Klub mysli

Klub mysli https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425408/bmid_klub-mysli-vS8-425408.jpg 4 3 2

Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, co si asi tak myslí váš šéf nebo zda je vaše manželka šťastná, vpustili jste je tím do „klubu mysli“. Je snadné předpokládat a zdá se to být samozřejmé, že i ostatní lidé myslí a cítí, ale platí to také u krávy, počítače či korporace? Jaký druh mysli mají? A jak dobře znáte svou vlastní mysl? Oceňovaní američtí psychologové Daniel M. Wegner a Kurt Gray objevili, že mysl – při její neskutečné důležitosti – je záležitost vnímání. Jejich výzkum otevírá pokladnici nových poznatků a postřehů o lidském chování, které jsou fascinující a zábavné a současně děsivé. Klub mysli vysvětluje, proč některá zvířata milujeme a jiná klidně jíme, proč lidé tak intenzivně debatují o existenci boha, jak je možné, že dobří lidé mohou být tak krutí a proč roboti jsou tak špatnými milenci. Tím, že zkoumají vnímání mysli u jejích výjimečných nositelů – zvířat, strojů, lidí v kómatu či boha –, autoři vysvětlují, co to vlastně znamená mít mysl a proč na tom tolik záleží. Propojením novátorského výzkumu a osobnějších příhod a historek Klub mysli soucitně a s důvtipem zkoumá morální dimenze vnímání mysli. Odhaluje přitom překvapivě jednoduché základy toho, co nás nutí milovat, nenávidět, zraňovat a chránit.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Psychologie a pedagogika , Věda

Vydáno: , Dybbuk
Originální název:

The Mind Club , 2016


více info...

Přidat komentář

hu_87
20.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Zvláštní kniha, která mě nejprve nijak zvlášť nebavila. Jenže když jsem se začetla, ani jsem se nenadála a byla za půlkou.
Takhle: není to knížka pro každého, je to spíš pro úzce zaměřené čtenáře, hlavně z oblasti psychologie, neurověd, případně psychiatrie. Pokud vás zajímá lidské chování a jeho důvody, přidejte si k tomu místy neotřelé úvody kapitol, které v laikovi mohou vzbudit údiv (např. úvod kapitoly pojednávající o ženě, která uřízla svému týrajícímu manželovi penis).
Za mě je to knížka perfektní, napsaná s nadhledem - je zde zmíněno několik zajímavých výzkumů a pokud knížku nějak vnímáte, měla by ve vás vzbuzovat minimálně otázky: ohledně lidského "altruismu" nebo ohledně toho, jaké máme sklony.

soukroma
14.09.2021 2 z 5

Byla jsem na obsah zvědavá, ale asi že nejsem sociální psycholog, jen prostý laik, nedala mi nic. Ne proto že by byla příliš odborná, i když je samozřejmě plná odkazů na výzkumy a skutečné případy (obsažné poznámky a rejstřík tomu nechybí), ale obsahově mne dost znepokojila. U mysli bych očekávala její rozbor především z hlediska kreativity, o tom jsem nenašla v celé knize prakticky nic (snad jen v souvislosti s výjimečně učenlivými druhy jako vrány, ale v dalších generacích se pak už stejně nejedná o kreativitu, ale naučené chování).
Zcela proti mému očekávání je totiž kniha "laděna" do negativna až temnoty: nemoci ducha a těla, násilí ve všech podobách - zločiny, mučení, války (včetně kolonialismu, antisemitismu), prostě všechny hrůzy světa, a co na to mysl (a do toho ještě stroje, a co na to "jejich" mysl). Tahle vskutku nepříjemná jednostrannost, kdy se přitom stejně neodhalí důvody a s myslí jako takovou to už nemá ani moc společného, mne velmi znechutila. Korunu tomu nasadily poslední kapitoly, zejména sny a zločiny páchané pod jejich štítem.
Nelíbilo.

Pozn.: otázky z anotace jsem v knize zodpovězené tedy nenašla.


Štítky knihy

myšlení etické a morální aspekty

Autoři knihy

Daniel M. Wegner
americká, 1948 - 2013
Kurt Gray
americká

Kniha Klub mysli je v

Právě čtených2x
Přečtených4x
Doporučených1x
Knihotéce5x
Chystám se číst17x
Chci si koupit6x