historikola historikola komentáře u knih

Embéčkem kolem světa Embéčkem kolem světa Michal Vičar

Zdravím Vás přátelé knížek i e-písmenek,

bohužel mám dojem u této knížky, že autor propásl velkou možnost napsat velice dobrý cestovatelský deník nebo cestovatelskou povídku. Měl jsem možnost dnes ráno dočíst půjčenou knihu Embéčkem kolem světa. A můj soukromý názor je, že se kniha nepovedla. Pamatuji se když cestovatelé vyjížděli i když dražili na internetu své auto.
Knížka je psaná stylem hodně podivným. Autor (Michal Vičar) zde pořád popisuje každého celým jménem. Když jsou to bratranci tak by stačilo přeci Michal a Martin. Přijde mi to, že poskládali krátké popisky co si zapsali cestou.
Prostě mi v knížce chybí děj cesty a zážitky, které cestovatelé zajisté mají.

Omlouvat se nebudu, snad někdo kdo to bude číst mi napíše, že to tak není. Rád si o tom popovídám :)
Bohužel tato knížka nebude patřit do mé knihovny. Snad příště.

01.05.2014 2 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Knížka je výborně napsaná, děj se odehrává tak rychle, aby jej čtenář v pohodě zachytil a nic mu neuniklo. Ohledně tématu knížky. Tak téma je prostě lidské. Zaměstnání v krematoriu. Mistr žehu tam nic závratného nedělá. Prostě převádí lidi na druhý břeh.
Ano práce pana Kopfrkingla co dělá s rodinou je děsivý a nelidská. To nezapírám, ale jinak je kniha napsaná výborně.
Nevím co je lepší jestli film nebo knížka. U knížky máte čas přemýšlet a vrátit se v čase i písmenku. U filmu to nejde.
Já jsem měl knihu půjčenou, ale za mě. Vzal bych si ji do své knihovny.

28.04.2014 5 z 5

Vzpoura jeptišek Vzpoura jeptišek Régine Deforges

Zdravím Vás přátelé písmenek,

já jsem se seznámil se spisovatelkou přej mojí první její knížku "Bouře". Poté jsem přečetl trilogii "Modrý bicykl". Na "Vzpouru jeptišek" jsem se těšil, ale bohužel ať teď se mi dostala do ruky ke čtení. Tato spisovatelka mi svým psaním vyhovuje. Nenatahuje zbytečně děj nesmyslným plkáním a děj má hlavu a patu. Tento román je zajímavý tím, že jako jedna z mála spisovatelek se nebojí rýpnout do církve a trošku ji nadzdvihnout že židle. Tento román má zajímavou dějovou linku a zápletka se řeší celou knížku. Takže knížku nerozluštíte v posledních dvou stránkách. Samozřejmě chápu, že se něco vytratí překladem. Ale neumím dobře francouzštinu takže nevím jak je originál.
Každopádně pro odpočinek a klidnou četbu tuto knížku doporučuji. Není tam zas tak moc scén co bych nedal přečíst dospívajícím. Pro malé děti to není, ale knížka je dle mého od 15 a víc. Pamatuji, že tato knížka byla v mé knihovně od 18 let.
Asi kvůli tomu popisu sexuálního aktu a znásilnění jeptišek. Nevím netuším. Je možné, že to bylo tím, že hlavní postava byla kojena vlčicí a pak měla s celou smečkou svůj zvláštní rodinný vztah celý knižní život. Musím vypíchnout, že vztah vlčice a vlků k dívce byl napsán excelentně.
Jak tu Hříbče zmiňuje film "dítě vlků" tak ten jsem neviděl. Takže nevím jak osekaný je děj filmu. Jak to bývá, vždy je lepší knížka než film.
Knížku pohodovým tempem před spaním jsem přečetl za dva dny. Takže knížka tak akorát.

