Hipi

Ženy, které běhaly s vlkyŽeny, které běhaly s vlkyClarissa Pinkola Estés

Ženy, které běhaly s vlky je stejným dílem psychologická práce jako i duchovní a umělecké dílo, vhodné pro všechny ženy, které se zajímají o dávné mýty a příběhy nebo potřebují jen dodat sílu. Je to velmi "ženská" kniha - pochybuju, že je hodně mužů, které by bavilo ji číst, i když pár by se jich asi našlo- a je značně obsáhlá, ale přitom se příjemně čte, především kvůli jedinečnému, poetickému a mystickému stylu vyprávění. Není snadné ji pochopit napoprvé; je velmi náročná a rozhodně se nehodí k nenáročnému odpočinku někam na dovolenou apod. Lepší je číst ji důkladně, v budoucnu se k ní vracet a přicházet přitom na nové významy a vysvětlení mýtů. Mým nejoblíbenějším je příběh o rybáři a ženě-kostře...

Moudrost stromůMoudrost stromůFred Hageneder

"Ať už my sami v ducha přírody věříme nebo ne, anebo si klademe otázku, zda je Bůh součástí tvoření nebo existuje mimo ně (anebo zda existuje vůbec), jedno je jisté- schopnost soucítit s jinými formami života, prožívat vděčnost za podíl na zázraku života, respektovat, když už ne přímo milovat všechny spoluobyvatele této planety z nás činí lepší lidské bytosti a pomáhá nám překonat vlastní nevšímavost a nenasytnost."
(z úvodu)

17.05.2012

Moc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníMoc přítomného okamžiku - Kniha o duchovním osvíceníEckhart Tolle

U knih vydržím hodně, ale aby mi někdo na 178 stranách neustále dokola (v různých obměnách) opakoval tu samou jednoduchou myšlenku (že je nutno žít v přítomném okamžiku, musíme žít přítomným okamžikem atd.) jako slabomyslnému, tak na to fakt nemám. Autor mimo jiné uvádí, že nechodí do práce a "poposedává na lavičkách", tak má na takovýhle luxus- žít přítomným okamžikem- nejspíš čas. Tahle kniha se dá shrnout na jednu stránku. Ani to ne.

Mlhy AvalonuMlhy AvalonuMarion Zimmer Bradley

Román Mlhy Avalonu vypráví známou artušovskou legendu z neobvyklého úhlu pohledu: hlavní vypravěčkou i hrdinkou je totiž žena, Artušova sestra Morgaine. Kromě poutavého příběhu inspirovaného keltskými mýty se jedná i o kritiku utlačování a potírání starých náboženství zástupcemi křesťanství. Křesťanům tento příběh mimochodem celkově moc nefandí a ani je nijak nešetří, proto jim raději doporučuju, aby tuto knihu ani neotvírali :) Pokud čtenář nesympatizuje s hlavní postavou, jejími názory a její pohanskou vírou, kniha ho ostatně beztak nijak nenadchne. Zajímavé je i to, že hlavní postavy nejsou většinou prvoplánově rozdělené na "dobré" a "špatné" a nemají černobílý charakter. Jejich chování a motivy jsou velmi realistické a lépe odpovídají skutečnosti.
Autorčino vypravěčské umění, poutavý magický příběh, přesvědčivé postavy a zvláštní kouzlo starodávného jazyka činí Mlhy Avalonu neobyčejnou knihou a ojedinělým čtenářským zážitkem.

Jonathan Strange & pan NorrellJonathan Strange & pan NorrellSusanna Clarke

Přesto, že kniha má 700 stran, neobsahuje žádný příběh, který by za její nelidskou tloušťku opravdu stál. Zkrácení na třetinu a vyškrtání všeho nepodstatného by jí jedině prospělo: neznám žádný jiný příběh, obsahující tolik nezáživné "vaty", jako tento. Začínám být alergická na autory, kteří se vyžívají v popisu a atmosféře, ale děj je pro ně neznámé slovo. A číst intelektuálské kecy o srazech gentlemanů mě nebaví.
Občas sice přijde nějaká silná pasáž (jako obživnutí soch v katedrále), ale tak zhruba po 100 stránkách knihy a mezitím se zoufale jalový děj opět vleče rychlostí důchodce o berlích vystupujícího z mhd, a to tak dlouho, než člověk úplně ztratí trpělivost a pokus o přečtení této knihy nadobro vzdá (já vzdala dva pokusy, pokaždé asi ve třetině knihy. A to jsem opravdu měla snahu i vůli to přečíst.)

