Harry Harry komentáře u knih

Tvář hráče pokeru Tvář hráče pokeru Józef Hen

Román z poválečného Polska popisuje jakousi detektivní formou situaci mezi odbojáři (komunistickými a buržoazními) a hledání zločince "Zlověstného" , spolupracujícího s gestapem. Doba to nebyla určitě jednoduchá a také kniha mi připadá místy nepřehledná.

29.04.2016 3 z 5

Dlouhá svatební cesta Dlouhá svatební cesta Aleš Fuchs

Kniha se mi líbila - popisuje mimo jiné vynucený pobyt Hugo Haase a jeho Bibi v zahraničí, kde i tam slavil úspěchy , především v USA, ale nikdy nepřestal myslet na svoji vlast.Svůj život ukončil ve Vídni v 67 letech

24.04.2016 4 z 5

Hugo Haas Hugo Haas Valeria Sochorovská

Velká česká herecká prvorepubliková hvězda zářila jak na divadelních scénách, tak na plátnech kin. Bohužel Hugo Haas byl židovského původu, a tak musel v roce 1938 emigrovat,aby si před Němci zachránil život , a tím se ukončila jeho umělecká dráha v Československu. Určité úspěchy měl za oceánem, ale na rodnou vlast nikdy nezapomněl (krátce ji navštívil v roce 1964).Jeho otec a bratr zahynuli v koncentračním táboře, což se velmi odrazilo na jeho zdraví . Zemřel v prosinci roku 1968.V knize je množství fotografií a soupisy Haasových rolí a je dobře, že můžeme jeho civilní herectví sledovat ve filmech na TV atd.

15.04.2016 3 z 5

Jahody se šlehačkou Jahody se šlehačkou Hana Prošková

Ve třísetstránkové knize autorka nabízí tři původní české detektivky, které neřeší ani tak kriminalisté, ale "civilisté" - není to příliš strhující četba, někdy mně to připadalo zdlouhavé.Knihu vylepšila vazba s miskou jahod, na které jsem měl docela chut´...

08.04.2016 3 z 5

Čemu se smála Adina Mandlová Čemu se smála Adina Mandlová Ondřej Suchý

Určitě každý, kdo se zajímá o předválečný film, ví, že Adina Mandlová byla pěkné "kvítko", která nedělala téměř z níčeho velkou vědu a že s ní nebylo jednoduché vycházet, natož žít.
Před konzumováním této knihy by bylo dobré, kdyby čtenář měl obsolvovánu její autobiografii "Dneska už se tomu směju". Ondřej Suchý si dal práci a získal informace ze života této hvězdy v Kanadě, Anglii a na Maltě, jak mu je sdělili její přátelé, známí i nepřátelé, takže jsou to názory různorodé . Adina Mandlová nebyla jen výborná herečka, ale i malířka,sochařka a i spisovatelka-ukázky z její tvorby jsou na konci této knihy.

30.03.2016 4 z 5

Prosinec Prosinec Anna Drahá

Autorka popisuje, i na základě vlastních prožitků, události kolem generální prosincové stávky v roce 1920 v Kolíně, která byla potlačena a hlavní její aktéři uvězněni.V knize je popsána zrada sociální demokracie na dělnické třídě a vznik levicového hnutí, později KS.

21.03.2016 2 z 5

To je mi pěkná historie To je mi pěkná historie Valentin Knor

Tuhle knihu by si neměl nechat ujít žádný milovník či zájemce o historii němého filmu, protože takové znalosti o této problematice, jako měl filmový historik a publicita Myrtil Frída, nemá (či neměl) zřejmě nikdo. První část knihy je věnována vzpomínkám na M.Frídu, v druhé části jsou uvedeny jeho články, úvahy a pojednání o historii zvláště němého filmu , včetně činnosti a filmografii největších hvězd tohoto období. Zajímavé je, že tento fenomenální znalec kinematografie byl prasynovcem Jaroslava Vrchlického-vl.jménem Emil Frída...
Myrtil Frída se bohužel dožil pouze 58 let.