24.04.2014 5 z 5

Z Čech až na konec světa Svatojakubskou cestou na mys Finisterre Z Čech až na konec světa Svatojakubskou cestou na mys Finisterre František Šesták

Knížka Z Čech až na konec světa.... je velice dobře napsaná, jak jsem psal již v popisu knížky tak je to ten stejný cestovatel i autor knížky jako "Na kole do Evropského parlamentu". Knížka je pojatá jako cestovatelský deník. Je zde popisovaná cesta dvou cestovatelů na kole. Knížka začíná tím, jak shánějí kola a vybavení na cestu. Mají podporu přátel i své obce. Jejich cesta začíná a končí v jižních Čechách. Jejich cesta je skoro totožná jako z vyprávění Aloise Jiráska. Cesta je zavede do 10-ti zemí, kde svou cestu uskuteční jako na kole tak některé cesty řeší přesunem vlakem. Cíl své cesty je v Santiagu de Compostela. Nebudu vyprávět děj. To ať si každý přečte.
Jen shrnu fakta. Dva kamarádi kopírovali cestu Václava Šaška z Biřkova. Jejich cesta trvala 68 dnů. Cestovali od 18.4 do 25.6 2005.
Zaznamenali jen jeden malý pád a to tím, že při cestě se střetli spolu. Srazili se batohem na kole. Podle popisu této události usuzuji, že to nebylo nic vážného. Jiné karamboly se jim vyhnuli. Na cestě popisují vstřícnost lidí v každé zemi.
Knížka pana Šestáka je psaná výborně.
Jen za sebe co bych změnil je použitý papír v knize. Je tu použit papír s kaolínem. Pro lepší četbu bych za sebe upřednostnil recyklovaný papír nebo čistý bílí bez kaolínu (matný, není lesklý). Lépe se čte.

Přeji Vám ať se Vám knížka líbí a dočtete ji až na konec.

16.04.2014 5 z 5

Bratři Ramazovi Bratři Ramazovi Egon Bondy (p)

Zdravím Vás přátelé písmenek a krásných knížek,

právě jsem dočetl tuto knihu. Jaký z toho mám pocit? No popravdě je to jedna z knih na kterou jsem nebyl připraven. Bratři Ramazovi je zrovna knížka, kterou nemůžete jen tak si přečíst. Tato kniha si Vás musí vybrat a musíte být připraven. Já jsem bohužel nečekal. Nebyl jsem připraven a kniha si mě nevybrala. U knížky mě nejvíce dostal syrově psaný text. Co bych uvítal u této knihy jako první tak přesun stránky145 a 146 na začátek knihy. Kdyby to nakladatel učinil tak osobně já bych mu byl zavázán. Díky syrovému rukopisu autora a nedokončené korekci chyb a jmenných přehmatů jsem v tom měl zmatek kdo je kdo, ale nakonec stačilo se párkrát vrátit o stránku zpět. Kniha nemá kapitoly a nemá ani nadpisy. Vypráví, ale svůj příběh v souvislosti a přehledně. Občas na stránkách najdete psaný text s tučném provedení nejprve jsem si myslel, že je to nějaké autorovo tajné zdělení, že slova dají nějakou větu nebo zdělení. Nakonec se tak nestalo.
Knížka mě zaujala hlavně kvůli samotnému autorovi a také hlavním obrázkem na hřbetu knihy. Ilustrace Egona Bondyho mi připomíná tisk fotografií z 70-80 let. Kdy takto fotografie vypadali běžně. Skládali se z malých černobílých puntíků. Zde to jsou fialové čtverečky. Nakonec si říkám o kolik by se prodražilo, kdyby knížky měli zavěšované vazby a ne jen tvrdý papír. Já bych toto uvítal i kvůli lepší stohovatelnosti knih v knihovně. Prostě slabý tvrdý papír se přehne a už je knížka poškozená. Ale to je můj názor.

Schválně jsem nepopisoval děj. Ten je na Vás, aby jste zjistili co Vám autor chtěl vyprávět.

Poslední co napíši je, že si Vás kniha musí vybrat a Vy musíte zrovna být připraven ke čtení.

Přeji krásné zážitky při čtení.

