Harold Harold komentáře u knih

Pamatujte na Alamo Pamatujte na Alamo Josef Opatrný

Kniha samotná je velmi zajímavá, okolnosti povstání i vysvětlení přítomnosti Američanů na tehdejším území Mexika, jsou vyloženy skvěle. Co možná trochu zklame je samotná bitva o Alamo, což není chyba autora, ale spíše výsledek novodobého bádání historiků, kteří rozšířili potrfolio pramenů o výpovědi Mexičanů a dalších účastníků. Historikové i sám autor odhlédli od dříve předkládané legendy. Realita bitva nebyla rozhodně tolik barvitá a oslňující. Řekl bych však, že jako symbol pro Američany se legenda stala na dalších 150 let velmi podstatnou připomínkou a hlavně hnacím motorem jejich vojenských snah.

21.03.2017 4 z 5

Armáda starého Říma Armáda starého Říma Adrian Goldsworthy

Základní literatura pro ty, kteří se chtějí dozvědět podstatné informace o vývoji a fungování římského vojska napříč věky.

21.03.2017

Železo a rez Železo a rez Harry Sidebottom

V klidu bez výčitek mohu říci, že se jedná zatím o nejlepší historický román autora z období méně probádaných římských dějin 3. století. Je pravda, že v průběhu čtení jsem velmi často listoval na konec knihy abych se znovu podíval na rejstřík a zjistil kdo je kdo, ale po určité době jsem se už v klíčových postavách(je jich opravdu hodně) orientoval. Ovšem kniha je napsána velmi čtivě a zajímavě, jednotlivé události se prolínají napříč celou říší chronologicky. Takže zatímco císař bojuje na severu v Germánii, v Africe se dějí věci...Z historického hlediska jsou dále velmi trefně nastíněny problémy impéria a zároveň důvody, proč nedošlo k jejich řešení.
Oproti předchozí řadě románů tohoto autora, zde nevystupuje jeden pravý hrdina ale naopak množství postav s různými charaktery. Každá postava má pro své postupy jasné důvody. Intrika střídá bitvu, vášeň nahrazuje hádku. Mohu říct, že díky tomuto románu jsem si dokázal plasticky představit dění v Římské říši dané doby.

21.02.2017 5 z 5

Gladiátor Gladiátor Simon Scarrow

Velice zajímavý román. Scarrow hezky posouvá putování hlavních hrdinů dál. Je patrný vývoj Catonovy postavy. Příběh na Krétě a povstání otroků jako tématika je v rámci jeho knih dosud neotřelá a značně záživná. Konec však byl jak z amerického seriálu - proto čtyři hvězdičky

02.07.2015 4 z 5

Orel mezi vlky Orel mezi vlky Simon Scarrow

Tak nevím, tento díl mě příliš neoslovil. Musel jsem ho i na nějakou dobu odložit, protože po zajímavém začátku přišel dost nudný prostředek - ano, byly tam mnohé intriky, ale na můj vkus byly příliš zdlouhavé. Dodnes jsem nepřišel na chuť autorovým obratům s "probodávajícími" pohledy.
Každopádně se chystám na další díl, a doufám že bude lepší.

05.01.2015 3 z 5

Dům u kanálu Dům u kanálu Agatha Christie

Tommy a Pentlička, zajímavé, rozhodně se člověk nenudí. Rozuzlení příběhu je překvapující

03.12.2014

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělé, brilantní. Agathu Christie mám moc rád, ale tato kniha je skvost. Má asi 4 filmové zpracování, pouze v jednom se jedná o ostrov, jinak opuštěná místa jsou dána africkou buší, hotelem uprostřed pouště v Persii, nebo hotelem na vrcholcích Alp. Přesto jen málokterý film dokázal zachytit atmosféru knižní předlohy.
Kdo je vrah? Smyčka se kolem deseti lidí na ostrově postupně stahuje. Odpadává jeden za druhým, když už máte podezřelého je záhy zavražděn....Skvělé. Osobně mě zaujal i způsob, jakým byli účastníci této vražedné inscenaci pozváni na tento ostrov....

