hermína14 hermína14 komentáře u knih

Dost bylo kokotů! Dost bylo kokotů! Xavier Crement

Je důležité pravidelně si pokládat otázky kdo vlastně jsem, kdo jsou lidé okolo a proč jsou okolo mě právě tito lidé. A potom s tím nějak naložit nebo nenaložit. Téma nosné, délka nadměrná, oslnivost lehce kolísavá, ale každé popíchnutí stojí za to.
"Naučte se média ovládat. Pokaždé, když uslyšíte, že se zpravodajští hlasatelé v televizi nebo v rádiu chovají jako kokoti, vypněte přijímač a začtěte se do dobré knihy."

03.07.2023 3 z 5

Naše ztracená srdce Naše ztracená srdce Celeste Ng

Bezmoc, přizpůsobivost, přežívání. Strach a nenávist jsou silné zbraně, které umí samy sebe nabíjet. Takto rozdané byly karty už mockrát, ale její STYL mě okouzluje. Je křehký a míří přesně do středu; v tom je jakási nepolapitelná dravost.
"V matčině mysli se usadil příběh a on ho nedokáže přepsat."
"Já myslím, že každý dokáže někomu ublížit, pokud k tomu má opravdu dobrý důvod."

24.06.2023 5 z 5

7 klíčů 7 klíčů Asa Schwarz

Technika snoubila se tu s city a pohnutkami hrdinů tak obratně, že nakonec nevím, zda to bylo o lidech či nebezpečí ze světa nul a jedniček. Vyberu si tedy obvyklý příběh o touze po moci, dětské radosti z práce a velkých následcích malých rozhodnutí.
Doslov o zranitelnosti společnosti a nutnosti systémových změn si zaslouží ****.

03.06.2023 3 z 5

Umění nemoci Umění nemoci Jan Vojáček

Nemoc jako cesta, možnost a pobídka. Dobře to funguje možná i jako prevence škod větších, než je nutné. Zabednění jsme a je potřeba si to připomínat často.
"Zdraví i nemoc jsou dokonalými, adekvátními a dynamickými projevy na těle."

27.05.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Je vlastně úplně jedno, jaké téma si tentokrát autorka zvolila. Umí nás vhodit hrdinovi do života, předestřít problém, ukonejšit obavy, nabídnout nadějný závan a tím rozdmýchat oheň pod kotlem...cokoli se stane pak, pořádně vyvětrat už musíme sami. A to se mi zamlouvá.
"Přesně tak babička s dědou žili. Každý tak trochu svou cestou, nic jim ale nakonec nebránilo být spolu."

20.05.2023 5 z 5

Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Jonathan Mooney

Chci věřit tomu, že už jsme o dobrých pár kroků dál, než popisují předložené výpovědi. Zároveň se bojím, že šlapeme na místě s tmavými brýlemi, na kterých je jen nakreslený chápavý a vstřícný pohled. Až se přestaneme pozastavovat nad odchylkami a jen přijmeme rozličnost a pestrobarevnost, uleví se nám všem. První polovina mě vyděsila, druhá uklidnila; to je dobrý průběh.
"Freud. Ano, ten muž se zálibou v kokainu v míře, která by zabila malé hospodářské zvíře, byl jedním z nejvýznamnějších myslitelů v historii normality."
"Chci, abyste se zbavili stop, které jsem na vás zanechal já, vaše máma, vaše rodné město a normál."
"Zjistil jsem, že William nebyl retardovaný. Měl emoční inteligenci Gándhího. Měl duchovní inteligenci Ježíše."

09.04.2023 5 z 5

Jasanové básně Jasanové básně Kateřina Mandulová

V časech ticha a poklidu se ocitne čtenář spíše prostřednictvím ilustrací. Sbírka působí jako krásný a vřelý dárek pro blízké kamarády. Předmluva a legenda jsou hvězdným lemováním milých říkanek.

