hu_87 hu_87 komentáře u knih

Dysthymie: Lidé s temnou duší a jejich blízcí Dysthymie: Lidé s temnou duší a jejich blízcí Zdeněk Adam

Za mě se jedná o zajímavě podanou publikaci, u nás v ČR dokonce ojedinělou - dysthymii se nevěnovala doteď žádná knížka tady.
Místy se jedná o takové lehčí čtení, nenazvala bych to asi přímo odbornou publikací - není to psané tak, aby to podle mě naplňovalo definici odborné knihy - právě že je to psané tak, že to pochopí i naprostý laik a odborných termínu je tu také poskrovnu. Doplňované různými kazuistikami apod.

20.12.2022 4 z 5

Proč je dobré cítit se špatně Proč je dobré cítit se špatně Randolph M. Nesse

(SPOILER) Za mě úplně super knížka, dozvěděla jsem se tu hodně zajímavých věcí.

Evoluční psychiatrie je zajímavým oborem, jímž jsou mnozí psychiatři i laikové bohužel nedotčeni.

Evoluční psychiatrie neříká nutně to, že veškeré nemoci mají některé své "adaptace" - třeba že člověk s ADHD má vlastně evoluční výhodu, protože ačkoli je roztěkaný, dokáže hyperfocusovat na určité podněty, obecněji řečeno, že věnuje pozornost takzvaně všemu (což bylo možná dřív výhodné).

Evoluční psychiatrie tvrdí spíše to, že dříve mohly mít některé stavy (např. deprese) určité funkce, které se však kombinací prostředí a našich genů staly pro nás lidi jakousi slepou uličkou. Krom toho, mnoho lidí neví třeba o tom, že jedna teorie hovoří o poruše nálady zvané jako deprese jednu zajímavost: mohlo být dříve totiž výhodné se stáhnout do sebe, nikam nevycházet - aby se zamezilo případným infekcím.

Takzvaně, šetřit energií, nic extra nedělat, aby se nezvyšovalo riziko újmy nebo dokonce smrti. V projevech nemoci se kombinuje genetika a prostředí. Naše genová výbava a kombinace genů + třeba to, jakým toxinům budeme vystaveni v děloze (nebo až později).

Nesse správně poznamenává: na školách se učí všemožné teorie emocí, jak vznikají, jak se v mozku projevují, ale nikde se tak moc nezmiňuje fakt, že emoce mají nějakou FUNKCI. Každá má nějakou funkci. Přiblížení x odtažení. Zvýšení zájmu, což povede k většímu prohledávání okolí a zvýšení šance, že narazíme na něco pro nás zajímavého nebo užitečného. A tak dále.

Autor by ale mohl ubrat na takové tendenci omílat jedno téma několikrát, ale pokaždé o něco jinak. Pak by se dovnitř vešly i jiné zajímavé informace, např. mi přišla zajímavá pasáž o tom, jak bipolární porucha souvisí u příbuzných s určitou mírou větší sociability a tuším že jazykových schopností (?) - toto a některé další informace by mi třeba přišlo zajímavé více rozvést.

20.12.2022 5 z 5

Klub mysli Klub mysli Daniel M. Wegner

(SPOILER) Zvláštní kniha, která mě nejprve nijak zvlášť nebavila. Jenže když jsem se začetla, ani jsem se nenadála a byla za půlkou.
Takhle: není to knížka pro každého, je to spíš pro úzce zaměřené čtenáře, hlavně z oblasti psychologie, neurověd, případně psychiatrie. Pokud vás zajímá lidské chování a jeho důvody, přidejte si k tomu místy neotřelé úvody kapitol, které v laikovi mohou vzbudit údiv (např. úvod kapitoly pojednávající o ženě, která uřízla svému týrajícímu manželovi penis).
Za mě je to knížka perfektní, napsaná s nadhledem - je zde zmíněno několik zajímavých výzkumů a pokud knížku nějak vnímáte, měla by ve vás vzbuzovat minimálně otázky: ohledně lidského "altruismu" nebo ohledně toho, jaké máme sklony.

