Hejtmy Hejtmy komentáře u knih

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První díl ságy od George R. R. Martina je můj vůbec nejoblíbenější. Asi to tak je proto, že zde mám rád v podstatě všechny vypravěče, což u dalších dílu ani zdaleka neplatí. Děj zde není výrazně roztříštěný (v podstatě jsou tu tři hlavní linie, a to Sever, Královo přístaviště, Daenerys), což mi u dalších dílu taktéž mírně vadilo. Prostě fenomenální začátek skvělého příběhu.

17.04.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha sice není tak propracovaná jako pozdější autorův román 1984, ale i tak se jedná o velmi zdařilý rozbor praktik totalitních režimů podaný srozumitelnou formou bajky. Mým favoritem byl vždy osel Benjamín, který vším tak nějak nezúčastněně proplouvá, přitom je zřejmě nejinteligentnější ze všech zvířat na farmě.

17.04.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Orwell nejenže brilantně popisuje praktiky totalitních režimů (ať už komunistických, nebo jiných), ale hlavně píše knihu velmi čtivým stylem, takže ačkoliv jsem již 1984 četl několikrát a děj znám, vždy se u čtení bavím, jako bych ji četl poprvé. Zásluhu na tom mají hlavně postavy, které jsou prostě naprosto uvěřitelné a chovají se tak, jak byste od člověka v podobné situaci čekali. Mou nejoblíbenější částí knihy je úplný začátek, kdy se Winston ještě rozhoduje, zda se vydat cestou více či méně otevřeného odporu proti Straně.

17.04.2016 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kniha je sice dobrá, ale přece jen se jedná o jeden z velmi mála případů, kdy mám film mnohem raději než knihu (mám na mysli prvního filmového Kmotra). Coppola dokázal děj knihy pojmout takovým způsobem, že odebral ty nejméně zajímavé pasáže (hlavně s Johnny Fontanem) a naopak se soustředil na děj okolo dona Corleoneho a Michaela. U čtení knihy jsem se chvílemi nudil. Možná kdybych nejprve přečetl knihu a až poté viděl film, tak bych měl jiné pocity, ale mě kniha prostě příliš nezaujala.

17.04.2016 3 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhou detektivní knihou od Miniera jsem byl upřímně řečeno zklamán. Možná to bylo tím, že se mi tolik líbil Mráz, protože kvůli tomu jsem očekával další skvělý temný detektivní příběh, který jsem ale nedostal. Celý děj je tentokrát až příliš překombinovaný, příběhy jednotlivých postav se téměř neprotínají (spousta postav je tam úplně zbytečně) a celým dějem prostupující postava Hirtmanna je sice zajímavá, ale bohužel dost nevyužitá. V Mrazu jsem měl postavu Servaze rád, ale v této knize mi nepřipadal nijak zajímavý a jeho náhlá totální obsese ženou, kterou spoustu let neviděl, byla příliš vykonstruovaná, ostatně jako téměř celý děj knihy. Ačkoliv se určitě nejedná o špatnou knihu, tak vzhledem k mým vysokým očekáváním jsem byl prostě zklamaný a u čtení jsem se chvílemi i nudil, což se mi u dobrých detektivek nestává.

17.04.2016 3 z 5

Teorie práva Teorie práva Viktor Knapp

Určitě nejlepší česká učebnice teorie práva, a to už jen proto, že tato kniha je jako jediná skutečnou učebnicí teorie práva a nikoliv pouze jakýmsi pochybným úvodem do studia práva. Kniha se navíc i velmi dobře čte v kombinaci s tím, že jsou v ní přehledně podány všechny důležité informace, které k tématu čtenář očekává. Jak obvykle učebnice příliš nečtu, tak zde nelituji, že jsem dal Knappovi šanci.

13.04.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Výborná detektivka odehrávající se v atraktivním prostředí tajemných zasněžených Pyrenejí. Ačkoliv ze začátku mi detektiv Martin Sevraz nebyl příliš sympatický, nějak jsem si k němu v průběhu čtení (knihu jsem přečetl za dva dny) našel cestu skrze jeho zajímavý a smutný osobní příběh. V úvodu jsem byl překvapen tím, že se celý děj točí kolem vyšetřování vraždy koně, nikoliv člověka, ale to bylo posléze mnohokrát napraveno. Děj je sice místy nelogický a ze Sevraze se až příliš často stává téměř nadpozemsky nadaný hrdina, nicméně mi to ani nevadilo, když se mi kniha četla tak dobře.

13.04.2016 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knihou jsem byl příjemně překvapený. Ze začátku je sice tempo velmi pomalé, ale poté, co jsem se prokousal méně záživným úvodem, jsem byl spokojen. V detektivkách je vždycky zásadní postava vyšetřovatele, a zde mi byl sympatický jak Cormoran (i když je to složitá osobnost), tak jeho asistentka Robin. Zaujalo mě i prostředí velkoměstského Londýna, protože ze svých oblíbených knih jsem zvyklý většinou na Skandinávii. Škoda, že závěr je téměř takový výstřel naslepo, kdy je prostě kniha v jednu chvíli utnutá tím, že zjistíme, kdo je vrah. Na druhou stranu odhalit vraha není zase tak složité, celou knihou jsou propleteny náznaky, takže pro mě závěr nebyl nijak šokující. Na to, že se jedná o první detektivku J. K. Rowlingové, je kniha velmi dobrá. Těším se na další příběhy, které si nenechám ujít.

13.04.2016 4 z 5