našich dějin, které prostě nemůže nebavit.

23.06.2019 5 z 5

Chuligán Chuligán Philipp Winkler

V první řadě musím - jak už bylo zmíněno v ostatních komentářích - pochválit naprosto brilantní překlad, který podle mého přidal příběhu ještě větší grády. Našel jsem si zde nejen to co bych od těchto tématicky zaměřených knih čekal, ale i pozadí osudů lidí, pro které se to o čem kniha vypráví stalo životním stylem, koníčkem nebo i určitým způsobem seberealizací a vypořádáním se se vším negativním nejen kolem sebe, ale i v sobě..... za mě velké překvapení.

22.06.2019 5 z 5

Lidice - Zrození symbolu Lidice - Zrození symbolu Vojtěch Kyncl

Příběh zde zmiňovaného udání dnes (10.6.2019) odvysílán v pořadu Reportéři ČT.

10.06.2019

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Trochu se bojím pokud bych se vydal na návštěvu této jistě fascinující budovy, aby se ze mě nějakým záhadným způsobem nestala lesba....Přijde mi, že v tomto směru autor až trochu moc tlačil na pilu, jinak zhruba první polovina z mého pohledu mnohem zajímavější než zbytek kdy mi to přišlo, že je nutné to nějak šalamounsky zakončit, takže přeskočíme rychle několik desetiletí, přidáme oblíbený faktor náhody a ono to nějak dopadne. Celek tak na mě působil trochu nesourodě....ovšem musím přiznat, že autorovi se povedlo vile a zejména tomu jednomu pokoji vdechnout něco jako duši a mě nenásilnou formou donutit k tomu abych si zjistil informace o tom jak to ve skutečnosti vlastně bylo a přidat návštěvu onoho místa na seznam plánovaných výletů. Ovšem obávám se, že vše už bude propojeno s dějem této knihy a pokud se mi v dohledné době poštěstí uvidět onyxový zázrak na vlastní oči, okamžitě se mi vybaví Liesel, Viktor, Hana, Katalin, Marika.....

09.06.2019 3 z 5

Záhady Strážce duší Záhady Strážce duší Arnošt Vašíček

Není žádná záhada, že vyřešení uvedených záhad zde nenajdete, autor vás spíše pomocí dostupných faktů, informací ba i lehkých spekulací nasměruje k tomu abyste si nějaký závěr udělali sami. No a i když už nic jiného, jakousi záhadou nejspíš dostanete chuť se na uvedené místa zajet podívat :) Hlavně v prvních kapitolách se záhady poměrně rychle prolínají, takže občas můžete ztratit nit a nevíte, čemu že jste to vlastně na stopě, ale spousta zajímavých informací a tipů na výlet to hravě vykompenzuje.

28.05.2019 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Nejdřív jsem se chtěl podívat na TV seriál, ale u filmových zpracování dávám skoro vždy přednost nejdřív předloze a ještě než jsem se pustil do čtení pátral jsem trochu po skutečných osudech hrdinů této výpravy, o které jsem ke své škodě neměl dosud vůbec tušení.....Ale zpět ke knize - za prvé, nepůsobila na mě jako horor. Spíš to chápu jako mix literatury faktu v románovém podání s příměsí mystična, autor si dal velice pečlivou práci s historickými fakty a detaily a podání atmosféry, z které opravdu mrazí se skutečně povedlo.... tak tedy na pokraji smrti chladem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vyčerpáním, ale stálo to za to. Připijím sklenkou rumu na počest nejen kapitána Croziera, ale i autorovi za nevšední čtenářský zážitek.

24.05.2019 5 z 5

Skrytá krása Čech Skrytá krása Čech Otomar Dvořák

Příjemné čtení, putování po místech z nichž některá znám a přitom o nich toho tolik nevím. Výborná inspirace pro (nejen) letní výletování.