24.04.2012

Nijura – Dědictví koruny elfůNijura – Dědictví koruny elfůJenny-Mai Nuyen

Nechybí v ní nic, co má dle mého názoru obsahovat dobrá fantasy: originalita, poutavý dobrodružný příběh, skvělé postavy, akce, humor, romantika, uvěřitelnost děje, který je místy průzračně zasněný a poetický a jindy zase strašidelný a temný.
Byla jsem navíc příjemně překvapena její originalitou a autentičností, protože u tak mladé autorky bych tak dobrý příběh fakt nečekala. Znám knihy mnohem známějších autorů, kteří přesto kopírují stokrát omleté nápady, motivy a fantasy klišé, kde jen mohou a od této knihy by se, alespoń co se týče její originality, mohli učit. Styl vyprávění je místy kapku neumělý, ale to mi nijak nevadilo. Moc se mi líbila a obdivuju její autorku, že ji dovedla v tak nízkém věku tak dobře dotáhnout do konce, což rozhodně není u fantasy knih nijak snadné a obvyklé. Číst ji bylo zážitkem -přečetla jsem ji jedním dechem- a není lehké na ni zapomenout. (A elfové zde mě nadchli dokonce více než ti Tolkienovi -připadali mi tak nějak životnější, sympatičtější, osobitější a méně unylí.)

18.04.2012

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých ToltékůČtyři dohody – Kniha moudrosti starých ToltékůD. M. Ruiz (pseudonym)

Nenáročné, oddechové čtení na prázdniny...Čtyři dohody je podle mě kniha, která je- ač není sama o sobě špatná- příliš přeceňovaná. Je ji třeba číst s nadhledem. S některými myšlenkami souhlasím, s jinými ne. Je třeba dost obtížné souhlasit s autorem, který říká že vůbec nic nemáme brát osobně, když jako příklad uvádí: "I kdyby někdo vzal pistoli a střelil mě do hlavy, i tento extrém neznamená nic osobního." Jenže když někdo vezme kvér a napálí to autorovi do hlavy, tak už mu může být opravdu jedno, jestli to nebylo osobní, protože bude mrtvý. A takových nesmyslů je zde víc. Na druhou stranu dovedu pochopit čtenáře, kterým se to líbí. U mě ale nepřichází v úvahu, že bych se autorovými dohodami chtěla nebo snažila řídit. Nad některými jsem sice popřemýšlela, ale to bylo vše.

Pokrevní bratřiPokrevní bratřiIngvar Ambjørnsen

Moje srdeční záležitost. Velmi lidský a přitom zábavný román o soužití dvou neobyčejně milých a sympatických outsiderů, kteří se pokoušejí s pomocí dvou koťat -a za dohledů asistenta psychiatrické léčebny- sdílet společný byt. Vřele doporučuji. :)

Šepoty lesa - stromy a magieŠepoty lesa - stromy a magieSandra Kynes

Doporučuju každému, koho zajímají stromy; především vlastnosti jednotlivých stromů, jejich využití, lidové tradice a sestavování keltského stromového kalendáře.

Čaroděj ZeměmoříČaroděj ZeměmoříUrsula K. Le Guin

Čaroděje Zeměmoří jsem četla poprvé na střední škole a zapůsobil na mě jako nějaké úžasné, melancholické zjevení (nebo jsem ho možná jen četla v melancholické náladě..už nevím). Tenhle příběh má zvláštní kouzlo, díky kterému se mi nechtělo knihu odložit z ruky. Je dost jiná než všechny ostatní fantasy, nebo tak na mě alespoň působila. A objevuje se v ní zajímavá myšlenka, že nad svým stínem se nedá zvítězit...lze si na něj jen zvyknout.

Temný andělTemný andělMeredith Ann Pierce

Musím přiznat svoje rozpaky z toho, komu je tahle kniha s krásnou obálkou (která mimochodem dokonale ladí s jejím obsahem) vlastně primárně určena. Na dětské čtenáře je v ní několik silně děsivých a/nebo násilných pasáží a dospělé by zase mohl odrazovat jednoduchý styl vyprávění. Kromě toho je pro mě krajně obtížné představit si krásného vampýra, disponujícího bílou pletí (to by ještě nebyl žádný problém), stříbrnými vlasy a bezbarvýma očima (to už je o dost horší).
Pasáže, ve kterých vampýr ve svém temném hradu křičí ze spaní (kvůli snům, které mu přivodila hlavní hrdinka Aeriel svými pohádkami), zatímco jeho přízračné manželky kvílí a chrliči na cimbuří vřeští (všichni dohromady), jsou přesně tím, co jednoho čtenáře dokonale znechutí a druhého zaujmou a pobaví (já patřím k druhé skupině).
Jde o skvělé dílko, které s moderními upírskými romancemi nemá nic moc společného- kromě upíra v hlavní záporácké roli- a které bych zařadila do žánru temné fantasy/pohádky. Děj je napínavý, originální, tajuplný a mystický; místy s hororovým nádechem, místy naopak snivý, poetický a krásný.

