Hathor89 Hathor89 komentáře u knih

Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Prázdniny blbce č. 13 - Jak jsme zachraňovali svět Miloš Kratochvíl

Skvělá knížka. Doporučuji ke čtení. Krásný jazyk. Pěkné a krátké příhody. Určitě budu číst i svým dětem. Velmi pěkné ilustrace. Sice je primárně pro dětské čtenáře, ale i v dospělosti jsem se náramně pobavila. Kniha krásně ukazuje, že špatný žák nemusí být ze svých známek na dně a že někdy je na tom jedničkách hůře. A že švihlý strejda nemusí být až tak švihlý. Ach ten tlak okolí. Doporučuji číst i dospělým, kteří už zapomněli, jaké to bylo být dětmi (a jak jim to ne/šlo ve škole ... krásná historka o mamince a matice).

10.01.2019 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Nadčasové téma. Jednoduchý příběh. Hluboká myšlenka. Mnoho řečeno málo slovy. Krásný a bohatý jazyk. Skutečně by dlouhověkost/nesmrtelnost přinesla lidem větší štěstí? Skutečně by byli lidé moudřejší a vzdělanější? Skutečně bychom o to stáli? Měl by náš život větší smysl? Žijeme v době, která si pohrává s DNA, tato knížka podává možnou odpověď na význam dlouhého života, a to v podání postoje E. M. Zároveň konec knihy nutí čtenáře k zamyšlení. Všichni lidé mají právo na nesmrtelnost? Jsme si všichni rovni? Kdo by o tom rozhodoval? Pan Spisovatel prostě uměl … a stále má čtenářům co říct. Teprve nedávno jsem zjistila, že byl několikrát nominovaný na Nobelovu cenu, stále nechápu, proč ji nedostal.

08.01.2019 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Úžasná kniha. Nadčasový příběh. Mnoho řečeno málo slovy. Krásný jazyk. Úžasná hra se slovy. Život za mír. V době, kdy Evropu ohrožovala zhouba jménem Válka, varuje před nebezpečím, i když zároveň je z knihy cítit marnost, protože dav se vždy nechá strhnout a nemyslí na následky. Lidé jsou bohužel stále stejní. Úžasně je vykreslený i mezigenerační boj mezi rodiči ohroženými nemocí a dětmi, které ve smrti starších vidí příležitost pro vlastní rozvoj a hledání svého místa ve světě, aniž by mysleli na fakt, že jednou budou na místě svých rodičů. Pokud někdo hledá v seznamu četby, kterou musí přečíst do školy, tuto knihu doporučuji. Byli z ní nadšení i mí žáci na základní škole, protože je to velmi srozumitelné a čtivé. Škoda že Pana Spisovatele někdo více neposlouchal, a přitom ta hra byla už před válkou velmi oblíbená i ve světě …

06.01.2019 5 z 5

Konkláve Konkláve Robert Harris

Téma konkláve je zajímavé samo o sobě. Tajemný obřad. Zápas o moc. Hledání nového řádu. Obrana starých poměrů. To vše se děje za zavřenými dveřmi, kam se běžný smrtelník nedostane. A nebo ano? Neodkrývá se tam tajemství obyčejných lidí, na které ale hledí celý svět? Kniha úžasně vykresluje také prostředí Vatikánu. Každodennost. Umění. Líbilo by se mi vydání s fotografiemi. Takto jsem stále hledala na internetu. Autor má určitě velké znalosti dané problematiky, využíval značně latinu a odborné termíny srozumitelně vysvětloval, za což jsem ráda. Chvíli jsem zvažovala, že dám o hvězdičku méně za konec knihy, přišel mi přehnaný, ale pak jsem si řekla, že člověk nikdy neví …

02.01.2019 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Příběh všeobecně známý. Příběh mnohokrát zpracovaný. Příběh inspirující mnoho tvůrců v každé době. Přesto mě nenadchl tolik, jak jsem čekala. A asi je to způsobeno právě tím, že znám tolik zpracování této látky, divadelních, filmových i hudebních. Možná jsem od četby čekala víc. Určitě se jedná o úžasný jazyk, námět … Ale ty děti mi tak lezly na nervy. Nejvíce jsem si oblíbila postavu otce Lorenza. Vím, že byla jiná doba. Určitě by si ji měl přečíst povinně každý. Co vše se může stát pro nesnášenlivost dvou rodin? A poučí se lidé někdy? Toto téma je skutečně nadčasové.

