HollyUndead HollyUndead komentáře u knih

Kněžka Kněžka Michael Scott

(SPOILER) Fantastická, napínavá a mytologií, historií a legendami naplněná série touto knihou končí. Danou sérii jsem četl již 3x, vždycky s nějakým časovým odstupem, ale vždy mě strašně moc bavila a vždy mi nabídla něco nového. Sice konec lze shledávat příliš krátkým či jednoduchým, zmatečným atd. atd. Nicméně z mého pohledu se to neskutečně povedlo, i přes nějaké nedostatky vše zapadlo tam, kam mělo, a když se s tím někdo neztotožní, pak je to také v pořádku. Já se však s tím ztotožňuji. Vývoj příběhu postupně směřoval k tomu, že zkrátka všichni lidé, i původně stojící na straně starobylých bytostí, se stanou lidmi se vším všudy i přes své dřívější jednání. Většina starobylých bytostí, jenž ochraňovaly lidskou rasu, nakonec zemřela, obětovala se pro blaho lidu. Tento fakt mi tak trochu evokuje myšlenku, že planeta patří hlavně lidem a nikoliv bohům, což považuji za poměrně zajímavou myšlenku. Věřím, že se i v pokročilejším věku k této sérii znovu dostanu a opět objevím něco zajímavého!

14.09.2021

Vědma Vědma Michael Scott

V pořadí již třetí pokračování této série opět nezklamalo. Objevilo se hned několik velice zajímavých postav a děj se posunul opět o něco dál k ukončení celé série. Akce prostupovala celou knihu, postavy musely neustále utíkat nebo bojovat a bránit se, což vytváří napínavou atmosféru. Ve spojitosti s aurami, magií, kouzly, různými vůněmi a dalšími motivy vytváří celá kniha poněkud spletitý, leč opravdu skvostný, kouzelný a půvabný zážitek. Nezapomenu dodat, že asi po pěti letech, kdy jsem celou sérii četl naposled, neztrácí ani pro mě v již pokročilejším věku (téměř 25 let) své hodnoty, kouzlo a půvab.

10.08.2021 5 z 5

Antigona Antigona Sofoklés

(SPOILER) Na dílo nesmíme moc nahlížet z hlediska moderního vnímání literatury, protože toto drama hraje velkou roli historickou, velkou roli ve vývoji literatury jako takové. Když si vezmeme fakt, že dílo bylo vytvořeno Sofoklem před takřka více než 2400 lety, ukázalo nám poměrně dost z dobových reálií a myšlení. Děj je celkem zajímavý a není vůbec jednoduché, ani v dnešní době, rozlišovat mezi morálkou osobní a morálkou povinnosti vůči rodině či státu. Tedy, alespoň některé záležitost řešené tímto dramatem můžeme nalézt i v dnešní době, alespoň dle mého skromného názoru.

19.01.2021

Zlý úmysl Zlý úmysl Lisa Jackson

Šestý díl začíná trochu rozdílně oproti předchozím. Autorka se totiž podrobněji zabývá minulostí Ricka Bentze. Nicméně vůbec to nebylo ke škodě. Naopak, byla to příjemná změna. Styl psaní však autorka nezměnila, její rukopis je stále patrný, takže kniha byla opět velice čtivá a nenechala mne klidným. Opět se napětí dalo krájet a teprve ke konci jsem začal mít jasno, kdo za tím vším stojí. A moje poznávací buňky též byly ukojeny, neboť bylo zajímavé dozvědět se něco o jednom z našich "neworleanských" hrdinů. Těším se na 7. díl.

23.04.2024 5 z 5

Ztracené duše Ztracené duše Lisa Jackson

Pátý díl této série jsem opět nemohl odložit. Jak jsem psal v komentáři u předešlé knihy - autorka tolik nemění svůj styl, některé faktory a motivy stále opakuje, ale budu se opakovat, funguje to. A proč měnit něco, co se prostě dobře čte a funguje dlouhodobě? Do popředí se tentokrát dostává Kristi, dcera Ricka Bentze. Tohle byla příjemná změna. Velice zajímavý byl i ústřední kriminální motiv - kult upírů či vampýrů na škole Všech svatých. Tohle byl velice zajímavý paradox. A koncovka? Nebudu nic předesílat. Každopádně se strašně těším na další pokračování!

11.03.2024 5 z 5

Poprava Poprava Matt Witten

Tohle byla kniha, kterou jsem nedokázal odložit, dokud jsem ji nedočetl. A byla ta zajímavá, že jsem ji přečetl během jednoho dne. Velice kvalitně zpracovaný příběh, který mne nenechal klidným. K hlavní hrdince jsem cítil velký soucit, uznání a následně obdiv. Přál bych si, aby na světě bylo více agentů (detektivů či policistů), jak byl vylíčen agent Pappas. Doufám, že se dočkám další knihy tohoto autora.