20.12.2022 5 z 5

Ekonomie a ekonomika Ekonomie a ekonomika Josef Vlček

Skvělá publikace vhodná i pro úplného laika. Témata jsou zpracovaná pěkně, přehledně a srozumitelně. Kam se hrabou jiné učebnice ekonomie :)

18.12.2022 5 z 5

Internetový marketing: Prilákajte návštevníky a maximalizujte zisk Internetový marketing: Prilákajte návštevníky a maximalizujte zisk Viktor Janouch

Za mě se jedná o velmi vydařenou publikaci, ve které najdete i mnoho užitečných tipů (třeba pro SEO, reklamy aj.), včetně doporučených webových stránek, které vám s těmito věcmi pomohou.

18.12.2022 5 z 5

Copywriting: Pište texty, které prodávají Copywriting: Pište texty, které prodávají Anna Sálová

Když pominu krásně zpracovanou grafickou stránku, tak přesto tahle bichle patří mezi skvosty na našem trhu. Autorky odvedly fajn práci.
Ano, některé věci mohou čtenáři připadat "jasné", to nic nemění na tom, že zde neměly být zmíněny. Kniha je vhodná i pro úplné laiky. Stránky prostupují názory jiných odborníků nebo praktické příklady.

Těžko říct, jaký užitek z ní budou mít lidé, kteří se v oboru přímo pohybují a copywritingem se třeba živí - tam se asi už předpokládají nějaké ty znalosti a nevím zda je úplně adekvátní o knize tvrdit, že pro člověka pohybujícího se přímo v oboru bude mít užitek - to by se dalo říct naprosto o všech knihách...

Marketingová komunikace Marketingová komunikace Miroslav Karlíček

Nutnost pro každého, kdo se o marketing byť jen zajímá. Hezky a přehledně členěné kapitoly, opravdu zajímavé. Doporučuji.

Odhalená ekonomie Odhalená ekonomie Charles Wheelan

(SPOILER) Kniha je tak dobrá, že i když jí mám půjčenou a téměř celou přečtenou, plánuji si ji stejně koupit.
Jsem člověk, donedávna ekonomií totálně nedotčen, ale tahle knížka ve mně vzbudila přirozené zvídavé sklony a nyní už se mi ekonomie nezdá jako typicky nudná věda. Naopak. Velmi doporučuji. Napsáno lehce, čtivě, srozumitelně. Mnoho praktických příkladů a věcí, které jste třeba netušili - nebo vás ani nenapadlo o nich nijak hlouběji přemýšlet.

18.12.2022 5 z 5

Prach duše aneb Kouzlo našeho vědomí Prach duše aneb Kouzlo našeho vědomí Nicholas Humphrey

(SPOILER) Pro mě až příliš filozoficky zaměřená kniha plná úvah, na úkor těch skutečně uchopitelných znalostí.
Pro exaktně zaměřené čtenáře nemohu doporučit.

18.12.2022

Proteinholik Proteinholik Garth Davis

(SPOILER) Obsáhlá a studiemi napěchovaná bichle, jejíž cílem je dokázat čtenáři, že typicky masožravá strava nemusí být úplně to pravé ořechové pro naše zdraví. Mně se na knize líbilo snad úplně všechno a ač (zatím) nejsem vegetarián, přesto se snažím konzumaci masa omezovat co to jde. V dnešní době je pravidelná konzumace masa pouhým přežitkem, který v nás má vyvolávat pocit, že maso napěchované antibiotiky a vším možným je pro jeho konzumenta zdravé a naprosto bezrizikové.

