horkosladka horkosladka komentáře u knih

Na konci samoty Na konci samoty Benedict Wells

Netroufám si hodnotit hvězdičkami, tak to zkusím aspoň slovně. Kniha je bezesporu čtivá, začátek vypadá velmi slibně, ale jak už bylo v jednom z komentářů řečeno, vyumělkovaný konec příběh znehodnocuje. Celkově charaktery jednotlivých postav nebyly dotažené do konce. Navzdory emotivnímu podtextu se mě příběh nijak zvlášť emočně nedotkl.

10.09.2019

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Snový, melancholický, poetický a tak trochu záhadný příběh, který se točí kolem dvou osamělých lidí Cukiko a Senseie, jejich něžného vztahu a životní každodennosti, popíjení saké po barech a pojídání japonských specialit.

27.08.2019 4 z 5

Odstíny smutku Odstíny smutku Saigjó

Nad světem přemítám,
a vše připomíná mi
třešňové květy opadané.
Nevím, kam poději se sám,
co se mnou jednou se stane?

05.06.2019 5 z 5

tvoje štěstí
má přednost
před štěstím
všech ostatních

...skutečný význam slova "sebeúcta".

27.05.2019 3 z 5

Dost dobře nenormální Dost dobře nenormální Denise Linke

Musí být na každou odlišnost diagnóza?

27.05.2019

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Kniha má mně blízké téma - jako u knihy Útěk do divočiny. Ale upřímně, tohle psaní mě nijak nezasáhlo, až na skvělé části z knihy Walden od Thoreaua.

12.05.2019 3 z 5

Učebnice vysoké magie Učebnice vysoké magie František Bardon

Kniha vyžadující praxi, úsilí.

06.05.2019 4 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Kniha má svou jedinečnou atmosféru. Nečekejte žádný děj, spíše jen takové zvláštní dialogy, jemné náznaky. Japonci jsou prostě jiní. Emoce postavy v této knize prožívají skrytě, nedávají je najevo. Při čtení jsem dostala chuť na koláče z cukrárny Kytička. Nechybí zde také mezi řádky hodně japonských specialit.

06.05.2019 3 z 5

Obchodník s hudbou Obchodník s hudbou Rachel Joyce

Oddychovka, román pro ženy. Nápad s obchodem s gramodeskami super. Ale ten konec podle mě vše pokazil.

26.04.2019 3 z 5

Navrátilka Navrátilka Donatella di Pietrantonio

"Časem jsem přišla o tuhle zmatenou představu normálnosti a dnes skutečně netuším, jaké místo je matka. Chybí mi, jako může chybět zdraví, útočiště, jistota. Je to trvalé prázdno, které znám, ale nedokážu ho překonat. Když nahlédnu dovnitř, točí se mi hlava. Je to zpustlá krajina, která v noci brání ve spánku a v tom málu, co ponechá, vyvolává zlé sny. Jediná matka, kterou jsem nikdy neztratila, je matka mých strachů."

08.04.2019 4 z 5

Radost ze života Radost ze života Yongey Mingyur Rinpoche

Velmi přínosná kniha. Autor vědecky objasňuje, jak funguje mozek - jak jsou jeho různé části propojeny s emocemi a myšlenkami. Na buddhistických příbězích ukazuje moudrost klidu mysli a dává praktické příklady práce s myšlenkami a emocemi, radí jak přirozeně meditovat, jak se osvobodit od negativního prožívání a myšlení. Kniha spojuje teorii i praktickou část, západní i východní přístup k pojetí mysli. V knize mě zaujala otázka: Když o nějakém jídle řeknete, že vám chutná nebo nechutná, co je to, co si myslí, že tohle jídlo je chutné nebo ne moc chutné? Co je to, co rozpoznává, že jím? Také byl skvělý symbolický příběh o síle laskavosti, který vypráví o ženě, která se nesnesla s tchýní, a tak ji chtěla otrávit - šla si k lékaři pro jed a ten jí řekl, aby jed podávala postupně každý den do jídla, aby tchýně nezemřela hned a nepadlo tedy podezření... a aby byla při tom na tchýni velmi laskavá, milá. Po pár dnech se obě ženy k sobě začaly chovat tak přátelsky, že zášť odešla a žena, která chtěla otrávit tchýni, celá zoufalá přiběhla za doktorem, aby dal jed i jí, že nesnese pocit, že zabila tak milou paní jako je nyní její tchýně. Naštěstí lékař původně ženě žádný jed nedal a naopak způsobil, že ženy se spřátelily a byly v naprostém míru. Takových příběhů je v knize více a jsou skvělé právě pro uvědomění, co je v životě důležité, jak soucit a laskavost i s těmi, kteří nám úplně nevyhovují, dokáže zachovat duševní rovnováhu a jak moc si často vytváříme zbytečné utrpení.