09.04.2023 2 z 5

Oheň Oheň Maria Pourchet

Bolestné. Zdánlivě nevýslovné je tak přesně popsané, až mrazí. Možná proto, že si to postavy neřekly vzájemně (což by je třeba spasilo), ale jen si to dokázaly pomyslet. Zformulovat tápání a úporné lpění se tady povedlo dokonale.
"...nic tě nenaučili, leda se k něčemu upínat."
"Protože, Clémente, jak říká moje žena, Země nemá dvě slunce."
"Tak moc jsem potřeboval někoho jenom pro sebe, a ne se o něho dělit nebo s ním jen pracovat, že jsem vyložil všechno. Celý ten příběh. Trochu jako když se otevře popelnice, nic víc."

25.03.2023 5 z 5

Robinsoni a donkichoti Robinsoni a donkichoti Aleš Palán

Možná by nám i lidé z okolí mohli převyprávět své neuvěřitelné životy, kdybychom uměli poslouchat. Kdybychom se uměli ptát. Kdybychom to s nimi vydrželi:). Tady je to bezpečné; když je informací moc, stačí zavřít knížku, nechat doznít historku a na další se vrhnout zítra.
"Existuje něco, co nás přesahuje, to uznávám, ale ne že bych se v tom musel nějak speciálně hrabat."
"Vždyť naše poznání skutečnosti není víc než tlustá kniha o kočkách, ležící vedle kočky."

17.03.2023 4 z 5

Vidím to jinak Vidím to jinak Stanislava Emmerlingová

Takové knihy chci číst, nechat se inspirovat a vidět nadějné nitky (a lana). To by naše děti mohlo zachránit. Rozmotávání souvislostí a dobře nastavená nápravná cvičení místo diagnózy a cepování. Proč se pídíme po kouscích skládačky, když už ji někteří složili a mnoholetou aplikací si ověřili, že je poskládaná prostě a velmi dobře? Paní Emmerlingová nás "žene" přinejmenším k přemýšlení a přinejvětším:) k dalšímu hledání. Nutno ještě dodat, že vhodnější ilustrátorku si vybrat nemohla.
"Dodnes se mnoho lidí domnívá, a bohužel i někteří profesionálové, že pokud není dítě optimálně nadané nebo "hodné", lze jeho chování zlepšit větší důsledností rodičů, zvýšeným úsilím při domácí přípravě do školy, psaním poznámek, motivací formou odměn a trestů, záznamem červených a černých puntíků...nácvikem sebeovládání a užíváním léků."

11.03.2023 5 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Tak to vypadá, když se zhmotní výčitka a svědomí je viditelné, jako když si oblečeme triko. Jakou oběť pro následky svého konání vybereme, abychom tu látku na chvilku na svém těle neviděli ani necítili? Svoje Běstviny nemůžeme prodat, musíme je uklidit...nebo vyklidit? Tady stojí za to myslet za stránky dál.
"...a tlukot srdce barví jeho krev zatím nejhorší vzpomínkou z dětství."
"Máme-li si příběh užít, musí nám v něm být dobře."

16.02.2023 5 z 5

Toníkův zlý sen ... a jak mu s ním babička pomohla Toníkův zlý sen ... a jak mu s ním babička pomohla Ben Furman

Furman to s lidmi umí. Je přesvědčen o tom, že si každý dokáže pomoct sám, dostane-li důvěru a "podstavec" pro nadhled.
"Všechny sny končí vždycky dobře."

13.02.2023 5 z 5

Víťazi Víťazi Fredrik Backman

Takto ponuro sme tu eště nemali. Pořád nad někým visel mrak viny, ale tentokrát jsme viděli víc než v předešlých knihách; karty byly vyložené. A tím déle jsme se o naše oblíbence báli, protože jsme "plánovali s vrahy", celí rozhořčení, že známe důvody. Backman nás umí popadnout za citlivé místo a vláčet přes vyvrácených stromů kořeny...nechceme, ale dovolíme mu to.
"K ich príbehu lásky patrí aj mierne strelená dôverčivosť."
"...a či sa nejako dá odmerať množstvo "keby a keby nie", lebo presne z toho sa skladá život."
"No najväčšej a najškaredšej chyby sa dopúšťajú, keď nehovoria celú pravdu, ba ešte si aj nahovárajú, že to nie je to isté ako číre klamstvo."

