Nenávidím tě, neopouštěj mě!

Zvládání hraniční poruchy osobnosti. Pro člověka s hraniční poruchou osobnosti je život jako nekonečná horská dráha bez jasného cíle. Pro jeho blízké, ti kteří s ním žijí, milují ho nebo ho ohrožují, to může být stejně divoká, beznadějná a frustrující jízda. Změny nálad přicházejí náhle, jsou výbušné a srážejí hraniční osobnost z nebeských výšin radosti do hlubin deprese. V jeden okamžik plni hněvu, za okamžik klidní jako beránci, sami tápou, proč a kam je jejich vnitřní zápas žene. Neschopnost pochopit, co se v daný okamžik stalo, následně vyvolává hlubší sebenenávist a depresi. A přesto, jak tvrdí autoři, existuje účinný přístup k léčbě a zvládání této poruchy, jejíž prognóza je při citlivém přístupu velmi nadějná. Na mnoha příkladech z terapeutické praxe líčí příběhy lidí s touto poruchou, její příznaky, předpokládané kořeny, výskyt a představují strukturovanou metodu komunikace s hraničními osobnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348924/nenavidim-te-neopoustej-me-nIs-348924.png 4.328
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál

I Hate You, Don't Leave Me, 1989

Kniha Nenávidím tě, neopouštěj mě!

Ema22

Zejména první část je velmi čtivá, prokládaná příklady z klinické praxe. Představuje vznik, symptomy, srovnání a shodu s jinými poruchami a psychiatrickými onemocněními, problematiku diagnostiky samotné HPO. A především naději pro pacienty, že je tato porucha nemusí nutně provázet po celý další život. Praktické rady zde najdou jejich blízcí (rodina, přátelé a partneři).
V druhé části byly pro mě dost nezáživné popisy různých terapeutických přístupů s díky bohu transparentním závěrem, že terapie jednoduše funguje. Ať už má jakoukoli podivnou zkratku.
Knihu jsem přečetla jedním dechem, HPO mi lékaři a terapeuti nedokázali srozumitelně popsat. Zřejmě i proto, že je obtížně popsatelná. Jsem tedy o krok blíž jí porozumět. A nejenom jí.

adriane9

O HPO jsem přečetla hodně.. tahle je jednoznačně nejlépe zpracovaná a dala mi přesně to, co jsem potřebovala. Nic nevyřeší, téměř nic naplno nepochopíte, ale o tom tahle porucha prostě je.

Kata993
29.11.2019

Velmi praktická kniha, rozhodně se velmi hodí pro všechny, kdo mají v blízkém okolí nebo v rodině hraničáře. A nejvíce partnerům HPO pacienta.

Beebee
29.09.2019

Pěkně napsané, přehledně, nezahlcuje informacemi, které jsou pro laiky nepodstatné (jako vědecké studie a hloubkové modely psychoterapie). Doporučuji nositelům Hraniční poruchy a jejich blízkým, event. jejich spolupracovníkům. Zjistíte, co od hraničáře lze čekat, co nečekat a smířit se s tím a jak hraničáře vydržet. Velkým plusem je, že kniha nabízí i pohled překračující obtíže, v čem je hraničář pro ostatní výjimečný, nebo je přínosem: je tvořivý, protože má obrovský rozsah a hloubku emocí, může strhávat lidi k zajímavým cílům, rád pomáhá druhým, je zajímavý, mnohdy charizmatický. A také publikace říká opakovaně jednu významnou zkušenost: s tím, jak hraničář zraje, u mnohých z nich symptomy mizí a on se stává emočně stabilnějším a stálejším. A to je taky velká naděje. P.S.: nejen kognitivně behaviorální terapie jsou pro hraničáře platné, to zdaleka ne....

Shindo
10.05.2019

Osobne poznám zopár hraničiarov a zaujímalo ma, ako vlastne fungujú. Čomu sa vyhnúť, čo podporiť. Zaujali kazuistiky a fakt, že mnoho slávnych osobností vykazovalo prvky HPO.
Z druhej, viac odbornej časti, však už bolo cítiť "americký prístup" k zdravotníctvu, s ktorým som sa celkom nestotožňoval - DSM namiesto MKCH a platby pomaly za všetko. Takisto ma prekvapilo, že takmer všetky terapie, ktoré autori uvádzali ako účinné boli behaviorálne. Kladiem si otázku, či šlo o jednostrannú zameranosť, americký trend alebo dôkaz, že iné typy terapie na HPO nefungujú.

jsemvlastovka
09.02.2019

Kniha užitečná pro laiky, kteří se o to jen zajímají a pro lidi, kteří mají hraničáře v okolí a chtějí mu porozumět a pomoci. Já sama HPO a trpím a nic mi nedala. Většina knihy je o tom, jak se žije s HPO, což nepotřebuji číst, protože to žije, zbytek se věnuje farmakoterapii, psychoterapii... Což je zase spíše pro odborníky. Nic mi nedala.

hu_87
06.09.2018

Když občas něco o hraniční poruše osobnosti čtu, mám dojem, že o tom v konečným výsledku nic nevím a že to jsou jen takové nicneříkající žvásty. Proto stojí za to si přečíst tohle. Autoři udávají i příklady z reálného života, aby nastínili chování takových lidí. Tohle by si měli přečíst všichni, co se aspoň trochu zajímají o problematiku lidský psychiky.

Iwíček
26.02.2018

Zajímavá kniha, která každému čtenáři přiblíží život hraničářů. Aby bylo vše srozumitelné i laikům, je publikace doplněna příběhy z psychoterapeutických sezení, ale i ilustračními diagramy. Mohu vřele doporučit.

Jak drahé je zdarma?
Jak drahé je zdarma?