hu_87 hu_87 komentáře u knih

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Autorka úspěšně nastínila svět "aspíků". Ideální knížka pro všechny, co tvrdí že autisti jsou jen rozmazlený cosi.
Některé pasáže byly poměrně emotivní. Tý matky mi bylo líto ještě nějakou dobu po přečtení... milující matka, která se stará o dva syny, z nichž jeden je jinej. A ten konec mě dost dostal.

Nemocní z léků Nemocní z léků Cornelia Stolze

Poměrně čtivá knížka. Problémem je autorčin přespříliš zaujatý pohled, po kterém si budete bát vzít i poměrně běžná antibiotika - protože jsou tu některé výjimky, u kterých antibiotika vyvolala sebevražedný pokus. Čtěte, ale s nadhledem :)

Homo psychoticus Homo psychoticus Michaela Malá

Otevřená výpověď pacientky, která trpí psychotickým onemocněním. Na některé pasáže je třeba vynaložit větší míru pozornosti, ale stojí za přečtení. Zvlášť by si jí měli přečíst ti, kteří mají ohledně schizofrenie omezené povědomí.

Bez svědomí Bez svědomí Robert D. Hare

Super knížka. O psychopatech je zde napsáno mnohem víc zajímavostí, než čekáte. Bohužel často se autor opakuje.

Poruchy osobnosti Poruchy osobnosti Ján Praško

Praško nikdy nezklame. Je to poměrně stará publikace a některé informace jsou už zažité a místy zastaralé, neaktualizované.
Na trhu u nás je to jediná publikace, která se zaobírá konkrétními poruchami osobnosti, takže těžko srovnávat s něčím jiným. Co se týče anglických knížek, ty se s tímhle samozřejmě nedají srovnávat, přece jen tam to je někde úplně jinde a o poruchách osobnosti je spousta knížek v AJ.

První část knihy se zaobírá obecným rámcem: co je to osobnost, temperament, charakter; jak se k poruchám osobnosti přistupuje, jak se léčí, jak se pracuje např. s impulzivitou; KBT terapie a její postupy, přínosy v rámci poruch osobnosti.
Ta o něco zábavnější část je druhá část knížky a to jsou právě ty konkrétní poruchy osobnosti. Jsou vždy doprovázené pouze jednou kazuistikou (škoda) a samozřejmě teď je zase jiný rok a knížka se tedy jeví jako stručná a jakoby nedotáhnutá do konce.

Ostrovy génia Ostrovy génia Darold A. Treffert

Autor v knize zbytečně rozebírá a opakuje pasáže, u kterých by to nebylo nutné. Jestli se ale zajímáte o "aspíky" a savant syndrom, určitě si jí přečtěte.

Nenávidím tě, neopouštěj mě! Nenávidím tě, neopouštěj mě! Jerold J. Kreisman

Když občas něco o hraniční poruše osobnosti čtu, mám dojem, že o tom v konečným výsledku nic nevím a že to jsou jen takové nicneříkající žvásty. Proto stojí za to si přečíst tohle. Autoři udávají i příklady z reálného života, aby nastínili chování takových lidí. Tohle by si měli přečíst všichni, co se aspoň trochu zajímají o problematiku lidský psychiky.

Moučný mozek Moučný mozek David Perlmutter

Revoluční knížka. Pro mě byla problematika lepku poměrně španělskou vesnicí a bylo fajn si přečíst o tom, co je lepek schopen u citlivějších a predisponovaných jedinců způsobovat. Zároveň se dozvíte další pěkný a zajímavý věci o lidským mozku a možná začnete brát alespoň 1x denně rybí olej :) dodneška lituju, že pohnutkou ke koupení této knihy pro mě bylo to, že kniha byla za třetinu své běžné ceny. Má očekávání jistě předčila.
Některé pasáže se mohou laikovi, který nemá jako předmět svého zájmu biochemii/biologii, číst poměrně obtížně.
Pro mnohé lidi může být dodržování zásad, které doporučuje autor, dost obtížný. A taky že jo. Připravte se třeba na myšlenku, že člověk podle autora potřebuje pouze 5% sacharidů ze své stravy, což je pro novodobého člověka noční můrou. Pokud ale budete dodržovat aspoň něco, možná se zbavíte nekonečné únavy bez zdánlivé příčiny.

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Jedna z knih, ke kterým je radost se vracet.