25.03.2019 5 z 5

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Velmi čtivé a nenáročné čtení, skutečný příběh. Pohled na Japonsko a japonskou mentalitu očima temperamentní Slovenky. Denisa prožila těžké dětství v nefunkční rodině. S vidinou snadně vydělaných peněz odjíždí do Japonska, které si zamiluje, začne pracovat jako hosteska a takto poznává i svého budoucího japonského manžela. Dozvíte se o tom, jaký druh zábavy jinak disciplinovaní Japonci vyhledávají - ať už karaoke bary, love hotely nebo večery strávené ve společnosti atraktivní hostesky, jak si potrpí na tradici, jaké jídlo jedí, jak přistupují k práci, rodině, ke vztahům, co je pro ně "gaman" - pokora... Počáteční láska se mění v nepochopení a neslučitelnost odlišných kultur.

11.03.2019 4 z 5

Změna Změna Jakub Pavlík

Poezie pro náročné talentovaného básníka, umělce a renesančního člověka mnoha zájmů.

28.02.2019 5 z 5

Extáze: Román o Almě Mahlerové Extáze: Román o Almě Mahlerové Mary Sharratt

"...Byla tu jen s dětmi a služebnou, zatímco Gustav zůstal ve Vídni, kde měl dirigovat koncert na počest státní návštěvy perského šáha. Ale ani v této vzácné chvíli samoty, s pohledem upřeným na nebe a pak na jezero, jemuž už tmavly hřbety vlnek, neviděla nic než svého muže. A neslyšela nic než jeho hlas. Jeho hudbu. Jak se to stalo, že ovládl celou mou existenci, že ji ovládá dokonce i teď, když je pryč a už několik dní mi ani nenapsal? Žiju jen pro něj. Jako bych už vůbec nebyla samostatnou bytostí..."

Román o sebehledání a rozporech Almy Mahlerové, která se vdala za génia Gustava, kterého milovala a podporovala, ale zároveň se toužila vymanit z jeho stínu a být skladatelkou, svobodnou ženou. Alma se vzdá romantické lásky a skládání hudby, aby se stala oddanou a poslušnou manželkou a matkou. Přesto v ní stále hlodá hlas lilith, nespoutané vášnivé ženy, která chce žít svůj vlastní život. Skvěle napsaná kniha popisující období secese, vídeňské prostředí, umělce, opery... Příběh, který vás pohltí.

23.02.2019 5 z 5

Café Robinson Café Robinson Jiří Žáček

Café Trendy

Číst knížky není trendy,
milovat není trendy,
přemýšlet není trendy,

trendy je žít jak dandy,
milovat happy endy
a usrkávat brandy.

Když ne brandy, aspoň vodku,
pak se spláchni do záchodku!

Internetová kavárna

Každý chytrák díky internetu
adresuje světu moudrou větu.
A co vzkážu světu já?
Že v květnu kvetu,
zvláště po tramínu nebo cabernetu.

22.02.2019 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Nádherný román o van Goghovi. Jedna z knih, kterou musíte přečíst, než zemřete.

Moudrost a vtip Oscara Wildea Moudrost a vtip Oscara Wildea Oscar Wilde

"V životě jsou jen dvě tragédie: jedna nedostat to, co chceme, a ta druhá - dostat to."

"Muž může být šťastný s jakoukoliv ženou, kterou nemiluje."

14.02.2019 5 z 5

Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci Záměrné sebepoškozování v dětství a adolescenci Marie Kriegelová

Dobře a přehledně informující kniha na smutné téma. Hodně jsem z ní čerpala pro svou bakalářskou práci na téma příčiny sebepoškozování v adolescenci.

Citová závislost Citová závislost Marie-Chantal Deetjens

Citová závislost má obvykle jednu příčinu - citovou frustraci. Řešení je tedy citově se nasytit. Pokud se nám tohoto nedostává od rodiny ani od partnera, pak hledat u přátel nebo v činnosti, kterou můžeme dělat s láskou.

14.02.2019

Učení Učení Šrí Ramana Mahariši

Ptej se sám sebe "co je já" a zjistíš, že žádné já nenajdeš.

14.02.2019