02.01.2019 4 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Tyto básně zbožňuji. Recitovala jsem je na školních soutěžích. Četla si v nich při dlouhých večerech. Stesk. Domov. Maminka. Rodina. Dětství. Vzpomínky. Nostalgie. Něha. Tolik cenných slov na tak malém prostoru. Tak úžasná čeština na pár stránkách. A krásné ilustrace. Nobelova cena za literaturu nemohla být udělena lepšímu básníkovi (uznávám, že jsem stoprocentně zaujatá). Nejraději jsem vždy měla Hálkův domek.

11.12.2018 5 z 5

Šťastný princ a jiné příběhy Šťastný princ a jiné příběhy Oscar Wilde

Asi jsem od knihy čekala více. Určitě se jednalo o zajímavé příběhy. Které vyprávěly o kráse. Nejen o té fyzické. Které končily špatně. Většinou zlo dostalo ty dobré. Které nutily k zamyšlení. Nejvíce se mi líbil Šťastný princ a vytáčel mě Nejlepší přítel, i když jako příběh to bylo úžasné. Které obsahovaly motiv víry. Některé příběhy mi přišly příliš rozvleklé, takže mě čtení ne vždy bavilo. Určitě bych doporučila knihu spíše starším čtenářům, kteří budou číst mezi řádky. Příběhy nejsou pojaty černobíle, takže bych je nepředčítala dětem.

11.12.2018 3 z 5

Deset dětí paní Ming Deset dětí paní Ming Éric-Emmanuel Schmitt

Nechápu politiku jednoho dítěte. Pokud je rodiče zvládnou uživit (kdo to nezvládne, ať je třeba nemá, nebo je omezen počtem), měly by záležitosti rodiny záležet čistě jen na rodičích. Děti jsou to, co obohacuje naše životy. I když chápu obavy z přemnožení, omlouvám se za to slovo. Stále jsem musela přemýšlet nad tím, jak to tedy ve skutečnosti s paní Ming je. Jak se vyprávění proměňovala, od nedůvěry po rozuzlení. Velmi mě zaujala také východní moudra. Porovnání se západní kulturou stojí za to.

Tři muži ve člunu (komiks) Tři muži ve člunu (komiks) Nidhi Verma

Bylo to mé první seznámení se Třemi muži ve člunu. Komiksové zpracování se mi líbilo. I když nemohu zatím porovnat s původním dílem. Bylo to jednoduché počtení, odpočinek o podzimních prázdninách. Doporučuji těm, kteří třeba moc nečtou, tato edice je možná zavede i k jiným klasiků, a pak si přečtou nějaký román. Líbily se mi poznámky/vysvětlivky, které seznamovaly s neznámými/méně známými pojmy. Také se mi líbil závěr, který seznamoval čtenáře se zajímavými fakty z knihy, například nejznámější bludiště, a to formou hry.

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Knihy o druhé světové válce, konkrétně o holocaustu patří k mým oblíbeným. Asi proto, že nikdy nepochopím brutalitu, s jakou byly likvidovány skupiny, na které se jen tak ukázalo prstem a řeklo se, že jsou vadné. Tato kniha je úžasná tím, že hlavním HRDINOU je chlapec, který válku přežil kvůli lidem, kteří byli přesvědčeni o tom, že jeho život má smysl. Kvůli obyčejným lidem, neobyčejným HRDINŮM. Rodiče. Sourozenci. A Oskar Schindler. Vždy, i ve filmu, který doporučuji, mě nejvíce dostane scéna, kdy Oskar Schindler spěchá zachránit ženy, které byly omylem poslány do Osvětimi. Ano, byl nacista. Ano, musel spolupracovat s nacisty, aby mohl prosazovat své zájmy. Ano, jeho obchody nebyly zrovna z těch férových. Ale právě to zachránilo tolik lidí, kteří by jinak skončili v táborech smrti. Takhle měli šanci přežívat, přežít a žít. Děkuji.

