Lišky pouště

Lišky pouště https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/4766/bmid_lisky-pouste-oet-4766.jpg 4 25 8

Ráno 31. března 1941 vyrazily německé tanky proti britským pozicím u Marsa el Brega. Začalo nacistické tažení v severní Africe. Lišky pouště, jak byly jednotky generála Erwina Rommela nazvány, se probojovaly postupně až k Tobruku, El Alameinu a k deltě Nilu. Tam úder končil. Po 773 dnech krvavých bojů kapitulovali Němci 12. května 1943 na poloostrově Bon. Paul Carrel napsal dramatickou kroniku o významné kapitole druhé světové války. Spojil v ní přesný popis válečných dnů s autentickými zážitky. Exaktní historie a živé lidské osudy. Každá postava je pravdivá, žádná epizoda není smyšlená. Kniha Lišky pouště odhalila věci, které do té doby nikdo nezveřejnil.... celý text

Literatura faktu , Historie , Vojenství

Vydáno: , Jota

Wüstenfüchse , 1964

ondra2
09.01.2021 5 z 5

Velice živě podaný popis bojů v severní Africe. Je pravdou, že autor se opírá především o prameny německé a jak již předešlí komentátoři uváděli, je z knihy patrné, na čí straně stojí, to ale kvalitě knihy neubírá. Nedá se rovněž říci, že by z knihy byla nějak patrná snaha autora vyzvednout ideologii Třetí říše či jakkoli projevit sympatie s ní, všímá si pouze schopností vojáků plnit jim zadané nebo jimi si předsevzaté úkoly a plány. Nepochybně se najde pro změnu americký nebo britský autor upřednostňující především pohled z jiné strany.
Knize by asi skutečně více slušelo určité množství mapek, které by přidaly na přehlednosti, na druhou stranu se nejedná o nic, co by si zájemce o uvedenou oblast bojů nemohl najít v jiné knize.

Kocourek
21.01.2019

Bojím se tyto knihy "faktu" o bojích v Africe číst. Můj otec se zúčastnil jak bitvy u El Alameinu tak u Tobruku pod vlajkou De Gaullových Francouzů a bohužel pravdivá zatím nebyla ani jedna kniha.....ať od německých či jiných autorů......

Tomas@S
22.06.2018 2 z 5

Koupeno v levnych knihach. Po precteni jsem tuhle knizku pak dal do knihobudky, at si ji uzije i nekdo jiny. Co k tomu napsat, kdyz se jedna o tak rozporuplneho autora, nacistu a adorovatele valky? O drsnych bojich v Africe, kde umirali tisice vojaku pise jako by se jednalo o pionyrsky tabor na kterem je spousta legrace. Nemce a fasisty lici jako cestne vyborne hrdiny. Jejich protivniky Anglicany a Americany jako zakerne mrchy, kteri slavnou nemeckou armadu porazili zcela hloupe jenom diky obrovske materialni prevaze a na ukor obrovskych ztrat. Trochu se divim, ze tak vyrazne pronacisticke dilo u nas vubec vyslo. Davam aspon symbolicky 2 hvezdicky za to, ze se jedna o netradicni pohled na africky konflikt z nepratelske, tedy z te nemecke strany. A za to, ze se to docela dobre cte. Ale ctenar si musi fakt davat pozor a neco o bojich v Africe za druhe svetove valky vedet, aby neveril vsemu co tenhle nacisticky propagandista ve sve knize pise.

KAREL6725
15.05.2018 5 z 5

Autorovy knihy patří k těm nejlepším , co se týká líčení války z německého pohledu. Proto tomu nemůže být jinak i u této knihy . Přichází polní maršál Ervin Rommel a jeho Afrikakorps. Plný počet hvězd , tohle se čte samo . Co napsat rozhodně stojí za přečtení, doporučuji .

Stufa
20.03.2018 4 z 5

Kniha se velice dobře čte. Zkušený autor popisuje skutečné události očima jednotlivých vojáků, což je vždy atraktivnější než suchá data.
Vadilo mi jediné - autor je němec, takže všichni němečtí vojáci byli hrdinové (včetně kuchařů, písařů), jejich akce byli nejlepší a byli všude a na všechno připravení - a samozřejmě, všichni němečtí vojáci by byli radši doma v míru a s nikým neválčili - jak jinak, že. Autor tomu dal přímo i mýtické rozměry, rota německých ženistů odrazila útok britské tankové divize, rota německých průzkumníků prorážela všude kde zaútočila - zřejmě by porazila i horu...., vrchol byl na konci knihy, když už byl Afrikakorps v koncích a nebylo koho nasadit a nebyly zbraně, tak nějaký důstojník sebral písaře a jiné štábisty a zastavili tankový útok tím, že valily na tanky kameny......
Jinak autor se docela snažil a když si odmyslíte ty občasné proněmecké pasáže, tak je kniha uřčitě přínosem - realisticky popisuje problémy na obou stranách - nezkušenost britů s pohyblivou válkou a problémy němců s přísunem posil a zásob. Kniha je opravdu velmi dobře napsána - úplně jsem se vžil do jedné bitvy a tím jsem pochopil, co byla pohyblivá válka v Africe - jeden velký chaos, jednotky se navzájem mísily....
Jinak autor v knize několikrát zdůrazňuje, že válka je svinstvo, kterým se nikdy nic nevyřeší - škoda, že to němci nepochopili dříve....

Langosh
12.08.2016 4 z 5

Dlouho jsem tuto knihu hledal. Válka v Africe je jedna z oblastí 2. světové, která mě zajímá. Škoda jen, že tato kniha je popisovaná hlavně z pohledu Němců. Chtělo by to knihu popisující tyto bitvy z pohledu všech. Četl jsem ještě Armádu na úsvitu popisující válku v Africe od operace Torch do konce. To je parádní dílo, detailně popisující posledních 7 měsíců bojů.

I tak ale Lišky pouště jsou čtivé a je zde spousta informací, popisy bojů jsou dobré a zajímavé. Zajímají mě ty zrady, jestli opravdu k nějakým zradám ve velení došlo nebo jsou za tím jen náhody, německé chyby a schopnosti spojeneckých důstojníků. (EDIT: nakonec jsem zjistil, že se nejednalo o zradu, ale Spojenci prolomili německé kódy a mohli dešifrovat jejich zprávy).

Je tam jedna hlavní mapa bojiště a ta myslím že stačí na zorientování, i když detailnější mapy k jednotlivým bitvám by neuškodily.

Další výtka, že bitvě v Kasrínském průsmyku jsou v Armádě na úsvitu věnovány celé kapitoly a zde jsou popsány stručně na jedné dvou stránkách. Ale tak nevadí. Proto je dobré mít na jednu válečnou oblast více zdrojů, více knih.

petr7416
12.03.2016 2 z 5

Bez map pro mě absolutně chaotické, ztrácel jsem se. Vadil mi ten pohled " z pozice Německa", protože až pár poznámek o nesmyslnosti války, není zřejmé, že vojáci bojovali sice statečně, ale na nesprávné straně. V důsledku jsem si spíše uvědomil, že válka je o zdrojích, a záměna soli za cukr může být fatální.

Harold
02.12.2014 4 z 5

Mám doma starší verzi.
Text je chvílemi nepřehledný, trochu se v ději ztrácím. Ovšem autoru se myslím podařilo velmi dobře zachytit pomocí výpovědí účastníků průběhy bojů Afrikakorpsu v severní Africe. Není moc knih, které se detailně věnují africkým bojům druhé světové války a rozhodně málo z pozice Německa. Opravdu zajímavá knížka