Harry Harry komentáře u knih

Pro lidi jsem Láďa Pro lidi jsem Láďa Ladislav Vízek

Ladislav Vízek byl můj oblíbený fotbalista, uměl totiž svou hrou bavit a kdyby nebyl bohém a kdyby "kopal" teď, tak se o něho tahaly slavné světové kluby. Jeho glosy a postřehy pravidelně sleduji v úterním deníku Sport ,a proto jsem měl velkou radost z této knihy, kde velice přímočaře a vtipně vypráví o svém převážně fotbalovém životě, hodnotí úroveň v českém fotbale, i své trampoty s místopředsedou Berbrem, který ho dal k soudu.Moc pěkná kniha, která určitě potěší hlavně sportovní a zvláště fotbalové příznivce.

23.07.2017 4 z 5

Mé šťastné hvězdy  - Paměti z Hollywoodu Mé šťastné hvězdy - Paměti z Hollywoodu Shirley MacLaine

Jedna z hvězd Hollywoodu napsala své zážitky z místa, kde měla pocit, že může uskutečnit cokoliv, po čem zatouží a popisuje, co tam během několika desítek let prožila. Pro normálního českého čtenáře a milovníka filmů je to velice zajímavá kniha, i když nemusí být vždy "v obraze".

31.12.2016 4 z 5

Smutné konce slavných Smutné konce slavných Jaromír Slušný

Zajímavá kniha, ve které se v kostce dozvíte o životech slavných osobností z různých oblastí jejich tvorby (hudba,malířství , literáti ,...) a jak název napovídá, tak všichni svůj život neukončili zrovna lehce. Nabízí se otázka, proč právě tito výjimeční lidé odešli ze světa tak brzy a proč jim osud nedopřál možnost , aby mohli lidstvu zanechat ještě více svých děl , obrazů,skladeb atd.

30.12.2016 4 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Jarmila Loukotková měla mimořádný vypravěčský dar, výborně zvládala historická témata a barvitě líčila dávno minulé děje. Román o rebelovi Villonovi to potvrzuje- dozvídáme se o něm, že úspěšně studoval na univerzitě, ale byl i tulákem, spodinou pařížské společnosti a o vlásek unikl šibenici. Nedílnou součástí knihy jsou Villonovi verše, které autorka mistrně přeložila a jsou to verše, které skrývají moudrost, humor a ostrou satiru i vulgaritu. Tyto básně se podle J.Loukotkové staly nejdůležitějším pramenem a hlavním vodítkem při románovém zobrazení Villonova života.

01.12.2016 5 z 5

Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Frank Sinatra a jeho umění žít aneb jak se nosí klobouk Bill Zehme

Po přečtení několika desítek stránek této knihy jsem se znovu podíval na její titul, jestli náhodou nedošlo v překladu k mýlce a jestli tam nemá být ... a jeho umění pít , protože se informace o F.Sinatrově životě odehrávaly v barech, restauracích apod. a kolem jeho oblíbeného nápoje Jack Daniels, no a samozřejmě o tom , co jeho Krysí smečka (což byl on a jeho kumpáni) vyváděla. V další části knihy, která je dosti hojně vylepšena černobílými fotografiemi, z nichž většina nebyla dosud zveřejněna, se dozvídáme něco více o jeho "umění žít", o jeho reakci na různé situace, v nichž se projevoval jeho siciliánský původ a o tom, že F.Sinatra nebyl žádný troškař a že všechno kolem něho muselo být ve velkém a v pohybu. Byla to prostě význačná postava USA dvacátého století.

09.11.2016 4 z 5

Žena u okna Žena u okna Helfried Schreiter

Tenhle románek z někdejšího NDR se odehrává jednu neděli, kdy se vědecká pracovnice Gisa rozmýšlí, zda má přijmout vedoucí funkci v novém projektu a přitom si vybavuje některé situace ve svém životě. Na svoje rozhodnutí dostala čas do pondělí,... Kniha je poznamenána dobou, kdy vznikla, takže případný čtenář s tím musí počítat - napínavé čtení to zrovna není, ale leckteré úvahy či postřehy nejsou špatné.