Doktor Proktor a vana času Doktor Proktor a vana času Jo Nesbø

Tuto knihu pro děti jsem si přečetla sice v dospělosti, z mé pracovní pozice považuji za nutné seznámit se s tím, co nabízí současný literární trh, ale náramně jsem se bavila. Originální námět. Originální postavy. Krásná hra s jazykem a napětím. Úžasné využití historických událostí a postav. Vlastně i poučení, minimálně u dívky, která vystudovala práva, když ostatní nic nedělají a mlčí. Klidně mohli cestovat i déle. A dějepis bychom měli začít vyučovat pořádně, hlavně bitvu u Waterloo. Proč jen zapíráme tak významný podíl Bulíka? Určitě s knihou seznámím i své děti.

Divné hlášky z knihkupectví Divné hlášky z knihkupectví Jen Campbell

Knihu jsem začala číst v tramvaji a lidé se na mě zvláštně dívali, když jsem se smála, v lepším případě potichu. Usmívala jsem se de facto celé čtení. Stále jsem si říkala, že lidé nemohou být přece tak tupí, jak vidno, někteří asi ano. A že někteří ani netuší, co se prodává v knihkupectví … to mě dostalo nejvíce. Hlášky ze života jsou vždy nejlepší.

Stopa legionáře Stopa legionáře Zdeněk Ležák

Stručně lze napsat: krásně, jednoduše a srozumitelně pojatá historie. Ale rozsáhleji lze knihu hodnotit jako memento těch mužů, kteří se významnou měrou zasloužili o vznik samostatného státu, kteří prolévali krev za myšlenku, které věřili. Tato kniha může oslovit mladší čtenáře. Srozumitelnou formou tak získávají informace o významném mezníku našich dějin a někdy i pozapomenutých osobností, kteří se snažili daleko od domova vyburcovat své bratry k odvaze i za cenu vlastního života. V jednoduchosti je krása, ale tato kniha, byť útlá, přináší mnoho poznatků. Do hodin dějepisu je jako dělaná, pro připomínku naší slavné minulosti také.

09.11.2018 5 z 5

Komiksová Kytice Komiksová Kytice Karel Jaromír Erben

Spojení moderního umění a klasického literárního díla může být poutavou změnou, která přitáhne mnohé nové čtenáře. Žel patřím asi do skupiny těch, kteří takové spojení neocení a naopak je děsí svým způsobem neúcta k dílu, které zbožňují a ve kterém si listují při dlouhých večerech. Moderní pojetí mě neoslovilo. Možná bych našla pár míst, která se mi líbila, ale nebylo jich mnoho. Navíc jsem měla drobný problém s – byť ojedinělou – angličtinou u komiksových kreseb. Myslím si, že ke K. J. Erbenovi to nepatří. Ale proti čtenářskému gustu … Dvě hvězdičky za odvahu.

30.10.2018 2 z 5

Totální nasazení Totální nasazení Petra Soukupová

Jako první knihu, která komiksovou formou zaznamela historii, jsem četla Maus od Arta Spiegelmana, potom Ještě jsem ve válce připravenou organizací Post Bellum. Další publikace od Post Bellum mě nadchla stejně. Potěšilo mne, že příběhy nevyprávěly jen o totálním nasazení, ale také o dopadu války na lidskou duši, třeba příběh Francisky ovlivněný životním strádáním matky. Příběhy bezpráví jsou úžasným projektem, díky kterému lidé naslouchají vzpomínkám těch, kteří by jinak zůstali zapomenuti. Těší mě, že se takto přibližují i „malé” dějiny „obyčejných” lidí. Komiksy jsou srozumitelné, jednoduché … a přitom předají mnoho informací, poznatky a proniknutí do citového rozpoložení aktérů dějin. Byť vzpomínky mohou být časem zkresleny, nevadí. V týdnu zajdu do ředitelny a požádám o zakoupení knihy do školní knihovny, možná i o druhou do mého dějepisného kabinetu. Z vlastní zkušenosti vím, že po takovém výkladu historie mí žáci sáhnou.