03.12.2014 5 z 5

Lišky pouště Lišky pouště Paul Carell

Mám doma starší verzi.
Text je chvílemi nepřehledný, trochu se v ději ztrácím. Ovšem autoru se myslím podařilo velmi dobře zachytit pomocí výpovědí účastníků průběhy bojů Afrikakorpsu v severní Africe. Není moc knih, které se detailně věnují africkým bojům druhé světové války a rozhodně málo z pozice Německa. Opravdu zajímavá knížka

Leopardí meč Leopardí meč Anthony Riches

Tak na tuto knihu jsem se opravdu těšil. Konečně se něco děje v římské řísi mimo území Británie. Yes! Autor se rozhodl, že je na čase poslat kohortu mimo Británii, a vytřískat z prodlužování Valeriova pohnutého příběhu další kapitál.
Kohorta je tak poslána zachraňovat legionářům zadky do provincie Germánia u Rýna. Záhadný bandita terorizuje okolí a je téměř neporazitelný, skrývá se za masku a používá meč, kterému neodolá jakákoli jiná čepel.
No, takhle zamotaný historický román jsem asi ještě nečetl. Chvílemi jsem se ztrácel mezi postavami ve městě (Tungrorum), přišlo mi, že z dobrého nápadu vznikl jakýsi paskvil. Valerius je nepřemožitelný bojovník, kohorty pobíhají tam a zpět, kolem Valeria jsou samý hrdinové a jeho těhotná žena. Rozhovory mezi ním a vůdcem banditů ? - no to snad ne.Zmatené, nudné, nepřehledné,
Shrnuto: Krásný příběh o superhrdinech - jen nevím jestli již byli v antice tak běžní...
Myslím že z tématu se dalo vytěžit o mnoho víc. Na knize se mi nejvíc líbil obal.

02.12.2014 odpad!

Pevnost barbarů Pevnost barbarů Anthony Riches

četl jsem jen část knihy. Dál jsem opravdu nemohl. banda nepřemožitelných Tungrů, Chamáťanů a už i Votanidů? to snad ne. Římské legie zřejmě autorovi nevoní, o vše se proto postarají pomocné kohorty. Jen mě tak napadlo, kde se tolik barbarů ve Skotsku pořád bralo? Na tolik nepřátel snad Římané nenarazili ani při dobývání většiny ostrova, než při obraně proti jeho severní části.
Jen si tak už tři knihy říkám, proč se to jmenuje Římané?? Co třeba Tungrové? Pomocné kohorty?

02.12.2014 1 z 5

Šípy zběsilosti Šípy zběsilosti Anthony Riches

Kohorta Tungrů nestačí, objevují se Chamáťané, skvělí lučištníci. Valerius Aquila řečený Corvus pokračuje ve svém ukrývání před vrahy a přitom dál ničí části barbarských bojovníků.
Oproti Sidebottomovi a Scarroowi je to dost slabé. Prakticky se opakuje to samé, co první knize, jen je pozornost věnována spíše lučištníkům.
Hrdina Marcus Valerius Aquila se sám postaví mnoha barbarům, je to skvělý bojovník - chvílemi jsem měl pocit, že čtu komiks....Kolik, že jich sám porazil? Cože snoubenka? hurá happyend...
Dialogy, pokřiky v boji, ...hrozné

02.12.2014 1 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

První kniha série - skvělý nápad, skvělá doba, napětí, akce, skvělá myšlenka. Velmi zajímavé období římských dějin, říše dosáhla svého vrcholu a pokouší se vyrovnat s útoky barbarů. Popisy fungování centurií, kohort, pomocných jednotek. To vše se autorovi daří.
Velká část dialogů je věnována běžné mluvě mezi vojáky pomocných sborů. To již hodnotím poněkud kritičtěji.
Jedna kohorta proti celé armádě barbarů - ok, vojáci stáli na skvělém místě....jo možná....
Jinak opět britský autor a Británie v centru dění

02.12.2014 3 z 5

Jantarová stezka Jantarová stezka Harry Sidebottom

Upřímně, zklamání. Čekal jsem od závěru ságy více. Nebo bude ještě pokračování?
Každopádně Balistovi se tenčí síly, je to vidět na každém boji, který podnikne. Pomalu stárne (je mu přes čtyřicet - v té době dost), vrací se domů, řeší problémy svoje a značné problémy svého kmene, který se rozhodně nenachází na zenitu.
V pozadí se rýsuje vyrovnání účtu mezi císařem Gallienem a vzdoro-císařem Postumem, který vybudoval tzv. Galskou říši. Bohužel tomuto střetu nebylo věnováno příliš mnoho prostoru. Autor opět rozsáhle líčí cestu Balisty na sever do své rodné země. I závěrečná bitva skončí dřív než začne, zato popis plavby po řece skrze celou Evropu zabere podstatnou část knihy. Pochválil bych atmosféru krizového období římské říše, nutná obrana měst je propojena s neustálými útoky Germánů, kteří cítí svoji příležitost k plenění...To se autorovi podařilo prakticky ve všech knihách ságy.

