hnatlubo hnatlubo komentáře u knih

Vojtěch Lindaur: Manitou sin desi Vojtěch Lindaur: Manitou sin desi Magdaléna Lindaurová

Velmi zajímavá kniha, oceňuji grafické zpracování. Naopak časté opakování některých témat a absence kritických příspěvků mi docela vadilo.

05.08.2023 4 z 5

Dokonalý soudruh Kim Čong-un Dokonalý soudruh Kim Čong-un Anna Fifield

Velmi zajímavá kniha. Na rozdíl od předchozích přispivatelů nemám pocit, že by publikace byla jazykově nějak výrazně odfláknutá.

22.07.2023 4 z 5

Motörhead: Pařmeni a rebelové Motörhead: Pařmeni a rebelové Martin Popoff

Málo kdy se mi po přečtení knihy stane, že vlastně nevím o čem byla.

03.07.2023 1 z 5

Šapitó pod širým nebem: Akrobacie ve vojenské kamizole Šapitó pod širým nebem: Akrobacie ve vojenské kamizole Václav Vašek

Ač je kniha napsána stejným způsobem, jako předchozí Kam kráčíš ČSA (tzn. formou vzpomínek se na ní podílelo více autorů) je mnohem lépe zpracovaná avšak ani jí se drobné chybky nevyhnuly.

17.06.2023 4 z 5

Příliš pozdě zemřít mladý Příliš pozdě zemřít mladý Vladimír Jurásek

Hodně zajímavé paměti, které se nevyhýbají žádnému tématu.

02.06.2023 4 z 5

Nepohodlný policajt Nepohodlný policajt Jaroslav Spurný

Dobře a čtivě napsáno. Zdeněk Macháček mi pár let dělal šéfa, po prvotních rozpacích jsme se dopracovali k vzájemnému respektu.

25.05.2023 4 z 5

AC/DC: Album po albu AC/DC: Album po albu Martin Popoff

Kniha, kterou u nás uvedlo na trh nakladatelství Pangea, vyšla v USA poprvé v roce 2017. Je členěna do sedmnácti kapitol, každá se věnuje jednomu albu. Prvních šestnáct je napsáno podle jednotného schématu: úvod, který obstaral sám autor a poté několika stránkový rozhovor s lidmi, které Popoff označuje za odborníky na AC/DC. Většinou jde jejich o fanoušky z řad hudebních publicistů a někdy i muzikantů. Pouze poslední kapitolu jejímž tématem je deska Power Up (2020) napsal novinář Luiz Felipe Carneiro tvoří souvislý text.
Čtenář se na začátku každé kapitoly dozví encyklopedické údaje typu sestava, producent či datum vydání, samozřejmostí je také přetištění obalů jednotlivých elpíček. Tyhle informace jsou sice lehce dohledatelné na Wikipedii, avšak publikace je soustřeďuje do jednoho celku což není rozhodně špatné. Horší je to s již zmíněnými rozhovory.
Autor si ke každé desce vybral dva až dva až tři respondenty, s nimiž má ambici album rozebírat, leč ne vždy se to úplně nepovede a interview se stočí do obecných témat. Vadilo mi, že povětšinou není jasné, podle jakého klíče si Popoff své respondenty vybíral.

13.05.2023 3 z 5

Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Waldemar Matuška: Snům ostruhy dát Michal Bystrov

V knize jsou velmi zajímavé informace. Škoda ovšem je, že je dost nevyvážená. Zatímco šedesátým letům je věnována většina publikace, pozdější období jsou odbyta několika stránkami.

18.04.2023 3 z 5

„Kapela“ - Pozadí operace, která stvořila Chartu 77 „Kapela“ - Pozadí operace, která stvořila Chartu 77 Ladislav Kudrna

Byla sice o něco horší než Kniha v barvě krve, přesto jde o vynikající dílo, které mohu s klidným svědomím doporučit.

01.04.2023 4 z 5

Zápisky ze Severní Koreje Zápisky ze Severní Koreje Michael Palin

Je to taková knižní jednohubka, která se sice hezky čte, ale ničím vás neobohatí.

29.03.2023 2 z 5

Dějiny Ruska 20. století - 1.díl Dějiny Ruska 20. století - 1.díl kolektiv autorů

Velmi poutavé, ale náročné čtení.

22.03.2023 4 z 5

Kniha v barvě krve Kniha v barvě krve Ladislav Kudrna

Fascinující avšak děsivé čtení.

06.03.2023 5 z 5

Ve stínu hákového kříže - Protektorát 1939–1945 Ve stínu hákového kříže - Protektorát 1939–1945 Vladimír Liška

Pro toho, kdo se druhou světovou válkou zabývá je vcelku zbytečné tuhle knížku číst. Nepřináší nic nového.

27.02.2023 1 z 5

Válka nad alejí MiGů: Americké letectvo během války v Koreji 1950-1953 Válka nad alejí MiGů: Americké letectvo během války v Koreji 1950-1953 Marek Brzkovský

Dost slabá kniha. Jedna informace se na různých místech několikrát opakuje. Narazil jsem i na překlepy a nepřesnosti. Název je zavádějící protože popisuje i události z jiných částí světa, jedna epizodka je například z Československa. Četl jsem už druhou knížku od tohoto autora a ani jedna se mi nelíbila.

17.02.2023 1 z 5

Králové vzduchu a jejich pokračovatelé Králové vzduchu a jejich pokračovatelé Stanislav Vystavěl

Velice zajímavé téma avšak mizerné zpracování knihu sráží hodně dolů. Autor má snahu pojmout vše, ale tím své dílo hodně tříští. Publikované přehledy vystoupení by se lépe hodily do přílohy než do hlavního textu. Životopisy letců nejsou ujednoceny, někdy jde o strukturovaný životopis, jindy jde o pojednání formou příběhu. Vadily mi opakující se fotografie a knize neprospěly ani překlepy.

05.02.2023 2 z 5

Etudy ještě vonící luftem Etudy ještě vonící luftem Václav Vašek

Václav Vašek píše poutavě a čtivě, občas to však malino zavání sebestředností. Kdysi jsem se s ním setkal osobně byl to moc prima chlapík, o to víc mě mrzí, lépe řečeno překvapuje, že soudě dle jeho některých postojů zastává názory, které propaguje SPD.

28.01.2023 4 z 5

Češi ve wehrmachtu Češi ve wehrmachtu František Emmert

Rozhodně velmi zajímavá kniha.

11.01.2023 5 z 5

Zlomená křídla Československa Zlomená křídla Československa Martin Čížek

V podstatě jde o "suchou" encyklopedii katastrof československého letectva v letech 1945 - 1965, která obsahuje velmi zajímavá informace jsem zvědavý na další díly.

26.12.2022 3 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Není to špatná kniha, ale ten kdo poslouchal podcast "Zloději životů" na Novinkách brzy zjistí, že většina kapitol je pouze opsaný (byť dobře) výše zmíněný pořad. Takže získáte pocit, že jste knížku už četli.

23.12.2022 3 z 5

James Bond a major Zeman - ideologizující vzorce vyprávění James Bond a major Zeman - ideologizující vzorce vyprávění Jiří Koten

Tahle kniha byla jako noc a den. Zatímco eseje o Jamesi Bondovi mě příliš nebavily, ty o majoru Zemanovi byly skvěle napsané, velmi zajímavé a poučné. Čtenář se zde dozví mnohá překvapivá fakta a díky tomu bude na seriál nahlížet jinou optikou, což je můj případ. Knížku, ale vlastnit nemusím, proto ji nabídnu dalším zájemcům.

18.12.2022 3 z 5