23.09.2018 5 z 5

Vratné lahve Vratné lahve Zdeněk Svěrák

Jako první jsem viděla film, několikrát, takže jsem samozřejmě v jednotlivých scénách viděla postavy ztvárněné konkrétními herci a moje fantazie měla volno. Ale stejně jsem se smála jako u filmu. Houba vymáchaná na hlavu žáka. Poslíček na kole. Milý životní nadhled vykreslení podzimu života (i když ten v knize vlastně ještě u hlavního protagonisty nenastal). Všechny známé scény doplněné o tvůrčí poznámky. Prostě typický autorský humor Mistra svého řemesla.

22.07.2018 5 z 5

Magorovy labutí písně Magorovy labutí písně Ivan Martin Jirous

Tuto sbírku mám ráda. Líbí se mi spojení relativního primitivismu, erotiky a vulgarity, které je narušováno latinou a hlubokými myšlenkami. Vlastně je to taková terapie člověka, který se vyrovnává s roky v komunistickém vězení jen pro odlišné názory a dobově nevhodné umění. Stesk po domově. Láska. Bůh jako poslední soudce. Život za mřížemi. Mnoho známých střídavě ve vězení a na svobodě. Oběti politických procesů. Přátelé v emigraci. O tom všem Magor psal, bouřlivák s citem.

20.07.2018 5 z 5

Něžná fata morgána Něžná fata morgána Dominik Dán

Moje první kniha od tohoto autora, poznala jsem ho díky Čtenářské výzvě 2018. Myslím, že si přečtu ještě další knihy. Skvělý příběh na politickém pozadí, je k neuvěření, jak se stavěly jisté orgány k trestným činům, aby nevzbuzovaly pohoršení ve společnosti (doporučuji knihu Dítě číslo 44, která je inspirovaná skutečnými sériovými vraždami, také popíranými z politických důvodů). Skvělá hra s jazykem. Promyšlená typologie postav. Změny ve společnosti z pohledu mladého vyšetřovatele (ti lidé jsou pořád stejní, troufají si, jen když za nimi stojí skupina a jen za revoluce). Ničení stop (myšleno spisy StB). Napětí. Humor. Trochu mi vadil popis na pitevně, ale uznávám, že k takovému žánru to prostě patří (tak to skousnu). A ten konec mě dostal … i trochu zklamal, po takovém pátrání mi bylo vyšetřovatelů líto.

20.07.2018 5 z 5

Léto / Zima Léto / Zima Edith Wharton

Ke knize jsem se dostala díky Čtenářské výzvě 2018, takže splnila svůj účel. Dosud jsem autorku neznala. Příběhy o lásce. Příběhy o předurčenosti života kvůli sociálnímu zázemí, stereotypům a předsudkům společnosti. Krásně vykreslené postavy. Úžasně popsané prostředí. Osobité vyprávění. Hra se světlem a tmou. Nadějí, štěstím, smutkem a zklamáním. Obě novely jsou vlastně o zklamání, byť Léto končí alespoň nadějně, v Zimě musel protagonista opustit sen o lepším životě kvůli tragické nehodě. Je k neuvěření, jak se společnost za uplynulé století změnila, třeba v pohledu na svobodné matky a rozvody.

20.07.2018

Kniha o staré Praze Kniha o staré Praze Jiří Horák

Kniha obsahuje mnoho zajímavých příběhů ze stověžaté matičky měst. Některé pro mne byly zcela nové, některé obohatily mé znalosti dějin. S ohledem na mé povolání ji někdy určitě využiji. Hlavně se mé rozhledy rozšířily znalostmi o každodennosti Pražanů a o humorné historky. Líbily se mi části pojednávající o lidskosti katů, třeba snad nejslavnějšího z rodu Mydlářů. Možná snad obsahovala příliš mnoho letopočtů, ale naštěstí není nutné znát všechny.

19.07.2018 5 z 5