Evoluční psychologie člověka Evoluční psychologie člověka Robin Dunbar

Úžasná knížka, která vás donutí začít pochybovat o lidské svobodné vůli. Čte se snadno a je napsaná srozumitelně. Obsahuje hodně grafů (spíše klasické sloupcové), které napomáhají lepší porozumění dané problematice. Na trhu bohužel nedostupná, ale stále se jedná o základní četbu na předměty související s evoluční psychologií.

Budoucnost mysli Budoucnost mysli Michio Kaku

Mě tato kniha moc nenadchla. Fanoušci nejrůznějších inovacích budou mít určitě zcela jiný názor :)

06.09.2018 2 z 5

Halucinace Halucinace Oliver Sacks

Zajímavá kniha.

Musicophilia Musicophilia Oliver Sacks

Oliver Sacks se v této knize věnuje něčemu, o čem mi trvalo poměrně dlouhou dobu najít nějaké solidní informace, když počítám pouze knihy.
Některé kapitoly mi přijdou poměrně zbytečně zdlouhavě popisovány. Ale rozhodně doporučuju, byť má kniha (asi jako každé knihy) své mouchy. Dozvíte se tam dost zajímavých věcí.

Mozek a vnitřní svět Mozek a vnitřní svět Mark Solms

Když na mě tahle knížka vykukovala z regálu v knihovně, nenapadlo mě, že se mi bude tak pěkně číst. Rozhodně super, autoři odvedli dost pěknou práci :)

06.09.2018 5 z 5

Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Základy buněčné biologie - Úvod do molekulární biologie buňky Bruce Alberts

Tato knížka je legendární už jen z toho důvodu, že u nás je to snad jediné dílo, které se věnuje problematice buněčné a mokekulární biologie.
Kniha se mi špatně četla, ta doba, za kterou se prokoušete nějakou kapitolou a doufáte, že si v průběhu z toho i něco zapamatujete, je na můj vkus poměrně náročně strávená. Přijde mi to vše takové nepřehledné: souvislý text něčeho.. ale alespoň, že tam jsou občas i pěkné obrázky.
Ohledně znalostí mi kniha taky nepřijde nějak závratná.

Pro nadšence z tohoto oboru bych raději volila spíše jiné (ale zato mnohem dražší) knihy, které nejsou prozatím dostupné v našem jazyce :-)

Histologie Histologie Renate Lüllmann–Rauch

Kniha obsahuje pěkné obrázky a látka je často podávána na můj vkus zbytečně zdlouhavě (v některých kapitolách až moc). Pro někoho může být plná nadbytečných informací, proto jí moc nedoporučuju třeba bakalářským oborům. Rovněž mě začalo učivo dávat mnohem větší smysl, když bylo nastudováno z jiného zdroje.

06.09.2018 3 z 5

Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jak se dělá evoluce – Labyrintem evoluční biologie Jan Zrzavý

Úžasná kniha, dočtete se spoustu zajímavostí, o kterých jste třeba neměli ani ponětí. Doplnění ilustracemi je samozřejmostí.
Mám jí půjčenou, ale uvažuju o tom, že si jí koupím.

Biologie víry Biologie víry Bruce H. Lipton

Kniha se čte docela dobře. Je to taková všehochuť: autor na začátku knihy třeba rozebírá stavbu a funkci cytoplazmatické membrány, později se dostává k podstatě věci. Autor poměrně zajímavou a čtivou formou pojednává např. o placebo efektu, o stresu a nastiňuje důležitost kvantové fyziky pro nejrůznější biologické obory.
Lidé zaměření striktně vědecky asi budou některými pasážemi "nadzviženi ze židle", zvlášť když například autor v jedné kapitole pojednává o jakémsi "bílém světlu"... Kniha mohla mít těch stránek více, myslím, že něco takovýho by mělo být zpracovaný mnohem důkladněji. Mé očekávání od knihy se od reality lišilo.
Takhle mám dojem, že si z knihy odnáším míň než chci. Každopádně zajímavá knížka, ale něco mi tam chybí.

Lidský mozek Lidský mozek František Koukolík

Velice kvalitní knížka. Podrobně seznamuje s nejrůznějšími funkcemi lidského mozku a k tomu nezapomíná na doplnění kvalitními ilustracemi. Kdo hledá dílo, které mu podrobně vysvětlí mozek jako takový, tak by měl být tady spokojen.

06.09.2018

Vědomí podvědomí Vědomí podvědomí Leonard Mlodinow

Výborná kniha ze svého oboru, četla se téměř sama. Myslím si, že autor mohl podrobněji popisovat obzvlášť některá opravdu zajímavá témata, také se přidávám k těm, kterým kniha připadá neúplná.