honyczek honyczek komentáře u knih

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Kniha popisuje život Karla IV. od mládí do smrti. Člověk se v ní brodí jako ve skutečnosti a společně s Karlem prožívá nelehké situace. Líbí se mi, že Karel byl pokorný a i přes velkou panovnickou moc zůstal věrný české zemi.

23.12.2018 5 z 5

Čtyři boje aneb témata (nejen) pro mladé Čtyři boje aneb témata (nejen) pro mladé Robert Bergman

Autor, který je knězem, se zamýšlí nad způsoby, jak zkvalitnit svůj duchovní život a jak bojovat s pokušením. Zaujalo mě, že zde otevřeně mluví o tématu masturbace, což je pro někoho tabu, pro někoho něco běžného, ale ve výsledku to vede ke hříchu proti duchovní čistotě člověka.

23.12.2018 4 z 5

Vychovávej jako Don Bosco Vychovávej jako Don Bosco Bruno Ferrero

Povzbudivá kniha pro všechny, kdo chtějí vychovávat děti. Jako hlavní poznatek si odnáším to, že je třeba být dětem blízko, když to potřebují, ale nebát se také mít v ně důvěru, povzbuzovat je.

10.04.2018 5 z 5

Takto se mě nikdo neptal Takto se mě nikdo neptal Jiří Grygar

Kniha v podobě diskuse na základě současných poznatků podrobně rozebírá vznik vesmíru a jeho stav. Zároveň odhaluje, jaké výzvy stojí před námi a především ukazuje na to, že ne vše dokážeme pochopit a vysvětlit. Což mě udivuje nejvíce. Pěkné čtení.

31.01.2018 5 z 5

Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu Gilbert Keith Chesterton

Létající hospoda
Příběh vtipně a poučně zachycuje následky příkazů a zákazů politiků. Zároveň odhaluje lidskou vynalézavost, jak nařízení obcházet, což mi přijde typické pro českou společnost. Též se kniha dotýká přijímání muslimských zvyků, podporovaných vlivným šlechticem. To mi přijde poměrně aktuální i dnes. V příběhu se ukazuje, jak lidé tyto zvyky spíše odmítají a dokonce se proti nim bouří.

Napoleon z Nottinghillu
Příběh krále satirika, ve kterém se jeho vtipy obrátí proti němu. Fanatik, beroucí krále vážně, se obrátí proti světu rozumu a ukazuje sílu vlastenectví. S malou armádou se mu daří bránit svaté místo a úskoky odrazit útok armád s početní převahou. Autor však v humorném díle skrývá přesah platný dodnes, že ne vše se dá koupit penězi.

10.01.2018 4 z 5

Následování Krista Následování Krista Tomáš Kempenský

Kniha Následování Krista je dílem, které se snaží člověka nasměřovat v duchovním životě, ve víře v Boha. Motivuje k tomu, aby se věřící nebál svěřit Boží Prozřetelnosti, vyhýbal se hříchu či zbytečně se nezaplétal do světských záležitostí.

Osobně mě zaujala až čtvrtá část nazvaná O svátosti oltářní, která by se dala použít k meditaci. Jinak mě přišlo, že dle sepsaných pravidel by člověk musel žít možná tak v klášteře, aby se jimi mohl inspirovat a řídit.

01.11.2017 3 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Karotka nastupuje do Noční hlídky v městě Ankhu. Noční hlídka je ve městě nedoceněná a služba u ní je spíše považována za trest. Karotka však u hlídky pracuje rád, s nadšením a ideály, které vyčetl ze staré knihy zákonů. Díky událostem a Karotkově nadšení se hlídka postupně stává jedinou skupinou lidí, kteří můžou zachránit město před zkázou. Dramaticky vtipné čtení.

13.06.2017 4 z 5

Vesmír Vesmír Stuart Clark

Fascinující kniha o vesmíru, která problematikou provází od jeho počátku až do zániku. Je psána poutavou formou, takže i ty obtížnější pasáže, kde jsem se v teorii trochu ztrácel, mě neodradily a dočetl jsem knihu až do konce. Doporučuji každému, koho vesmír alespoň trochu zajímá.

10.05.2017 5 z 5

Dobrodružná kniha plná přetvářky a lsti. Občas se to dost zamotává, ale nakonec se to rozuzlovalo ani nevím jak. Kniha mě moc nezaujala.

09.04.2017

Pekařský učedník ze Znojma Pekařský učedník ze Znojma Wilhelm Hünermann

Románový příběh o vytrvalém knězi, který pomáhal chudým lidem a těšil vídeňskou společnost v době Napoleonských válek. Kromě fyzické pomoci se věnoval i vzdělávání a duchovnímu doprovázení. Jeho život byl plný nejen radosti, ale i důsledků zla, bídy a intrik. Krásné na něm bylo to, jak se snažil si stále udržovat dobrou náladu a jak se vždycky dokázal rozdělit s potřebnými, ač sám měl málo. Není divu, že byl prohlášen za svatého.