01.03.2014

Objektiv z Ruska Objektiv z Ruska Zdeněk Šámal

Knížka vypráví dějiny Ruska a zajímavosti z této pěkné země.
Asi jsem čekal trošku jiný styl psaní. Je to takové strohé a tvrdě napsané. Necítím tam moc zápal pro vyprávění. Ano ty informace tam jsou, ale je to tak napsané jako kuchařka. Asi jsem čekal něco co tam není. Když jsem to kupoval tak jsem si kousek přečetl. Myslel jsem si, že to bude napsáno trošku jako cestopis nebo trošku s humorem. To jsem tam moc nenašel.
Jinak jak jsem psal. Informace tam jsou. Docela jsem byl zděšen i pravostí sletu událostí, které se stali. Ve škole samozřejmě před rokem 1989 jsem dostal v dějepise přesně opačné nebo úplně jiné informace. Takže mám co vyhazovat z mysli a dát tam správné informace.
Knížku hodnotím i přes to všechno kladně. Je to můj názor. Někdo může nesouhlasit.

13.02.2014 5 z 5

Hodinu nevíš. Příběh nemocničního vraha Hodinu nevíš. Příběh nemocničního vraha Daniel Svátek

Knížka je dobře napsaná, viděl jsem i film. Děj je moc děsivý, když si člověk veme, že obsahově se to stalo. Tak až zamrazí.
Bohužel knížka se mi moc dobře nečetla, měl jsem zrovna rodinu v nemocnici.

19.01.2014 5 z 5

Upíři z Edenu Upíři z Edenu Čestmír Mlíkovský

tato knížka byla vydána pod křídly detektivky, protože tehdejší mocnáři by ji jinak nepustili, ale děj je opravdový. Knížka je tak chytlavá, že Vás jen tak nepustí. Je to jedna z mála knih, kde ji musíte dočíst na jeden nádech celou.

23.11.2013 5 z 5

Deníky Deníky Leonardo Da Vinci

Tato knížka je jedna z mála, která mi zůstane v knihovně. Je krásně napsaná a popisuje krásně život Leonadra da Vinci. Mám jich více,ale tahle je psaná doopravdy výborně. Čte se výborně. Ano je to do určité míry psáno jako soubor dat a událostí, ale je to psáno čtivou formou. Každopádně za sebe doporučuji.

23.11.2013 5 z 5

Chyť mě, jestli to dokážeš Chyť mě, jestli to dokážeš Frank W. Abagnale

Knížka je úžasná. Krásně se čte, jde to samo. Knížka je tak chytlavá, že Vás nenechá jen tak dočíst kapitolu nebo stránku. Je to pro mě jedna z mála knížek co nebudu pouštět dál. David

16.11.2013 5 z 5

Věčné časy: Československé totalitní roky Věčné časy: Československé totalitní roky * antologie

Tuto knihu jsem si chtěl přečíst. Bohužel jsem nevěděl, že mi dá až takhle zabrat. Špatně se nečte je dobře napsané. Co mi bylo na obtíž je to co se tam psalo. Ze škol od učitelů na základní škole jsem všechno slyšel opačně. Pak čtete tuto knihu a musíte hodně přemýšlet co to bylo za dobu.

18.10.2013 5 z 5

Tarantule: Uvězněná paměť Tarantule: Uvězněná paměť Thierry Jonquet

Sháním informace na webu jestli ta kniha je výmysl nebo je na tom kousek pravdy. Je to příšerně děsivé (pokud je to podle pravdy).
Jinak se to dobře čte, ale je fakt, že člověk u toho musí dávat pozor a přemýšlet.

04.09.2013

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Zakoupil jsem si tuto knihu a doufal, že tam najdu něco nového.Bohužel informace dle pravdy, ale čekal jsem, že se autor více rozepíše. Bohužel všechny informace jsou rozesety v jiných knihách. Nemohu napsat ani, že je shrnul. Jen snad, že načal téma, ale nevyužil potenciál svého nadpisu. Škoda, ale i přes to si knihu nechám.

13.10.2019

Na rozhraní dvoch svetov Na rozhraní dvoch svetov Michal Škombár

popravdě nebyl to můj šálek čaje. Takže nebudu hodnotit. Prostě nejsem nastaven na sci-fi tohoto stylu.