PegasPegasDanielle Steel

Taková pohádka pro dospělé. Moc pěkný příběh. Jen mi vadilo, jak jeden z kladných hrdinů na konci zastřelil svého koně. Za to jednu hvězdu strhávám.

03.09.2016

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok!Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok!Sophie de Villenoisy

Taky to vidím tak na tři hvězdy. Ono ani nejde o to, že by to nebylo vtipné, občas jsem se zasmála, ale ten humor je dost přízemní a vulgární...jen pro silné povahy. :)

22.10.2017

ErikErikShaun Tan

Milý, jemný, pozitivní, poetický a originální příběh s hezkými ilustracemi, maličkým zahraničním studentem Erikem a překvapením na konci potěší každého, kdo umí číst mezi řádky a má v sobě alespoň trošku fantazie.

18.04.2012

Zvířata jako učitelé a léčiteléZvířata jako učitelé a léčiteléSusan Chernak McElroy

Příběhy o zvířatech, nejen o těch domácích, ale i divokých...zábavné, humorné, překvapivé, někdy šokující, jindy znepokojivé a smutné, doprovází úvahy, které se zamýšlí nad zvířaty v roli našich ochránců, průvodců, učitelů a léčitelů, nad jejich citovém prožívání, věrností a náklonností k lidem, a pozitivním vztahu mezi zvířaty a lidmi. Inspirativní, dojemná, velmi čtivě napsaná kniha, která zaručeně potěší a nadchne každého milovníka zvířat.

Nekonečný příběhNekonečný příběhMichael Ende

Film miluju od dětství, ke knize jsem se dostala až v dospělosti a překvapilo mě, že děj celého filmu je vlastně jen jedna polovina knihy. Myslím, že obě verze jsou značně povedené, i když ta filmová mě chytla za srdce víc. V knize mě iritoval (pouze, ale zato pořádně) hlavní hrdina- velmi výstižně tu někdo napsal, že se jedná o malého rozmazleného kluka, co se někým stal a hned chce poroučet. To by ještě šlo, ale nejhorší mi přišla jeho podlá zrada přítele. To se kámošům prostě nedělá.
Ale i přes fakt, že v knize Bastián opravdu značně potemněl a je z něj sobecký malý podrazák, který neváhá zradit kohokoli kdykoli, hlavně když mu z toho plynou výhody, a kterého jsem neměla až do konce, kdy dolezl a kňoural, vůbec ráda, je kniha skvělá: čte se jedním dechem, má magickou atmosféru, úchvatné postavy s Atrejem a létajícím drakem Falcem v čele a děj plný fantazie.

21.04.2012

Čarodějův učeňČarodějův učeňOtfried Preussler

Nevím proč, ale tento příběh se mě vůbec nedotkl. V podstatě mi to připadlo jako nekonečný výpis příkoří, které hoši museli od Mistra snášet; celý děj se navíc odehrává jen na jednom jediném místě, což mě také začalo brzy nudit. Kniha postrádá výraznější postavy (všichni jsou zde podivně mdlí, i když v Mistrově stínu se tomu nedivím) děj nebo zápletky, něco, co by mě vtáhlo do děje a donutilo jej prožívat víc. Ale možná je to můj problém a prostě mi to celé jen nesedlo. A docela mě to mrzelo, protože film se mi líbí, v animované i hrané verzi.

Pověsti ze Skotské vysočinyPověsti ze Skotské vysočinyGeorge W. Macpherson

Zajímavé pohádky pro děti i náročnější mýty pro starší čtenáře, z nichž ne všechny končí šťastně...Pěkné a plné fantazie. Jen ty náboženské příběhy mi přišly jako obyčejná křesťanská propaganda.

30.04.2012

Hranice nevinnostiHranice nevinnostiAbbi Glines

Perverzní červená knihovna.

31.08.2016

Citlivost jako výhodaCitlivost jako výhodaKathrin Sohst

Kniha je svým tématem zajímavá a obsahuje i hezké černobílé fotografie ( které by ale mnohem víc vynikly, kdyby byly barevné), ale celkově po přečtení mám pocit, že jsem se z ní nic nového nedozvěděla.

23.09.2016

Co nás učí zvířata - Objevte svou duchovní spřízněnost se zvířatyCo nás učí zvířata - Objevte svou duchovní spřízněnost se zvířatyDanielle MacKinnon

Bohužel jsem od této knihy očekávala něco trochu jiného. Čekala jsem spíš zvířecí příklady v praxi, ne moře teorie. Lidem, které toto téma zajímá bych doporučila knihu Zvířata jako učitelé a léčitelé, která je mnohem lepší.