04.03.2024 5 z 5

Nové království Nové království Wilbur Smith

Tato série pokračuje, i když v 7. dílu z trochu jiného úhlu pohledu, tedy z pohledu života Huie. Velice se mi celý příběh líbil. Jsem rád, že Smith s Chadbournem našli něco zajímavého, o čem nebyla řeč v dílech předchozích. Vrátili nás v čase zpět na začátek této série, tedy k příčinám vpádu Hyksósů. Nemyslel jsem si, že by ten příběh mohl být ještě zajímavý a poskytnout něco nového, ale vypravěčské schopnosti autorské dvojice mě přesvědčily o opaku. Velice jsem kvitoval návrat mého oblíbence z první série - Tana. Taita zde hrál o něco menší úlohu, ale je jasné, že se objevit musel, což též bylo naprosto v pořádku. Jsem velice zvědavý na (možná zatím) poslední díl - Kola osudu.

15.02.2024 5 z 5

Physikus Physikus Angie Sage

Třetí pokračování se mi moc líbilo. Zase nám nabídlo něco nového z kouzelného světa Septimuse Heapa. Tentokrát k hrdinům příběhu promluvila minulost - královna Etheldredda a její syn Marcellus Strak. Příběh je velice zajímavý, napínavý a čtivý. Moc se mi líbila i nová hrdinka Snorri se svým "mazlíčkem" Ullrem. Nemohu než doporučit tuto knihu dalším čtenářům a v budoucnu se s radostí vrhnout na další díl.

20.12.2023 5 z 5

Bůh pouště Bůh pouště Wilbur Smith

Páté pokračování této historicko-fantastické série se vrátilo zpátky a navázalo na skvělý první díl. Myslím, že to autor vzal za velmi dobrý konec, neboť knihu jsem přečetl rychle a s velkou radostí. Odpověděl mi navíc na nějaké otázky ohledně Taity, který opět svým egocentrismem, sebevědomím a genialitou vůbec nešetřil. Ale kdo četl tuhle sérii od začátku, tak už tohle očekává. Bylo zajímavé dostat se s Taitou a princeznami do Babylonu a Knóssu. Ihned beru do ruky 6. díl.

30.11.2023 5 z 5

Rhinemannova výměna Rhinemannova výměna Robert Ludlum

Mám moc rád knihy tohoto typu. Je to velice zdařilý a čtivý špionážní román, pojednává o mých oblíbených tématech - druhá světová válka, nacisti, tajné dohody a spiknutí mezi různými frakcemi, hrdina, který stojí mezi vším tím marastem, co na něj všechny strany chrlí. A opět trocha romantiky nesmí chybět. Rozhodně tato kniha bude zaujímat vysoké místo mezi knihami Ludluma i mezi jinými špionážními a akčními romány.

08.11.2023 5 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Mario Giordano

Úplně chápu srovnání této knihy (nebo spíše série) s knihami Dana Browna. Nicméně pro je jasným vítězem Dan Brown. Kniha apokalypsa byla velice čtivá a napínavá, to vůbec nepopírám a díky tomu jí dávám vysoké hodnocení (4 hvězdy). Nicméně na můj vkus tam bylo až příliš moc záhadných věcí spojených dohromady: John Dee, templáři, Opus Dei, bůh Set, proroctví, kámen mudrců, tajemná látka a několik dalších tajných organizací. Kniha byla velice zajímavá a napínavá s překvapivým koncem, četla se mi velice dobře, nemusel jsem se ke čtení nutit a velice mě zajímalo, jak to všechno dopadne, ale na mě těch záhadných věcí bylo prostě až příliš, proto ubírám jednu hvězdu.

12.10.2023 4 z 5

Znamení draka Znamení draka Angie Sage

Je to sice knížka spíše pro děti a dospívající, nicméně i dospělému člověku může přinést radost a potěšení její četba. Je skvělé čas od času se dostat pryč z reality do kouzelného světa. Stejně jako první kniha Magyk přesně tento krásný a kouzelný pocit nabízí druhý díl této série: Znamení draka. Četbu jsem si užil a vřele doporučuji všem, kteří mají občas reality až po krk a chtějí se vydat do kouzelného světa.