29.12.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Hned na začátek musím napsat, že jsem neměl moc času v kuse číst příběh Lisbeth. Bohužel mě příběh moc nenadchnul. Zkusím se ještě vrátit k příběhu časem a uvidím. Třeba změním názor.

19.11.2018 3 z 5

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Spisovatel si dal velkou práci a výsledek se povedl. Napsal knihu o tématu, které se moc nepíše ani se o něm nemluví. A to je smrt, umírání a stáří.
Kniha v sobě má několik nezávisle na sobě seřazených příběhů. Každý příběh trhá srdce. Ale také je dobrý rádce a směřovač pro rodiny, které řeší tuto životní linku.
Na konci knížky je plno web odkazů, které jsou hodně zajímavé.
Knihu jsem sehnal v roce 2017 okolo Vánoc a až teď jsem ji začal číst.
Vazba knížky je povedená. Krásná pevná vazba a jako jedna z mála knížek má i látkovou záložku.
Papír je klasika 60 g bílí, ale není to ten lesklý.
Tisk klasika ofset. Písmo černo - modré.
Kniha má papírový přebal.

Rozhodně doporučuji přečíst.

30.07.2018 5 z 5

Dějiny stalagu v Českém Těšíně Dějiny stalagu v Českém Těšíně František Mainuš

Děj knížky pojednává o stalagu (nacistické koncentrační a pracovní tábory) na území Českého Těšína a okolí ( jak CZ tak PL). Příběh vypráví jak a kde byli vězni ubytováni a kde pracovali. Na území okupovaném němci byli vězni těchto národností: rusové, angličané, italové,jugoslávci,francouzi,belgičané,poláci. Věznů bylo okolo 60 tisíc.
V knížce je i vyjmenováno několik zaměstnavatelů vězňů (říšské dráhy nebo kameno uhelné doly). Vězni pracovali v těchto odvětví: zemědělství, dřevařské závody, říšské dráhy, průmysl - válečný i neválečný, kameno uhelné doly.
Najdete tam také tabulku příjmů potravy podle národnosti. Je tu hodně informací a jsem rád, že jsem tuto knížku sehnal. Ukazuje co tu německá nadvláda udělala s lidmi a s myslí člověka.
Rozhodně tato knížka patří do všech knihoven jak domů tak do škol i organizací.

26.01.2018 5 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Příběh byl výborně napsaný. Děj se odehrává za války v Polsku a přeskakuje do Německa a po válce do Ameriky.
Krásně vyprávěný příběh i dobře vymyšlený děj. Je jasné, že něco je pravda něco spisovatelovo psaní. I tak příběh je to pěkný a chytne za srdce.
Knížka jako takové. Vazba výborně zpracována. Tvrdé desky i krásně hrubý papír. Vydavatel na výrobě knihy nešetřil. Škoda jen, že i když nešetřil tak tam není tkaná záložka. Tuto knížku by měl fasovat každý školák co se učí dějepis a období druhé světové války. Nemělo by se zapomínat co v Evropě a nejen tam napáchali Němci. A to, že se omluví to jejich hříchy a činy neospravedlní ani neurovná.

21.07.2017 5 z 5

Venuše Samešová Venuše Samešová Venuše Samešová

Krásně napsaný příběh. Krásné zážitky. Na příběhu je vidět temné stránky i světlé stránky života. Nemá cenu komentovat či odsuzovat cizí život. Nebyl jsem u toho a nevím podrobnosti. Ohledně knížky... ano jsou tam překlepy. Ale číst se to dá. Jen škoda, že knížka vyšla jako paperback. Fotografie také povedené.

10.07.2017 5 z 5

Kniha o biči Kniha o biči Vladimír Páral

Zdravím Vás přátelé písmenek,

děj knížky byl určitě pro někoho tak zajímavý, že jej nakonec napsal. Knížka nebyla pro mě až tak vrcholná. Spíše odpočinek. Holt spisovatel musí napsat několik titulů průměrných než se mu podaří napsat špičkový příběh, který obletí svět a zůstane v naší mysli a knihovně.

14.01.2017 3 z 5