28.10.2016 2 z 5

Jana Šulcová: Pořád mě baví svět! Jana Šulcová: Pořád mě baví svět! Michaela Remešová

Knihu vytvořili dva redaktoři deníku Blesk a je psána "bulvárním stylem", čímž se dost odlišuje od jiných životopisných děl, které jsem měl možnost přečíst. Příběh této herečky je určitě známý většině obyvatel , ale i tak jsou zajímavé její názory a postřehy a i to, že se s někým, kdo ji málem připravil o život, smířila.

22.10.2016 3 z 5

Bratři Lautensackové Bratři Lautensackové Lion Feuchtwanger

Velice čtivá kniha (alespoň pro mě) z Německa, v době nástupu nacistů v třicátých létech minulého století, líčí intriky a gangsterské praktiky vznikajícího hnutí. Postavy románu nejsou nazývány "svými" skutečnými jmény, ale ten, kdo je obeznámen, pozná v postavách zakladatele nacismu. V postavě hlavního "hrdiny" románu se pod jménem Oskar Lautensack skrývá dvorní telepat Hanussen, proslavený svými podvody a astrální kariérou.

13.10.2016 5 z 5

Bohuš Záhorský nejen o sobě Bohuš Záhorský nejen o sobě Ladislav Chmel

Kniha o sympatickém českém herci, rodilém Pražákovi, který sice téměř nikdy nehrál hlavní role a přesto byl na jevišti či ve filmu nepřehlédnutelný. Autor píše o Mistrovi střídmě , bez pompy a v podstatě se o jeho soukromém životě moc nedozvíme, ale je určitě dobře, že byla tato kniha o tomto výborném herci, napsána.

01.10.2016 3 z 5

Údolí splněných přání Údolí splněných přání Jeremej Ijudovič Parnov

Sci-fi příběh z tajemného prostředí Tibetu, kde existuje údolí, kde se zhmotňují představy návštěvníků, pokud se tam dostanou. Není to zrovna napínavá četba, ani jednoduchá - autor popisuje prostředí budhistického kláštera i života mnichů, kteří vlastně nic nedělají a odávají se bohoslužbám a přemýšlení, z čehož plynou různé představy až za hranice lidského chápání.

24.09.2016 3 z 5

Můj život s Deep Purple Můj život s Deep Purple Ian Gillan

Knihu jsem si musel přečíst, protože jakožto pamětník a muzikant, hrající kdysi rock a tedy i skladby Deep Purple, jsem se chtěl dozvědět něco více o slavném zpěvákovi, při jehož interpretaci např. Child in Time šel ( vlastně pořád jde) mráz po těle.Gillan popisuje život profesionálního umělce, který není zrovna vzorový, ale tak to v umění prostě chodí. Ve své životní kapele, ve které nepůsobil stále, měl komplikované vztahy z fenomenálním kytaristou Ritchie Blackmoorem, což byla i příčina jeho odchodu . Deep Purple, navzdory pokročilejšímu věku jejich členů, vystupuje i dnes a já jim přeju, aby vydrželi co nejdéle.

12.09.2016 4 z 5

Miloval jsem svou ženu Miloval jsem svou ženu Milán Füst

Holandský námořní kapitán popisuje ve svých zapiscích peripetie života, které se v podstatě točí kolem mladé Francouzsky, kterou si vzal za ženu. Starý mořský vlk si není jistý její věrností, je hnán žárlivostí, různými představami a je často úplně mimo - nemá lehký život, ale zavinil si to sám- ženy dovedou žití zpříjemnit, ale i zkomplikovat .Oni totiž mají tu výhodu, že mají na své straně "matku přírodu" , ...

19.08.2016 3 z 5

Hop sem/hop tam Hop sem/hop tam Jára Kohout

Humor Járy Kohouta mně zrovna nesedí, i když jsem ho mohl vidět jen v pár prvorepublikových filmech - pokud ale filmy vysílala ČTV před rokem,1989 , tak byly jeho scény pečlivě vystřiženy. Jeho vzpomínání se čte dobře, není to žádné filozofování atp., ale je to přímočaré , výstižné ...Po emigraci se živil všelijak, a tak se dozvíme něco i o Svobodné Evropě, kde dělal hlasatele a redaktora a pak o životě v USA, kde "bral,co se dalo", aby se uživil. Ještě že tam žije(-lo) dost krajánků, díky kterým mohl česky kykyrýkat a poskakovat jako v Praze.

