Hloupejhonzacz Hloupejhonzacz komentáře u knih

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Asi nejlepší ziburova kniha

18.01.2022 4 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Syrové a otevřené popisování zážitků muslimských obyvatel Bosny a Hercegoviny v době občanské války v bývalé Jugoslávii. Jestli jsme si mysleli, že se lidi po utrpení dvou světových válek poučili a že ve druhé polovině 20. století (případně v 21. století) v Evropě ozbrojené konflikty nehrozí, obyvatelé republik bývalé Jugoslávie nám dokázali náš omyl. Jak se stane, že donedávna klidně žijící sousedé, kolegové z práce nebo bývalí spolužáci se stanou vrahy?

08.02.2021 4 z 5

Barnabáš Rudge Barnabáš Rudge Charles Dickens

Rozvláčnej text, po přečtenejch 300 stranách jsem si myslel, že druhou půlku knížky nedočtu...

07.02.2021 2 z 5

Ptačí sněm Ptačí sněm Ransom Riggs

Příjde mi to už jako taková ta nastavovaná kaše.

23.01.2021 2 z 5

Útok na kasárna Útok na kasárna Robert Merle

Zcela jistě zajímavá kniha, čtivá, děj měl spád, zajímavý téma. Ale od autora jsem četl i lepší knihy, takže vzhledem ke kvalitě dalších knih dávám průměrnej počet hvězdiček.

02.01.2021 3 z 5

Třicet šest pod zemí Třicet šest pod zemí Eduard Hončík

Rok 1934 - doznívá Velká hospodářská krize a havíři z malé šachty na ústecku se pouští do hladové stávky proti omezování práce. V jedné ulici vedle sebe žijí Němci i Češi, sociální demokrati, komunisti i henleinovi. Asi si už dnes neumíme představit, jak to tam tenkrát vypadalo...

19.09.2020 3 z 5

Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Podat ruku ďáblovi: Příběh poslední genocidy 20. století Roméo Dallaire

Tváří tvář probíhající genocidě ve Rwandě se ukazovala neschopnost OSN a nezájem jednotlivých zemí Rady bezpečnosti. Trochu jsem se ztrácel ve jménech, ale lze to překonat.

23.08.2020 3 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Období kolonizace Severní Ameriky, války Anglie s Francií. Příběh lásky a zrady, ušlechtilosti a potměšilosti, odvahy a smrti

13.08.2020 3 z 5

Válka a vzpomínky Válka a vzpomínky Herman Wouk

Vyníkající, vyníkající a vyníkající

26.07.2020 5 z 5

Do temnoty Do temnoty Pavel Stehlík

Autor popisuje svou motivaci pro vstup do armády a vypráví o účasti v zahraniční misi a léčbě závažné nemoci

13.07.2020 2 z 5

Kaňon celý ze zlata Kaňon celý ze zlata Jack London

Povídky Jacka Londona jsou originální a osobité. Autor umí hlavní postavy popsat do hloubky. Popisuje hlad a bídu světa

04.07.2020 3 z 5

Žut Žut Karel May

Vyvrcholení šestidílného cyklu Ve stínu Padišáha

26.06.2020 4 z 5

V balkánských roklinách V balkánských roklinách Karel May

Čtvrtá část cyklu Ve stínu pádišáha. Kara ben Nemsí a jeho společník hadží Halef Omar podstupují jedno dobrodružství za druhým, a z každého vycházejí jako vítězové...

20.06.2020 3 z 5

Z Bagdádu do Cařihradu Z Bagdádu do Cařihradu Karel May

Třetí část cyklu Ve stínu pádišáha. Pro mne, čtenáře, je v knize použito příliš místních názvů, mnoho různých kmenů a jmen náčelníků, bejů... Trošku se v nich, na rozdíl od německého spisovatele a dobrodruha, cestujícího Blízkým Východem pod jménem Kara ben Nemsí, ztrácím. Je až úsměvné, jak hlavní hrdina, pobývající v oblastech příběhu poprvé v životě, zná všechny místní reálie, každý potok, rokli, téměř všechna nářečí, historické pověsti a místní zvyky lépe, než místní obyvatelé... Příběh je akční, stále se něco děje. Jako děcko jsem ho hltal jedním dechem :-)

14.06.2020 3 z 5

Divokým Kurdistánem Divokým Kurdistánem Karel May

Druhá část cyklu Ve stínu pádišáha. Kara ben Nemsí putuje se svými přáteli oblastí obývanou Kurdy.

14.06.2020 3 z 5

Pouští Pouští Karel May

První část z šestidílné série "Ve stínu Padišáha". Německý spisovatel, který si v arabském světě říká Kara ben Nemsí, se svým nerozlučným přítelem a pomocníkem Hadží Halefem Omarem prožívá dobrodružství při cestách severní Afrikou a Blízkým Východem.

Knihu jsem četl jako malý kluk a moc se mi líbila. Cyklus mayovek z arabského světa jsem měl raději, než většinu indiánek ze Severní Ameriky. Jako dospělý samozřejmě vidím, že kniha je povrchní, nejde do hloubky, je to čistě vyprávění o na sebe navazujících příhodách a dobrodružství. Ale to jí neubírá na kráse, kterou v očích dětských čtenářů jistě má...

06.06.2020 3 z 5

Na jaře zazpívá skřivan naposledy Na jaře zazpívá skřivan naposledy Johannes Mario Simmel

Příběh ekologických aktivistů natáčejících pořad o ochraně životního prostředí se prolíná s láskou stárnoucího spisovatele Gillese a mladé tlumočnice Isabelle.

01.06.2020 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

"Je Orr blázen?"
"Jistě," přisvědčil doktor Daneeka.
"A můžete ho vyřadit z letové služby?"
"To můžu, samozřejmě. Ale musel by mě o to nejdřív požádat. To je součást předpisu."
"A proč vás tedy o to nepožádá?"
"Protože je to blázen," řekl doktor Daneeka. "Musí to být cvok, když ještě pořád lítá na operační úkoly, ačkoli se už kolikrát ocitl v takových situacích, že to přežil jenom zázrakem. Jistě že ho můžu vyřadit z letové služby. Ale nejdříve mě o to musí požádat."
"A to je všechno, co by musel udělat, kdyby se z toho chtěl dostat?"
"To je všechno. Ať mě o to požádá."
"A vy ho pak můžete vyřadit z letového nasazení?" ptal se Yossarian.
"Nikoli. Já ho pak nemůžu vyřadit z letového nasazení."
"Chcete říct, že je v tom nějaký háček? Začíná mě z vás bolet hlava."
"Hlava vás začíná bolet z Hlavy XXII, ne ze mě" řekl na to doktor Daneeka. "Podle Hlavy XXII totiž člověk, který žádá o vyvázání z bojového nasazení, nemůže být blázen."

17.05.2020 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

Autorova láska ke zvířatům je patrná z každého příběhu, v každé povídce jsou kočičky hlavními hrdiny.

29.04.2020 3 z 5

Čtyři tankisté a pes 2. Čtyři tankisté a pes 2. Janusz Przymanowski

Napínavé příběhy Jendy Kose i celé posádky tanku Zrzek se čtou jedním dechem.

26.04.2020 4 z 5