17.04.2018

Znaky a symbolyZnaky a symboly neznámý, neuveden

Skvělé výtvarné provedení, grafika, krásné ilustrace. Opravdu luxusní kniha - nejlepší encyklopedie znaků a symbolů, která kdy byla vydána.

Kroniky Prydainu – kniha prvníKroniky Prydainu – kniha prvníLloyd Alexander

Hezký příběh...sice mi není úplně jasné, zda se jedná o pohádku, či fantasy, protože je sice vyprávěna jednoduchým stylem (což by nasvědčovalo prvnímu), ale na druhou stranu svět, ve kterém se odehrává, je dosti propracovaný, stejně jako dosti zajímavé postavy (to by nasvědčovalo zase druhému), takže nakonec...vem to čert. :) Podle mě má dost velký potenciál, aby se líbila všem věkovým kategoriím čtenářů, od dětí přes teenagery a aby zaujala i mnohé dospělé.

18.04.2012

Bůh v zahradě a jiné vizeBůh v zahradě a jiné vizeTheodore Sturgeon

Soubor surrealistických povídek na rozmezí sci-fi a fantasy; svérázných, místy neobvyklých či morbidních, s šokující pointou či závěrem. Několik slabších povídek (Vrtichvost, Obrana neexistuje) plně vyvažují ty ostatní, které jsou velice povedené (Bůh v zahradě, Hrom a růže, profesorův medvídek).

19.04.2012

Jánošík - Legenda o zbojnickém hrdinoviJánošík - Legenda o zbojnickém hrdinoviArnošt Caha

Líbí se mi dobrodružné a idealistické knihy, jako je tahle. Dobře se mi četla. Některé pasáže jsou lehce přemrštěné nebo nevěrohodné (pochybuju např. o tom, že by Jánošík byl schopen po mučení divoce tančit). Ale díky zvláštním, drsně romantickému duchu knihy mi to příliš nevadilo- Jánošíka jsem chápala jako legendu. Příběh je chvílemi dost smutný. Na některé sugestivní části knihy je opravdu těžké zapomenout.

Ve zvířecí rodiněVe zvířecí rodiněJeffrey Moussaieff Masson

Je to hezké. Doporučuju všem, která zajímá zvířecí pojetí rodičovství, zejména otcovství zvířat. Přesto bych ocenila, kdyby se tu zřejmě dost citově založený autor tak často nedojímal nad svým synem a nepopisoval osobní informace ve stylu, jak dlouho jeho žena jeho syna kojila, a že je škoda, že nemohl kojit taky, a tak dál. :) Mezi těmi informacemi o zvířatech je to takové trochu nepatřičné. Jinak ovšem upřímně oceňuju snahu napsat knihu o zvířecím otcovství, o tématu, kterým se nikdo příliš nezabývá a o kterém se pořád tak málo ví. Čtenář tu přijde k mnoha úžasným a zajímavým informacím.

Osamělá vlčiceOsamělá vlčiceJaroslav Holeček

Našla jsem ji na jakémsi blešáku (ani se tomu nedá říkat antikvariát) a zaujala mě na první pohled, protože má krásné černobílé fotografie a protože mě vlci zajímají a na trhu je toho o nich jen zoufale málo (když nepočítám ty vlkodlačí ságy, které se stěží dají řadit do seriozní literatury a jejichž autoři povětšinou nemají ani základní znalosti o vlcích).

22.04.2012

Letopisy NarnieLetopisy NarnieC. S. Lewis (pseudonym)

Narnii jsem četla poprvé asi ve 14ti (všechny knížky) a tenkrát se mi líbila. Jenže teď už jsem na to kapku stará a navíc mě docela štve ta do očí bijící křesťanská symbolika (Aslan = Ježíš aj.), příliš mnoho příliš kladných hrdinů a ta mluvící zvířátka to nezachrání. No jo, je to pro děti, ale i mezi pohádkami (mám je občas ráda) je prostě jen průměrná.

Keltská přírodní magie: WiccaKeltská přírodní magie: WiccaScott Cunningham

Moc se mi líbila, především svou velkou velkorysostí, svobodomyslností, nezaujatým postojem autora a absencí jakéhokoli dogmatismu. Inspirace pro všechny, koho Bůh, Bohyně a příroda oslovují. Podle mě nejlepší kniha o moderním čarodějnictví- Wicce, jakou jsem měla čest číst, a číst ji byla radost. Všechny ostatní knihy na toto téma ve srovnání s touhle mi připadají příliš dogmatické nebo nudné.

30.04.2012

ČaroprávnostČaroprávnostTerry Pratchett

Má nejoblíbenější "pratchettovka", ale Soudné sestry, Čarodějky na cestách aj. se jí v mých očích téměř vyrovnají. :)

01.05.2012