21.09.2023 5 z 5

Vnitřní oko Vnitřní oko Wilbur Smith

Tam, kde skončil Čaroděj, tam začínalo Vnitřní oko. Fantasy rovina historického románu se rozjela ještě daleko víc. Opět se mi ta kniha moc dobře četla, byla napínavá, čtivá, popis výpravy a napětí, které se skrývalo ve všech částech knihy, mě drželo v ději a knihu jsem přečetl s chutí velice rychle. Tahle série, i když se z ní postupně stala dost neuvěřitelná četba, mě prostě baví. Nicméně v knize Vnitřní oko, jak již psala Mája777, bylo několik rozporů s prvním dílem. Taitu jsem si za ty čtyři knihy moc oblíbil, ale Vnitřní oko jakoby popíralo druhého hrdinu první knihy: Tana. Jakoby vůbec neexistoval, což mi nepřijde moc fér. Proto jsem byl na konci nucen strhnout jednu hvězdu.

17.09.2023 4 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

Vůbec mě kniha od tohoto autora nepřekvapila. Byla čtivá, napínavá a překvapivá od začátku až do konce. Tohle přesně od kvalitní detektivky chcete. Pár momentů mi dokonce nahnalo husí kůži. Těším se na další knihu Jefferyho Deavera.

30.08.2023 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

I když to nebyla nijak dlouhá kniha, dala mi dost zabrat. Myšlenka knihy určitě nebyla myšlená špatně, pevně věřím, že jsem ji i pochopil. Nicméně ten jazyk, kterým kniha byla autorem psána, mi rozhodně blízký nebyl, spíš bych řekl, že byl na míle vzdálený tomu, k čemu jsem zvyklý. Zkrátka tahle četba nebyla zrovna můj šálek kávy/čaje. Jsem rád, že jsem knihu dočetl a mohu se pustit do, věřím, lepších knih.

23.08.2023 2 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Knihu Magyk jsem dostal již v dětství, ale ve svých 26 letech jsem na tuto knihu dostal náladu. Je to pěkná pohádka z kouzelnického světa. Nedivím se, že tuto sérii přirovnávají k Harrymu Potterovi. Samozřejmě Harry je již trochu jiná třída, ale i tak má první kniha této série své kouzlo. Moc se těším na další díly této série.

13.08.2023 5 z 5

Plán Ikaros Plán Ikaros Robert Ludlum

Nemohu si pomoct, ale zkrátka politické a špionážní romány Roberta Ludluma prostě "žeru". Jinak to okomentovat asi neumím. Někdo může tvrdit, že je to jednoduchý příběh. Já říkám, proč ne. Nelze číst jen ultra složité romány. Zkrátka mě tvorba Ludluma sedí. Kniha Plán Ikaros mě neskutečně bavila. Jediné, co bych mohl vytknout, tak to množství chyb a překlepů. Bylo jich tam na můj vkus poměrně hodně. Nicméně jedná se spíše o záležitost vnějšího charakteru, která nemá s příběhem a myšlenkou autora nic společného, proto dávám plný počet hvězdiček.

16.07.2022 5 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Strhující příběh pokračuje i v 5. dílu této série. Pár na sebe navazujících dějových linií udává knize opět zběsilé tempo. Je celkem jasné, že celý příběh míří ke svému konci, tento pocit je všudypřítomný, až skoro hmatatelný. Mnoho doposud nerozluštěných záhad čeká na vyřešení, stejně tak i mnoho naznačených konců čeká na objevení, který nám autor odhalí v poslední knize. Napětí stoupá a vyvrcholení se blíží. Zbývá už jen se těšit na závěr, tedy na poslední díl série - Kněžka!

29.08.2021 5 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Čtvrtý díl opět (jako předchozí díly) nabízí opravdu strhující tempo, které je sice oproti předchozím pomalejší, ale i tak jsem knihu přečetl téměř jedním dechem. Setkáváme se s dalšími hrdiny jak k dobru, tak i ke zlu. Nicméně již tu není tak moc jasné, kdo na které straně vlastně stojí, vztahy mezi postavami se ještě zesložiťují, což kouzelnému a magickému tématu plné mytologie a historie dodává ještě zajímavější podtext. Znovu nelze nezmínit, že i ve svých 24 letech mi kniha dává naprosto luxusní únik z reality plný kouzel, magie, mytologie, legend a historie.

21.08.2021

Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Ruská literatura XX. století. Literární proudy a osobnosti Miroslav Zahrádka

Co se týče stručného přehledu, ten tato kniha nabídne vskutku cenný. Jediné negativum je poslední část, kde jsou autoři moderní ruské literatury řazeny abecedně, což celkové koncepci knihy moc nenahrálo, spíše její hodnotu snížilo. Nicméně, tato kniha jako sonda do ruského literárního dění minulého století není vůbec špatná.

21.01.2021 4 z 5