Vlci severu Vlci severu Harry Sidebottom

Pátý díl, aneb Balistovy výpravy po známých i neznámých světech starověku, tentokráte mezi kočovné Germány a Alany po stepích na území zhruba dnešního evropského Ruska (i s Krymem:-).
Kniha obsahuje na můj vkus příliš mnoho citací starověkých autorů a popisů kočovného života - trochu mi to připomínalo indiánky z mých dětských let. Vyzdvihl bych téměř detektivní zápletku s doslova masovým vrahem, který výpravu neustále pronásleduje a neustále početně zkracuje...
Autor v této knize využívá diplomatických misí římských hodnostářů daleko za území pod vlivem Římského světa, pomocí nichž se římští císaři snažili o prosazení kontroly v mnohdy neznámém světě.

Kaspická brána Kaspická brána Harry Sidebottom

V tomto vyprávění autor popustil uzdu fantazii a vyslal Balistu na Kavkaz zastavit hordy Alanů. Ani o invazi Alanů ani o Balistovi v této době nejsou žádné prameny. Líčena je opět cesta na Kavkaz, která podle mne zabírá příliš velkou část knihy, až si čtenář myslí, že na závěrečnou bitvu ani nebude místo. Knihu jsem četl na dovolené u bazénu a za tři dny jsem ji měl v klidu přečtenou. Musím říct, že se čte lépe než předchozí dvě.

02.12.2014 5 z 5

Lev pouště Lev pouště Harry Sidebottom

Další pokračování autentické postavy Balisty. V hlavním úkolu vyrovnat se s rebelií Macrianů a zastavením Šaphůrova perského vojska plenícího východní část říše. Tento příběh je vrcholem skutečného příběhu historické postavy Balisty.
Kniha je místy zbytečně rozvleklá a líčení bojů by mohlo být trochu plastičtější. Bitvy s Peršany mi připadají šité rychlou jehlou. Zde mohl autor více popustit uzdu fantazii a bitvy mírně vyšperkovat - šlo přeci o zastavení tehdejšího největšího nepřítele Říma (Perská říše).
Přesto knihu doporučuji, hlavně znalcům nebo milovníkům římské historie a antiky.
Souhlasím s názorem Stanleyho, knihu není možné přečíst ráz naráz.

Král králů Král králů Harry Sidebottom

Po asi třetím či čtvrtém přečtení knihy musím poupravit svůj původní komentář. Hlavně i proto, že po přečtení dosud vydané ságy 6+1, ostatních knihách autora vyšlých v češtině a hlavně srovnání s konkurencí docházím k jinému názoru a hodnocení.
Pokračování římského válečníka je psané jinak než první kniha, nejspíš jde o to, že Balista již nebrání jedno klíčové město, ale plní pro svého císaře postupně tři samotné a důležité mise. Zachycením Římské říše v době vrcholící krize třetího století si dokáži živě představit prostředí východu římské říše, vidím tisíce lidí, plná města, různé krajiny a prostředí, problémy a složitost tehdejší situace ať už na poli vojenském nebo náboženské, změnu starých pořádků a růst napětí v samotné společnosti antiky. Právě proto, že postavy celou dobu citují starořeckou literaturu a filosofují, dokáži se vžít tehdejší mentality, problémů tehdejších lidí, politiky, do toho jak uvažují a proč. Autor jakožto zkušený historik vychází v maximálně míře z historických událostí, a proto nejde jen vymyšlené postavy v určité dějinné epoše, ale ve velké míře o fakta a skutečnosti. Toto vše velmi oceňuji a vítám o to více, že čtu mnohé konkurenční autory, kteří bohužel spisovatelských kvalit Sidebottoma nedosahují.
Kniha je rozdělena do tří částí. Děj plyne přes mírně nudnější střed knihy do skvělého závěru, který jedním z významných mezníků v dějinách římské říše.

Požár na východě Požár na východě Harry Sidebottom

Přečetl jsem celou sérii Římského válečníka. A tato kniha je rozhodně ze všech šesti nejlepší. Autor v první třetině líčí problémy na cestě, důvody k ní, a popisuje okolnosti a situaci římské říše ve druhé polovině třetího století našeho letopočtu. Další dvě třetiny jsou věnovány velice zajímavé obraně města Areté (historicky Dúra-Európos).
Kniha je perfektně zasazena do války na východních hranicích říše, kde se před několika desítkami let před bitvou o město znovuzrodila perská říše. Peršané využívající náboženského fanatismu a víry v jediného Boha Mazdu tvrdě útočí na slabě bráněnou římskou říši a nic je nemůže zastavit....
Balista je skutečná historická postava, jelikož však je o něm málo informací, autor popustil trochu fantazii a představil si Balistu jako rukojmí, které musel poskytnout kmen Anglů jakožto záruku. Zde je vidět historický patriotismus britského autora.
Jinak zápletka je velice zajímavá. Nejvíce oceňuji snahu o historickou přesnost, zasazení do dějinných událostí, i když jak říká sám autor využil i toho, že pro dané období římských dějin existuje málo historických pramenů.

02.12.2014 5 z 5