12.02.2017 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha pomáhá odhalit pět principů, kterými lidé přijímají lásku druhého. Každý člověk je jiný a pořadí těchto principů má v jiném pořadí. Pokud partner dokáže projevovat náklonnost svému protějšku těmi důležitými principy lásky, postupně plní citovou nádrž. Pokud je tato nádrž plná, je soužití manželů funkční. V případě, že je citová nádrž prázdná, dochází ke konfliktům a často i k rozpadu vztahu. Věřím, že to, o čem autor píše, funguje. Kniha se dobře čte a doporučil bych ji každému, kdo chce udržet v manželství dobrý vztah.

30.01.2017 5 z 5

Karikatury Boha Karikatury Boha Kateřina Lachmanová

Autorka knihy představuje několik typů pokřivených obrazů Boha. Tyto obrazy si tvoří každý člověk sám na základě životních zkušeností, vztahů a nároků na sebe sama. Kniha mě zaujala, ale mám pocit, že by se téma dalo více rozvinout tak, aby se člověk nad danými karikaturami mohl lépe zamyslet a případně identifikovat tu svou vlastní.

12.01.2017 4 z 5

Kup si los a jiné příběhy Kup si los a jiné příběhy Brian Cavanaugh

Kniha plná různých krátkých příběhů vedoucích k povzbuzení nebo k zamyšlení. Některé příběhy mě sice nezaujaly, ale většina byla hezká, pozitivní a trefná.

03.01.2017 3 z 5

Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba Star Wars, Epizoda I - Skrytá hrozba Terry Brooks

Příběh inspirovaný scénářem filmu Hvězdné války, napsaným Georgem Lucasem.

Vypráví o nadaném chlapci Anakinovi Skywalkerovi, který má mimořádnou schopnost porozumění technologiím. Jeho dovednost přesahuje možnosti lidí, což patřičně využívá v závodech kluzáků. Ačkoliv jako otrok nemá moc vyhlídku na kariéru pilota vesmírných lodí, svého snu se nevzdává. Naději do jeho života přináší setkání s rytíři řádu Jedi. Díky nim se jeho život razantně mění a Anakinovy schopnosti pomáhají v nastalém válečném konfliktu k uklidnění situace. Touha po cestování napříč vesmírem se najednou zdá být uskutečnitelnou zvlášť poté, co je vznesen požadavek na přijetí Anakina do výcviku u některého z mistrů Jedi.

Kniha se mi líbila, ale neuchvátila mě natolik, abych honem chtěl číst další. Což mě v celku zklamalo.

03.01.2017 4 z 5

Životní cesta hříšníkova aneb blog o zpovědi Životní cesta hříšníkova aneb blog o zpovědi Robert Bergman

Kniha se zabývá přípravou a prožíváním svátosti smíření. Text je cílen na mládež, čemuž odpovídají i použité výrazy a odlehčený tón textu. Obsah knihy je povzbuzující a pomáhá najít motivaci, jak přistupovat ke svátosti smíření. Autor mě zaujal i tím, že tuto knihu vydal zdarma ke stažení: http://www.robertbergman.cz/aa_knihdw.html

22.11.2016 5 z 5

Laudato si´ Laudato si´ Jorge Mario Bergoglio

Encyklika nejdříve vyjmenovává problémy životního prostředí a vlivy člověka, které k nim vedou. Při čtení této části jsem váhal, zda to vůbec dočtu do konce, protože to bylo poměrně dost depresivní a živé.

Následně autor ukazuje záměry Stvořitele, a to na příkladech z Bible. Odhaluje tak zodpovědnost každého člověka za chování vůči sobě, druhým i místu, kam přichází.

》Životní prostředí je kolektivní dobro, jmění celého lidstva a odpovědnost všech. Kdo vlastní nějakou jeho část, je tomu tak pouze proto, aby ji spravoval ku prospěchu všech. Pokud tak nejednáme, zatěžujeme své svědomí tím, že odpíráme existenci druhým. Proto si biskupové Nového Zélandu položili otázku, co znamená přikázání „nezabiješ“, když „dvacet procent světové populace spotřebovává zdroje v takové míře, že okrádá chudé národy i budoucí generace o to, co potřebují k přežití“.《
(Str. 62., kapitola II. Evangelium stvoření, VI. Společné určení dober, odstavec 95)

Dále pak se papež věnuje původu problémů životního prostředí, snaží se je pojmenovat a navrhnout řešení. Životním prostředím však nemyslí jen na přírodu, ale i na vzájemné soužití mezi lidmi. Tím se také dotýká sociální krize. Proto se často mezi náměty na zlepšení objevuje slovo dialog.