28.07.2016 3 z 5

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

Kniha se odehrává v těsně předmnichovské době a vypravěčem je mladý Michal,který v důsledku , dá se říci žádného vztahu se svými rodiči (otec generál), si často "povídá" s obrazem své rakouské babičky, a naštěstí má ještě kamarády ze školy. Některé pasáže jsou tedy živé, některé se odehrávají v chlapcově mysli. Trošku mi trvalo, než jsem stylu autora přišel "na kloub", ale pak už to šlo a příběh (dá-li se to tak nazvat) se mi líbil.Doporučuji to číst pozorně a nepospíchat, mohli byste o dost přijít.

13.07.2016 4 z 5

Svět to neviděl, pes to nežral Svět to neviděl, pes to nežral Marie Formáčková

Stejně jako ve svém prvním "Šmátrání" předkládá J.Dvořák čtenáři něco ze svých vzpomínek, se svým vyprávěním nepracuje systematicky, ale cik cak - něco je vtipné, něco ne - jak pro koho. Je to samozřejmě nenáročná četba a když to dočtete, tak to zaklapnete a jde se dál ...

29.06.2016 3 z 5

Šmátrání v paměti 1 + 2 Šmátrání v paměti 1 + 2 Marie Formáčková

Známý herec "šmátrá" v paměti a když se mu to povedlo, tak to zapsal a podělil se se čtenářem.Není to souvislé vyprávění, ale jsou to takové "epizody" v životě, někdy ovšem důležité, doplněné obrazovým materiálem.

19.06.2016 3 z 5

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

Je to taková výchovná dětská kniha , ukazující dobro a zlo (dobro vítězí!)-tentokráte v dětských charakterech. Byl jsem zvědav, jak píše autor knihy "Láska je jen slovo" dětskou tématiku.Není to sice nijak světoborný příběh, ale pokud to přečte nějaké dítko a pochopí, co chtěl autor sdělit, tak je účel splněn.

14.06.2016 3 z 5

Holubice a jestřábi Holubice a jestřábi Grazia Deledda

Román ze Sardinie, kde se autorka narodila a kde část života i prožila ,a proto "ví, o čem píše", autenticky popisuje prostředí a obyvatele ,jejichž hlavním bohatstvím je jejich čest, za kterou jsou schopni položit i život a se kterými není lehké vyjít. Děj sice není nijak rozsáhlý, ale přesto se čte kniha dobře , i kvůli nám neznámému prostředí.

07.06.2016 4 z 5

Byla jsem na světě Byla jsem na světě Olga Scheinpflugová

Paní Scheinpflugová si v životě prožila opravdu daleko více, než jen že "byla na světě". Nejen že zářila na scéně divadelní, ona i psala romány, dramata a básně , tři roky žila v manželství s Karlem Čapkem (znali se patnáct let), což jí život rozhodně neusnadnilo. Nejprve v době protektorátu a pak i v komunistickém Československu nebylo dílo jejího muže zrovna v oblibě.A to všechno mělo vliv i na tvůrčí činnost autorky a na její zdravotní stav (vážná srdeční choroba atd.).
To, jak je kniha napsaná, svědčí o literárním umění paní Olgy, zvláště když charakterizuje své kolegy.Knihu vzpomínek začala psát umělkyně již v pozdějším věku a nebyla dokončena kvůli jejímu brzkému úmrtí v 65 letech.

20.05.2016 5 z 5

Hugo Haas Hugo Haas Jaroslav Brož

Československý filmový ústav vydával kdysi brožurky za 6 Kčs, ve kterých stručně informoval o umělecké dráze hereckých osobností. Nebyl to pohled nijak hloubavý, ale čtenář se to podstatné dozvěděl. Tato brožurka podává obraz o naší herecké převálečné hvězdě Hugo Haasovi, který kvůli svému židovskému původu a nacistům musel odejít ze své vlasti,působil v zahraničí, hlavně v USA a nikdy na Československo nezapomněl.

30.04.2016 3 z 5