Skleněný klíč

Detektivní román o politickém předvolebním boji, mafiánech a korupci v jednom nejmenovaném menším městě poblíž New Yorku. Objektivně vzato, vražda a vypátrání pachatele tu nehraje vysloveně hlavní roli, je spíše pomocným motivem politicko-mafiánské story.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106454/skleneny-klic-mES-106454.jpg 435
Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Svoboda

The Glass Key, 1931

Kniha Skleněný klíč

komančéro

Podle mě nejlepší literární výkon Josefa Škvoreckého - při vší úctě k jeho vlastním knihám, kongeniální překlad Skleněného klíče stojí výš. i Hammett zde výrazně přečněl všechnu svou tvorbu a jeho majstrštyk pro mě svou dokonalostí předhání o prsa dorostenky dokonce i Velkého Gatsbyho. Potěšilo, že jednu celou epizodu prakticky doslovně ocitoval další génius, Jean-Luc Godard, ve stejně záhadně nedoceněném filmu Vojáček. Vedle například Čapkových Povídek z jedné a druhé kapsy je Skleněný klíč jednou z mála "detektivek", jež se mohou měřit s čímkoli i mimo žánr. Jen pozor na překlad Svatopluka Dolejše z roku 1981 - ten je skutečná vražda.

ludek.n
08.05.2018

Skleněný klíč je detektivka bez detektiva. Jeho úlohu tady zastává hazardní hráč s výbornými styky s podsvětím, jehož drsňácká image by se ráda připodobnila Philu Marlowovi a jemu podobným chlápkům ze staré školy. A to je asi základní problém Hammettovy knihy: ono to totiž nefunguje tak dobře, jak to bylo zamýšleno. Něco málo Ned Beaumont z Marlowova charismatu možná pochytil, ale mně přijdou jeho postoje po celou dobu podivné a když to opulentně vyjádřím i nanicovaté. Koneckonců stejný pocit mám i z ostatních postav: nejvyšší mafiánský boss zamilovaný jako puberťáček do senátorovy dcery snad ani nepotřebuje komentář. I když se příběh tváří drsně, celý je jakoby nakreslen vodovými barvami, bez kontrastu, bez výrazu a bohužel i bez překvapení.

H.A.R.R.Y.
14.10.2016

Z dnešního pohledu klasická drsná krimi, která ve srovnání s dnešními drsná není. Po detektivkách s překombinovanými zápletkami, složitým plánem vraha a v prostředí venkovských sídel to byl nicméně silný šok.

bertrand
07.10.2016

Inu, v delších románech Hammett trochu ztrácí dech, přesto stojí za přečtení. Kniha inspirovala bratry Coenovy k natočení tohoto: http://www.csfd.cz/film/1610-millerova-krizovatka/prehled/

Harry
16.02.2016

Zajímavá detektivka od autora tzv. drsné detektivní školy , na které je zajímavé prostředí předvolebního boje v americkém městě , korupční vztahy atd. a také to, že pachatele vraždy neodhaluje policejní úředník ( detektiv, komisař, inspektor), ale profesionální hráč Ned. Tomu nevadí, že mu jde několikrát o život, že dostane "naloženo" - prostě je to drsný příběh ...

fialka voňavá
14.06.2013

Kniha z anglického originálu vyšla v r. 1972.Tato detektivka nám odkrývá masku otců a policejních sborů.Je to příběh vraždy syna ambiciozního senátora. Nepsané zákony této záludné džungle. Velmi poutavá kniha nás provází světem podsvětí.

nightlybird
16.11.2010

Když se to tak vezme, je tahle kniha poměrně netypická - hrdina není žádná z obvyklých variant detektiva, ale gangster, a o vraždu a vypátrání pachatele tady jde v podstatě až v druhé řadě, především jde o politicko-mafiánskou story. A to byl zřejmě i důvod, proč Skleněný klíč vyšel v několika vydáních, zatím co takové Prokletí rodu Dainů se dočkalo vydání až po roce 1989 - zřejmě byl vládnoucí garnituře proti mysli incest, který se tam vyskytuje jako leitmotiv. Dnes si konečně může každý vybrat, která se mu bude víc líbit.