Čtrnáctero zastavení

Ve vzpomínkových medailónech autor zachycuje životní i tvůrčí dráhu výsostných zjevů české literatury 20. století.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124693/ctrnactero-zastaveni-124693.jpg 4.817
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno, Melantrich

Kniha Čtrnáctero zastavení

matej7838

Čekal jsem daleko víc rozborů díla zmíněných autorů, ne osobní vzpomínání na přátele. Když se mi ale podařilo se přeorientovat, začal jsem si to užívat.
Provokativní je, že Fučík naráží na životní osudy i díla těch, o nichž píše často v náznacích, takže když nevíte o co jde, máte smůlu. Například Deml tak pro mě zůstává opředen tajemstvím. Na druhou stranu, to je pro nás každý člověk, a tak postavy z této knihy vystupují jako živé, a navíc: co by mě mělo vyprovokovat k jejich čtení víc?
Ostatně, nechat se nalákat byl můj hlavní záměr, a ten se bohatě splnil.
Když budu konkrétnější, trochu mě zklamaly kapitoly o Kolářovi a Holanovi, protože jsem se toho o nich příliš nedozvěděl (přestože jsou skvělé), vděčný jsem za bližší přiblížení Floriána, Černého, Závady, při čtení kapitol o Čepovi, Nezvalovi a hlavně Halasovi jsem cítil velké souznění, u Šaldy, Březiny a ostatních zůstává přinejmenším údiv nad hloubkou pochopení jejich díla.
Krom toho se mi zalíbil Fučíkův styl, lehký, mírně ornamelnální, nenuceně inteligentní, osobní.
V průběhu čtení jsem se navíc bavil dohledáváním slov, která neznám, a rozšiřováním jazykových obzorů. Ano, bavil jsem se, příjemně a s potěšením.

Slůník
17.11.2019

Taky diplomka - a neuvěřitelná laskavost autora, který by býval MĚL právo zahořknout...

pald
17.04.2019

Krásné portréty, v nichž se spojují osobní vzpomínky na české autory s meditativním vykreslením jejich díla. Velké svědectví o české kultuře 20. století.

MrKrahujec
03.01.2017

O nic horší než Seifertovy Všechny krásy světa. Vlastně jen méně známé, jinak dle všech měřítek srovnatelné. (takže klidně i ta Nobelova cena)

honza66
02.04.2013

narozdíl od mnoha jiných vzpomínkových a biografických knih je na této vidět, že B. Fučík se všemi těmito autory dobře znal, měl k nim vztah a navíc výborně rozuměl literatuře. A uměl to pak všechno moc zajímavě sepsat. Takže výborné.