honza66 honza66 komentáře u knih

Koupelna Koupelna Jean-Philippe Toussaint

Výborná knížečka z produkce Fra. Slogan na přebalu o „knize, která změnila francouzskou literaturu“ je samozřejmě třeba brát s rezervou, na druhou stranu jde o klasické inťošácké dílko, které v mnoha ohledech docela úspěšně navazuje na mistra všech mistrů A. Camuse. A narozdíl od všude adorovoného Houellebecqa, mě tato Toussaintova kniha přišla výrazně zajímavější a “zábavnější”.

25.09.2013 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Zhruba do poloviny knihy jsem měl pocit, že jsem našel důstojného nástupce G. Orwella a jeho románu 1984. Přesně a mrazivě vykreslená atmosféra stalinské diktatury, výborně popsané realistické postavy. Bohužel, pak si autor patrně řekl, že musí napsat bestseller a začal knihu plnit superakčním dějem a nevěrohodným, občas zcela na hlavu postaveným chováním hlavních postav.
Takže na poměry běžného thrilleru nadstandardní, jinak ale zahozená šance - Orwell zůstal na svém trůnu zcela nedotčen.

13.09.2013 4 z 5

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Skvělá kniha o umění od starověkého Egypta, antického Řecka přes renesanci až k Picassovi a spol. Výborně napsáno a ač jde o literaturu faktu, čte se to jak napínavý příběh. Pro mě, jakožto nadšeného laika, zatím jednoznačně nejlepší kniha o umění. A jeho postřehy o snobech by se měli přidávat ke vstupence v každé galerii...

12.09.2013

Síla věcnosti Olgy Havlové Síla věcnosti Olgy Havlové Anna Freimanová

Na to, že jde o sborník textů od různých autorů s převahou těch psaných po jejím úmrtí, je to kniha až překvapivě čtivá a nesentimentnální. Nejlepší pak jsou rozhovory přímo s Olgou Havlovou.

05.08.2013 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Je skvělý vidět, kolik děje, síly, citu i známých jmen československé historie se dá nahustit na 200 stránek. Výborná, autentická a čtivá kniha.

21.06.2013 5 z 5

Zázemí Zázemí Jana Šrámková

Stejně jako Hruškadóttir je kniha výtečně napsaná, narozdíl od prvotiny mě ale tak úplně nezasáhla. Je to více "výběr obrázků z mého života a vzpomínek na babičku" než psychologické drama jako v Hruškadóttir. Ale každopádně velmi kvalitní.

02.06.2013 5 z 5

Bohemian Rhapsodies Bohemian Rhapsodies Paul Wilson

Kniha je to kvalitní, ale čekal jsem trochu více. Mnohem více než na kulturu a účinkování autora v Plastic People jde o politické úvahy a komentáře k předrevolučním a zejména k těsně porevolučním dobám. Přiměřeně zajímavé, ale ničím zásadně objevné.

25.05.2013 4 z 5

Král rytíř Přemysl Otakar II. Král rytíř Přemysl Otakar II. Vlastimil Vondruška

I třetí díl si drží kvalitu dvou předchozích. Čtivý, romanticko-realistický pohled na slavné období českých dějin, rozhodně lze doporučit.
Jediné opravdu překvapivé pro mě bylo vykreslení Přemyslovy druhé manželky Kunhuty, které mě přišlo výrazně odlišné od toho, jak ji charakterizována tím samým autorem v detektivních románech Oldřicha z Chlumu.

24.05.2013 5 z 5

Politika jako absurdní drama Politika jako absurdní drama Jiří Suk

Jeden z nejlepších pohledů na osobu VH a jeho roli. Autor přistupuje k VH jako historik, bez nekritického zbožštění či naopak zaujatého hanění. Pasáže z revolučního času vykreslují Havla mnohem více jako technologa moci než jako "pravdoláskařského" idealistu, čímž je kniha o to více zajmavější a svým úhlem pohledu objevná.

03.05.2013 5 z 5

Perfektní kombinace moderního švejka a forest gumpa! Jak humoristické romány většinou nečtu, tak tohle fakt stojí za to, doporučuju

26.04.2013 5 z 5

Národy ve stínu Národy ve stínu Friedrich-Karl Kienitz

Velmi zajímavá literatura faktu o dnes již většinou zapoměnutých národech, odbobí od 1200 př.n.l až do Říma. Všem, kteří mají rádi toto období, doporučuji.

07.04.2013 4 z 5

Druhý muž Třetí říše Druhý muž Třetí říše Dušan Hamšík

Velmi kvalitně zpracovaná monografie H. Himmlera. Jak patrno, i o Himmlerovi, o kterém byly napsány stovky knížek, lze napsat relativně objevnou a velmi čtivou knihu.

díky

Norimberský deník Norimberský deník Gustave Mark Gilbert

Výborné zachycení a popsání psychiky nacistických pohlavárů při čekání na Norimberský proces.

Čtrnáctero zastavení Čtrnáctero zastavení Bedřich Fučík

narozdíl od mnoha jiných vzpomínkových a biografických knih je na této vidět, že B. Fučík se všemi těmito autory dobře znal, měl k nim vztah a navíc výborně rozuměl literatuře. A uměl to pak všechno moc zajímavě sepsat. Takže výborné.

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Dvě třetiny románu kvalitní, Maresův příběh má ambici být jedním z velkých příběhů, co kopírují události 20. století. Potud OK. Ale vložené vpisy a úvahy autora jsou strašné, to v mých očích poničilo celou knihu. Říkám to nerad i jako příznivec "prsatého muže" i časopisu Koktejl, ale nelze jinak...

02.04.2013 2 z 5

S nasazením života S nasazením života Peter Arnett

Výborně zpracovaná monografie, zasvěcený pohled do života válečných korespondentů

02.04.2013 5 z 5

Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Co já vím? Autobiografie Miloše Formana Jan Novák

Výborně sepsáno. Jako ostatně zatím všechno od J. Nováka. A když se k tomu přidá osobnost M. Formana, máme tu na poli klasických memoárů výborné dílo.

Zelňačka Zelňačka René Fallet

v oblasti humoristické literatury klasika, kterou lze jen doporučit. Milé, přesné, vtipné, celé je to takové uklidňující... :-)

01.04.2013 4 z 5

Co v učebnicích nebývá 2 Co v učebnicích nebývá 2 Stanislava Jarolímková

Lehce psaná " něco jako učebnice", takový soft bulvár o habsburských panovnících, zaměřeno na ně osobně a jejich soukromý život, o politice apod, se moc nedozvíme. Ale to asi ani nebyl záměr, ve svém druhu literatury fajn kniha.

01.04.2013 4 z 5

Zběsilost Zběsilost Colin Falconer (p)

Nejlepší Falconerův román. Jednoznančně.

28.03.2013 5 z 5