heavy66 heavy66 komentáře u knih

Tajemství sněžného člověka Tajemství sněžného člověka Arnošt Černík

Yetti je pro mě od dětství srdeční záležitost. Jak píše Arnošt Černík v této knize, Sir Edmund Hillary si vypůjčil v roce 1960 yettiho skalp a nechal ho zkoumat v Londýně. Vědci zjistili, že jde o kůži kozorožce. Je to důkaz, že yetti neexistuje? Ne, je to důkaz, že v klášteře Khumjung podváděli věřící! Nadále věřím, že yetti tam někde je, vždyť Tibet, to je 2,5 milionu čtverečných kilometrů pustých a neprostupných hor!

24.04.2024 4 z 5

Ostravsko z nebe Ostravsko z nebe Milan Paprčka

Ostrava, mé oblíbené rodné město, které dokázalo průmyslovou zátěž přetvořit v turistickou atrakci. Kdysi voněla uhlím a železem, nyní je čistá a pěkná. V blízkém okolí plochá krajina ostravské pánve kopíruje pradávné močály, ve kterých miliony let zrálo černé uhlí. Vzdálenější okolí je lemováno pásem hor, které se z močálů zvedly v mladších geologických epochách.
Já jsem s fotografiemi spokojen!

24.04.2024 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Ke knize a autorovi se hodí citát - „Následujte ty, kteří hledají pravdu a utíkejte před těmi, kteří ji našli!“

Zastávám názor, že knihy nebo jejich autoři by se zakazovat neměli! Když se dnes podívám na seznam výběrové maturitní četby – Orwell, Pasternak, Solženicyn, Kundera, Škvorecký…, mě by v roce 1984 od maturity vyhodili, kdybych přiznal, že jsem je četl. Takže přiznávám, že jsem prolistoval Mein Kampf, ale nebavilo mě to, nerozumím, čím Němce zaujal?
Asi že ho poslouchali v audio verzi. Do maturitní četby rozhodně nepatří!
(Zajímavý komentář JulianaH.)

20.04.2024

Na výstižný komentář by klidně stačily tři čtyři smajlíky.
Já přidám citát klasika - "přestanete-li pít a kouřit, nebudete ve skutečnosti žít déle, jen vám to tak bude připadat!"
Jediný fungující recept na dlouhověkost, jak předvádí stoletý stařík Alan, je úplná eliminace stresu, spěchu a špatné nálady!

20.04.2024 5 z 5

Jedenadvacet detektivů Jedenadvacet detektivů * antologie

Jedenadvacet detektivů stvořených jedenadvaceti klasiky detektivního žánru. Některé povídky jsou staré sto let i více let, přesto se jedná o čtivé a napínavé kousky. Přečtěte si Záhadu rudých rtů, Podezření nebo Vraždu v neexistujícím pokoji .... jedenadvacet důkazů, že žádný zločin nezůstane bez trestu!

18.04.2024

Dobrodruzi pěti moří Dobrodruzi pěti moří Radovan Krátký

Tuhle knihu mám rád už hodně dlouho. Dobrodružné vyprávění o legendárních námořních lupičích se mi jako klukovi moc líbilo. Slavná jména Drake, Morgan, Lolonois nebo Anne Bonney reprezentovala krvavou historii pirátství mnohem lépe než popcornový Jack Sparrow s podmalovanýma očima.

14.04.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Léta letoucí jsem k Mistrovým dílům nekritický. Zhltnu, co mi nabídne a nehledám na tom mouchy ani jiný hmyz. Na Pohádce se mi líbila úvodní nepohádková část. Putování alternativním světem bylo na mě trochu zdlouhavé a jednotvárné, postrádal jsem svůj oblíbený ledový dotyk hrůzy v zátylku.
Ale pohádka nemá děti děsit, ale bavit, což činí, takže je to v pořádku!
Pro mě prosím příště nějaké odporné démony nebo psychopaty!

11.04.2024 4 z 5

Mosty do Tel Avivu Mosty do Tel Avivu Jiří Šulc

Souhlasím s Paulus.1987 - Jiří Šulc je český Frederick Forsyth! Mosty do Tel Avivu mají celou řadu paralelních dějových linií, napínavé osudy fiktivních postav doplňují historické události a osobnosti. Množství postav a dějů je místy méně přehledné, naštěstí může vážený čtenář otevřít Wikipedii a doplnit si znalosti o Mandátním území Palestina, o Irgunu nebo o Rudolfu Slánském, který je zde po právu vykreslen jako komunistická svině, ne jako ubohá oběť, jak se o to některá média pokoušela po Sametové revoluci!

11.04.2024 5 z 5

Hotel Hotel Arthur Hailey

Hotel patří k mým nejoblíbenějším haileyovkám. Realistický příběh má spád, grády, ostrou pointu a nadějný konec. Červená knihovna není tentokrát dominantní, nerušila mě při čtení, ani nezdržovala hotelový provoz, protože když máte od rána do večera plné ruce práce, není čas na nějaké lovestory!

09.04.2024 5 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Zajímalo by mě, jak autor sbíral odborné informace pro tento román? Těžko to nabral z nějaké učebnice, zřejmě musel strávit na oddělení nějaký čas a koukat patologům pod ruce.
Příběh je jako vždy velmi dobře napsaný, Hailey měl vypravěčský dar od Pána Boha!