21.01.2023 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Motivační kniha? O spokojenosti na dosah a věčné nespokojenosti? Největší dojem na mě udělalo těch pár vsuvek o tom, co se nestalo a mohlo; stačilo tak málo.
"Fascinovalo ho, jak je křehká, přestože dokáže být samostatná."

08.01.2023 3 z 5

Elementární částice Elementární částice Michel Houellebecq

Zdejší přímočarost a odvaha si žádá plnou pozornost. Není možné se u knihy rozptylovat čímkoli "vedlejším" a nejvýhodnější je zakázat okolí jakékoli zvuky. Celou dobu si můžeme klást otázku, ke které z postav máme blíž a má-li něco vůbec smysl. A neuniká nám to náhodou úplně mimo naši kapacitu? Je dobré si občas připomenout, že čtení se neodbývá:).
"Cítil, že je od světa oddělen několika centimetry prázdna, které jako by kolem něho tvořily krunýř nebo brnění."
"Zatímco jsem zcela závislý na okolní společnosti, sám jsem pro ni prakticky zbytečný."
"To, co muži znají, je touha...v dřívějších dobách mohli časem pociťovat v rámci manželství ke své družce určitý vděk - když jim porodila děti, starala se dobře o domácnost, osvědčila se jako kuchařka a jako milenka; potom je těšilo spát s ní v jedné posteli..."

03.01.2023 4 z 5

Země Země Marek Epstein

Všechno už tu nejednou bylo, ale tady navíc probublává síla, nezlomnost, naděje a smíření. Ve filmu by mě asi skoky mezi časy i lidmi rozčilovaly, ale u Epsteina na papíře probíhají ladně a kultivovaně. Tato témata jsou pořád k neuvěření bezedná a ještě existuje další nový odstín vypravěčova hlasu.
"Protože ženský prostě potřebujou věci pojmenovat, aby jim mohly uvěřit."
"Fakt, že je zachránili, byl paradoxně vykoupen životem, ke kterému už nikdy nenalezli klíč."
"Dobré je to, co je právě výhodné."

30.12.2022 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Svá pekla i prozření si prožívá každá generace bez ohledu na časy i podnebné pásy. Jsme zamotaní to klanových řetězů, dokud je sami nerozerveme a nepřekročíme. Citlivě zakomponované rysy doby tu tvoří rám na parte těch, kteří na to nepřišli. V té bezútěšné ponurosti je nečekaně nadějné zase spatřit, že některé životy se dají zachránit. Precizně promyšlené:).
"To je pořádný Montessori, co, vole?"

27.12.2022 5 z 5

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Čisté. Nic zákeřného, vyčítavého, vypočítavého ani beznadějného. A tím je to k dlouhému vydechnutí a zastavení. Cognetti slovy lepí rány a větami kolébá a hojí...
"Nikdo tam nejezdil rád, působila nepřátelsky a zanedbaně a já jsem vrátila do oběhu trochu laskavosti. Poslouchalo se to hezky, ale v jistou chvíli se z toho stala další klec."
"Bylo na nich, aby našli způsob, jak spolu dál být, pokud chtěli."

26.12.2022 5 z 5

Je hlína k snědku? Je hlína k snědku? Jakuba Katalpa (p)

Upřímnost na hranici snesitelnosti, lehké pohazování si s těžkými myšlenkami a ten okouzlující slovaběh mě baví. Co chtěla Katalpa říct všem, nevím; co křičela na mě, to si za rámeček nedám:).
"Ta paní byla dědečkova paní. Paní nikdy nemůže být ženou a naopak."

18.12.2022 4 z 5

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Poodstoupit a podívat se na jiná společenstva, druhy, skupiny a hledat souvislosti a spojitost je mnohem výhodnější (a těžší), než se upnout k rozdílům. To kniha s krásným názvem připomněla mně.
"Na myšlence sdílení života s někým jiným je cosi děsivého."
"...že věci se hýbou a mění bez ohledu na to, co děláte vy."
"Ale pokud si mám vybrat mezi odstupem a nepředvídatelným a úzkostným lpěním (které nás vystavuje bolesti, ztrátě a nedokonalým interpretacím, ale zároveň i radosti, putování a novým setkáním), pak tedy nevím, co zvolit."

28.11.2022 3 z 5