15.03.2016 4 z 5

Noční jízda Noční jízda Peter Andruška

Kriminální případ ze Slovenska z doby ČSSR mě nijak neuchvátil, bylo to nějaké rozvleklé, ale pachatelé se našli a VB splnila úkol - to je asi tak vše.

08.03.2016 3 z 5

Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová Vlasta Chramostová

Autorka, známá herečka, popisuje ve své knize převážně své problémy s tehdejším režimem, který jí zakázal činnost (podepsala Chartu 77) a na dvacet let ji v podstatě vyřadil ze společnosti.
Se svými přáteli a známými prováděla V.Chramostová "bytová divadla" (samozřejmě za asistence Stb, VB) a alespoň tak si připomínala svoji profesi - o tom je v knize psáno dost obsáhle.
Je zajímavé, jak se z levicově orientované ženy, která byla členkou strany, v padesátých letech vystupovala jako uvědomělá občanka /nejen ve filmu/, stala nepřítelem státu.

28.02.2016 3 z 5

Skleněný klíč Skleněný klíč Samuel Dashiell Hammett

Zajímavá detektivka od autora tzv. drsné detektivní školy , na které je zajímavé prostředí předvolebního boje v americkém městě , korupční vztahy atd. a také to, že pachatele vraždy neodhaluje policejní úředník ( detektiv, komisař, inspektor), ale profesionální hráč Ned. Tomu nevadí, že mu jde několikrát o život, že dostane "naloženo" - prostě je to drsný příběh ...

16.02.2016 4 z 5

Autopsie (pitva režiséra) Autopsie (pitva režiséra) Jan Drbohlav

Kniha Juraje Herze, ve které velice čtivě, zajímavě a poutavě vypráví o tom, co v životě zažil (nejen filmovém a divadelním). Biografie je obohacena velkým množstvím fotografií a čtenář, který se zajímá o film, si přijde "na své". Filmy autora se vyznačují jeho zálibou v hororech : jsou často ponuré a strašidelné ( a to i pohádky), nápadité až bizarní v kostýmech i ve výběru exteriérů, kde se film natáčí. Téměř každý film Juraje Herze měl problémy při schvalování "odbornými orgány" a některé šly přímo do trezoru.O tom se v knize dočteme také a můžeme si udělat obrázek, jaké potíže měli tvůrci se svými díly.

10.02.2016 5 z 5

Sestup z hor snů Sestup z hor snů Jurij Koch

Autor vlastně vypráví svůj život, své prožitky a klade důraz na národní existenci Lužických Srbů, kteří v té době žili v NDR.Se svými dvěma kamarády prožijí své mládí , vystudují VŠ v Lipsku a pak je život rozdělí. Myslím, že o této národnosti toho moc nevíme, takže kniha nám v mnohém přiblíží tuto oblast a život v ní.

23.01.2016 4 z 5

Čeští filmaři, něžní barbaři Čeští filmaři, něžní barbaři Pavel Melounek

Autor si vybral 22 (+ 2) českých režisérů , hodnotí jejich tvorbu , poukazuje na prostředí, ve kterém filmovali a všímá si i jejich "nefilmové" činnosti. Není to encyklopedie , je to autorův subjektivní pohled, se kterým by určitě mnozí polemizovali.V každém případě je to pro znalce a fanouška (především českého ) filmu zajímavá kniha.

14.01.2016 4 z 5

Druhé housle Druhé housle Edvard Valenta

Cestovatele Dr.Emila Holuba asi mladší generace nezná a možná by se jim tahle knížka o jeho strastiplném životě mohla líbít. Příběh vypráví fiktivní účastník doktorovy výpravy do Afriky a my jsme svědky toho, co těch pár nadšenců prožívalo a jak to všechno ztroskotalo . Mnozí dokonce zaplatili své dobrodružství tím nejcenějším ....Autor popisuje přímo hrůzné podmínky v nitru Afriky, setkání s místními kmeny, které viděly bílou tvář poprvé a všichni účastníci si vinou malárií, zimnic atd. nenávratně poškodili své zdraví. A největší zklamání prožil Dr.Holub, když o výsledcích jeho výpravy nebyl valný zájem a on své sbírky nakonec rozdal školám , muzeím - a to na své náklady .Zemřel na následky prodělaných nemocí ve Vídni a alespoň pohřeb měl velkolepý .