09.04.2024 4 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Archaický thriller, ale vyšší věk mu neubírá na čtivosti a napětí, protože námět je univerzálně platný a Hailey uměl predikovat budoucnost. Představte si, letíte s nízkonákladovkou, sedíte ve very low cost economy přímo na podlaze, právě jste pojedli podivný blaf, otevřenými dveřmi kokpitu vidíte kapitána zvracet do pytlíku, a pod vámi je deset kilometrů volného prostoru.....Naštěstí zatím neupadly za letu dveře jako tomu boeingu v Americe letos v lednu!

09.04.2024 5 z 5

Requiem Requiem Anna Andrejevna Gorenko

Báseň matky čekající před vězením na svého syna. Báseň o žaláři nejtemnějším, báseň, která je stále živá a aktuální.

Předmluva Anny Achmatové k Requiem
"V hrůzných letech ježovštiny jsem prožila sedmnáct měsíců ve frontách přede dveřmi vězení. Jednou mne kdosi „perlustroval – zjišťoval mou totožnost. Za mnou stála žena s promodralými rty, která zaslechla mé jméno, probrala se ze strnulosti, vlastní nám všem, a šeptem (tam šeptali všichni) se mne zeptala: - Vy byste to dokázala popsat? Řekla jsem: - Dokázala. A náhle se cosi na způsob úsměvu mihlo v tom, co bylo kdysi její tváří."

"....Sedmnáct měsíců už řvu,
vrhám se katům pod nohy,
marně tě, marně domů zvu,
synu můj, sne můj morový.
svět navždy pomýlený je.
už se v něm nevyznám,
kdo člověk je, kdo bestie,
jak dlouho čekat mám.
jen pyšný květ, zvon za noci
a matné stopy vedoucí v nicotu,
kam mě zvou.
a přímo před očima plá
obrovská hvězda červená,
hrozící záhubou....."

01.04.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

I was born on the cemetery
under the sign of the moon
raised from my grave by the dead
I was made a mercenary
in the legions of Hell
I'm king of pain, I'm insane

Také umím použít verše, které se hodí k danému tématu! Posledních 20% pátrání po Anomie bylo hodně napínavých a pointa plná zla. Jak může jedinec nežít svůj život, ale nějakou virtuální existenci? Děsivá je představa agresivních entit skrytých v anonymitě sociálních sítí, které ohrožují naše děti. Přesto se mi příběh líbil, jakkoliv je dlouhý a spletitý, má myšlenku a stojí za přečtení.

24.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Jsem na 80% - přečíst Black Ink Heart, to je jako přečíst čtyři knihy běžného rozsahu. Teď něco k pokračování vztahu Strika a Robin. Na co Strike pořád čeká? Proč ho Robert znovu a znovu vrací na startovní čáru? Robin je hezká, chytrá a má dobrý charakter. Zatím radí Strikovi s dietou, ale až si někoho najde, bude to Completely Broken Heart!

24.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Bacha Spoiler: dočetl jsem na 55%, když do Černočerného srdce nečekaně vstoupil Michal David!!
Jak se tam dostal, proč je z něj černoch?

(založen nový soukromý chat)
(21.března, 20:55)
heavy66: tvl, jak vás vůbec napadlo, že je Michal David černoch?
RG: no tvrdil nám, že v té vaší popmusic dře jak barevnej!
heavy66: haha, a to vám stačilo, abyste ho angažovali?
RG: taky říkal, že patří do familie Cats! To je skvělý doporučení pro nás, Andrew Lloyd Weber, znáte to, ne?!
(chat byl ukončen)

21.03.2024 5 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Jsem na 25% a musím říct, že to je zatím nejlepší Galbraithův text, který jsem četl. Krátké verše na úvod každé kapitoly mají tentokrát přímý vztah k jejímu obsahu.Tak schválně, uhodnete hlavní postavu kapitoly uvedené verši..?

"Viděl's už takovou krásu,
tváře, těla, postoje?
Snad královnou je pekel,
ale královna to je!"

Přesně, to je vona! Pokračuju ve čtení a ještě se ozvu.

19.03.2024 5 z 5

České pohádky České pohádky Jan Drda

Ohodnotil a okomentoval jsem všech dvanáct pohádek obsažených v knize a nestává se často, aby všechny části knihy byly za pět hvězdiček! České pohádky jsou hvězdná sbírka!

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Autor tvrdí, že se ten příběh stal, každopádně vymyšlený je hezky. Vztah Romea a Julie na konci války, ne z rozhádaných rodin, ale z národů v nenávisti na život a na Smrt, která přijde z nebe 14. února 1945. Každý z mé generace zná film, protože Markéta Hrubešová byla krásná Hitler Mädel.

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Báječná léta pod psa jsou jedním z nejveselejších románů o době, která je v učebnicích dějepisu považována za období smutné a úpadkové. Sám jsem do té epochy přibyl v roce 1965, mám na ni podobně veselé vzpomínky, ovšem nikdy bych je nedokázal popsat tak skvěle jako Michal Viewegh. Skvělá je i filmová adaptace s Ondřejem Vetchým, Libuší Šafránkovou a Jakubem Wehrenbergem. Jak už to bývá, v detailech je film lepší knihy. Třeba když se Alice Bendová opaluje v kánoi!

Arnal a dva dračí zuby Arnal a dva dračí zuby Ondřej Neff

Spojí-li svoje umění spisovatel Ondřej Neff a kreslíř Kája Saudek vznikne originální sci-fi horor se spoustou zábavných kreseb. Jeden obrázek "Sexy dominy z hampejzu pro mutanty" mám dokonce na tričku. Nejenom to tričko, ale celé dílo patří do zlatého fondu českého komixu!