18.12.2022 5 z 5

Buddhismus v otázkách a odpovědích Buddhismus v otázkách a odpovědích Vít Kuntoš

Stručný úvod do problematiky buddhismu, čtivě a uživatelsky přívětivě napsaný, k tomu velmi zajímavý. Myslím si, že o této knize hodně lidí ani netuší, že existuje, což je škoda - o buddhismu mají lidi určité znalosti, o kterých si sice myslí že jsou správné, ale třeba jsou nepřesné.

Divadlo mysli Divadlo mysli Jay Ingram

Za mě je to úplně skvělá populárně-naučná knížka. Problematika vědomí, neurověd a dalšího - to všechno tu najdete. Knize upřímně nemám co vytknout. Očekávání splnila: uživatelsky přístupná kniha i úplnému laikovi. A i člověku, který se v oboru pohybuje, může jeho znalosti lépe propojit, pochopit je, případně i rozšířit obzory.

Lidstvo: Dějiny naděje Lidstvo: Dějiny naděje Rutger Bregman

(SPOILER) Z mého pohledu skvělá kniha, i když nemohu souhlasit s autorovo "homo puppy" přístupem. Kritické pohledy na některé psychologické studie, které se dnes berou jako samozřejmá pravda a na pedagogických a filozofických fakultách se studenti psychologie tyto studie učí - aniž by se vědělo třeba o tom, že Stanforfský vězeňský experiment je prostě jeden velký podvod a autor této studie se nedá nazvat jinak než do sebe zahleděným pošetilcem.

Kapitoly jsou hezky napsané a knize ubírám 1 hvězdu: protože pro mě je zlo mnohem širší pojem a neberu jako argument fakt, že si "homo puppy" myslí o něčem, že je dobré a proto to dělá, i když to objektivně ostatním škodí - na to mám s lidmi až mnoho negativních zkušeností.

Některé názory mi tedy přijdou, možná až nebezpečně, naivní - byť se autor snaží člověčí povahu v tomto smyslu příliš neomlouvat.

18.12.2022 4 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

(SPOILER) Jedná se o sborník nejrůznějších podob: jádro tématu je feminismus, ale jsou zde i některé básně nebo psaní o nějakých vlastních zkušenostech obecně.
Ale nemohu doporučit. Proč?

- Za prvé, básně mi přijdou v případě takového sborníku úplně mimo, ještě když jsou primárně psané ve stylu "on mě chce, ale já ani nehnu brvou, protože nebudu jeho".
- U jednotlivých autorek textů mi kolikrát přišlo, že se spíš snaží být proti mužům a ukázat čtenáři, že být feministka musí nutně automaticky znamenat i fakt, že se tak nutně snažíte být nezávislá tak moc, že to musíte dávat okatě najevo i když o vás muž projeví zájem. Nebo navenek ne, ale v soukromí říkáte svým známým "heej, on mě chce, ale NEDOSTANE mě, hahahaha".
- Hodně textů mi nepřijde nějak informačně hodnotných nebo takových, které by čtenáři něco skutečně přinesly.

Nutno dodat, že feminismus podporuji, ale když se podívám na některé autorky textů (hlavně těch rádoby drsných básniček), začínám asi chápat, proč je tolik lidí, kteří jsou proti feminismu.

25.10.2022 3 z 5

Nebojte se tmy Nebojte se tmy Osho

(SPOILER) Nebojte se tmy - to mi, zcela upřímně, přijde jako nějaká random fráze, kdy někdo prostě netušil, jak má knihu nazvat.
S tmou to má pramálo společného, natož s nějakou tzv. terapií tmou.
Je to spíš souhrn různých příběhů, myšlenek... Prostě Osho.
Takže nebudu hodnotit a kazit tím pádem knize její hodnocení.
Pokud čtenář hledá něco ve stylu "terapie tmou", bude zklamán.