10.05.2019 4 z 5

Hitlerův Mein Kampf. Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka Hitlerův Mein Kampf. Z bible německého nacionálního socialismu s komentářem Jiřího Hájka Jiří Hájek

Překlad pasáží od p. Hájka se v jednotlivostech lehce lišil od verze, kterou jsem měl k dispozici, možná bych řekl, že byl i záživnější. Za chybu považuji, že Mein Kampf nevyšel v tomto nákladu celý, přeci jen čtenář by měl možnost číst věci v ucelené podobě. Věnuji tedy jen pár připomínek právě komentářům p. Hájka. Obecně mi vadila celková předpojatost, která se v komentářích místy až stupňovala a občas to působilo dojmem, že si p. Hájek chce s Hitlerem nějakým způsobem vyrovnat účty.....chyběl mi tam určitý historický nadhled a stačilo by mi věcně soustředění se na příp. vyvrácení historických nesmyslů a Hitlerových argumentů , takhle to na mě působilo dojmem, že mi někdo chce pro jistotu opakovaně nasměrovat myšlení žádoucím směrem abych náhodou něco nepochopil jinak. Asi dovedu pochopit, proč to tak ze strany p. Hájka vyznělo, ale působilo to na mě způsobem, že jsem si při četbě připadal jak na základní škole.

20.04.2019 3 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Jsou knihy, které nemá smysl hodnotit v rámci nějakých procent nebo hvězdiček, jsou knihy, které bych snad ani knihou nazvat nechtěl a tohle je jeden z těch případů, resp. první záležitost o které podobným způsobem uvažuji. Trvalo mi dlouho než jsem se k tomu abych svůj čas věnoval četbě nečeho co chápu jako syrový historický dokument své doby a co jsem považoval za nutné přečíst z toho důvodu abych aspoň z části pokročil v pochopení toho, proč se některé události staly tak jak se staly.
Musím říct, že četba mě dost psychicky deptala a vysilovala, nejen naprosto těžkopádným slovosledem, myšlenkovými obraty a celkovou zmateností, ale hlavně tím, že z textu se v určitých pravidelných intervalech vylouplo to, co se nakonec o několik let později stalo realitou.... Snad ještě hůř na mě působilo to, že některé slovní obraty jste mohli (a můžete) celkem běžně zaslechnout i v řeči dnešních politiků, kterým parlamentní systém zrovna úplně nevoní....
Nemá smysl se rozepisovat a snažit se tady o svůj vlastní výklad toho, co tento spisek obsahuje, ale jsem přesvědčen o tom, že právě z důvodu ucelenějšího obrazu něčeho, co se tehdy stalo a jak se to vlastně mohlo stát, nestačí jen mít načtený sled historických událostí nebo Hitlerův životopis. Ten je ovšem dobré znát právě třeba z toho důvodu abyste při četbě Mein Kampf mohli srovnat to, jak Hitler nakládal z fakty ze svého života pro potřebu vykreslení sebe sama jako rodilého vůdce a génia. A nezapomeňte se obrnit velkou dávkou mentální odolnosti a soustředění.....

20.04.2019

Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru Zdeněk Horský

Pamatuju si, jak jsem tuto knihu dostal kdysi dávno ještě za školních let (chtělo by se mi napsat před několika světelnými roky, což je jak se mj. dočtete v knize, právě jeden z omylů, že :-) a nějak moc jsem většinu kapitol tehdy nechápal. Tím nechci říct, že teď jsem na tom o mnoho líp, ale o něco přeci jen, no i tak jsou některé poznatky tak trochu mimo moji mozkovou galaxii....za srovnání jistě stojí jak se věda aktuálně k některým otázkám staví pouhých 30 let od vydání. Ovšem i tak, četlo se mi to moc příjemně aby taky ne když řadím Vesmír mezi moje oblíbená místa :-)

01.04.2019 4 z 5

Obrazové dějiny první světové války Obrazové dějiny první světové války Andrew Wiest

Excelentní záležitost, která poskytne ucelený chronologický přehled všech událostí tohoto konfliktu od příčin až po konečné důsledky, které se staly předehrou k dalšímu globálnímu konfliktu. Obsahuje i stručnou, ale výborně popsanou kapitolu s dopadem na dění v českých zemích, vznik legií a Českoskoslovenska. Vše doplněno bohatým obrazovým materiálem.

25.03.2019 5 z 5

Pravda o Heydrichovi Pravda o Heydrichovi Josef Ogoun

Moc mě těší, že se mi podařilo tuhle záležitost sehnat do sbírky, ale historicky ověřená fakta hledejte jinde....

21.02.2019 3 z 5