Závěrem knihy papež nabízí dvě modlitby.

Kniha mě zaujala šíří problémů celosvětového měřítka a povzbuzujícím tónem v závěru knihy.

08.11.2016 5 z 5

Povídky otce Browna (8 povídek) Povídky otce Browna (8 povídek) Gilbert Keith Chesterton

Povídky, které zaujmou svou jednoduchostí, zároveň zapeklitostí příběhu, která má úplně jiné vysvětlení. Díky otci Brownovi člověk nahlíží na život lidí jiným pohledem než obvykle. Rád knihu doporučím dalším a někdy si to rád pro oddych přečtu znovu.

22.09.2016 5 z 5

Neumělcům života Neumělcům života Marek Vácha

Kniha se věnuje představě o Bohu a dnešních křesťanech a snaží se čtenářům na základě biblických příběhů skutečného Boha přiblížit. Vypráví o vztahu Boha k lidem a jednotlivých lidí k Bohu nebo hříchu (ďáblu). Autor v knize také odhaluje svůj postoj ke druhým lidem, ženám a celibátu.

Musím se přiznat, že se mi hlavní myšlenka, kterou uvádím výše, při čtení knihy často vytrácela. Kniha je totiž nabitá mnoha různými příběhy či postřehy z autorova života, které jsou tak bohaté myšlenkami, že vytěsňují tu hlavní.

Dvě myšlenky, které mě oslovily:

„Hřích není to, když se zapomenu pomodlit před jídlem, hřích je to, když se před jídlem na chvíli, na vteřinku nezastavím, neotevřu oči a nepoděkuji za nádheru života, za přátelství, za vzduch, za vodu a za jídlo, které podobně jako ptáci v povětří dostávám, za křišťálově čisté dny života. Což jsou dvě věci.“ (str. 23)

„Být katolíkem znamená dnes mít především názory.“ (str. 23)

27.07.2016 3 z 5

Evangelii gaudium – Radost evangelia Evangelii gaudium – Radost evangelia Jorge Mario Bergoglio

Papež František ve své exhortaci zdůrazňuje výzvy, které jsou zmíněny v Novém Zákoně, a které by nás měly povzbudit v hlásání evangelia. První polovina šla přečíst relativně snadno, později už to vyžadovalo více pozornosti. Rád bych si tuto knihu/tento dokument přečetl znovu.

Tyto pasáže mě zvláště zaujaly:

33. Misijně pojatá pastorace vyžaduje, abychom opustili pohodlné pastorační kritérium „vždycky to tak bylo“. Vybízím všechny, aby při tomto úkolu odvážně a tvořivě promýšleli cíle, struktury, styl i evangelizační metody svých společenství

108. Jak jsem již řekl, nechtěl jsem nabízet kompletní analýzu, ale vybízím společenství, aby doplnila a obohatila tyto perspektivy poznáním výzev, které se jich přímo či zblízka dotýkají. Doufám, že učiní-li tak, budou mít na paměti, že pokaždé, když se snažíme chápat nynější realitu a znamení časů, je třeba vyslechnout mladé i staré lidi. Obojí jsou nadějí národů. Staří nesou paměť a moudrost zkušenosti, která vede k tomu, aby nebyly hloupě opakovány stejné chyby z minulosti. Mladí lidé nás vyzývají k tomu, abychom vzbuzovali a prohlubovali svou naději, protože oni v sobě nosí nové nasměrování lidstva a otevírají nás budoucnosti, abychom nezůstali připoutáni k nostalgii po strukturách a zvyklostech, které v nynějším světě už nejsou nositelkami života.

27.05.2016 4 z 5

Bitva na řece Pádu Bitva na řece Pádu Oldřich Selucký

Příběh o bandě italských chlapců, pocházejících z chudých rodin, kteří přišli do Turína s tím, že se tam o sebe dokážou lépe postarat, vydělat peníze a zajistit si budoucnost. Ve městě na ně ale čeká jen hlad, chybějící přístřeší a nenávist zdejších vrstevníků.

Bongo, africký chlapec, jehož otec byl profesorem v Africe, se dostává po nehodě na parníku Annabella do Turína. Dostává se do bandy chudých chlapců, kteří živoří a spřádají plány, jak se o sebe postarat. Tyto plány však zároveň kazí nepřátelský gang chlapců z bohatých městských rodin. Z původně běžných bitek mezi bandami se postupně stává vážná bitva, u které jde o holý život.

V příběhu se také objevuje Don Bosco, chudý kněz, který se stará o chudé chlapce, učí je řemeslům a pomáhá jim se postavit na svoje nohy. Pomáhá také Bongovi a tak se před africkým chlapcem otevírá nový život. Jaký však?

27.05.2016 5 z 5