12.10.2022

Můj brácha se jmenuje Jessica Můj brácha se jmenuje Jessica John Boyne

(SPOILER) Příběh jako takový byl takový... nevím, myslím že do příběhu šlo zakomponovat to, že má někdo přehnaně ambiciózní a lehce narcistní rodiče i trochu jinak, než aby se tam cpala politická kariéra... ale budiž.
V knížce byly určitý pasáže, u kterých jsem brečela. Přiznávám.
Napsané je to dobře, čte se to dobře, jenže vzhledem k tématu politiky se tu sem tam vyskytují na můj vkus příliš dlouhé věty.
(Jasonův bratr Sam je sám celkem mladej a jeho - hlavně pozdější - reakce na bratrovo přiznání se dá považovat za relativně běžnou, ačkoliv to náhodnému pozorovateli může přijít necitlivé nebo hrubé, chlapci dají na škatulky mužskost-ženskost zkrátka více)
Co by bylo možná dobré do knihy zakomponovat by byla část, která by byla z pohledu samotnýho Jasona (nebo Jessicy).

12.10.2022 4 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

(SPOILER) Tak zcela upřímně, tohle nebyl můj šálek kávy.
Co se knize nedá upřít?
- pochmurná atmosféra
- filozofické myšlenky
- přečte se to rychle, napsané je to dobře
- zajímavá obálka

Jenže co mi vadilo, byly neskutečně nekonečný popisy různých vzpomínek, cest a nevím čeho všeho, nutilo mě to přeskakovat stránky. Na konci mi po tom všem zdlouhavým popisu všeho možnýho jaksi unikala podstata celýho příběhu a nějak to... všechno. Takže ne, tohle nebyl můj šálek kávy.
Nadšenci hororů, pochmurných atmosfér a zdlouhavých filozofických úvah a myšlenek si tu přijdou na své, mě tohle ale vůbec nebavilo.

12.10.2022 3 z 5

Ikigai: Šťastný a dlouhý život Ikigai: Šťastný a dlouhý život Héctor García

Knížečka je aspoň pro mě úžasná, naučná a čtivá.
Je to sice taková všehochuť, ale to mně osobně nevadilo.
Lidé z ostrovu Okinawa jsou známí svou dlouhověkostí a šťastným přístupem k životu. Jako cenné vnímám i to, že je zde načrtnut i přístup těchto lidí ke každodenním věcem, k sociálním vazbám, ke stravě.

07.10.2022 5 z 5

Mé dítě má ADHD Mé dítě má ADHD Alison M. Thomson

(SPOILER) Koukám na hodnocení a nestačím kroutit hlavou.
Knížka má úplně zbytečně nižší hodnocení!
A to jen proto, že si čtenář není schopen řádně přečíst název knížky, případně má od knihy úplně jiné očekávání. A dát 2 hvězdy jenom proto, že je knížka určená spíš rodičům, to je prostě super.

Titul se jmenuje "Mé dítě má ADHD - jak s ním PŘEŽÍT", kdo čekal odbornej výpis vědeckých studií, nemá asi všech 5 pohromadě.
Ano, jedná se o reflexi matky, jejíž syn Daniel má ADHD. Jsou zde i některé rady, jak se zachovat, třeba co (ne)dělat při záchvatu apod.
Knih o ADHD je celá řada, včetně těch, které pojednávají o ADHD "více vědecky". K tomu poslouží knihy jiné.
Tohle je právě unikátní knížka v tom ohledu, že je to zcela upřímná zpověď matky, jejíž syn byl několikrát vyloučen kvůli svému nezvladatelnému chování a který si vyzkoušel léky jako Ritalin nebo Concerta a jak mu tyto léky pomohly.

07.10.2022 5 z 5

Příběh buňky: Od molekul ke vzniku života a prvním organismům Příběh buňky: Od molekul ke vzniku života a prvním organismům Vladimír Rudajev

Fascinující, hutná bichle s kvalitní vazbou a papírem, která snad žádného milovníka přírodních věd neponechá chladným. Jednoznačně se vyplatí si jí pořídit, není to knížka, kterou přečtete za měsíc nebo tři měsíce, je třeba si jí hezky projít a vychutnat si jí.

18.09.2022 5 z 5