07.01.2016 4 z 5

Biják - intimní osvětlení českého filmu Biják - intimní osvětlení českého filmu Pavel Melounek

Údajně nejcelistvější, ale také nejprovokativnější dílo bohužel již zemřelého publicisty,ve kterém se zabývá převážně polistopadovou českou kinematografií. Bere si na mušku "porevoluční" iluze i kalamity v této oblasti, poukazuje ( i jmenovitě) na osoby, které chtěly využít tehdejšího chaosu ke svému prospěchu. A samozřejmě hodnotí vývoj a kvalitu novodobého českého filmového "umění"...

25.12.2015 3 z 5

Jiří Šmatlán Jiří Šmatlán Teréza Nováková

Román se odehrává v 19.století na moravském venkově a Jiří Šmatlán byl obyčejný chlapec z podruží, potom tkadlec a chalupník a především člověk hledající pravdu a spravedlnost.Postupně přechází od katolíků k evangelíkům a na sklonku života se setkává se socialistickými idejemi.Svému okolí se vymykal tím, že hodně četl a své poznatky se snažil vysvětlovat ostatním, což se mu příliš nedařilo. Na konec udřený životem umírá a i kvůli lakotné manželce nedokáže pomoci ani svému starému nemocnému otci- potají mu odkáže pár svých bot, v nichž pak může jít synovi na pohřeb.
Autorka používá v knize nářečí a lidové výrazy a popisuje myšlení lidí silně ovlivněné církví. Proti tomu se těžko bojuje, což ostatně dokazuje i osud hlavního hrdiny románu.

19.12.2015 3 z 5

A večer bude biograf A večer bude biograf Ondřej Suchý

Pokud chcete získat základní přehled o kinematografii od samého počátku , včetně významných filmů a rozdělení na různé žánry , tak si tuhle šikovnou útlou brožurku přečtete. A proč vlastně chodíme do kina ? Do kina chodíme na filmy, které nás chtějí pobavit, které nás chtějí dojmout, na filmy vzbuzující napětí, případně na filmy, které nás nutí k zamyšlení, nebo nás chtějí poučit.

12.12.2015 4 z 5

Minutu ticha za mé lásky Minutu ticha za mé lásky Zdeněk Pluhař

Román se mi četl , i přes časové skoky , celkem dobře - hlavní postava Šimon se dostává od rakouských zákopů, přes legionáře v Rusku do vznikající republiky a nedá se říci, že by se mu v životě dařilo. Autor dovede "vyprávět"a popisovat prostředí .

07.12.2015 3 z 5

Jiřina Štěpničková Jiřina Štěpničková Jindřich Černý

Kniha o význačné české herečce, jejíž hvězdnou kariéru přervalo komunistické vězení kvůli nezdařenému útěku na "Západ". Forma, kterou autor zvolil pro své vyprávění, mně vůbec nevyhovovala. Je to z převážné části výčet hereččiných rolí a následné recenze , kritiky a ohlasy v dobovém tisku. Jelikož většinu divadelních her neznám, bylo to pro mne zbytečné čtení.
Zajímavá je informace z posledního odstavce knihy, která hovoří o tom, že na podzim roku 1985, tedy v době úmrtí herečky, se začal natáčet velký historický seriál o komunistickém vůdci Klementu Gottwaldovi a titulní roli vytvořil Jiří Štěpnička...

22.11.2015 2 z 5

Mraveniště Mraveniště Margit Kaffka

Pokud není čtenář nábožensky založený, tak může tohle volné vyprávění ze života klášterní školy kdesi v Maďarsku v něm vyvolat údiv nad tím, jak můžou dívky tohle vydržet. Samozřejmě vůle v Boha je u někoho velice silná , takže překoná i tupost, omezenost , strach před pokrokem a lpění na starých, nesmyslných tradicích. A pak jeden den jako druhý-modlitby, žádné projevy radosti,...
Autorka to popisuje opravdu přesvědčivě, ale jsem rád, že už jsem to dočetl.

13.11.2015 3 z 5